Tatlı su levreği - Perca fluviatilis

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Tatlı Su Levreği

Familyası: Percidae
    Bilinen adı: Perca fluviatilis
    Uzunluk: 20-50 cm
    Ağırlık: 800 gr - 3 kg
    Yumurtlama dönemi: mart, nisan, mayıs, haziran

Açıklama: Vücut yanlardan hafif yassılaşmış, boşta kalan uçları tırtıllı olan yuvarlak pullarla örtülmüştür. Sırt hafif kambur ve başa doğru meyillidir. Yan taraflarında enine 6-8 kahverengi bantlar mevcuttur. Solungaç kapağının ön kısmında çok sayıda girintiler bulunur, arka kısmında ise diken şeklinde bir çıkıntı vardır. Gözler arasında kalan kafatası bölümü pulsuz, yanak kısımlarına ucu tırtıllı yuvarlak pullarla kaplıdır.sırt yüzgeçleri birbirine çok yaklaşmıştır. 1. sırt yüzgeci karın yüzgecinin hizasına yakın başlar, serbest kenarı yuvarlak ve yüksekliği önden arkaya doğru azalır. Anüs yüzgeci 2. sırt yüzgecinin biraz gerisinden başlar. Vücudun genel rengi yeşilimsi-esmerdir. 1. sırt yüzgecin üst arkasında siyah, büyük bir benek vardır. Karın, kuyruk ve anüs yüzgeçler portakal kırmızımsı, diğerleri renksizdir.

kaynak ve resimler: water crop university, kkgm.

2. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    Samsunda baraj bölgesinde oluyor bu balık oda DSİ nin salması ile oldu biz levrek de bunları kullanıyoruz [​IMG]
    ve ayrıetten balıklar buna büyük ilgi gösteriyor ( büyük levrekler 35cm civarı ve üstü )
    Ve ayrıetten tercih ettiklerimiz

Son düzenleme: 2 Mart 2007
  3. nedret

nedret

bu balıktan geçen yaz bende yakalamıştım 1,5kilo yaklaşık 50santim büyüklüğünde:)

4. ykaptan

ykaptan

levrek bursa'da ve çevre illerde hangi göllerde var acaba?

5. West_1979

West_1979 Mustafa KARATAŞ

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ANKARA TEAM
  6. ykaptan

ykaptan

ispanyol caza ypesca av ve balıkçılk kanalında black bass(kara levrek) avı çok sık çıkıyor.memlekette bu balıktan yok mu acaba .yukarda resmi verilen balığa göre daha güzel bir balık ayrıca izlediğim kadarıyla da avı çok zevkli..

7. karakedi

karakedi

Favori Kamış:
    mantarlı
    En İyi Avı:
    yayın 60kg (sakarya)
    arkadaşlar tatlısu levreği tavukciğerine cok iyi geliyormuş bilgisi olan arkadaş varmı bilgilendirirseniz sevinirim

8. warrior_01

warrior_01

Favori Kamış:
    olta(el tipi)
    En İyi Avı:
    15 kg gelebicin
    selamlar

arkadaşlar 09.07.07 tarihi :d yani dün sezonu açtım ve 2 kg lik sazan ve 300 gr (fazla büyük cıkmıyor!:( )sudaklar yakaladım yemlik maceramda çabası sol ayağımın başş parmagına 2 cmlik cam battı!:(
    SULARA ATILAN ŞİŞERE HAYIR
    ÇEVRE KİRLİLİĞİN HAYIR
    CAM KIRIKLARINA EN BÜYÜK HAYIR....

sevgilerimle bol avlar.

9. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Karalevrek türkiyede yaşamıyor..Avrupada yanılmıyorsam en fazla Fransada avlanıyormuş..Sonra buralarda tükenmeye başlayınca birsüre avını yasaklamışlar..İtalya ve diğer yakın ülkelere ekmişler...Şiimdi avcılığı yasalarla sınırlanmış karalevrek yanılmıyorsam bazı birkaç ülkeyede ekilmiş ama buralarda kendine uygun yaşam alanı bulamamış...Bizim ülkemizde 2 tür var..Biri sudak diğeride bu tatlı su levreği galiba ikiside aynı tipte ama ufak farklılıkları var olmalı ki..Ayrı adlarla geçiyor..

10. icemaster

icemaster Hüseyin

bundan bayağı bol var hasan uğurlu barajında!!!

samsun çarşamba hasan uğurlu barajında bu balıktan oldukça fazla var. yakın bir tarihte salınmışlar diye duymuştum ( yaklaşın 10 yıl önce falan ) ve diğer balıkların yumurtaları ve yavruları ile beslendiği söyleniyor. zira bol bol yayın ve sazan çıkan barajdan tahta balığı ve tatlı su levreğinden başka balıklar çok nadir çıkmaya başladı.

başa bela bir balık olduğunu düşünüyorum. avı zevkli ama sazan ve yayın tutmak daha zevkli. umarım dengeyi yeniden sağlayacak bir yöntem bulurlar.

11. darknwolf

darknwolf

arkadaşlar ben tam da bahsedilen yerde oturmaktayım.Fakat burada küçük fileler atıyorum göle ve orta büyüklükte tatlısu levreği yakalıyorum.Ben esasında olta ile tutmak istiyorum ama yem konusunda bilgim olmadığından doğru dürüst tutamadım.Heralde arkadaş yapay balık resmi koymuş onlardan kullanmak lazım.

12. yolcu8264

yolcu8264

Favori Kamış:
    5 m kamış, 3 m makina alba,3.5 m damkamış ve bi sürü de el oltası
    En İyi Avı:
    350 gr kaya balığı
    dikkat!

küçük fileler dediğiniz şeyler tırıvırı adıyla anılan doğa katilleridir lütfen onları kullanmayın kaldı ki tırıvırı kullanmak yasaktır! doğaya saygı lütfen yoksa tutacak balık kalmayacak yakında!

13. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Sayın İCEMASTER ve DARKNWOLF öncelikle forum kurallarını okumanızı sonrada isim soyad,yaş ve nereden katıldığınızı bildiren kısımları doldurmanızı daha sonrada forumda sirküler bölümünü dikkatlice bir kaç kere okumanızı önereceğim( burası darknwolf için geçerli):mad:
    Yasaklardan bi habersin yasak gereçle avlanıyorsun sirküleri bilmiyorsun ve utanmadan bunu bir matahmış gibi yazıyorsun:mad: Biz burada neyin mücadelesini veriyoruz arkadaş:mad: :mad: :mad:
    İnsan gibi avlanmayı öğrenin yada bu işlere bulaşmayın :mad: adresini ver hiç bir şey bilmiyorsan buradan bir çok arkadaş sana olta gönderir foruma aç bir konu yardım iste hepimiz anlatırız neyi nasıl yapacağını kaldıki buna bile gerek yok forum başlıklarını okusan her tür sorunun cevabını bulacaksın:mad:

Bu kez hadi acemiliğine verelim ama bir dahaya sakın sakın duymayalım o daha adını bile bilmediğin file dediğin(TIRIVIRI) illetini kullandığını

Sirküler kısmında daha dumanı tütüyor konunun bi zahmet oku neden tepki gördüğünü anlayacaksın:confused:

14. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    arkdaşım bu bahsetmiş olduğun avlanma yöntemi amatör balıkçılık kurallarına aykırı , sitemizde arama motorundan ,yem çeşitleri hakkında bilgi alabilirsin bundan önce sirkülere bir bak istersen nelerin yasak olup olmadığını bakabilirsin ve bir konuya düşüncelerini yazarken daha dikkatli olursun,imza ayarlarınız olmadığı için hitapta kusur ettiysem kusura bakmayın ,yazmış olduğunuz mesajı silmenizi öneriyorum .saygılarımla

15. Lampard

Lampard

Favori Kamış:
    Olta
    bu hafta eğrekkayada idik bu balıklardan bol miktarda tutttuk ama hep ufak ufak 1-2 tane büyük alabildik uzun uğraş sonucu solucan ve tavuk gögsüne çok iyi geliyor bu balık birde 2 numarali mepps ile çektik ayrıca yenmeside ayrı bir dert aşırı pullu bir balık

16. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Tavuk göğüsünü öğrendiğim iyi oldu.Bu balığı temizlerken derisini yüzerseniz daha rahat yersiniz;)

17. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

İsrail sazanı atılmadığına dua edin bence:)

18. selam kücük file dedigin tiriviri mi oluyor onun la avlanmasi yassak bilgin olsun

tabana takilip ta koptugu zaman cok zararliymis baliklar takilip suyun icin de ölüyormus.sana tiriviri ile avlandigin sürece rast gele demiyecegim haberin olsun .

:mad:

19. ramco145306

ramco145306

tırıvırı dediğimiz şey tam bir katliam makinesi lütfen kullanmayınız .Ancak levrek balığı denilen balık aslında iyi bir şey değil kızılcahamam egrekkaya barajına yaklaşık olarak 10 yıl önce atmışlar duyduğuma göre diğer balıkların kökünü kuruttu artık çok nadir olarak sazan ve diğer balıklar çıkar oldu

20. disli_levrek

disli_levrek Gürcan

Favori Kamış:
    olta,Banax SX 5000
    En İyi Avı:
    2.5 kg sudak nevşehir kızılırmak
    TAZE SUDAK KIZILIRMAK'tan

bu balıkları avlamak gerçekten çok keyif verici