T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkların Yasal Avlanma Boy Limitleri

Konu, 'Tebliğler' kısmında bnymnblr tarafından paylaşıldı.

1. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Yasal sınırların altında yapılan balık avının önüne geçebilmek için harekete geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hem avcıları hem de tüketiciyi bilinçlendirecek. Denetim sürecine vatandaşı da dahil edecek olan uygulama sayesinde tüketicinin tezgahlardaki küçük balığı alması önlenirken, av yasağına aykırı şekilde tezgaha balık koyanlar ihbar edilecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkların yasal avlanabilir boy ölçüleri afiş haline getirilerek dağıtılmaya başladı. Afişte avlanması yasak (koruma altında) balıklara da yer verildi. Kamuoyundaki bilgi kirliliğini önlemek ve farkındalığı arttırmak amacıyla hazırlanan afişler ile balıkların yasal avlanılabilir asgari boy ölçüleri toplumun tüm kesimlerine anlatılacak.
    TEZGÂHTA YAVRU BALIK GÖRÜRSENİZ İHBAR EDİN

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan afiş ilgili kooperatiflere, birliklere, hallere, büyük teknelere hatta satış yapılan yerlere dağıtılacak ve afişlerin asılması mecburi hale getirilecek. “Daha küçüğünü avlamayalım, satmayalım, almayalım” sloganıyla hazırlanan afişlerde 174 Alo Gıda, 158 Alo Sahil Güvenlik, 156 Alo Jandarma ihbar telefonlarını da yer verilerek denetimlere vatandaşların aktif olarak katılımlarının sağlanması hedeflendi. Afişlerde “Daha küçüğünü avlayanlar ve satanlar hakkında 1380 sayılı su ürünleri kanunu gereği ürünlerine el konulur ve para cezası uygulanır” uyarısı da yer alıyor.

“ÇEVREYİ KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

“Çevreyi ve kaynakları korumak hepimizin görevi diyen” Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürü Dr. Durali Koçak, Bakanlık olarak kaynakları korumak için aldıkları tedbirlerin arttırılarak devam edeceğini söyledi. Koçak, kaynakların kullanımında Bakanlık olarak felsefelerinin sürdürülebilirlik olduğuna işaret ederek koruma ve kullanım dengesinin sağlanmasını amaçladıklarını söyledi.

"DENETİM SÜRECİNE VATANDAŞI DA DAHİL EDECEĞİZ"

Uyguladıkları av yasaklarına dikkat çeken Koçak şöyle konuştu: “Su ürünleri avcılığına ilişkin, yer, zaman, boy, tür, mesafe, derinlik, avlanma araç ve gereçleri ile ilgili av yasakları uyguluyoruz. Balığın biyolojisinde boyu, yaşı gibi unsurlar bizim için önemli. Her canlıya en az bir sefer yavrulayabilme şansı vermek istiyoruz. Böylece hayati sürdürülebirliği sağlamak istiyoruz.” Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürü Dr. Durali Koçak hazırladıkları afiş ile avcıları ve tüketicileri bilinçlendirmek ve denetime vatandaşı da dahil etmek istediklerini belirterek “Gelecek kuşaklar için balık varlığımızı muhafaza etmemiz lazım. Bunun için hepimize görevler düşüyor. Bilinçli avcılara ve tüketicilere ihtiyacımız var. Kooperatifler, birlikler, haller büyük tekneler hatta satış yapılan yerlere de bu afişlerin asılmasını mecbur tutacağız. Hatta ilkokullara da asarak çocuklarımızı bu konuda bilinçlendireceğiz” dedi.

Deniz Balıkları Yasal Avlanabilir Asgari Boy Ölçüleri

Hamsi 9 cm

Barbunya 13 cm

Lüfer 20 cm

Kalkan 40 cm

Lagos 45 cm

Tekir 11 cm

İstavrit 13 cm

Palamut 25 cm

Sardalya 11 cm

Mezgit 13 cm

Bakalyaro 25 cm

Kılıçbalığı 125 cm

Tatlısu Balıkları Yasal Avlanabilir Asgari Boy Ölçüleri

Tatlısu Levreği 18 cm

Alabalık 25 cm

Karabalık 35 cm

Yılanbalığı 50 cm

Siraz 20 cm

Kadife 26 cm

Sazan 40 cm

Yayın 90 cm

Tatlısu Kefali 20 cm

Sudak 26 cm

Turna 40 cm

Avlanması Yasak Türler (Gelecekte de var olmak istiyorum)

Deniz Atı

Deniz Kaplumbağası

Deniz Alası

Büyük Camgöz

Fok

Yunus

Mersin Balığı

Alıntıdır

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İlkokullardan başlayacak bilinçlendirme. Bunun altı çizilmeli, ileri görüşlü, olması gereken çok önemli bir adım. Bu girişim inşallah kısa sürede ve etkin bir şekilde hayatiyet bulur.

Güzel haber, özlenilen sonuçlarını da alırız inşallah.

Kafa karışıklığı oluşturacak bir durum da sözkonusu.

Alabalık için boy limiti 25 cm. Bu hangi alabalıktır?

Tüm türler için değildir herhalde. Gökkuşağında boy limiti yok, günlük av miktarı 10 adet. Deniz alası yasak zaten -ki O ayrıca belirtilmiş- Diğer doğal türler kastedilmiş olsa gerek diye düşünülebilir. Yalnız Alabalık "tezgah balığı" değil ki? Amatörce olmak kaydı ile boy limiti 20 cm ve günlük maksimum 3 adet avlanabilen bir tür. Zaten sınırlı doğal yaşam alanları, aşırı av baskısı, kirlilik ve buna bağlı olarak soyu tehlike altında bulunan doğal türler. Endemik Abanticus'a ne demeli?

Ticari doğal alabalık avı var mıydı, yoksa bu uygulama ile bunun önü mü açılıyor. Bundan kelli 25 cm.den küçük olmamak kaydı ile alabalık avı yapılıp satışa sunulabilir mi denmek isteniyor, nasıl oluyor da tezgaha geliyor?:confused:

3. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    bence palamutun boyu düşük kalmış!!!

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Palamut eski boyunda, yine 25 cm. idi, fakat orkinos, mercan, çipura, levrek listeye de girememiş. Herhalde onlar balık değil, tanınmasalar da olur denmek istenmiş.

Güya çok önemli bir adım ama işte bunları da görünce insan daha sevinemeden hevesler kursakta kalıyor. Kim, neyi, niçin ister belli değil. Daha dün yeni tebliğ çalışmalarında mezgit için kafa göz kırıp ille de 14,5 cm. boy limiti belirleyen iradeye üzülsem mi, kızsam mı, şaşırsam mı bilemiyorum.:eek:

5. maximturka

maximturka mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin10-40g,Shimano Alivio AX8000 3,30mt 50-100gr, Lineaeffe ac casting surf 390cm,
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro SPa-25 , OKUMA AVENGER AV-55 MAKİNE,DAİWA CROSSFIRE 2500
    deniz alası mı ? bugün ankara da kızılay / sakaryada ki balıkçı da satıyorlar dı .

6. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Şahsen ben Bakanlığın yayınladığı çeşitli eksiklikler içeren afişin bile uygulamaya konulması açısından fazlaca bir yaptırımı olduğuna inanmıyorum. Ancak süreci doğru anlamak çok önemli. Bakanlığın daha önceki yıllarda böyle kapsamlı açıklamaları yoktu. Bugünlerde oldu. Bu önemli bir gelişmedir.

Bu sürecin, son 3-4 yılda yapılan farkındalık oluşturma çabalarının sonucu olduğuna inanıyorum. Bakanlık, kamuoyu baskısına göre kendi söylemlerini geliştiriyor. Bu sürecin yüksek ihtimalle etkin sivil toplumun durum değerlendirmesini yerinde yaparak gerekli mücadeleyi vermesiyle bir yerlere varacağına inanıyorum. (Kargaşaya mahal vermeyecek, sınırını iyi tayin edecek titizliği göstermesi şartıyla)

7. avciibo1985

avciibo1985 ibrahim

Favori Kamış:
    LINEeAFLE surf
    Favori Makine:
    okuma traventine65 surf okumacompressa cp 65 surf okuma compressa cp 80
    En İyi Avı:
    hangisini yazayım
    levrek ve bı kaç balık yok neden acaba kı levrek bı çoğundan daha önemlı üreme açısından

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Suürünleri nasıl birşeyse koca bakanlık bir türlü eli yüzü düzgün bir çerçeve çizemiyor/çizmiyor. Bakanlık topluma önderlik edeceği yerde sıradan insanların gördüğünden de bihaber çoğu konuda.

Farkındalık, evet.

Kapsamlı açıklama, evet.

Nerede hani? Kim yitirmişte Bakanlık bulmuş? Yolunmuş kuşa dönüştürülen bir liste. Muğlak-eksik değerler. Kalıbımı basarım; şu alabalık konusunu izah edecek -sayın Dr. Müdür bey de dahil- bir yetkili ağız yoktur bu bakanlıkta.

Ver bir sakız milletin ağzına, çiğnesin hesabı. Aha işte, bir günü dolmadan tadı kaçtı. Fazla mı karamsarım ben yaa?:confused: :eek:

9. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Bence bu karamsarlık değil, analiz gibi olmuş. Evet bu söylemler biraz günü ve baskıyı geçiştirme politikası.

Ben bazı partilere,
    websitesinize forum bölümü oluşturun ve bu forumları da çeşitli meslek gruplarına ayırarak elinizde bir veritabanı oluşturun, öneriler hakkında kendinize reel yol haritasını çıkarın diye
    Ama hiç umursayan olmadı.

Aha şimdi burada söylüyorum.
    Hangi parti
    websitesine düzgün olarak sınıflandırılmış alt forumlar oluşturursa
    fazlaca masrafa girmeden sorunları ve çözümleri dinleyebileceği, etki alanını oluşturacağını ve fikir sahibi olacağını iddia ediyorum. (Fazla mı iddialı oldu:) :):D ) o zaman inişe geçelim.

Kısacası bakanlık gereğini yerine getirmezse
    bilinçli sivil insiyatif devreye girip gündem yapmaya devam edecektir.

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Benim de gözüm genelde tuttuğum balıkları aradı ama bulamadı. :(

Çupra, karagöz, mırmır, deniz levreği.

Şimdi bu balıklarda boy limiti yokmu oluyor. 5 kg'ya kadar tutabiliyoruz yani. :(

Çok yazık. :(

Gene kaldık vicdani insiyatife. :(

11. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Orijine bakınca afiş ayrıca çizelgelerle de desteklenmiş durumda.

http://www.bsgm.gov.tr/genel/afis.pdf

Benim bildiğim kadar afiş tasarım işi başlı başına bir bilgi + yetenek gerektirir. Yani her önüne gelen bu kadar detayı olan bir konuda afiş yapmaya kalkarsa mutlaka eksikleri olacak, istenilen noktalara dikkat çekilemeyecektir.
    Ya da öncelikli olarak dikkat çekilmesi hedeflenenler ön plana çıkarılmak zorunda kalınacaktır.
    Örnekteki gibi. :)

Verdiğim linke bakınca bir arada görünen detay bolluğuna tekrar dikkatinizi çekip, bu kadar detayın tek afişte yer almasının BENCE mümkün olmadığını da yazmadan geçemeyeceğim.

Her ne kadar sizlerin de görüp eleştirdiği gibi eksiklikler varsa da bu da bir adımdır. Umarım adımlar birbirini takip ederek çoğalır.
    Umarım yanlış yapılmaz.

Eksikliklar de bir şekilde giderilir.

12. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum

Çok değil,bundan 10 sene önce dahi insanların ne sirkülkerden,ne çinekoptan ne de böyle limitler olduğundan haberi dahi yoktu.Elbette ki,bu işle meşgul insanlar bu konuda çok çok daha fazlasını bekler,ister.

Ne olursa olsun bakanlığın ve diğer ilgili kuruluşların her adımı desteklenmelidir,öneriler ve eleştiriler elbette olacak,olmalı da zaten,yeter ki yapıcı olsun,yeter ki yapılan her adımı destekleyelim.Eksik de olsa,güzel de görünmese, amatör balıkçılık için olumlu bir adımdır.

13. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Arkadaşlar!!!!!!!
    Bakanlık kanun çıkardı, ancak denetleme adına ele tutulur bir sonuç göremedik.
    Bu süreçte bazı etkilerde bulunabiliriz.

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan Balıkların Yasal Avlanma Boy Limitleri ile ilgili afişini bilgisayarımızdan renkli print ederek dilediğimiz kadar balıkçıya ve vatandaşa dağıtımını yapabiliriz.
    Özellikle balık satan esnaflara bu afişlerin dağıtımını yapabiliriz.

Hatta dağıtım yaptığımız balıkçı esnafının (Balık avcısının değil, balık satıcısının)
    Semt Pazar ismi ve firma adı olacak şekilde forumda belirtirsek Mesela (Kadıköy – Çarşı – Dicle Balık ) gibi
    Buradan ne kadar çok kişiye ulaştığımızı da görebiliriz.
    Bunu tüm Türkiye’de yaygınlaştırırsak, eylemler ses getirecektir.
    Herkesin dağıttığı afiş sayısını da belirtmesi ciddi bir veri olması açısından da önemlidir.
    Hangi semtteki hangi balık satıcı olmak üzere toplamda kaç esnafa verildiği de ortaya çıkacaktır.
    Vatandaş kısmında ise isim belirtmeden kaç kişiye dağıtım yapıldığının belirtilmesi de afişlerin kaç kişiye ulaştığını göstermesi açısından faydalı olacaktır.
    Gelişmiş toplumlarda en önemli güç, sivil insiyatiftir.
    Ben sezon açılınca Kadıköy’de balık satan esnafa olmak üzere 50 tane print çıkartarak bir başlangıç yapacağım.

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tablo hala günceldir diyemeyiz. Son düzenlemeyle balık boylarında ufakta olsa değişiklikler var. Kalkan boyu yükseltildi mesela, artık 45 cm. olarak avlanabilecek. İstavrit ise düşürüldü ve 12 cm oldu. Tabloda bakalyaro ve mezgit için boy limiti yer alıyor ancak tebliğde bu balıklar boy limiti olmaksızın kg limitine dahil edilmiş.

Tüm balıklar bir tarafa türü ciddi anlamda tehlike altındaki kalkan balığının selameti için, 45 cm. boyunda olması gerekliyken milleti 40 cm. diye bilgilendirmek çok büyük hata olur.