Tatlı su kefali yedim bir daha balık yemeye tövbe ettim.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında prodigyreis tarafından paylaşıldı.

1. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    tatlı suda 1 ala 2 turna 3 sudak... diğerleri genellikle kokar.kimisi yosun kimisi toprak kokar. kefal ise yerine göre kokar yada kokmaz. antalyadaki tatlısu kefalleri kokmaz mesela... ama tutması keyiflidir hele ki göl kamışıyla :)

2. exelsior

exelsior Mustafa

Favori Kamış:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    Favori Makine:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    En İyi Avı:
    65 cm Gökkuşağı alabalığı, 65cm 5,5kg Sazan, 55cm Sudak.
    Cevap yazmak istedim.
    Yediğim en güzel tatlı su balığı bğyük bir metreyi geçkin bir yayın balığıydı. Eve getirip temizleyip dondurucuya atmıştım. Günü gelince derisini sıyırarak soydum ve üstüne nusret gibi tuz gezdirip fırına attım. Lezzeti hala damağımda, iki kişi bir oturuşta balığı hiç ettiydik. Allahım kulları yesin diye özene bezene yaratmış. İç organ kısmı ufacık, kılçık hiç yok, eti kahverengimsş ve yağlı olup muhteşemdi. Sonraki günlerde norveç somon pişirdik, bunun yanında yağ çorbası gibi geldi.

Alabalık zaten lezzetlidir, kötü pişirme ihtimali yoktur nerdeyse.

Sazanın 3-4 kilolukları vede yumurtlama dönemi dışındaysa yayını hazırladığım şekilde artı biraz yağ gezdirerek pişirilirse çok gğzel oluyor, zaten o büyüklükteki sazanın da eti esmer ve löp olur.

Sudak da güzeldir, biraz yağsız ve tadı yavan geliyor bana. Belkide yağsız olmasından ama eti pamuk gibidir. Kızartınca güzel olur kılçık felan kalmaz.

Turna da aynı şekilde yağda kızartılınca güzel olur ama bol kılçıklıdır. Onun da eti güzel olur.

Esasında yağda kızartılınca tadı gelen balığı sevmiyorum. Neyi kızartsan zaten tadı güzelleşiyor, yağın ve kızartma işleminşn yanık tadı ekleniyor. Örnek patatesi kızart, havuçu kızart vsvsva zaten fast food da kızartma üzerine kurulu değil mi? Sudak ve turnayı fırında yemeyi denerseniz pek de yavan olduğunu farkedersiniz.

Bana göre sıralama yayın, alabalık, sazan diye başlıyor. Balıklar büyük olacak, sazanın ve yayının ufkakları beyaz etli olup tatsız olur ve dağılır gidee. En az yağ tutacak kadar büyük olmalı. Tabi lezzette avlak suyunun özellikleri de etkili, bu dediklerim kızılırmak akar kısmı için geçerli. Zaten deniz balığını lezzetli kılan da yağlı olması değil mi?

Ha bir de yayın yeterli büyükte ise mangalda şişi de güzel oluyor, yağını bıraka bıraka pişiyor.

budun 34 bunu beğendi.