Surf olta ile Shore Jigging ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Mert Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Sold out Gomen'ne hihi bitmiş adamlar özür bile dilemiş :))
    78$ iyiymiş fiyatı

2. Alpay ZİYANSIZ

Alpay ZİYANSIZ OSMAN ALPAY

3. onat

onat turhan onat

Ben buradan aldım. Güvenirliği tartışılmaz.

4. onat

onat turhan onat

Shore jig makine için kriterler nelerdir bilmiyorum ancak bu makine ve Cinnetic 8509 Explorer Black Sea Bass 270 cm kamış ile spin + derin su avlarımı (60 m)sorunsuz ve keyifle yapıyorum.

5. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Site japonca oldugu icin ingilizce cevirsem bile tam olarak inceleyemedim.
    Turkiyeye kargo ucreti ne kadar alıyorlar?

6. onat

onat turhan onat

Ürünü aldığınızda sizden hemen para çekmiyor. Ürüne ait vergi + yol parası hesaplanıp toplam rakam olarak sizin onayınıza tekrar sunuluyor. Bu süreç hatırladığım kadarı ile 1 haftayı bulabilir. Siz onay verirseniz parayı çekip ürünü gönderiyor. Max 20 günde ürün geliyor. Onay vermez iseniz sipariş iptale giriyor.
    Benim ödemelerim aşağıdaki gibi.
    Furimusu 3520PE-SH ( alım tarihi 13/05/2015)
    Fiyat 9300
    vergi 744
    posta 1680
    toplam 11.724 yen ( eve teslim 98 dolar)

Bu vesile ile ben de yeniden bir sipariş geçeyim dedim ama malesef ürün tükenmiş gözüküyor.

7. onat

onat turhan onat

Şimdi Battle II 4000 ile Daiwa arasında bir mukayese yaptım;

Çevrim: Penn:6.2:1 Daiwa:6.2:1
    Ağırlık: Penn:363 gr Daiwa:365 gr
    Bilya sayısı: Penn: 5+1 Daiwa:4+1
    Max Drag: Penn: 7 kg Daiwa: 8 kg

Daiwanın gerek teknolojisi, zaıon gövdesi ve Real Four standardı ile tartışmasız bu disiplin için ön planda.

Saygılar,selamlar

8. onat

onat turhan onat

9. Alpay ZİYANSIZ

Arkadaşlar ben shore jiggingi yabancı kaynaklardan öğrenmiştim,yanı henüz Türkçeye çevrilmiş kaynaklar yoktu.Bu yüzden bir çok denemem oldu ve yanlış ürünlere paralar harcadım.Aynı duruma sizde düşmeyin diye tekrar ediyorum.4000 kafa makineler spinning için tasarlanmıştır.Kolları kısadır.60 gr ve üstü jiglerle aksiyonlar için kamıştan ziyade koldan da güç alınır.Bu yüzden uzun ve topuzlu kollar tercih edilir.Bu kolları 5000 kafalarda kullanıyorlar.Şu anda Shore jiggingde en favori makinelerin başında daiwa saltiga 5000 gelir.Bu makinanın ağırlığı 625 gr dır.Yanı shore jigging bileğine güvenenlerin yapabileceği bir disiplindir. 4000 kafalarla light jigging yapabilirsiniz.

10. Alpay ZİYANSIZ

Bu arada ek bir bilgi daha vereyim.Elinizde fazla veya yeni alacağınız bir spinning kamışının hassas uç bölümlerini kırarak ta bir shore jigging kamışı yapabilirsiniz.Benim ilk shore jigging kamışlarım böyleydi.Şimdi kamıştan kamışa hassiyet değiştiği için kıracağınız mesafeyi belirtemem ancak yapmak isteyen olursa kullanmak istediği jig ağırlığına göre tarif edebilirim

Son düzenleme: 8 Ocak 2016
  11. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Osman Bey bilgiler için teşekkürler.
    Ben sadece meraktan deneme amaçlı olarak bir kaç kere yaptım.
    Ama doğrusu 60 gr'ın yukarısını kullanmak hiç aklıma gelmedi.
    Bu ağırlıklar çok fazla değil mi?
    Ben hep 20-30-40 veya en fazla 60 olarak düşündüm.
    Sanırım torik için de en çok 30-40 gr arası kullanılıyor.
    Siz hangi balık için ne kadar derinlik için 60'ın yukarısını kullanıyorsunuz?

12. RerayT

RerayT Eray

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass 270 10-50 Shimano Catana Dx 210 1-11 LRF
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 mitchell avocet III Silver 1000
    Merhaba,
    Tam olarak bende bu shore jig olayını araştırayım derken bu konu çıktı karşıma.LRF takımı aldım bir hafta sonra bir hevesle spin takımı aldım. Satın aldığım yere avlanacağım bölgeyi söylediğimde "Saroz", sert rüzgar hesaba katılarak shimano Yasei Red Seabass 270 10-50 atarlı kamış ve Catana 4000 lik makineyi tavsiye üzerine sepete attım. ama ağır bir takım oldu sanırım.Bu takımlar shore jig yapılabilir mi? Planlarımda daha hafif atarlı 10-30 "M" 240cm kamış ve 2500 yada 3000 lik bir set kurmak var. İşin trajikomik yanı alıyorum almak için bütçe ayarlayıp yenilerini almaya çalışıyorum fakat balık yok. :)

13. Alpay ZİYANSIZ

Aslına bakarsanız 20-30 gr larla yaptığımız jigginge light jigging diyoruz,hatta 40-50 gr ları bile bu disipline dahil edebiliriz.Spinning malzemeleriyle yapılır.60-100 gr arası jigler kullanılan jigging ise shore jiggingtir.Shore jigging birden derinleşen avlaklarda yapılır.Kamışları spinning kamışlarından farklıdır.Üzerindeki rakamlar atar değerini değil aksiyon değerini gösterir.İşte bazı arkadaşlarımız burada yanılgıya düşüyorlar.Mesela spinning kamışlarında yazan 10-40 gr gibi değerlere bakarak 40 gr bir jigi çalıştırabileceğı düşünülüyor halbuki bu kamışlar 40 gr jigi çalıştıramıyor.Ava çıktığımızda jigimizin ağırlığını akıntı rüzgar hızı ve yönüne göre belirleriz.Şartlar zorsa ağırlığı arttırırız.Tabiki bunlar kesin kurallar değildir.Örneğin çok güzel iş yaptığını düşündüğümüz 80 gr bir jigi durgun ve sığ bir suda da kullanabiliriz.Hedef balıklar genelde sinarit,Orfoz akya gibi balıklar olur.Ben jigi 30 metrelerin altına indireceksem genelde 80 gr kullanırım.Ancak 60 gr larda normal havalarda gayet güzel çalışır.40-60 gr jiglerin orijinal iğneleri sinarit,Orfoz gibi balıklar için küçüktür.Ben boyutunu beğenmediğim iğneleri mutlaka değiştiririm çünkü küçük jiglerin iğneleri bu tarz balıkların ağzından ve vücuduna takıldığı yerden kurtulabiliyor.

Son düzenleme: 9 Ocak 2016
  14. Alpay ZİYANSIZ

Eray Bey hedef balıklarınızı söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.Bu arada Saroz'da iyi avlaklar keşfederseniz shore jigging e müptela olabilirsiniz

15. RerayT

RerayT Eray

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Alpay bey,
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
    hedef balığa gelince, aslında bir üst yazıda yazdığınız gibi Sinarit, Akya, Trança ve denk gelirse Orfoz tabi. Bir terslik olmadığı sürece yazın hafta sonları Saroz'dayım. Aslında zıpkınla dalıyorum fakat çok derin yapamadığım ve sığda da balık olmadığı için ve daha kuru olduğu için:) Spin'e merak sardım. fakat dediğim gibi aldığım takım ağır gelmeye başladı ve o sebepten kendime daha hafif bir takım almayı planlıyorum. Eğer Yasi Red 10-50 ile shore jig yapabileceksem onun için jigler almayı düşündüm. Saroz'da Gelibolu tarafındayım ve oralarda ani derinleşen güzel yerlerde var. Denemek fena olmaz ;)

16. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Yeniden teşekkürler Osman Bey.

17. Alpay ZİYANSIZ

Eray bey madem zıpkıncısınız o halde güzel ve birden derinleşen avlakları daha rahat bulursunuz.Balık konusunda derin çalışabilen ve sinarit Orfoz avı yapabilen bir zıpkıncı arkadaşınız varsa işiniz daha kolaylaşacaktır.Düşündüğünüz set sinarit Orfoz avları için zayıf bir set.Shimano Nexave dx 270h 20-80 gr shore jigging için ideal bir kamıştır.Fiyatı da özel shore jigging kamışlarına göre ekonomiktir.Bu kamış 20 gr dan 100 gr lara kadar jiglerinizi çalıştırır.Eğer bütçeniz müsaitse daha üst düzey kamışlarda var

Son düzenleme: 9 Ocak 2016
  18. RerayT

RerayT Eray

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Alpay bey,

Bilgilerinizi paylaştığınız, ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. O zaman jig olayına bira daha zaman var;) Önce spin olayını çözeyim. Belli olmaz yaza doğru gelişmeler ne gösterir.
    İyi akşamlar.