tatlı su levrekleri ve köpekle ortaklık

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmet Demirörs

  Mehmet Demirörs Mehmet

  Yaş:
  68
  Mesajlar:
  384
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Oltanın her türü
  En İyi Avı:
  Hatırlamıyorum öyle çok ki
  kızılırmağın hirfanlı barajına döküldüğü yerdeyim geceden çadırımızı kurup uyumaya çalıştık ve sabah erkenden ırmağa oltamı attım.güneş henüz doğdu doğacak etraf okadar sessiz ve romantikki anlatamam .birden şamandra hareketlendi ama batmıyor gezip duruyor levrek batırmaz gezdirir yavaş yavaş gömülür suya neyse ilk levreği aldım ve atıım arkaya birdaha birdaha yeniden birdaha alıp alıp atıyorum arkaya ..bu ara kendime bir sandviç hazırlamıştım yiyemiyorum bir türlü güneş iyice ısıtmaya başladı ..bu arada arkamdan sıcaklık hissettim güneş te amma ısıttı falan dedim ama ..bir yandanda soluk sesi gibi belli belirsiz birşeyde hissettim ..dönemiyorum birtürlü ..gözüm şamandrada ya...bir ara bir döndüm dönmez olsaydım kocaman bir kangal siyah kafalı bişey ben bittimmm oldum olası zaten korkarım köpekten ve arkaya attığım tüm balıkları afiyetle şapırt şupurt yemiş ani dönsem benide yer ..hani der gibi gözümün içine bakıyor ..o bakıyor ben bakıyorum bir müddet kaldık öyle yavaşca doğruldum ve çadırın içinden o gitmeden çıkmadım çıktığımdada balık vurmadı..saygılarımla.m.hoca.
   
 2. carpangler

  carpangler

  Mesajlar:
  174
  Şehir:
  Kırklareli
  Favori Kamış:
  olta
  Valla hocam,korku filmi gibi:eek: Allahtan hayvan niyeti bozmamış. O sırada bir de balık vursaydı kim bilir ne olacaktı!:D :D
   
 3. MGB

  MGB GOKHAN

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  986
  Şehir:
  AYT - DUBAI
  Favori Kamış:
  Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
  En İyi Avı:
  Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
  Aman hocam, kangal bu korkulur... İyi akıllı hayvanmışta sana bir şey yapmamış... 2000 de beni kangal ısırdıgından beri köpeklerden korkarım... Hele de kangaldan....
  Balıklar için geçmiş olsun...
  Sevgiler, saygılar
   
 4. SEMthecarpist

  SEMthecarpist

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  131
  Şehir:
  KIRKLARELİ
  Favori Kamış:
  OLTA
  En İyi Avı:
  SAZAN
  Mehmet hocam geçmiş olsun , ama bence yine şanslıymışsınız çünkü kangallar asil hayvanlardır ,görüntüleri itibarı ile ürkütücü olabilir ama insanlara kolay kolay saldırmazlar...!
   
 5. caylak

  caylak

  Mesajlar:
  24
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  kamıs olta
  En İyi Avı:
  :=)
  sevap işlemissin

  aman hocam
  Hayvan attıgın kefalleri yemiş karnını doyurmus.Garibim bir daha öyle ziyafeti nereden bulacak.
  Köpek besleyen biri olarak size birkaç kucuk tavsiyemolacak.
  O pozisyonda hayatta seni ısırmazdı. Velinimetine niye ihanet etsin:=) Muhtemelen onunderdi senden daha çok yiyecek alabilmekti.
  Yıllardır köpek beslerim. Bölgesine girmediysen öylesine dolasıyorsa kangal bir sey yapmaz . Oan balık tutmus olsan takip eder belki biraz yaklasır ama ona vermeni beklerdi
  tabi o an geri donup tek kalan balıgını yerden alman basını belaya sokabilirdi. Köpek literaturunde yere dusenyada bırakılan hersey onundur:=)

  Köpekten korkanlara bir ipucu. Aslında avcı ve balıkçı olarak konuyla ilgili deneyimsiz olan tum dostlara birkaç ipucu dersek yeridir. Çunku avcı dagcı balıkçı trackingci taifesi sık sık tanımadıgı bekçi v eçoban köpekleriyle muhatap olan adam demektir konuyla ilgili birkaç sey bilmek iyi olur.

  Köpek havlıyor ama kuyrugunu yukarda tutup sallıyorsa sadece isiz sorguluyor hatta potansiyel oyun arkadası olarak göruyor demektir. Genelde bir sey yapmaz.Biraz hopyratçada olsa sizinle tanısmaya gelmistir. Sakince aradaki mesafeyi koruyup onunla konusun. Olumlu tepki verirse 5 dakka sonra altalta ustuste güreşip oynayabilirsiniz , yok sinirleniyorsa veya daha en basda omuz hizasındaki tuyler kabarmıs kuyruk düz ama yatık, surat ileride ve gergin ve hırlıyorsa sakince ve yavasca uzaklasın.
  Asla kaçmaya kalkısmayın iyi niyetliyse bile sizin bir suç işlediginizi dusunerek pesinizden gelir. Ve bir köpekten kosarak kaçabildiyseniz aslında o sadece sizi cidden kovalamamıs biraz korkutmak istemis demektir. Ki geneld ebu böyle olur. Köpekten hızlı kosamazsınız.
  İş ciddiye bindiyse ve havlayarak hırlayarak sizi tehdit ediyorsa bir elinizi basınızın uzerinde bir konuma kadar kaldırın, onu gösterecek sekilde tutun sertçe hayır vs gibi seyler söyleyin. Korkmayın ve arkanızı dönmeden yavasca uzaklasın. Bu sekilde size saldırmak için cesaret toparlayamayacak bir süre sonrada yeterli uzaklıga çekildiginizi dusunerek saldırıdan vazgececektir.

  Arazide bir koyun sürüsünün yakınındaysanız çobanla göz temasında olmaya dikkat edin. Teklifsizce evcil hayvanlara yaklasmayın - cici kuzular- ve yakınlarda bir ev veya köy varsa talihsiz bir karsılaşmayı engellemek için talihli bir karsılasma yaratın köyden yada evden biriyle uzaktanda olsa selamlasın biraz sohbet edin. bir çocuk bile olabilir. biraz yanınızda tutun yakındaki köpekler sizi izinli bir misafir olarak görsunler.
  ve mumkunse balık avına giderken yanınızda evcil köpeginizi göturmeyin. 4-5 av köpegiyle bıldırcın avına çıkmıs bir avcı hem köpekleri tanır hem av köpekleri basının çaresine bakmayı bilir ancak ayda yıldabir kıra çıkan köpeginiz sizin degil ama kendi basını mutlaka belaya sokacaktır.
  rast gele.
   
 6. Mehmet Demirörs

  Mehmet Demirörs Mehmet

  Yaş:
  68
  Mesajlar:
  384
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Oltanın her türü
  En İyi Avı:
  Hatırlamıyorum öyle çok ki
  ÇAYLAK ==çok güzel yazmışsın==

  Çaylak isimli kardeşim !İsminle yazdıkların hiç uymuyor.Gayet bilgili ve tecrübeli görünüyorsun.Yazdıklarını dikkatle okudum.Köpeklerden korkuyorum çünkü çok kez ısırıldım.Ama söylediklerini okuduktan sonra köpeklerin psikolojisinin de çok farklı olduğunu anladım.Söylediklerin doğru ama aniden saldırdıkları için bunları yapacak zaman kalmıyor.Yapım itibariylede aceleci davrandığımdan o anda pek bir şey düşünemiyorum.Genellikle çobanlar koyun sürülerini bizim balık tuttuğumuz ırmak kenarına su içirmek için indiriyorlar.Köpekler de önden geldiği için doğru üzerimize geliyorlar(Çoğu zamanda habersiz ve sinsice).SAYGILARIMLA M.Hoca
   
 7. Akın52

  Akın52

  Mesajlar:
  179
  Şehir:
  Ordu-Düzce
  ya iyiki balık yakalayıp arkaya atmışsın, ya hiç yakalayamasaydın köpek seni yerdi valla:) :) :)
   
 8. kral balıkçı

  kral balıkçı mustafa gedikoğlu

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  1.886
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  surf
  En İyi Avı:
  çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
  sağlık olsun toprağım

  mehmet hocam balıkları afiyetle yiyememissin ama güzel zevk yapmış sın o zevk yeter zaten tutma zevkini yaşadığın gibi yeme zevkinide her zaman yaşaman dileği ile saygılarımla rastgele hocam;)
   
 9. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Hocam büyük geçmiş olsun, elbette çok korkmuşsunuzdur ama açıkçası ben de köpeğin size bir şey yapmayacağı kanaatindeyim. Özellikle kangallar pek de öyle saldırgan hayvanlar değillerdir. Saldırmaları gereken zamanı bilecek kadar zekidirler herşeyden önce. Onun için dünyanın en zeki hayvanları arasında yer alırlar. 600 kişiyi ses ve kokularıyla hafızalarına net olarak kayıt edebilirler... Bu da yabancıları tanımalarını sağlar ki, küçük yerleşim birimlerinde dışarıdan gelen birinin varlığını hemen hissedebildiği için çokça kullanılırlar ;) Ancak yabancı olsanız dahi size saldırmazdı o anda ve bunu da çaylak arkadaşımız gayet net açıklamış... Dediği gibi de, hayvanın karnını doyurarak büyük sevap işlemişsiniz :p

  Tekrar geçmiş olsun, sevgiler...
   
 10. xmrx

  xmrx

  Mesajlar:
  52
  Şehir:
  istanbul
  5 yaşından beri köpek besleyen birisi olarak Caylak arkadaşa ekleyeceğim tek bir şey olacak.. olduda köpek size yaklaştı yada siz iyi niyetinizi göstermek için hayvanın başını okşamak istediğiniz..Kesinlikle ama kesinlikle elinizi yukardan hayvanın başının üzerine getirmeyin.Avuç içinizi göstererek koltuk altı hizasından daire çizerek başına götürün elinizi..
   
 11. caylak

  caylak

  Mesajlar:
  24
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  kamıs olta
  En İyi Avı:
  :=)
  kucuk bir uyarı

  Hani şu Cemal süreya nın şiirinde denir ya.
  Tanrım siz çocukluk günlerinizde mi yarattınız anadoluyu
  diye
  koca koca kangallar
  eger bir gun
  yolunuzu aman vermez uzlaşmaz bir sekilde keserse
  baska hiçbir çarenin kalmadıgı o anda
  yere eğilir gibi yapın
  yooo çömmeyin
  baya yerden bir şey alır gibiyapın hatta alın.
  köpek hemen acıyla kaçacaktır.
  Güzel yurdum insanı
  pek çok turistin de şaşkınlıkla müşahade edip bana nedenini sordugu üzere
  köpekleri taşlarlar.
  ve her kangal
  kucuklugunde bundan fazlasıyla nasiplendigi için.
  ayıdan domuzdan korkmaz ama
  kucuk bir taş parçasından korkar ne yazık ki :=)
  gülünç ama
  gerçek bir tecrubedir.
   
 12. Mehmet Demirörs

  Mehmet Demirörs Mehmet

  Yaş:
  68
  Mesajlar:
  384
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Oltanın her türü
  En İyi Avı:
  Hatırlamıyorum öyle çok ki
  köpek kovucu

  merhabalar şu elektronik köpek kovuculardan bir adet alsam acaba faydası olurmu ..motosikletede saldırıyorlar bense deniz kenarında hep motor kullanıyorum.onda da faydası olurmu acaba ..
   
 13. hakikatten ucuz atlatmışın HOCAM :D ,kangal acımasız hayvandır birde köydekiler onlara yemek vermez köpek kendi kendini besler hatta bir kacı bir olup domuzu indirip yediklerini bilirim, allahtan senin yanlızca balıkları yemiş :D geçmiş olsun :)
   
 14. caylak

  caylak

  Mesajlar:
  24
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  kamıs olta
  En İyi Avı:
  :=)
  köpek kovucu

  sevgili dostum.
  motosikletle dolasırken o mekanı kendine yurt edinmiş bazı köpeklerle muhatap olman oldukça dogal. Köpek daha önceden bisiklet otomobil yada motosiklete bilinçlibir şekilde alıştırılmamıssa bu tip seyler yapar. Genelde bisiklet motosiklet taksi hatta traktörlere eslik eder sürekli havlar lar vs. Aslında onların tepkisi surekli dönen tekerlekleredir.
  yani onlar tekerlegi takip ederler.şu zaman makinasını konu alan filmlerdeki surekli dönerek hipnotize eden siya beyaz çarklar gibi bir etkisi vardır dönen bir tekerlegin. Dönme hareketi onlara garip ve tehdit edici gelir ve aslıda takip ettikleri odur siz degil. Genelde de fazla yaklasmazlar.bellibir mesafeyi korumaya çalısırlar. Çok cesurları varsa - kamyon lastiginden parça koparan kangal öykulerine nekadar inanırsınız bilemem ama- belki biraz daha yakına gelmeye çalısırlar. Ancak genelde siz yavaslarsanız yavaslar, durusanız sasırır ve durular. Eger aniden durup beklemedikleri yuksek bir ses çıkarırsanız ki bu motorsiklet degil bisiklet kullananlar için daha çok geçerlidir korkar ve çekilirler.
  tabiki havlamaya devam ederler
  . Ancak burada asıl amaç size saldırmak olmadıgından risk altında sayılmazsınız. Güzergahınızı degiştirmek yada bu takipleri sogukkanlı karsılayarak kucuk numaralarla onları atlatmak mumkun olabilir.
  ELEKTRONİK köpek kovucular duşuk frekansta rahatsız edici bir ses çıkararak köpekleri uzaklastırmak esasına göre çalısır. Yani bizim duyamadıgımız ama köpeklerin duydugu surekli bir çınlama sesi gibi dusun bunu. Genelde sokak köpekleri- ki hep ürkek olurlar- buna hemen tepki verir ve kaçarlar.
  Ancak zaten kendisi fazlasıyla gurultulu olan bir motosiklette bu ne kadar işe yarar dusunmek lazım. Bir de köpekten cidden korkan bir sevgili dostumun bu aletlerden birini çoban köpekleri- karabaşlar- üzerinde denedigin de alete tınmadıklarını görmustum. Keyiflerini bile bozmadan yattılar. Unutulmamalı ki bu aletler sivrisinek kovucu gibi kesin etkili seyler degillerdir. Aniden ve rahatsız edici bir ses çıkarırlar o kadar. Fakat fazlaca duyarsız, kalender tabiatlı veya zaten yuksek sesle irkilmiş bir hayvanda ne kadar işe yarar bilemem yine de bir denemek lazım derim. Her köpek bir olmaz sonuçta.
   
  Son düzenleme: 27 Haziran 2006