Surf olta ile Shore Jigging ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Mert Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Mert Arslan

Mert Arslan Mert Arslan

Favori Kamış:
    Okuma Helios 2.40mt 15-45 / Okuma V-System 2.28mt 3-12gr LRF
    Favori Makine:
    Daiwa Freams 2500A
    Herkese merhaba,

Lineaeffe Turnafresh 50-250 atarı 4.20 surf kamışım var. Bu kamış ile suya havaya göre, 125 - 200 gr kurşun arkası rapala ile avlanıyorum.

İstanbulda oturuyorum.Genelde üsküdar'da balık tutmaya çalışıyorum. 1-2 kez de arnavutköy tarafında balık avladım.

Bu avlanma yönteminde çoğu zaman rapala bedeni, ana bedene dolanabiliyor. Bu durum da beni çok rahatsız ediyor.

Sırf bu sebeplerden de bir süredir spin oltalarını inceliyor, bu oltaları kullanan avcıları izliyorum.
    Malum, spin kamışlarla, direkt olarak rapalanın ağırlığı kullanıldığı için kurşun arkası gibi zahmetli değil... Kamışların ağırlıkları da oldukça düşük...

Fakat bu kamışlarda da, rapalanın hiç uzağa atılamadığını gözlemliyorum...

Sonuç olarak, elimdeki surf kamış ile 80gr - 100 gr lık metal jigler kullanarak, ekstra ağırlık kullanmadan avlanıp avlanamayacağımı merak ediyorum...

Kullanmak istediğim jigler bunun gibi ;
    https://www.avmarketi.com/asp/product/224436/FLADEN-STAVANGER-JIG-YEM

Bu konuda beni aydınlatabilecek olanlar varsa çok memnun olurum.

Hepinize rastgele!

2. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Boğaz'da shore-jig'le iyi avlar yapamazsın.
    Türkiye'de shore jig'le en iyi avların yapıldığı meralarda bile bu iş shore jig merakından yapılıyor; yoksa diğer yöntemler genelde daha verimli. Shore jig zevklidir, torik için shore jig sık kullanılır ve shore-jig'le sürpriz güzel avlar yapılabilir. Ama Boğaz'da öyle sürpriz güzel avları beklersen ömrün geçebilir.

Boğaz'da shore jig'le (jig'i biraz küçük tutarsan) eşek istavriti alma ihtimalin yüksektir; buralarda çok eskilerden yapılmış bir iki güzel av biliyorum, ama onun sonrasında hiç güzel shrore jig avları göremedik.

Rapala bedeninin dolanmasının ilacı var.
    Kurşunu gözlerinle takip et; suya değmek üzereyken ya da değdiği anda giden ipi bir kaç saniyeliğine durdur, yani tut, sonra bırak. Bu genelde sorunu çözer.

3. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Shore jigging benimde aklımda olan birşey ve aynı şekilde surf olta ile shore jigging yapmayı düşünüyorum kendi çapımda hihi

ama okadar uzak mesafelerle işim yok 2,7 kamış + ceymar 55 makine ile yapılabilir mi acaba ? Ege kıyılarında özellikle Didim tarafında merak ediyorum

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    O kamışla yapılmaz diye bir şey yok elbet.
    Hele sadece meraktan bir iki denemek istiyorum diyenler başlangıçta tabi öyle denerler. Hemen bir shore jig kamışı, eldiveni vs diye bakınmanın bir anlamı yok. Ama spin kamışın 30-60 gr arası bir jig'e ani çekişler ve vuruşlarla aksiyon verecek sertlikte olması gerekir.
    Ama surf kamış uzun kullanımda çok yorucu olur, spin kamış çok yumuşak kalır vs.
    Savagear'in MPP 120, 150 ve 170 gram atarlı kamışlarını (boyu sanırım 274 cm) shore jig'te başarıyla kullanıyorlar. Bunlar aslında shore jig kamışı değil, genel amaçlı kamışlar. Bu tür genel amaçlı kamışlar "allround" olarak geçer. Ama shore jig biraz moda olunca onları da shore jig kamışı olarak tanıtmaya başladılar.
    Ben böylesi kamışlardan SPRO Globetrotter (285 cm, 25-60 gr) allround kamışı her iş için kullanıyorum. Shore jig denemelerini de onunla yapıyorum.

5. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Adil abi , hayırlı akşamlar. Sorum şu
    Effe X-Preria
    Bu kamışı alsam 20-60 gram atarı var 2,70 boyu var. Spin kamışı olarak geçiyor ama 40-60 gram metal jig yemleri Okuma Ceymar -55 ile başarılı bir şekilde kullanabilir miyim sizce ? Beklemeli av yapmak istersem bu kombine sanırım yine işimi görecektir diye düşünüyorum ?
    Yanlışım var ise lütfen düzeltin.

6. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Atarı dahilinde atarsın tabi. Ama kamışlar genelde uçtaki değerleri çok iyi atmaz, ortalama değerlere yakın ağırlıkları daha iyi atarlar. Yani 60 gramı çok rahat atamayabilirsin. Daha atışın öncesinde kamışın ağırlık altında fazlaca eğilecektir. 30-40 gr ağırlıklar için hedeflemen daha iyi olur.

Tabi sonuçta kamış çok ucuz. İstersen al bir dene.
    Ama doğrusu kamışı tanımıyorum, bilmiyorum.

7. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=63247

Sağolsun Haldun abi incelemiş tavsiye etmiş. Fiyatı ise 35-40 tl olması lazım. Almayı düşünüyorum çok da pahalı değil zaten. Ceymar yerine tavsiye ettiğiniz bir makine var mı ? Genel amaçlı kullanacağım.
    30-40 gram jigleri ise aliexpressden almayı düşünüyorum. 10 adet 20-50 gram arası

8. Alpay ZİYANSIZ

Alpay ZİYANSIZ OSMAN ALPAY

Shore jigging vertical jigginge göre oldukça yorucu bir avlanma türüdür.Vertical jiggingde hedef balıkları genelde dipteki 20 metre derinliklerde ararsınız fakat shore jiggingde jigi fırlatabildiğiniz mesafe kadar aksiyona devam edeceksiniz demektir çünkü jig size bir kaç metre mesafeye gelene kadar balık vurma ihtimali yüksektir.60 gr dan sonraki jigler birden derinleşen avlaklarda bile çabuk batacağı için size dinlenme fırsatı vermez.Bu yüzden surf kamış çok yorucu olacaktır.Aslında shore jigging kamışlarının özelliklerini taşıyan spin-shore jigging genel amaçlı oldukça ekonomik shore jigging kamışlarının mevcut olması bu işe yeni başlayanlar için oldukça güzel bir fırsat.Ülkemizde shore jigging yaygınlaştığı anda bu kamışların fiyatları inanılmaz yükselecek emin olabilirsiniz.Şu anda bu özellikleri taşıyan kamışlar ne spin nede başka bir av türüne hizmet etmediği için raflarda öylece bekliyorlar anlayacağınız.Shore jigginge niyetiniz varsa bu fırsatı kaçırmayın derim.Shimano Nexave dx 270h 20-80 gr fiyat performans açısından son derece güzel bir kamış.Makina konusunda ise en ideali 5000 kafalardır.Bundan sonrası ağır gelecektir.Devir oranı biraz yanıltıcı bir durum olduğu için şöyle söyleyeyim;kolu bir tur döndürdüğünüzde ortalama 1 metre misina saran bir makina size gerekli aksiyonları yaptırabilir.

9. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Güzel kamışmış ama çulsuzlaştım iyice, bu kamışı alabilecek gücüm kalmadı :(

Makine ne tavsiye edersiniz 150-200 tl arası ? Kamış yukarda belirttiğim üzere 20-60 spin kamış 2,7 metre 40 lira Effe peria.

10. Alpay ZİYANSIZ

Bir arkadaşım daha iki hafta önce aliexpresten 240 TL ye penn Battle 2 spinning 5000 aldı.Eğer fiyat değişmediyse sizin bütçenizi 40 TL aşıyor.Ben makinayı inceledim kesinlikle orijinal penn.Bütçenizi zorlamaya değer bir makina yıllarca sorunsuz kullanırsınız.Devir oranı shore jigging için bire bir.Düşünün derim.

11. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Öylemi ? Link alabilirsem çok güzel olur :)

12. Alpay ZİYANSIZ

13. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Buna değecek kadar shore jig yapamacaksanız, buna uygun bir meraya yakın değilseniz, shore jig için makine-kamış almamakta fayda var.

O yüzden almadan önce "na kadar gidebileceğim, ne kadar yapabileceğim" diye iyice hesabı yapılmalı. Bir iki kere başka kamış ve makineyle deneyip hevesinizi alın, devam edecek gibiyseniz alın.

Hemen her av stili için para dökmüş biri olarak tavsiyedir.

***Bu arada Osman Bey'in tavsiye ettiği makinenin 4000'liği ile 5000'liği arasında çok büyük bir gramaj farkı var. Fark 200 gramın üstünde. Bence verilerde hata olabilir. Ama doğruysa 5000'lik (566 gr) ile shore-jig çok ıstıraplı olur. 4000'lik olansa 357 gram görünüyor. Onun ağırlığı gayet iyi. Ben olsam 4000'liği alırdım.

14. Alpay ZİYANSIZ

Size katılıyorum geçici bir heves için bu paraları harcamak pek mantıklı değil.Bu arada bu makina jigging için biraz ağır kalıyor(559 gr) ancak bu kalitede bir makinayı shimano,daiwa gibi başka bir markada ararsanız fiyatlar en az iki üç katına çıkar.Fiyat mı yoksa kol kası mı seçimine alıcı karar verecek :) Dediğiniz gibi hafiflik açısından 4000 kafa daha mantıklı olabilir.Ben makarayı 10-15 saniyede boşaltan bir kaç balık tecrübesinden sonra 5000 kafanın altına düşmeye çekiniyorum açıkçası.6000 de denedim ancak ağır geldi.Her avcı kendi bölgesinin şartlarına göre tercih yapmalı diye düşünüyorum

15. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bu gramaj meselesi ilk başladığımda bana çok önemli görünmemişti, ama zamanla surf makinem beni çok yormaya başlayınca, arkadaşlarda da daha hafifini görüp kullanınca önemini anlamaya başladım.

Ama hafifleyince, evet, fiyatlar dediğiniz gibi maalesef fırlıyor.

O 4000'lik makine benim de hoşuma gitti. Madem siz görmüşsünüz ve orijinal diyorsunuz, ben de düşünebilirim. Bizim buralarda nasılsa kalamayı hemen boşaltacak balık pek yok. :)
    Şanslısınız, biz ancak özel olarak buna ayrılmış tatillerde öyle balıklarla karşılaşabiliriz.

16. Alpay ZİYANSIZ

Çok özür dileyerek dikkatimden kaçan bir şeyi belirtmek istiyorum.Gönderdiğim linkteki makine Battle 2 modeli (yanlış foto koymuşlar)ancak oradan gönderdikleri makine Battle 1 modeli.Arkadaşa bu ayrıntıyı açıklamıştım.Bende her iki modelden de mevcut.Aralarındaki fark şudur;Battle 2 10gr kadar daha hafiftir.Battle görsel olarak daha estetiktir.Yanı 10 gr lık fark için bence Battle 2 ye gerek yok.

17. Alpay ZİYANSIZ

Bu iki model çok benzedikleri için birbiriyle karıştırılıyor.Bizim Türkiye sitelerinde de bu yanlış model fotolarını kullanmışlar.Dikkatli olmak lazım çünkü Battle ,Battle 2 ye göre biraz daha pahalıdır

18. Alpay ZİYANSIZ

Son bir şey olarak şunu da belirteyim,4000 kafaya kadar olan modellerde spinning,5000 kafadan itibaren jigging çevirme kolu uygulaması vardır.Biliyorsunuz jiggingde bazı aksiyonlar için koldan güç almaya ihtiyaç vardır.Buda uzun ve dolgun topuzlu çevirme kollarıyla daha rahatça uygulanır.Spin avında yetenekli bir arkadaşım için kısa kol sorun olmamıştı ben elime aldığımda öylece kala kaldım,alışkanlık önemli tabiki

Son düzenleme: 4 Ocak 2016
  19. onat

onat turhan onat

20. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp