tatlı su yılan balığı

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında esabi tarafından paylaşıldı.

1. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    hemşehrim ilgin için sağolasın bu zülüf ismini verdiğimiz olta fazla derin olmayan bütün kanallarda kullanılabilir gece daha verimli olur kapızlıdaki
    kanallarda iş yapar

2. yolcu8264

yolcu8264

Favori Kamış:
    5 m kamış, 3 m makina alba,3.5 m damkamış ve bi sürü de el oltası
    En İyi Avı:
    350 gr kaya balığı
    teşşekür ederim en kısa zamanda denemek istiyorum bakalım nasıl sonuç verecek.
    bu çökeltmeyi çok sevmedim!

3. akinkaptan

akinkaptan

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,rapala,çapari
    En İyi Avı:
    Turna Valla 4 5 Kiloo Vardı
    abi buna igne taksakta yakalasak daha verimli kolay olmazmmı ?

4. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    akın kardeş bu oltaya iğne takmak oltanın düzenini bozabilir hem iğneyi neresine bağlayacaksınki yumruk büyüklüğünde bir solucan yumağı oluyor .

5. akinkaptan

akinkaptan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    peki balık bunu yuttugunda çekerken migdesinden çıkma yada azından diyim kaçma ihtimalide bir hayli yüksek dime. diyelim hızlıca çektik kıyıya kadar illa vurmakmı lazım yoksa benmi yanlış anladım.

6. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    valla elimle yakalayabilirim diyorsan sen bilirsin ama tavsiye etmem en güzeli belini kırıp kafasınıda kesmektir

7. akinkaptan

akinkaptan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    tamam abi denicem birde bir abim diyork, ben normal dip oltası atmıştım kefal sazan için ona takılmıi bakalım bende öyle denicem

8. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    kardeş yılan balığı normal takımlarlada yakalanabilir ama anlattığım oltayla şansın çoğalır sana şöyle bir örnek göstereyim dere ağzında kefal avını düşün iğneye ekmek takar yakalarsın ama balık çok nazlanır kıbrıs oltasını ekmeğe sararsın gören her kefal yumruk büyüklüğündeki ekmeğe saldırır bahsettiğim zülüf isimli oltada bunun gibi birşey yoğun kokuyla balığı kendine çeker iğnesiz olduğu için sazların ve otların içine rahatlıkla sarkıtırsın ve balık yumruk büyüklüğündeki büklüm büklüm olmuş solucan demetini görünce hayatta affetmez sana garanti veriyorum;)

9. akinkaptan

akinkaptan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi şu oltanın resmini göndersene bize sana zahmet .

10. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    kardeş oltanın resmi elimde yok resim çekebilmek içinde yılan balığı avına gitmem gerekiyor:(

11. ozkan01

ozkan01 Nurettin

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    levrek 1.5 civarı
    bir afrika belgeselinde izledim yerli adam aynen solcan yumağını dibe indiriyor v kol gibi yılan balıklarını kanonun içine atıp kafalarına sopayla vuruyordu.insan zekası ve azmi bu olsa gerek:D

12. odemisli

odemisli ilker

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    dam
    En İyi Avı:
    her av iyidir. :D
    zülküf denilen olta gerçekten ilginç. yayın balığı içinde cazip olurmu acaba. ama iğne bağlamam gerekir sanırım. yayın balığı için mutlaka denemeyi düşünüyorum. bu konuda bilgisi olan varmı sizce işe yarar mı

13. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    nurettin bey okadar uzağa gitmenize gerek yok tekirdeki kanallarda ve palmal daki ince derelerde geceleri zülüfle avlanan silifkelileri hiç görmedinizmi:confused:

14. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    ilker kardeş bu zülüf dediğimiz olta yayındada işe yarar ama solucanların arasına üçlü çarpma iğnesi gömmeniz gerekir

15. serhatyuksel20

serhatyuksel20 serhat yuksel

selam kardes ben denızlıden serhat evet yılan balıgı bazılarına ürkütücü olabılyo bende daha öncelerı an şeylerı duşünüyodum ama bırkerre dalyanda avın yaptık ve one aman tanrım işte dedım işte av budur
    onun ürkütücü yapısı benkıde onu cekici kılıyordur bence öyle eve etıde çok farlı eve lezzetli. teşekkur ederım denızli serhat;)

16. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    okuduğum en ilginç konu oldu geyik kısmıda dahil :D

gercekten el yapimi çok güzel bi icada benziyor yeterince solucanla denemk isterim ama tam anlayamadim kivir ters çevir falan yöntemi bilen bi arkadaş video yada resim koyabilirse hayir duamizi alacaği kesin.

17. talatger

talatger Talat Ger

Favori Kamış:
    Shimono
    En İyi Avı:
    Sazan 10 kg
    Yılanbalığı..! İşte gerçek zevk,gerçek lezzet.:)
    Sevgili arkadaşlar,biz yılanbalığını anten ile (7 mt kamış) avlarız.Aynı zamanda gırgır (makaralı kamış) avlarız.
    Gırgır ile 0.40 misina ,fırdöndü ,3 iğneli beden ,fırdöndülü kurşun dipte.İğnelere bir veya iki solucan,küçük balık veya parça balık takarız.Tecrübe ile sabittir 1.0 veya 2.0 sazan iğnesi (Mustad) ile daha rahat yakalanır.
    Anten ile ise,ışıklı şamandıra,2-3 gr.kurşun,klipsli fırdöndü.(Yılanbalığı iğneyi yuttuğunda fırdöndüden ayağı çıkarmak için)Bunun için bol bol hazır iğne bağlarız.Genelde her seferinde oltaya yeni bir iğne takarız.
    Öldürme olayına gelince...(Balığı öldürdüğünüz zaman kısa sürede bozulacaktır)Bu yüzden yanımızda bir kova götürürüz,içine yarıya kadar su koyarız ve tutuğumuz balıkları kovanın içine koyup av bitimine kadar canlı kalmalarını sağlarız.
    Evet yılanbalığının dişleri çok keskin ve çenesi de kuvvetlidir.Aynı zamanda vücudundan bir sıvı salgılayarak tutulamamasını sağlar ama bunun da kolayı var.Gazete kağıdı ile rahatça tutabilirsiniz.;)
    Mart ayında tuttuğum bir yılanbalığının resmini veriyorum.:)
    Bir dahaki yılanbalığı avımda av sırasında çekeceğim resimleri sizlerle paylaşacağım.:)
    Sevgiler.

18. talatger

talatger Talat Ger

Favori Kamış:
    Shimono
    En İyi Avı:
    Sazan 10 kg
    Ben chasse&peche de yapılışını gördüm.Günlük hayatta kullandığımız tespihleri düşünün.Solucanları iplere dizerek tespih şekline getiriyorlar.10-15 tespih düşünün...Onları birbirine bir uçlarından bağlıyorsunuz sonta 1.5-2 mt bir kamışa yine 1.5-2 mt bir iple bağlıyorsunuz.
    Balık çektiği an siz de çekiyorsunuz.Hatta adamlar yanlarına bir plaj şemsiyesi alıp onu ters şekilde yere koyuyorlar ve balığı onun içine alıyorlar.Bu şekilde balık kaçamıyor.:)
    Sevgiler.

19. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    solucanları peşpeşe ipe geçirip ipin bir ucundan bir kişi sağa diğer ucunuda bir kişi sola kıvırıyor yeterince kıvırınca solucanlar saç örgüsü gibi büklüm büklüm oluyor bu hale gelince bir ucundan elimizin dört parmağının üstüne sarmaya başlıyoruz (çapari bedenini sarıyormuş gibi) ipin diğer ucuna ulaştığımızda beden ipini oluşturduğumuz halkaların içinden geçirip sıkıca düğümlüyoruz (10 adet tesbihi yanyana tutup içinden ip geçirip hepsini birbirine bağlar gibi)bağladığımız solucan kümesini elimizin üzerinden çıkarınca zaten her halka kendi içinde bükülür ve bir sürü kıvrılmış kanat ortaya çıkar beden ipinin diğer ucundanda iskandil kurşununu geçirip solucanlara yanaştırdıktan sonra beden ipinin boşta kalan ucunu 1.5-2 mt'lik kargıya bağladınmı oltamız hazırdır yılan balıklarının sürüyle dolaştığı yataklar bulunabilirse bir sallamada 3-4 balık çekme imkanı bile olabiliyor (her balık ayrı kanadı kapıyor)tabiki artık o kadar balık bulunmuyor:(

20. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    doğrudur talat abi tebrikler:)
    ama yere gazete serip balığı onun üstüne indirirsen kıpırdayamaz bile;)

Son düzenleme: 23 Mayıs 2008