Surf Tipi Kamiş Ve Makinalar

Konu, 'Makineler' kısmında deep ocean tarafından paylaşıldı.

1. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    http://www.stripersurf.com/otbc.html

bu sitede uzak atışlarla ilgili güzel teknikler mevcut.

Ben daha öncede başka bir sitede bunla ilgili bir çalışmam olmuştu.

evet surf kamışları ben uzağa atamıyorum, beni destekleyecek bir de takım derseniz tür olarak SURF tipi KAMIŞ ve Makine edinilmeli...

Bu kadarıda yeterli değil madem uzağa atacaksanız, iyi bir misina sarılmalı daha doğrusu atamam kopartırım diyorsanız, carbon ip misina? pahalı ama 100 metre ve üstü için şart...

Surf oltası bende bir tutkuya dönüştü adeta..

Başlıca SURF KAMIŞLARININ ÖZELLİKLERİ:

1-genelde saf carbonda yapılırlar (taklit olmayanlar elbette );)
    2-Boyları 3.50 ile 4.50 mt arasında olur (iyi bir surf 4-4.50 mt dir.)
    3- az halkalıdır (4-ile max 6 halka)
    4- makinaya yakın olan halka en azından makineden (1,5 metre ilersinden başlar sürtünmeyei azaltmak amaçlı )
    5- en profesyonelleri ( 2 yada 3 parçalı olanlardır daha sağlam ve daha esnek olmalarından dolayı) ama teleskopik olanlarıda vardır ama kapalı halleri dahil minimum 1 metre ila 1.50 arasındadır)
    6- Genelde az parçalıdır. (teleskopik olanlarda (4 yada 5 parçalı olur.)
    7- Halka seramiklerin kamışa bağlantıları daha sağlam yapılıdır.
    8- atarları oldukça kuvvetlidir. (100 gram-250 gram arası olanlar vardır.
    9- sap kısımları oldukça uzundur. kuvvet alabilmek amaçlı

Başlıca SURF MAKİNALARININ ÖZELLİKLERİ

1- kesinlikle en önemli özelliği geniş ama sığ kafalı olmalarıdır.
    2- misinanın sarıldığı kafanın konik olanları vardır (misina çok kolay bir biçimde açılır.)

SURF TAKIMLARINDA DEZAVANTAJLAR
    1-kamışlar uzun olduğunda kalabalık alanlarda sorun yaratabilir.
    2-:D yağmurlu havalarda dikkat (saf carbonlar iyi birer paratonerdir)
    3- makinalar sığ ve geniş olduğundan misina kolay boşalır ama çok da fazla karışır.
    4- Teleskopik olanlar kapalı hallerinde dahi arabasız seyahatlerde taşımak zordur (hele hele 3 parçalı olanlar en az 1.70 cm her parça)

BANA AİT OLAN BİR SURF TAKIMA AİT BİLGİLER.

KAMIŞ ÖZELLİKLERİ:
    Marka: LINEAEFFE
    Model : EXTREME 180 CAST
    Ülke : ITALYA
    Türü : Surf kamış teleskopik model

Saf carbon, güçlü halka bağlantıları, rahat atış için uzun sap
    4.40 cm uzunluk
    1.31 cm kapalı uzunluk
    495 gr boş ağırlık
    180 gr max atar

FİYAT: 130 ytl'ye aldım....

MAKİNA ÖZELLİKLERİ

Marka: MİTCHELL
    Model : ARMADA PRO 7000
    Ülke : FRANSIZ
    Türü : Surf

Misina kapasitesi : 0.35mm - 300 metre
    Makine ağırlık : 720 gram
    Rulman sayısı : 10 adet
    Fren ayarı : Önden ayarlı
    Boşa alma : Arkadan
    Geri dönüş engeli: Oneway rulmanlı olup, sıfır boşluk
    Devir oranı : 5.55 / 1
    misina çevrimi : misinanın kafa arasına girmesini önleyen tasarım
    Kafa : 1 adet titanyum, 1 adet alüminyum, olup her ikiside aynı kapasite ve ölçüdedir,
    Kullanılma alanı : TUZLU SUYA DAYANIKLI..
    Fiyat :250.ytl

KULLANIM SONRASI GENEL GÖRÜŞ:
    KAMIŞIN ARTILARI
    Kamışı 125 gram ile kullandım, 150 gram ilede kullanılabilecek kapasitede,
    uzun oluşu kayalık meralardada avantaj sağlıyor..
    Sap kısmının uzun oluşu rahatlık sağlıyor.
    Halka bağlantıları güven veriyor
    Oldukça dengeli
    75-100 gram kurşundada rahat bir şekilde uç eğimi sağlanıyor
    Yaylanma uçtan başladığında esnek fırlatma avantajı sağlıyor

KAMIŞIN EKSİLERİ
    131 cm kapalı uzunluk oto bagajında sorun olabilir
    saf carbon oluşu yıldırım esnasında risk taşıyor
    boğaz gibi dar atış alanlarında 4.40 mt uzunluğu sorun yaratabilir
    Halkalarda sorun çıktığında değişimi sorun yaratabilir

MAKİNENİN ARTILARI
    10 rulman sayesinde Rahat ve dengeli bir dönüş.
    çift kafalı olması çok büyük bir avantaj.
    boşta iken açılan misinanın kafa arasına girmesini önleyen plastik önleyiciler avantaj sağlıyor.
    Ağırlık göreceli olarak orta sınıfta
    Misina açılımı oldukça iyi
    devir, genel amaç için oldukça iyi bir orana sahip
    fren ayarı oldukça iyi tasarlanmış
    anında duruş rulmanı çok hoş
    kol katlanması çok başarılı
    sessiz

MAKİNENİN EKSİLERİ
    Fiyatı yüksek fakat okuma, shimano, daiwa markalarının çok fazla taklitleri olduğundan güvenmediğimden alamadım. fakat mitchell'in taklit olmadığı ele alındığında belli oluyor, ayrıca kısık taki görevli arkadaşında fikrini alarak hareket ettim.

Banax SX4000 ile kıyasladığımda orta göbekte küçükde olsa bir rulman boşluğu mevcut, buda bu makinelerin, sertleştirilmiş plastik gövdeden yapılmasına bağlıyorum, banax alüminyum gövdeden olmasından dolayı bu konuda daha iyi fakat ağırlar...

Selamlar Murat.

Son düzenleme: 6 Ağustos 2006
  2. Suatreis

Suatreis

Güzel bilgiler paylaşım için teşekkür ederiz. Ancak şu saf karbon işine takıldım. Aman üstadım benim bildiğim ona elmas derler yakacan sen bizi:D :D :D

3. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    murat abi bilgiler için sağol bu kamışlar gerçekten harika bendede 3.90 var ama fazlası ile yetiyor elinizde kuş tüyü mü tutuyorsunuz kamış mı belli değil en ufak vuruşlar da anında hissediyorsunuz ve yorgunluğu daha geç anlıyorsunuz anlayacağınız bu kamış kolunuzu kolay kolay yormuyor herkese rastgelsin;)

4. seçkin

seçkin SEÇKİN

Favori Kamış:
    LINEAFFE
    Favori Makine:
    MITCHELL AVO 6500
    En İyi Avı:
    5 KG SAZAN
    bilgiler için teşekkürler anlatım güzel olmuş.:)

5. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Paylaşım için teşekkürler. Güzel ve açıklayıcı olmuş. Eminim aramızda nedir bu surf kamış diyen arkadaşlarımız vardı. Böylelikle bilmeyen kalmayacak artık. Ayrıca bu kamılarla atış aşağıdaki gibi yapılıyor. Bu abimiz(Neil Mackellow) surf atışlarında dünya şampiyonu. :D

Son düzenleme: 6 Ağustos 2006
  6. Suatreis

Suatreis

tutuşa dikkat edin arkadaşlar. Makine yukarı bakıyor. Bu gerçekten önemli klavuzlar yana doğru zorlanmamalı. Ayrıca paylaşım için teşekkürler son derece mesafe kaydettirici. enfes olmuş

7. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Harika bir paylasim, tesekkürler.

8. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    işte rekorlar:
    Arkadaşlar anlayacağınız gibi: ağırlığın artması belli bir düzeyden sonra mesafeye fazla etkisi yok nedeni: kullanacağınız misinayı kalınlaştırmanız...

İnanılmaz mesafeler değilmi:,
    Bu arada bilmeyen arkadaşlarımız için:
    Bu yarışmalar dünya şampiyonasına kadar değişik şekillerde olup, arazide yapılıyor. denizde değil:D

Danny Moeskops 125gram 277,87m - 0,28mm casted at CIPS/FIPS-M World Championships 2004
    Danny Moeskops 150gram 265.42m - 0,35mm casted at CIPS/FIPS-M World Championships 2003
    Danny Moeskops 150gram 278,96m - 0,31mm casted at UKSF GP August 2004
    Danny Moeskops 175gram 276,58m - 0,35mm casted at UKSF GP August 2004

9. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    Birazda resimlere bakalım...
    Aslında Surf takımlar daha çok okyanus kıyılarına hitap etmekte..
    Fakat karadenizde sığ sularda (dalga arkasına ulaşabilmek için ) veya boğazda ağır kurşunlarla derin suya ulaşabilmek için de kullanılabilir..
    hedef uzak atmaksa yer mekan önemli değil.

Bir özellikte tabanı kumluk olan sahillerde kullanılan kurşunlar.
    bu kurşunlar bizim armut kurşunu andırıyor
    ama en büyük farkı genelde 3 veya 4 adet çapa şeklindeki çivilerin kurşunun uç kısmından geriye doğru bükük olması... bunlar kurşunun taramasına mani oluyor.

Son düzenleme: 7 Ağustos 2006
  10. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    Adamlar kamışlı balıkadam gibi değilmi.:D
    Suya girip denizden olta atıyorlar ( makinalarıda anladığım kadarıyla tuzlu suya dayanıklı su geçirmez cinsten )

11. murat özdemir

murat özdemir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Yayın 182 kg.
    Dostum harika bilgiler vermişsin teşekkürler, bende surf kamış kullanan biri olarak düşüncelerimi belirteyim, kullandığım kamış LINEAEFFE TURNASURF 3,90 atarı 100-250 GR. makina ise D.A.M space 650, özellikle İstanbul boğazında surf kamış allahın emri o yüzden balığa giderken kesinlikle yanımda olur, taşıma problemini kamışın kendi çantası ile çözüyorum, makinalarla birlikte rahatlıkla 3 kamış sığıyor ve omuza asıldığında rahat taşınıyor, kamışın atarını güçlendirmek için kamışın ucundan 5 cm bir kısmını kestim 200 gr kurşunu korkmadan atabiliyorum bu şekilde hemen belirteyim hassasiyetinden fazla bir şey kaybetmedi:) birde gördüğüm bir şeyi belirteyim bazı arkadaşlar kurşunu yere koymadan ve misinayı gerginleştirmeden olta atıyorlar bu şekilde atışlarda kamış ne kadar kaliteli olursa olsun kırılma olasılığı yüksek ve kurşunun gideceği mesafede bellidir, bu şekilde atanları İstanbul'da da gördüm ama en çok tatile gittiğim yerlerde görüyorum, gösterilen örnek resimlerdeki gibi bir atışı İstanbul boğazında yapmam mümkün değil 4-5 kişiyi toparlarız bu şekilde:) ama kamışı tam geri yatırıp (makina yukarı bakacak) kurşunu yere koyup, misinayı gerdirip atarsak ve atışda kamışı yana doğru sert bir şekilde çekerek yaparsak mesafeyi arttırabiliriz, birde misina etkeni var tabi misina ne kadar kalın olursa mesafe o kadar düşer bunun içinde şöyle bir şey yapabiliriz, örneğin 0,25 misina sarılı makinaya ama bu incelikte bir misinanın atarken parmağı kesmesi muhtemel o yüzden uç kısma 0,35 misinadan 5 mt. ek yapılabilir, buna şoklama diyoruz, bu aynı zamanda atışta ağır kurşun kullanılacaksa takımın kopmasınıda engeller.

12. Matchbox

Matchbox

Dostum senin rekor kaç mt.?:)

13. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    :D 100 diyelim:D

Muratcım: şu yere kurşun koyma bana hep ters gelmişti, ama sen yazdığına göre bir sebebi vardır. kesinlikle deneyeceğim..

Murat, atıştan sonra kamışı yana yatırmayı anlayamadım dostum...

Şaka bir yana serkan: henüz kamışın full performansını yakalayamadım sebebi misina kopartmam..
    Şu an yeni yeni alışıyorum takıma, abanmak vs. yok. 100 metrde ciddiyim hemde 75 gram ile 50 gramlada aynı mesafeyi yakalayabileceğimi düşünüyorum..

eğer misina tartsa 125 gramı hayal edemiyorum.

Kabataşta bir kez denedim oda kamışın kendi hızıyla savurdum ama çat.. kurşun misinayı kesti,
    Kurşuna ip bağlayacak vakit bulamadım bu şekilde orta hızlı bir savurma yapılabilir ama yinede 125 gramı ciddi atacak şekle getirmez.

Bu sene kesinlikle ve kesinlikle carbon ip alacağım (0.17 veya 0.22 ) ozaman
    buraya kaç metre misina boşalttığımı yazacağım inşallah.

14. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    50 gr kursun 0.22-0.25 misina ile 150 rahat atılır...

15. murat özdemir

murat özdemir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Yayın 182 kg.
    Sevgili murat bence misinayı kopartmanın nedeni kurşun havadayken atış yapıyor olman, kaçlık misina hangi ağırlıkta kopuyor ? ben 0,30 misina ile 150 gr. kurşunu abanarak atıyorum ve misinada orta halli bir misina, kurşunu yere koymanın ve atış yaparken misinanın gergin olmasının esprisi atış esnasında kamışa uyguladığın kuvvetin, kurşun tarafından misinaya uygulanmaması, aksi taktirde yani kurşun havadayken yaptığın atışlarda yerçekimi kuvveti ile de uğraşman gerekiyor kurşun yere inmek isterken sen onu birden bire havalandırıyorsun ve zaten o esnada esneyen kamış ve üzerine kuvvet uygulanan misina zarar görüyor, sanırım daha açık bir anlatım oldu bu, denemeni tavsiye ediyorum murat, ben turnasurf ile tahminimce 150-180 mt. atıyorsam sen extrem ile çok daha iyi mesafeleri bulabilirsin.

Misinaya ip bağlamak yerine klips takmanı yada kendinden fırdöndülü kurşunları kullanmanı tavsiye ederim, atış esnasında kamışı yana çekme olayını ise şöyle anlatayım,

şimdi elinde kamış varmış gibi kaldır ellerini havaya:p sol elin kamışın uç kısmında ve sağ elinde makinanın altında, makina yukarı bakacak, kolların tam olarak başının üzerinde ve dimdik olacak (omuz üzerinden yapılan atışlar bu kamışlara hafif kalıyor) sol bacağın önde vücut şekli aynen bu, kurşun yerde ama burda önemli olan kurşun kamışın ucu ile aynı hizada olmayacak yani

işte yukarıdaki gibi :) şimdi sallayalım oltamızı, kamışın sap kısmı sol bacağının yanına gelecek yana çekmekten kastım bu idi bu durumda kamışın ucuda iyice aşağı inmiş oluyor tabi misinayı bırakma açını iyi ayarlamalısın. Bir gün beraber balığa çıktığımızda yarışırız artık kim daha uzağa atacak diye :)

Son düzenleme: 8 Ağustos 2006
  16. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    acil yardım

murat ben şimdi denedim bütün şirket bana bakıyor. şimdi ne yapmalıyım lütfen acil yardım:D :D :D

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sevgili Murat, o kurşun o şekilde geride dururken, nasıl bir yol izler? Mümkün olursa, iyi bir video kamera bul, atış yapılırken bir gör. Kurşun bir acayip çekip gider. Basit düşün.

http://www.fishermansheadquarters.com/fishfacts/unitec.html

Bu sayfadan bir başla.. Ben basitçe şu resim üzerinde durumu özetleyeyim:

Bu halde, kollarınız daha geride. Böylece kısa bir mesafede yüksek hıza çıkmanız gerekmiyor. Yeriniz daha geniş. Misinayı koparan, kurşunu ileri atan güç değil, oluşan ani yüksek ivmenin getirdiği G kuvvetidir. Kısa kol açısıyla harekete daha hızlı başlarsınız ama kamış sizden hızlıdır. Kurşunu boşandırır, kurşun üzerinde enerji depolamaz. Bu yüzden, ancak ileri atış şeklinde çalışırsınız. Bu şekilde kurşunu arkaya koymanız, daha yavaş ve düzenli bir şekilde ileri atmanıza sebep olur, öyle abanmanız filan gerekmez.

BU şekilde bir atışla %40 kadar uzağa, daha rahat atışlar yaparsınız. Ama bu "sadece kurşunu yakına koy" meselesi değildir. Çizimde tarif ettiğin duruşta, atışınız lineer hareket gösterir. Bu metotta ise, lineer hareket, performansı %70 düşürür.. Biraz pratik yapıp, kamışın ucu, daha doğrusu kurşun çember çizecek şekilde atmalısınız. Böylece, daha az takım israfı, daha düşük ağırlık, daha az bel ağrısı vs. ile daha uzak atışlar yapabilir olursunuz..

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Basitçe 4 aşamada bu tür bir atışı şöyle özetleyebiliriz:

1. Ağırlığınız arkadaki ayakta olacak şekilde, yavaşça, sakin bir şekilde başlayın. Bu esnada ağırlığınızı öndeki bacağınıza kaydırın, aynı şekilde, yavaşça. Ama elbette aheste aheste değil, son sürat yüklenmeden, kurşun yerden kesilip kamışı takip edecek kadar hızlıca..

2. Kollarınız beden hizasına gelince, hızlanın, allah ne verdiyse değilse de, şöyle olabildiğince, kamışın dayanabileceği ölçüde hızla savurun.

3. Kollarınız öne geçince, hızlıca sol elinizi çekin, sağ elinizi itin.

4. Kamışı, misina mümkün olduğunca dz olacak şekilde tutarak, misina + kurşunu takip edin..

Atışa başlarken, o hedef yazan yere doğru fırlatacaksınız. Buna göre açınızı ayarlayın. Tavsiye: gökyüzünde bu açıya uygun bir yeri hayali hedef seçin, bulutun bir köşesi, binanın tepesinden şöyle iki bina üstü filan gibi. Atış süresince, misinayı bırakana dek, güzleriniz hep bu noktaya baksın...

Böylece, 150 gr kurşun, 200 m mesafeye rahat, kastırmadan uçar gider. Ekstreme kamışlar, makinalar filan gerekmez. 50 gr bir kurşunu bu yolla 150 m öteye ulaştırmanız zor olmaz. Elbette, daha iyi kamış, bilhassa daha iyi makine, daha rahat ve uzak atış demektir, fakat, bu tür teknik atışlar, bunlar olmadan da verimli sonuç verirler. Elbette, bir atış yarışmasında değilseniz, malzeme çok çok ehemmiyetli olmaz..

Son düzenleme: 8 Ağustos 2006
  19. murat özdemir

murat özdemir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Yayın 182 kg.
    Halit hala eller havada durmuyosun değilmi:) eğer öyleyse hafif bir gerinme hareketi yap ve ardından da esneyip yerine otur ve hiç bir şey olmamış gibi davran :p

Serkan kurşun gayet düzgün bir yol izliyor, şimdiye kadar hiç bir acayipliğini görmedim yıllardır bu şekilde atışlar yapıyorum, senin bahsettiğin stildeki atışlar zaten bilinen şeyler, evet surf kamışlarla yapılan atışlarda bu teknikler uygulanıyor ama İstanbul boğazının herhangi bir yerinde bu şekilde olta atamazsın, zaten omuz omuza halay çeker gibi balık tutuyoruz biz boğazda :D ayrıca kurşunun yanlış tarafa gitmesi durumunda bir çok kişinin oltasını toparlarsın ama çizimdeki şekilde atarsan ki boğazda avlanan balıkçıların çoğu bu şekilde atar, kurşunu istediğin yöne gönderebilirsin.
    Benim söylediğim yöntem sadece kalabalık bir ortamda balık tutarken geçerlidir, yeriniz bolsa sallayın istediğiniz gibi:D :D

20. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    kollarım koptu valla murat neredesin sen abicim. şaka bir tarafa verdiğiz bilgiler gerçekten faydalı. serdar'a sana sonsuz teşekkürler. murat bu zamana kadar bende kurşunu senin dediğin gibi kullanıyordum ama serdarın belirtiğide bence mantıklı çünkü kurşun dairesel bir hareket yapıyor ileri gitmesinde merkez kaç kuvvetide etkili olabilir diye düşünüyorum denemekte fayda var.