Tahnit

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında Merttist tarafından paylaşıldı.

1. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    7 kilo istavrit+2 kilo sardalya
    !! Bu 2 ünlem ne oluyor ? !!

Zamanında yapsaydın açıklamasını madem yanlış anlaşılmalara karşı bu kadar tahammülsüzsün!

Google'a yazıp tam net tanımını yapmayı da bilirdim, sadece bildiğim kadarını yazdım... Bu arada sadece ''Tahnit'' diye konu açılmaz.

2. Merttist

Merttist mert

Bir paylaşım yaptım abuk sabuk muhabbetler döndü yok istavriti kaça yaparsın gibi dalga geçmeler filan ben paylaşım yaptım. İşine gelmezse okumazsınız bakmazsınız.Eğer hatalı bir konu açmışsamda moderatörler baksın silsin konumu.Ben buraya tezgah açmaya değil paylaşımda bulunmaya geldim. Ama tahnit istenirsede her emeğin bir bedeli vardır kimsenin zoruna gitmesin. Bu yazdıklarımda size ithafen değildir İbrahim bey yanlış anlamayın . 2 ünlem yanlış bilgi diye öle yaptım. Arkadaşın sorusunuda siz yazınca okudum telefondan girdiğim için hepsini göremedim yada dikkatimden kaçtı. Mantıklı ve alaycı tavırla olmadığı sürece herkesin sorusuna zevkle cevap veririm sonuçta burasi bilgi paylaşım sitesi

3. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    mert kardesim ben istavridi dalga için sormadim, yanliş anlamissin. neyse benim icin cokda sorun degil evime de sokmam zaten sadece verdigin eksik bilgilere istinaden aklima gelen sorulari sorup konuyu biraz daha detaylica anlasilir hale getirmekti maksadim. oyle onu 250 ye bunu 1000 e yapiyorum dersen bu is olmaz.. ayrica yazismalarinda ki saygisizlikdan dolayi seni kiniyorum..

Imzama dikkat et ama uzerine alinma.. sadece bilgi..

4. Merttist

Merttist mert

Arkadaşım balıkçıya gittiğinde istavritin kilosu 10 tl çinekopun 20 tl ise diyebiliyomusun ki ikiside denizden çıkıyor neden fiyatı farklı ? Kaldıki benim yaptığım tahniti türkiyede 1 yada 2 kişi yapıyor. Onlardan fiyat alın sonra kime ne yaptırıyosanız yaptırın .Artık hamsimi istersin istavritmi bilemem.Adres istersen veririm şu bir yabancı sitede sazan tahnitinin fiyatı £475.00

Yöneticilerden de ricam lütfen konuyu kilitleyin

5. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Çinekop satışı da avı da yasak da neyse.. benim demek istediğim köpek balığının 2mt olanı da var 1mt olanı da.. turnanın da 40cm olanı da var 1mt olanı da.. nasıl bir fiyat politası yapıyorsun bunu çözemedim ondan sordum.. sorduğuma da pişman oldum..

6. Merttist

Merttist mert

Bakın ben bu fiyatları kabataslak verdim . Genelde bana sazan 2 kiloluk 5 kiloluk gelir fiyatı budur turnada öle, köpek balığıda 20 30 kiloluk camgözdür.
    Tabiki 25 30 kiloluk bir sazanı yada 100 200 kiloluk köpek balığını bu fiyatlara yapmam. Hayvan büyüdükçe ihçilik artar ilaç artar bekleme süresi artar kullanılcak ahşapı değişir.fiyat farkını bunlar belirler.

7. rapalacikral

rapalacikral ali

zamanla böcek yapıyor ama.
    bende vardı ondan biliyorum.
    ne olursa olsun içten çürüyor.
    bravo bu arada..

8. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    7 kilo istavrit+2 kilo sardalya
    Neyse konu uzamasın madem. Murat buralarda ise konuyu kapar zaten, kapamazsa da devam etsin ama bilgi isteyenlere bilgi vermek gerekir. Bazı şeylere karşı peşin hükümlü olma derim bak amaç dalga geçmek vs değilmiş.

Neyse bence de enteresan bir uğraş kolay gelsin işlerinde...

9. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Mert bey merhaba hoş geldiniz.
    Bilgi paylaşıldıkça güzelleşir;
    Geçmiş yıllarda tahnit konusunda bir hayli araştırmalarım olmuştu sonrasında uygulamaya geçmiş www.vandykestaxidermy.com/ sitesinden tahnit ilaçları,balık gözleri,kalıplar ve kitap getirttim lakin paket kimyasalllar içerdiği için ürünleri gümrükten alamamıştım.Sonra bir kimya laborutavarından Borax tozu, ve hızlı ve etkili kurutma için Formaldehit, boyama için air brush,buzdolabı motorundan bozma kompresör bile yaptırtmıştım.Uygulama aşamasında 1-2 denemeden sonra tam güzel sonuçlar çıkmaya başlarken bu işleri bir atolyede değilde evde yapmaya çalışmamdan dolayı hanımdan veto yediğimden dolayı projeyi rafa kaldırmak zorunda kaldım.Esasen bu işin zorluğunu ve harcanan emeği bildiğim için istenen ücretlerin çok makul olduğunu söyleyebilirim.Yakaladığım en büyük turnanın tahnitini profosyonel bir tahnitçiye yaptırttım bundan 5 yıl önce 250 tl almıştı.
    Sazan balığına ait sizin yaptığınız tahniti inceledim.Boyama vernikleme ve arka fon harici her şey güzel görünüyor.Boyama ve fon bence tahnitin en önemli konularından birisidir.
    Bu arada meslek sırrına girmez ise formaldehit ve borax harici kimyasal kullanıyormusunuz kullanıyorsanız nedir ?
    Saygılarımla...

10. Merttist

Merttist mert

Mustafa bey bir ilaçdaha var ama adını inanki bnde bilmiyorum veteriner bir arkadaşım getirdi bana silikonun sıvı halini düşünün hayvana enjekte ediliyor.Belki görmüşsünüzdür ölüleri o sıvıdan enjekte ederek yapılan insan tahnitleri vardı kasları bile hiç bozulmadan heykeltraş gibi duruyor.Bu madde kadavralarda kullanılıyor ama türkiye bu sisteme geçemedi daha avrupada var.Ben boyama yapmaktan yana değilim tahnitin orjinelliği gidiyor.Önemli olan ana rengini muhafaza etmek bende bunu yüzde 80 başarmış durumdayım .

11. Merttist

Merttist mert

Yanlız bide ben bu balığı ticari amaçla yapmadığım için elimde olan malzemeleri kulldım :) tabiki ücrete tabi olan bir tahniti ilk önce ben beğenicem sonra müşterim içime sinmedikten sonra o şekilde veremem :) .Tahnitin 1. özelliği doğal ortamına en yakın görüntüdür 2. ise ahşap oymacılıktır saygılar