tatlı su kefali (kasma) av yöntemleri

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında unal33 tarafından paylaşıldı.

1. unal33

unal33

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 1.5 KG
    Dostlar hepinize Ankara`dan sevgiler,
    Benim memleketim Ankara Kızılcahamam yani akarsu ve barajların bol olduğu yemyeşil bir cennet. Benide amatör balıkçılığa bu sular ve barajlar alıştırdı. Kızılcahamam Akyar barajı tam benim köyüm. Ben sık sık buraya gelirim balık tutmak için, birde bu barajın üstünde kurulu olan Bulak çayı benim mekanımdır. Yeni sirkülerde Tatlı su kefali akarsularda tutulabilir ifadesi olmasına rağmen ben yinede Temmuz ayını bekliyorum. Sazangiller sezonu temmuzda açılıyor ve bir ay gibi bir süre kaldı. Ben burada kasmayı (tatlısu kefaline bundan sonra bizim orada denildiği gibi kasma diyeceğim) tutmak için nasıl takımlar kullandığımı ve yemlerimi nasıl hazırladığımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Benim kullandığım yöntemler için görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum.
    Ben sadece çayda kullanmak amaçlı olarak alba star lord 1.50 mt. kamış ve remixson 6 bilyeli makara aldım buna 0.20 mm lik alba star misina sardım bu ana bedene kalem şamadıra ve klipsli fırdöndü taktım. olta bedeni olarak 0.18 mm müstad misina ve 4 numara çapraz iğne taktım. şamandırayı dik tutabilmek için gerekli kıstırmalarıda taktıktan sonra olta takımı hazırlanmış oldu.Bu takım ile geçmiş sezonda bayağı bir iş gördüm. Yinede eksik veya fazla bir durum varsa görüşleriniz beni mutlu edecektir.
    Dostlar şimdi kullandığım yemler hakkında ve nasıl hazırladığım hakkında biraz bilgi vermek istiyorum
    Tavuk ciğeri - Dana ciğeri v.b :
    tavuk ciğeri (ya da dana ciğeri) iğneye takılacak şekilde uzun uzun kesiyorum ve yetecek kadar olduktan sonra herhangi bir kağıdın üzerine akvaryumcudan aldığım hazır balık yemlerini iyice toz haline getirdikten sonra serpiyorum bu işlemi takiben ciğer parçalarını bu tozun üzerine koyuyorum. bu işlem aynı zamanda yemliklerin kağıda yapışmasını önlediği gibi ciğerin hertarafına bulaştığı için suda bir koku ve yayılma olasılığı veriyor. Ciğer parçalarını açık havada yaklaşık yarım saat kadar tuttuktan sonra tam yem olma kıvamına geliyor. Bu benim kullandığım etkili bir yem. Sonuçları gerçekten çok iyi. Denemenizi tavsiye ederim.
    Hamur yemler :
    kağıdın üzerinde kalan balık yemi tozlarını va az da olsa ciğer parçarını ekmek içi , knoor sarımsak çeşnisi ve az mısır unu ile karıştırıp gerekirse yumurtada kırılarak kıvama gelen hamur sizi eli boş olarak avdan geri getirmez.
    Diğer yemler :
    Av mahallinde bolca çekirge bulunuyor çekirgeler iyi yemdir. Çayda taşların altında bulunan böcekler mutlaka sonuç veriyor. Toprak solucanıda benim favori yemlerimdendir. Konserve çekirge ne akyar barajı ve ne de bulak çayında sonuç vermedi. ultrabait kokulandırıcılar işe yaramadı. Bunlarıda bilgilerinize sunuyorum.
    Sizlerle paylaştığım bu bilgilere ait fotoları inşallah sezon açılınca göndereceğim.
    Dostlar, herkese selam ve sevgiler.
    boy ve sayı limitlerine mutlaka uyalım

2. ^^e_sin^^

^^e_sin^^ Erhan Demir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 6 kg
    Değerli kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkürler.

3. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Verdiğin bilgiler için teşekkürler.

4. carp

carp Mehmet

Teşekkürler...

5. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

6. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Çok güzel Teşekkür ederiz verdiğiniz bilgiler için :)
    Allaha emanet olun .

7. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    teşekkürler

8. köroğlu

köroğlu ZAFER HASAN

Favori Kamış:
    270cm DAM Effzett Spin
    Favori Makine:
    Shımano Gatana
    En İyi Avı:
    Turna 5.350 kğ
    cabir kardeş benim köyümde oraya yakın sayılır inşallah orda karşılaşırız.tam olarak avlak yerini tarif edebilirmisin bana.selamlar

9. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    verdiğin bilgiler için teşekkürler

10. unal33

unal33

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 1.5 KG
    abi kızılcahamam dereneci köyündenim ben. barajın kurulu olduğu çay bulak çayı üyücek köyü yolu üzerindedir.

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Ünal cigeri toz a bulaşatırmadan kullansan balık yemiyormu?
    birde benim eskilerden hatırladıgım unun içine akvaryum yemini karıştırarak hamur yapmak..tı

12. prof_turna

prof_turna

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 4,5 kg.
    cabir abi verdiğin bilgiler gerçekten güzel ve oldukça yeterli bu yöntemler. bu bilgilerin üzerine pek fazla söz söylemeye gerek yok sanırım tek ekleyebileceğim tatlı su kefalinin çok ürkek ve akıllı bir balık olmasından dolayı çevreye uygun giyinmeye ve gölgeni suya düşürmemeye özen göstermek gerekiyor.

13. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    Bilgileriniz için ço teşekkürler

14. abitarhan

abitarhan abdi

Favori Kamış:
    alba star
    En İyi Avı:
    pullu sazan 6,700 gr
    emeğine sağlık cabir kardeşim gayet güzel akıcı bir anlatım.verdiğin bilgiler için teşekkürler.
    bol şansss:)

15. serdar68

serdar68

.......

Bilgilendirdigin için tsk ederim kardes demek bulaklisin hemseriymisiz bende dereneciliyim yani akyar barjinin üzerine kuruldugu köylü neyse ins oralarda tanismak mümkün olur k.i.b bilgiler için tekrar tskler...

16. uzunköprülü umut

uzunköprülü umut Umut ÖZER

Favori Kamış:
    3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
    En İyi Avı:
    10 cm tatlısu levreği
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler:)

17. Lampard

Lampard

Favori Kamış:
    Olta
    bu hafta eğrekkayada idik ordaki güvenlik görevlisi muhabbetimiz sırasında çok övdü akyari iyi balık çıkıyor dedi acaba balık durumu nedir burada bilgisi olan varmı ne tür balıklar çikiyor