Sürüklenen tekne...

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında devlen tarafından paylaşıldı.

1. devlen

devlen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Mercan - 350gr
    18 Ağustos Cuma günü aradaşımla balık avlamak niyetiyle suya açıldık Çeşme-Dalyan biraz dalgalı ve 4-6 şiddetinde de rüzgarlıydı...

8 metrelik yelkenli ile bir türlü çapa tutturmayı başaramadık... devamlı sürüklendiğimiz için balık tutmak da mümkün olmadı...

Yaklaşık 1.5 ton ağırlığındaki teknemizi hangi tip ve ağırlıktaki bir çapa kullanarak sorunsuz olarak çapalayabiliriz?

Bizim kullandığımız çapa anladığım kadarıyla küçük... sakin havada ve sığ sularda tutuyor ancak böyle havalarda sabitlenme sorunu yaşıyoruz.

Böyle durumlarda çapanın tutması için farklı bir çapa atış yöntemi öneren olursa memnuniyetle dinlerim...

Yardım edenlere şimdiden çok teşekkür ederim...

2. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Kutup balikcisi

Teknede hidrolik capa sarici varmi?Kilo arttir diyecem,makina yoksa oda tam bir iskence.En guzeli,capanin demirine ek olarak o eskiden manavlarin,bakkallarin kullandigi terazilerin demir kilolari vardi,onlarin 2kglulugu saglam bir iple tutturun o zaman capa tutacak,Rastgele

3. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    slm
    çapa ağırlığının bilemiyeceğim ama teknede ırgat olmadan büyük çapanın nasıl çekildiğini izmir özderede bir balıkçıdan görmüştüm.
    adam çapanın arkasına 3-5 metre zincir bağlamış gerisini ise halat yapmış.halatın üzerinde ise gezen bir şmandra var.balıkçı çapayı toplamak için tekneyi çalıştırıp tornistan gidiyordu
    motorun gücüyle çapa yukarı geliyor ve şamandraya takılıyor.daha sonrada balıkçı rahat rahat halatı topluyordu.acemice çizimlerle birlikte birşeyler paylaşmaya çalıştım umarım işe yarar.

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Düşünce ve anlatım süper.
    Senin demirde zincir yok mu? yoksa koymalısın.
    Bir de çeşitli tipte çıpalar var ve hepsinin kapasitesi belli.Seninki hangi tip?
    Ama ne olursa olsun zincir iyi çözümdür.
    Zincir var ve az geliyorsa boyunu uzat, zincir ağırlığıyla yere yatar, çıpayı kaydırmaz.
    Olmazsa çıpadan 5-6 kulaç mesafeye bir taş da bağlayabilirsin.(Yelkenliye ne kadar yakışır, orasını bilemem:p)
    Tabii dibin yapısı da önemli.

5. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    Amatör denizci belgesi

Amatör denizci belgesi(ADB) almanızı öneririm. Hiç olmassa federasyonun sınav için yayınladığı kitabı edininiz. Bu ve buna benzer soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Örneğin :
    tekne boyu / demir ağırlığı
    Derinlik / kaloma
    İp / zincir ilişkisi
    Demir atma şekilleri (bence hatanız buydu)
    2. çapa ile demirleme gibi...

Sizin teknenizi 9 kilo demir, 3 metre zincirin zımba gibi tutması gerekir...

Son düzenleme: 19 Ağustos 2006
  6. devlen

devlen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Mercan - 350gr
    Teknede kancasız bir çapa var tam olarak ağırlığını bilmiyorum. Ancak şekil olarak bir T düşünün ve ucuna bir karış boyunda kıvrılmış bir plaka koyun.

4-5 metre uzunluğunda bir zincir vardı halat başlamadan önceki kısımda.

Çapa atma şeklimize gelince de teknenin yönünü rüzgara dönüp durma hızına geldiğinde çapayı göz kararı derinlikten 3-4 metre fazla salarak bağlıyorduk. Şimdiye kadar hep işe yaramıştı ancak bu sefer 3 kez denememize rağmen hep sürüklendik.

Daha ağır bir çapa kullanma fikri ise 20-25 metreden günde 2-3 kez çapayı çekince hiç de cazip gelmiyor.

Acaba halatı daha fazla salmak çapanın tutması için bir çare olabilir mi?

Öneriler için teşekkür ederim artık deneysel olarak çalışıp bir çözüm arayacağız...

7. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    Elbette fazla salmak çağredir. sadece iple derinliğin 10 katı, zincir+iple 6 katı, sadece zincirle 4 katı salınacağı teorik olarak söylenir.
    Çapanız güzel cins. demirin tutunmasında dip yüzey şekillerinin büyük önemi vardır bu yüzey şekillerine göre demir seçilir. Sizin demiriniz balçık yüzeylerde iyi tutmayabilir.

Ayrıca demiri zincirle bereber fırlatıp atmayınız demiri yavaş salıp dibe ulaştıktan sonra zincirin yüzeye uzamasını sağlayınız. aksi halde zincir demire dolanabilir ve demir asla tutmaz.

Bir nokta daha denizciler demirin kayalık yüzeylerde sıkışık kalmasını önlemek üzere '' Çürük İp'' denilen uygulamayı yaparlar çürük ip gerektiği gibi yapılmassa demir zor koşullarda tutmaz ( veya hiç tutmaz)
    Evvelden çürük ip yapılıp koparıldıysa da o demirin tutma şansı yoktur...

rast gelsin

8. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Çapa

Kardeş,tarif ettiğin kadarıyla çapanız kum çapası,diğer 4lü çapalardan alırsanız onlar kaya dada kumda da daha verimli oluyorlar.Ayrıca daha sağlam tutunabilmek için mutlaka çapaya 3-4 metre kadar zincir bağlayın ve çok çalkantılı zamanlarda çapayı dibe bıraktıktan sonra normal bıraktığınızdan 4-5 kulaç fazla kalama bırakın.İp çok dik olunca çalkantıda teknenin kalkıp inmesi ile çapayı kaldırır.O yüzden çalkantılı ve sert havalarda mutlaka fazla kalama..
    Bu sırada 20-25 metreden çapa atıp çekmek zor geliyor galiba.Biz bazen kesat zamanlarda 65-70 metrelerden 4-5 kere çapa çekiyoruz.Çapa çekmek iyidir adamı diriltir.Ama dalgalı havalarda çapa çekerken aman dikkat

9. devlen

devlen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Mercan - 350gr
    Valla acemilik de var ya... özellikle dalga olunca başıma bir iş gelmesin diye oturuyorum öyle çekiyorum çapayı...

Zor gelmesinden değil de bir makine mühendisi olarak makinanın işini yapmaktan muzdaribim.. sistemleri incelemeye başladım bizim fabrikada üreteceğim uygun bir çapa çekme sistemi :)

10. egeli

egeli

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    En İyi Avı:
    sabırla bekliyor
    çanakkale boğazda avlanan biri söylemişti 6 kollu çapa ile (8lik inşaat demirinden yapma) akıntıya karşı durabiliyorlarmış.

11. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Zor gelmesinden değil de bir makine mühendisi olarak makinanın işini yapmaktan muzdaribim.. sistemleri incelemeye başladım bizim fabrikada üreteceğim uygun bir çapa çekme sistemi :)[/QUOTE]

Kardeş,
    Zaten öyle bir sistem var ve adı da mıcırgat..Balık av malzemesi,tekne parçaları satılan yerlerden temin edebilirsin.Ama ona göre ciddi bir de düzenek kurman gerek..

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Denize Nasıl Çıkacağım?10.Eylul.2006

Böyle idi, çıktık.

Böyle oldu, ne yapacağız?

13. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Reis üstad,
    Cevabı zaten bilerek sormuşsunuzdur siz soruyu ama ben başka bir türlü cevap vereyim.
    Hava öyle iken bile,
    • Meteoroloji raporlarına bakmadan
    • Yanımızda barometre bulundurmadan
    Denize tekneyi indirmeyeceğiz.

Diyelim indirdik,
    Havaya yakalandık,
    • O zaman dua edeceğiz.
    • Kıyının, dalganın, tekneyi çekeceğimiz yerin yapısına bağlı olarak teknenin arkasına dalgayı alıp canımızı kurtarmak amaçlı kuma çıkartmada yapılabilir,
    • Kıyıya yanaşmak tehlikeliyse olabildiğince açığa alıp deniz biraz olsun dinmesi de beklenebilir.
    Bu bizim oralar için çok ciddi bir deniz değildir, rahatlıkla limana girip tekneyi çekebiliriz, bu sırada en fazla biraz deniz tutar.

14. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Bu arada Karadeniz'de ciddi denizden kastım aşağıdaki fotograflar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Eylül 2006
  15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Rize'de bir kişinin ancak kaldırabileceği bir çok taşı, dalgaların 2,5 metrelik rıhtımı aşırarak yola attığını görmüştüm.
    Karadeniz bu, şakası olmaz.
    Benim resimler Marmara'dan.
    Sandalım da 6 metre ve üstü açık(Karadeniz'deki gibi güvertesi yok.)12 metrelik balıkçı tekneleri de limanda yatıyor.
    Tabii ki böyle havalarda, Kancacı'nın imzasındaki gibi usta balıkçı olmak en doğrusu.;)
    Emre, resimler çok büyük, flulaşmış

16. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Reis usta,
    Sanırım geçen sene Aralıktı bu fotografı çektiğim. Ereğli limanı sadece karayele açıktır, karayel fırtınası mıydı hatırlamıyorum bu fırtına. Ama siz bu dalgaların 2 katı büyüklerini düşünün limanın dışı için. Dış mendireklerin taşları yerinden oynadı.
    Hava o kadar kararmıştı ki en yüksek pozlamayla bu aydınlığı elde edebildim. Şu anda Photoshop'um olmadığı için müdahale edemiyorum fotografa. Photoshop'u olan bir arkadaş fotografları küçültüp koyabilirse sevinirim.

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Fotoğraflar Sennur'a havale.
    Karayel de adı üstünde hakikaten kara yeldir haa.
    Allah düşürmesin.

18. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Yanlış anlaşılmasın. Burada tabii ki yine bizim limanın özelliğinden dolayı bizim için çok ciddi bir deniz değildir dedim. Limana ve balıkçı barınağına giriş derin olduğu için böyle bir havada dalgalar kırılmayıp bizim içeri girmemize izin verir.
    Ama fotograftaki gibi kıyının sığ olduğu durumda, karaya çıkmak o kadar kolay değil.

19. mesnevi

mesnevi

Favori Kamış:
    tekne-olta-sasi-kepçe
    En İyi Avı:
    Turna 1200 gr
    Photoshop benim uzmanlık alanım.resimleri düzelttim.

20. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    reis amca özellikle benzinli motorda tehlikeli dimi ?(sizinki de köhler di sanırım)

pazar günü deep oceanla çıkmaktan vaz geçmemizin sebebi hava durumuydu...

Gözü kara arkadaşlarımız(7.50 kapalı 20 Bg Vetüs) balığın canına okumuşlar gerçi (palamut, istavrit,azman istavrit hatta çinekop)

Yinede değmezdi diyorum ...