SURF CASTİN TEKNİĞİNDE GEZER KURŞUN TAKIMI HAKKINDA!!!

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında KARAHANLI07 tarafından paylaşıldı.

1. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Dostlar hepinize sevgilerimi sunarak acaba?? diye aklıma takılan soruyu sizlere sormaktan mutluluk duyarım.Malumunuz gezer kurşun ve arkasına bırakılan 50cm civarı tek ğineli takım...Ama benim dikkatimi çeken husus atıştan sonra boşluğun alınıp kamışın gergin bırakılması...Tabiatıyla balık esasında sabit kalan bir takımda olan yemi çeker ısırır ve biz buna vuruş deriz...Pekiii gezer kurşunlu tek iğneli malum takımımızı attıktan sonra boşluğu almasak ve makina kılavuzunu kapamasak yani takımı tamamen serbest bıraksak balık yeme hamle yaptığında birşeylere takılmasa bu da onun daha az ürmesine ve yemi yutmasına vesile olmaz mı???biz de balığın oltaya ziyaret ettiğini makinadan yavaş yavaş boşalan misinayı izleyerek fark edip bi şöööööyle okkalı bi tasma atıp yavaaaş yavaş çeksek olmaz mı?? Bu uzulü deneyen var mı? Yani gezer kurşun da tamamen serbest takım...Ne dersiniz???

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Abi benimde kafamı kurcalayan bir soru. Seninle birlikte bende cevapları bekliyorum.

3. ahmet10

ahmet10 Ahmet

Favori Kamış:
    Olta ve Sabır
    En İyi Avı:
    Henüz denizde geziyor
    Ben birkaç kez bu şekilde denedim eğer deniz çok çok sakin değilse hiç rüzgar yoksa nispeten ufak balıkların yemi tırtıkladığını anlayabiliyorsunuz azda olsa dalga veya rüzgar varsa ufak balık vuruşlarını almanız çok zor. Dolayısıyla yumuşak yem yendimi yenmedimi bilemiyorsunuz. Sert yemde daha etkili olabilir. Bence yinede boşluğu alıp beklemekte yarar var. Zaten kayda değer balık genelde tek hamlede yemi alıyor. (levrek için durum farklı tabi)

4. Levrek99

Levrek99 Sarp

Bence boşluğu almayıp balık oltaya vurduğunda hemen tasmalama yapmazsanız balığın yemi geri bırakma ihtimalininde çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Misinayı sürekli gergin tutmakta fayda var yani hiç boşluk vermemekte.

5. mikadiel

mikadiel murat

Bahsetmiş olduğunuz düzeneği ben barbun balığı avında kullanıyorum. Dipten yemlenen bütün balıklar için en etkili yöntemdir vede canlı yem takılarak levrek avındada kullanılabilir. Yalnız kursunla kanca arasında 20 cm geçmeyen bir mesafe bırakmaktayım. Fırdöndü vs. donanım kullanmıyorum sadece kanca ve kursun bulunmakta. Kurşunun kaymaması içinde misinayı bir düğüm halka yaparak sigaranın jelatin kâğıdını yada en iyisi eczaneden alabileceğiniz serum lasiğinden ufak bir parça kesip halkaya onu iyice düğümün arasına sıkıştırıp kurşunun daha fazla aşağıya kaymasını engelleyecek şekilde takmaktır. Bu düzeneği yaparkende kurşunlarınız çok parlak olmasın . Kurşun tipi olarak zeytin çekirdeği tipinde olan kurşunlar kullanmaktayım. Yalnız benım kullandığım kursunlar 10 yada 15 gr olduklarındandan bahsetmiş olduğum düğüm kurşunun kaymaması için yeterli olabilmekte. Daha ağır kurşunlar kullanıyor iseniz düğüm yetersiz kalacaktır.

6. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    bugüne kadar ne surf ne de casting bilmem ne hiç öyle bir avım olmadı. dere ve göl kenarlarında bilinen şamadıralı takım veya klasik üç köstekli takım. ayrıca deniz kenarında tek avım olan karagöz için yine klasik şamadıralı düşük ağırlıklı 10m içinde yapılan av.
    şimdi bunları yazdım ki bu avlanmalarım ölçüsünde yazılarımı dikkate alın :)

ben sizin bahsettiğiniz avı daha önce çok düşündüm. rüzgar akıntı küçük balık v.s. durumlarına göre ne şekilde sonuçlar doğar sizler kadar yorum yapamayacam ama mantıken bu gezer kurşunun temelinde misinanın kurşun içinden akıp gitmesi vardır. eğer biz klepe telini kapatır misinanın akışını durdurursak gezer kurşunun ne gereği kalacak.

karagöz avlarımda (toplam 10 defa ava çıkmışımdır 2 defa başarılı oldum) gezer kurşun kullanıyordum (uzun zamandır gidemiyorum malum millet uzağa atarak alıyor balığı veya kayık ile biraz açıktan) ama benim burada bir şamandıra avantajım vardı. şamadıradan makineye gelen misina zaten gergin değildi. balık yemi alınca şamadırayı daldırıp götürüyor (ister küçük ister büyük balık) hem de balık yemi çekememe yemin gelmemesi gibi birşey yaşamadığı için ben tasmayı atana kadar tuzağı farketmiyordu.

gezer kurşunda kurşun ile makine arasında kalan misinanın balığı ürkütmeyecek kadar boşluklu ama balık yemi alınca gerginleştiğini farkedeceğimiz kadar da boşluksuz olması gerektiğini düşünüyorum.

7. mikadiel

mikadiel murat

Metin bey, Kafa biraz dalgın asıl sorunuzu şimdi idrak ettim. Bahsetmiş olduğunuz yöntemi levrek avında kullanabilirsiniz. Aynı sistemle yem olarak deniz kestanesi kullanarak buyuk çupra benzeri balık yakalayan bir video izlemiştim. Antalyada deniz kestanesi yiyen buyuk balıklar var ise kullanılabilir. Minekop balığı deniz kestanesi yiyormu acaba denemek lazım

8. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    selam bu videonun 6 ıncı dakikadan sonra sı sorunuza cevab olabilir

https://www.youtube.com/watch?v=kfb9SYipy1M

bu takımıda gezerli genelde çupra avınada kullanıyorlar gezer kurşunun biraz üstüne furdöndü korsanız balık yemi çaldığında bi müddet gider ve gezer kurşun furdöndüe dayandığında kendi kendine tasma lama görevi yapar

https://www.youtube.com/watch?v=lFw612yAZNY

yada bu videodaki gibi uzun bir kulaç tek köstekli takım yapabilirsiniz

balık yemi çaldığında bir müddet gider ve furdöndü stopere dayandığında tasmalama yapmış olur

https://www.youtube.com/watch?v=B115lh-O2V0

9. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Pathos open pro 90 - Surf Mill - TRex 425 - V System 2,40/2,70 te
    Favori Makine:
    Okuma RAW2 55/65- Shimano Exage 2500FC
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    serbest takım levrek yemlisinde zaten "gereklilik" çipurada da gerekli olabiliyor...

10. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Abi yem genellikle sülünez kullanıyor yem ipi ile işimi sağlama alıyorum.

11. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Genel olarak ben de böyle avlanıyorum ama asıl merak ettiğim siz benim bahsettiğim yöntemle hiç denediniz mi?

12. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bu yöntemi uygularken misina serbest bırakıyor muydunuz?

13. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Teşekkür ederim.Ben hem tamamen açık makine hem de makine kapalı ama kalaması gevşek iki türlü de deneyip tecrübemi sizlerle paylaşacağım.Tekrar sağol

14. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Ne yazıkki ben Antalya'da deniz kestanesi hiç görmedim :) Bu arada levrek için bu tekniğin uygulandığını biliyorum ama benim esas merak ettiğim uzak atışlarda bir fayda sağlar mı??? bence minekop dahil bir bölgede hangi balık olursa olsun her balık kendi bölgesine has yemlere daha iştahlı vuruşlar yapıyor.Bir de yurdum insanının balığı tavuğa alıştırması da ayrı bi ironi zaten :)Teşekkür ederim.

15. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Hüseyin abi ben canlı yem değil de uzak atış sülünez ile demeyi unutmuşum.Ama o 6. dakikadan sonraki özellikle paket lastiğini kamış ile misina arasında birşeyler yapıyor onun mantığını çözmüş değilim.Sevgiler,

16. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Abi uzak atış sülünez ve yem ipi ile bu uygulansa yani makina açık olarak... yem ipi sayesinde haramiler kolaykolay zarar da veremez diye düşünüyorum.

17. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Pathos open pro 90 - Surf Mill - TRex 425 - V System 2,40/2,70 te
    Favori Makine:
    Okuma RAW2 55/65- Shimano Exage 2500FC
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    evet makina teli açık zaten, misina serbest. yem için papalina/sardalya kullanırken 10 kadar iğne peşpeşe bağlı olduğu için (kıbrıs olta) bağlama ihtiyacı olmuyor, ki levrek için uzak atışında gereği olmadığı gibi sığ suya atmak max 1m derinlik gibi daha verimli. dolayısıyla atışta bozulma söz konusu olmaz ama ufaklıklara çare yok, eh levrek yoksa etrafta onlarda illa izole eder yemi bünyelerine. çupra için madya kullanırsan yine yeme taarruzu engellersin. yaz ayları yengeç kullanımı uzak atışta problem tabi, dediğin gibi bağlamak sorunu çözer. yengeç kullandığım yaz aylarında ben o kadar uzak atma ihtiyacı duymadım açıkçası, erken saatlerde kıyıya ciddi yanaşıyorlar zaten.

18. mikadiel

mikadiel murat

Barbun avında bırakmam ama tasmada atmam balık kendı kendıne tasmalanıyor. Levrek balığına gelirsek eğer serbest bırakılır 3-4 metre çekilince tasmalama yapılır. Daha fazla beklerseniz buyuk ihtimal yemi kusar. Gece avlarına giden biri iseniz yem olarak yengeç kullanın tek balığa hitap etmemiş olursunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=HMuDfqci8O8

19. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bu gün akşam kumsala inecem. iki kamış kullanacam.1 açık kılavuz 2 kapalı kılavuz.ama gözüm kapalıda olacak...Bakalım neler olacak :)Sağol varol arkadaşım.Kanaatimi buradan paylaşıcam.Sevgiler,

20. mikadiel

mikadiel murat

Şimdiden şansınız bol olsun.

Bu videodaki kanca tipinden ve yem hazırlama tekniğini kullanın. Merada balık var ise kesinlikle affetmez. Atış yapmadan düğümlerinizi ve ek yerlerini kontrol ediniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=5Xs0RFcXpU0

Aşağıdaki videoyuda tesadüfen gördüm ama bu yöntemi hiç kullanmadım gezer kurşunla iyi bir yöntem gibi durmakta. Özellikle yengecin hareketliliği beni şaşırtı
    https://www.youtube.com/watch?v=Z-i9s19uk0o

Son düzenleme: 6 Nisan 2016