tatlı su levreği ve sudak avı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında OXYGENE tarafından paylaşıldı.

1. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    öncelikle herkese iyi günler. bu benim ilk mesajım. sudak avı ile ilgilenen arkadaşlar edirne'nin süloğlu ilçesindeki süloğlu baraj gölünde sazan, kefal, yayın, tatlı su levreği, ve sudak avlayabilirsiniz. hepside sizi mutlu edecek boyutlarda şahsen ben 5.3 Kg sudak ve 14 Kg yayın yakaladım. bundan sonra fotoğraflarınıda çekicem inş. ayrıca 4-5 Kg'lık sazanlarda çıkıyor.
    gelelim sudak ve tatlı su levreği avına. buralarda yöresel olarak tatlı su levreğine köstereç ve testere balığı deniyor. sudak ise levrek olarak tabir ediliyor.
    tatlı su levreği bence en iyi canlı yemle av veriyor ve av için canlı yem olarak yöresel balık kullanılması gerekiyor. o su alanında hangi balık yavrusu varsa onu kullanırsanız en iyi sonucu elde edersiniz. balığı sırt yüzgecinin başladığı yerden takarsanız yemi alması daha zor oluyor ve böylece av kolaylaşıyor.
    iğne tercihim mustad uzun pala 2 no iğne keskin ucuyla avcılığı çok zevkli.
    tatlı su levreği kıyı kesimi derin ve taşlık yerlerde yemlenmeyi çok seviyor. ayrıca bulunduğunuz yerdeki su alnlarında tatlı su levreği ve sudak varsa, balığa gittiğiniz yerde balık yavrusu sürüsü gördüğünüz yerlerin yakınlarına oltanızı atın mutlaka balık yakalarsınız.
    olta düzeneği olarak iğneden sonra 30-40 cm kadar köstek ve kösteğin bitim noktasına bir fırdöndü bağlayın. fırdöndünüzün renginin parlak olmaması daha başarılı bir av verir. fırdöndüden sonra 30 gr kurşun takın ve stoper ayarlı gezer şamandıra kullanın. oltaya vuran bir balık değildir yemi aldığı gibi gider ve tasmaladığınızda müthiş bir dirençle çok zevkli bir av yapmış olursunuz.

sudak avına gelince; sudak inanılmaz tedirgin bir balıktır ve gürültüyü hiç sevmez ilk nokta bu. avcılığında tatlı su levreği avındaki tüm kriterler geçerlidir. ancak bu şekilde 1,5-2 Kg nin üzerinde sudak yakalama şansınız azdır. daha büyük avlar için tek iğneli dip oltası kullanmanızı öneririm bunun için 0,50/0,55 sağlam bir misineyi gövde olarak kullanın veya makaranıza çekeri yüksek yumuşak bir 0,35 misine takın. misinenin çekerinin 12-13 kg den az olmamasına dikkat edin. çünkü 5-6 Kg lık bir sudak 10 Kg lık balık gibi asılıyor. misinenin bitim noktasına bir fırdöndü bağlayın ve 80-100 gr kurşun kullanın. hem fırdöndüyü hemde kurşunu eski malzemelerinizden kullanırsanız karardıkları için daha avantajlı olursunuz. fırdöndüden sonra 50-60 cm mesafe bırakıp kurşunu bağlayın. fırdöndünün kurşunu bağladığınız ucuna bir misina daha bağlayarak 60-70 cm mesafeli köstek bağlayıp iğnenizi bağlayın. köstek olarak örgü ip kullanmanızı öneririm yoksa sudağın dişlerinden dolayı hüsrana uğrayabilirsiniz. iğnenizin ucuna 10-12 cm bir yavru balığı ağzından takın. çünkü ağzından takarsanı yavru balık daha rahat hareket ediyor.
    ayrıca hem tatlı su levreği hemde sudak canlı yeme kafadan saldırdığı için yem takarken iğnenin baş tarafına yakın olmasına özen gösterin.

Kırklareli şeytandere'de de 1,5-2 Kg'lık tatlı su levrekleri çıkıyor ilgilenenlerin dikkatine

hepinize başarılı avlar diliyorum

edirneli arkadaşlar haberlerinizi bekliyorum.

2. Spider

Spider Mert Eren

öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

fakat imza ayarlarınızı bir an önce yapmanız gerekiyor
    profiliniz bölümünden imza ayarlarına girebilirsiniz.
    imzanızda adınız - şehriniz - doğum tarihiniz ya da yaşınız olmalı

size nasıl hitap edeceğimizi bilmemiz gerekiyor :D

sonra da tanışma bölümünde bir konu açarsanız
    bol bol hoş geldin diyebiliriz.

3. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Gerçekten çok güzel bilgiler vermişsiniz çok sağolun foruma hoşgeldiniz.

4. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkurler.

5. carp

carp Mehmet

Evet oxygene abi foruma hoşgeldin. Bilgiler ve paylaşım güzel. Bölgemiz konusunda çok tüyo alacağız senden anlaşılan.

6. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    öncelikle hepinize iyi günler imza ayarlarımı yaptım bu arada.
    herkesin başkalarından öğreneceği çok şey vardır
    alabildiğimiz her bilgi bizim için hazinedir.
    herkese yardımcı olmaya çalışırım ve herkesten öğrenmeyi isterim.

7. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Merhaba balıkçı dostlarım.

Şimdi gelelim Tatlı Su Levreği ve Sudak avının ayrıntılarına.
    Her iki balıkta avcılığı açısından çok zevk veren sert karakterli hırçın balıklardır. Yemi gördüklerinde direk olarak saldırırlar ve yemi genelde bütün olarak yutarlar.
    İğne olarak uzun pala etli çapraz mustad 1521 kullanmanızı tavsiye ederim. Uzun paladan dolayı canlı yem takması çok kolay oluyor ve çaprazı sayesinde balığın kaçma şansı azalıyor. Ayrıca uzun pala sayesinde kargaburunla iğneyi balığın ağzından çıkartmak kolaylaşıyor. Böylece oltanıza gelen küçük balıkların yaşam şanslarını arttırmış olursunuz.

Sıra makineye gelince Alba star MK KK 40 veya D.A.M Quıck Fınessa 450 RD Makine tercihimdir. Her iki makinede çok güçlü ve devirli makineler. Sorunsuz çalışmalarıda artı değer olarak öne çıkıyor

Kamış tercihime gelince Alba Star AK3233 300 yada D.A.M Spezıpower Tele Surf 300 kamış çok kullanışlı. Kamışlarınızı 300-350 cm arasında seçmenizi tavsiye ederim. Hem atış rahatlığı hemde balık çekme esnasında esneme payı çok önemli. Bu kamışların ikiside 100-250 gr atarlı ve oldukça güçlü kamışlar.

Misinelerde de tercihim Mustad dynamıte ultra misina 0.25mm 17.100 gr çekerlidir. Fiyatıda uygun daha iyisini almak istiyorum diyorsanız Mıtchell spıder wıre stealth misina 0.30mm 33.950 gr çekerli misina tercihiniz olabilir.

Bu hazırladığımız takım sadece tatlı su levreği ve sudak değil deniz balıkçılığı dahil tüm balıkçılıkta kullanılabilir. Eğer siz bir tasmalama ve kamışa yada misinaya yük bindirmeyle ilgili bir hata yapmazsanız 22-23 Kg’lık balıkları bu takımla alabilirsiniz.

Yeni sirkülere ve sonradan yayınlanan ek sirkülere göre trakyada tatlı su levreği avı 15 mart-30 nisan sudak avı 1 nisan-30 haziran arası yasaktır.

Her iki balıkta hafif kapalı ve parçalı bulutlu havaları sever. Hafif rüzgarlı havalarda suyun üzerinde oluşan küçük dalgalar şamandıralı takımlarla hayallerinizdeki avı yapmanızı sağlayabilir.

tatlı su levreği sezon açıldığında çok erken av veren bir balık değildir. derinleri sever ve iyi avı ancak 15 temmuzdan sonra başlar ve hatta su miktarının çokluğuna bağlı olarak bu tarih dahada sarkabilir. Ancak av vermeye başladıktan sonra resmen piranha gibi ava saldırır. hatta bazı günler 15 dakika içinde kotamızı doldurup döndüğümüz olmuştur. tatlı su levreği çok çetin kış şartları olmadığı sürece ocak ayının sonuna kadar av verir.

kış avcılığı daha zor olur. ( canlı yem olmadığı için ) Ancak rapala ve kaşıklada çok güzel av verir. 2 numara, Lüfer kaşık, Krom nikel kaplı çok harika av verir.
    ve bu kaşık av alnınızda kefal varsa kefal içinde çok güzel bir yemdir. rapala olarakta Tatlısu Levreği şeklinde, 10 CM Boy, 29 GR Ağırlık, Naturıstıc Wıldeye Perch, Kaplan desenli sahte balık 2m dalma derinliği 9cm boy | 7,5g ağırlık
    özellikle Turna, Sudak,ve Levrek avı için çok ideal av veren suni yemlerdir.

sudak ise yıl içerisinde sürekli av veren bir balıktır.(Sirkülere Dikkat) ancak trofe balıklar ancak eylül ayı sonundan ocak-şubat ayına kadar av verir. sudak avında köstek olarak mutlaka örgü ip veya çelik tel kullanmanızı tavsiye ederim. çünkü 2-3 Kg'nin üzerindeki balıklar ipi jilet gibi kesebiliyor.

ayrıca tüm arkadaşlarım lütfen tatlı su levreği ve sudak avına ara verelim.
    09.01.2007 de gittiğim avda yakaladığım dokuz balıktan sadece 2 tanesi gebe değildi. hepsi havyar doluydu hem tatlı su levrekleri hem sudaklar . hepsinin geri bıraktım. eğer daha iyi avlar yapmak istiyorsak sirküler bizim kitabımızdır ancak gerektiğinde bizde belirleyici olalım. bu sene havalar çok iyi gittiği için balık erken havyara çıktı arkadaşlarımdan sazanda bile havyar gören var.

kitap yazdım beeeee

herkese bol avlar

Elinizden Oltanız Evinizden Balığınız Eksik Olmasın !

8. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Oğuz hocam bugünlerde çalışıyor mu Süloğlu? Bir de nasıl gidilir TEM'den tarif edebilir misin?

9. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    ergiz abi selamlar

öncelikle kusura bakma sudak avında adını yanlış yazmışım.

diğer tarafta yazıda yolu tarif ettim ama balık havyarda olduğu için av pek keyif vermiyor. iki hafta önce gittik. üç balık aldık üçüde havyarda. bide eylül ayında 3 arkadaş 20-30 balık yakaladığımızı düşünürsen sen çıkar ne kadar çalıştığını

selamlar rastgele

Elinizden Oltanız, Evinizden Balığınız Eksik Olmasın !

10. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg

Sevgili Oğuz,
    Rica ederim ne demek, farketmen yeter. Sanırım Mart sonu, nisan başı balık havyardan çıkar (sen ne dersin?), o zaman yine görüşürüz. Çok keyifli olacağına eminim.

selamlar, rasgele

11. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    sevgili ergiz abi

mart sonu nisan başı sirkülere göre av yasağı olan dönem. bu nedenle 1 mayıs itibariyle tekrar görüşüp bi organizasyon yaparız. burda ustamız olan bi abimiz var abdullal abi onuda alırız kesin balıksız dönmeyiz. şimdiden işthım kabarmaya başladı vallaha.

Herkeze Selamlar !

rasgele

12. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Al benden de o kadar :))

tamamdır mayıs başı o zaman.

selamlar, rasgele

13. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Teşekkürler Oğuz gerçekten çok güzel bilgiler vermişsin.

14. parsel

parsel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna
    sevgili adaşım siteye hoş ğeldin verdiğin bilğiler ğerçekten çok iyi tatlı su levregine 7 no üçlü kancada süper iş yapar ve kurtulma sansı çok az olur

15. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    sevgili oğuz abi
    öncelikle teşekkür ederim
    7 no üçlü kancaya gelince
    ben levrek ve sudak avında çok farklı kombinasyonlar denendim. ancak üçlü kancada küçük balıkları kurtarma şansım olmuyor. yakalanan balık küçükte olsa iğneyi çıkartırken çok yara alıyor ve ölüyor. Bu nedenle ben genelde tekli kancayı tercih ediyorum.
    bu arada bütün turna resimlerini gördüm
    o usta elleri saygıyla öpüyorum

rasgele

16. erkan15_1974

erkan15_1974

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2 kg lık sudak
    oguz arkadaşım vermiş olduğun bilgiler için teşekür ederim.benim avlandığım karacaören barajındada sudak çıkıyor.bende bu balığın hastasıyım.canlı yem bulmak problem oluyor.solucana falan gelmiyor.acaba büyük balıkların etleri kesip taksak sansımızı sence azaltırmı?

17. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Herkese Merhaba!

Öncelikle belirtmek isterim ki tüm etobur balıklarda olduğu gibi sudak avındada canlı yem birinci tercihtir ve en iyi avlar canlı yemle yapılır. Ancak mevsim itibariyle canlı yem bulamıyoruz peki o zaman ne yapacağız ;

http://www.prologicfishing.com/log/vids/Rattle_shad.wmv

bu linkte balığın hareketleri var adı PROLOGIC RATTLE SHAD SİLİKON BALIK 11cm seçeneğin olarak tatlı su levreği yavrusu şeklinde olanları tercih etmeni tavsiye ederim.

Ayrıca,
    STORM SAHTE BALIK DTH11 444 Blue Mackerel
    STORM SILIKON BALIK NWPE04
    RAPALA JOINTED SINKING 110MM
    DAIWA MAFSALLI SUNİ BALIK 7 CM RED-WHITE
    CURLY TAIL 6 CM VIRAX SİLİKON YEM RED-WHITE

es geçilmemesi gereken yemlerdir. Ben hepsininde çok faydasını gördüm

Aşağıdaki linkten orjinallerini görebilirsin;
    http://www.avmarketi.com/asp/listgroup.asp?group=05000000

Ayrıca avlanırken at çek avlanman ve başarabilirsen balığa yaralı balık görüntüsü vermen çok daha iyi av yapmanı sağlar.

Şimdiden rasgele !

18. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
    En İyi Avı:
    1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
    terkosta kucuk bi sudak yakalmıstım ..solucanla ..terkosta avlanan arkadaslar varmı aranızda?

19. BASAGAOGLU

BASAGAOGLU

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4kg sazan
    sudak

arkadaşlar bu sudak balığı rapala ile avlanır mı?avlayan varsa ne tür rapala kullanmamızı tavsiye eder bilgi ve tecrübelerinizi bekliyorum saygılar

20. omur78

omur78

Favori Kamış:
    KAMIŞ
    En İyi Avı:
    TURNA 3,80 Kg. 1997 Gölbaşı
    Çok kaliteli bilgiler vermişşin oğuz ellerine sağlık teşekkür ederim rastgele saygılar.