tatlı sulara bilinçsizce balık salmak

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında ulukan tarafından paylaşıldı.

1. ulukan

ulukan

Favori Kamış:
    saz misina kanca gerisi yalan
    En İyi Avı:
    5 mt hamsi :)
    sevgili abılerım ablalarım sizden ricam bilinçsizce çevrenizde olan göl göletl akarsulara barajlara burda bu balıkta olsun diye düşünerek iyi niyetle salmış oldugunuz (yapıyorsunuz demıyorum) balık aşılama işlemlerini yapmamanız suan bir cok bölgemızde yayın balıgı yerli sazan aynalı sazan yok bunların nedeni avlanma degıl sadece o bölgenın populasyonuna uymayan balıklrın çok fazla miktarda artıs göstermesı ve oralarda yaşayan balıkların yumurtalarının diger balıklar tarafından yenmesi (bu heryerde olur) oradaki türlere uygun olmayan balıkların fazla tüketmesiyle büyük zararlar görürler suan devletımızde malesef çevre bakanlıgında tarım ve köyişleri bakanlıgında su ürünleri mezunları yok denecek kadar az sularımızla ılgılı kararları ziraat ve çevre mühendıslerı karar veriyor devletten bu konuda gelecek yardım cok geç olacak biz bilinçlenip toparlanarak aklımızı basımıza alarak balıklarımızı korumalıyız sudan babam cıksa yerim düşüncesiyle hareket etmemeli bir balıga en az bir kere üreme şansı verip avlamalıyız benım gibi düşünen insanların bu sitede toplandıgını düşünüyorum bu site sayesınde mükemmel ınsan deniz abıyle tanıstım ve unutmadan BİLİNÇSİZCE BALIK SALMAYALIM saygılarımla.

2. ulukan

ulukan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    benimde bizzat şahit oldugum bişey yanlız bu nasıl olcak su ürünleri okuyorum ben hobi değil meslegim bu devletınde edırnede israil sazanı besleyıp ziraat mühendislerınin karar verıp göllere attıgı balıklar bunlar balıkcılar yapmaz diyerek topu atmamak lazım yanlısmı düşünüyorum

3. ulukan

ulukan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ilk msj ın daha olumlu olmasını beklerdım yazık sadece size özgü olabılecegını düşünüyorum ben bu konuda gayet yeterli bilgiye sahip oldugumu düşünüyordum su ürünleri okuyan birisi olarak siz benden daha çok sey biliyormuşsunuz demekkı yorum yok

4. refikhan

refikhan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sudak-Senatör 4,5 Kilo
    alıntı
    ilk msj ın daha olumlu olmasını beklerdım yazık sadece size özgü olabılecegını düşünüyorum ben bu konuda gayet yeterli bilgiye sahip oldugumu düşünüyordum su ürünleri okuyan birisi olarak siz benden daha çok sey biliyormuşsunuz demekkı yorum yok
    .............................................................................
    Sana katılıyorum adaş.. Ben 30 yaşında, 24 senedir balık tutan biri olarak daha önce tuttuğumuz balıkların artık o yerlerde yaşamadığını.. bununda sebebinin atılan yeni balıkların olduğunu biliyorum... Kimin yaptığıda belli. Bilimden ve ilimden uzak insanlar. ha malzemeci olmuş ha avcı. beyin olmadıktan sonra ne önemi var...

Son düzenleme: 9 Nisan 2007
  5. ulukan

ulukan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    senin gibi insanların oldugunu bilmek güzel abı yapmıycaz yapanada karşı cıkıcaz böle giderse eski gunlerı anıp mılletın duvara saz astıgı gibi bizde oltalarımızı asıcaz

6. deremen

deremen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yaklaşık 1 kg alabalık
    Bu konuda bende şunu anladımki gün geçtikçe akarsulardaki popülasyon değişiyor. Özellikle dere alası azalmakta. Öreğin Sapanca'da birçok akarsu var ve bunlarda derealası bulmak artık çok zor çünkü balık çiftliklerinden kaçan balıklar derealasının neslini kurutuyor.:(

7. Spider

Spider Mert Eren

Söylediklerinize katılıyoruz tabi.
    ama bir şey var ki
    bu gruptaki üyelerin çoğunluğu belki de tamamı
    balık aşılama konusunda hareket edecek kişiler değildir

N@mık iyi bir konuya değinmiş.
    malzeme satıcıları.

gerçi genelleme yapmak doğru olmayacak ama
    bizzat şahit olduklarımız var.

tatlı su avlaklarında özellikle Turna aşılaması bilinir.
    turna malzemeleri çok çeşitlidir ve bir bölümü de
    oldukça pahalıdır. Bu nedenle de turna avlaklarının
    artırılması bazen kar anlamına gelir..

dediğim gibi genelleme yapmıyorum
    kimse üzerine alınmasın.. ama bu konuda
    şahit olduğum kötü tecrübeler var..

Bu arada
    meslekdaş sayılırız.. Ben de zootekni mezunuyum.
    su ürünleri ders notlarım da fena değildi :D

8. ulukan

ulukan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ben kimseye yapıyorsunuz demedım degınızde pek mantıklı degıl para için diger balıkları görmezden gelmek maddı degıl gelecek düşünmemiz lazım bence namık abının cevabına gelince böle bı konuyu genelleme amacı gütmek hoş degıldı böle bişeyin yanlıs oldugunu olmaması gerektıgını yapanlara karsıda birlik olmamız gerektıgıydı

9. Spider

Spider Mert Eren

Konu başlığı: sulara bilinçsizce balık salmak..

Giriş : sevgili abılerım ablalarım sizden ricam bilinçsizce çevrenizde olan göl göletl akarsulara barajlara burda bu balıkta olsun diye düşünerek iyi niyetle salmış oldugunuz (yapıyorsunuz demıyorum) balık aşılama işlemlerini yapmamanız

Ben de şunu anlatmaya çalışıyorum.
    Bu sitedeki üyelerin ya da amatör balıkçılıkla uğraşan kişilerin
    yapacağı bir şeyden bahsetmiyoruz..
    zaten yapıyorsunuz demiyorum diye parantez içinde belirtilmiş...

Ben bu işin çıkar uğruna yapıldığını anlatmaya çalıştım
    bizzat kulak misafiri oldum
    hatta bu işi iyi bilmediğim dönemlerde şahit de oldum.

Bu arada merak ettim kaçıncı sınıftasın?

10. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

slm arkadaşlar

Bu konuya değinildiği için çok teşkürler.Aşılama balıksız göl için mükemmel ama sazanın bulunduğu bir göle turna,sudak ve levrek aşılamak gerçekten yanlış .3 -5 yıl önce sazan avlaklarımız çoktu,şuanda sazanı bulana aşkolsun (ANKARA İÇİN GEÇERLİ)Burada parekendeci hiç birşey yapmadı,bizler yapanları çok iyi biliyoruz.Tabiki ticari kazanç rant peşinde olanlar.Bilinçsizce ithal ettikleri kaşık,maps,rapalayı nasıl pazarlayacaklar,aşılama yöntemi ile.Sazan tutabilmek için az 300 km yola gidiyoruz.Ankarada ilk aşılama Asartepe barajında başladı.Onu takiben Dikilitaş ve son olarakta sazan kalesi kurtbağazımız turna ve levrege teslim edildi.Her balığın bir yok edeni var,Turnayıda benim bildiğim kadarıyla kerevit havyarını yiyerek yok ediyor.Bence tutulan boyut altı ve kilo altı balıklar hava motorları ile nesli tüketilen göletlere bırakılması kanısındayım.Ben bunu uyguluyorum kızılırmaktan tuttuğum küçük balığı,Ankaranın en çok ziyaret edilen göletine atıyorum.Çevremdeki arkadaşlarım da aynı olayı yapıyorlar.Asartepe ve susuzda şu anda çok balığım ya tutuldu yada hala yüzüyor.

11. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

yamyamları suya bırakıyorlar

arkadaşlar bende bu gibi sorunlr burada da var hatta geçen gün birkaç arkadaş bu yamyamların şu anda içinde bulunmadığı diğer göletlerede atmayı düşünüyorlar aslında bi bakıma bu arkadaşaları haklı görüyorum çünkü bu arkadaşlar burada göletleri jıraladıgını idda edip tek olta dahi attırmayan sömürgeci zihnıyete nıspet olsun diye yapmayı düşünüyorlar adamlarda üretim yok yanı kıradıgı suda üretım yapmak yerıne kendım aglarını doldurup suya balıgı kokten kurutmaya çalışıyolar sankı bunu yanı sıra bilinçsiz avlanıp sirkulere göre 2 balık tutup evı yolunu tutmak yerıne sonunnu görmeyi düşünüyolar sankı geçen sene 4 kışılık bir gurup balıkçı 8 balıkla 60 kılo balık tutmuşlar ve hemen çekıp gitmişler ama bizim memelektten değilkler adamlar gerçekten usta ama bende yemleme yapmalarına tanık oldum noktalama yapıyolardı velhasıl kelam bazan hak verıyorum bunu yapanlara ama canım aynalı sazanlarada acımıyor değilim bu durumlar olmasa eskı günler gerı gelebılır diye düşünoyorum tabı bırde sezon var yok demeden avlananlar olamasa daha iiyi olacak havya rtarifini tv den anlatmaktan çekınmeyen yaratıklar gibi

12. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    selamlar.ben bir şey sormak istiyorum.benim bildiğim bir göl var ama içinde hiç balık yok..yanisu berrak olduğu için rahatlıkça görüyorum..buraya israil sazanı atma konusunda fikirlerini istiyorum...sağolun

13. ercanguven

ercanguven Ercan

Favori Kamış:
    Spin kamış & fly
    En İyi Avı:
    Balık
    Harun
    Şaka yaptığını söyle ve sen okulunu oku balığını tutmaya çalış.
    Böyle şakada yapma
    Aman ha aman ha

14. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    tamam şakaydı :D

15. ulukan

ulukan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    evet su berrak balık yoktur orda :) ne kadar emın oldugundan şüphelıyım hele birde attıgın balık dünyanın en nalet şekilde üreyen balıgıysa yapma sen bosver :D

16. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Konunuz cok onemli.Nehirler,goletler, goller, caylar akliniza ne gelirse.Buralarin bir ekolojik sistemi vardir.Bu ekolojik sistem sadece o suyun icindeki yasamlada kalmaz.Kuslar bocekler, endustri,hastalik akliniza gelebilecek her konu.Iyi niyetle yapilan bir degisiklik, inanin cok tehlikeli sonuclar verebilir.Bir baligin yok olmasi bir kusun bir endustrinin, bir bitkinin, bir hayvanin yok olmasina neden olabilir bir hastaligin dogmasina yol acabilir.Balik asilamak yada her hangi bir bolgeye her hangi bir ekolojik mudahalede bulunmak ancak yetkili bilim adamlarinin uzun arastirmalari sonucu, neyi nicin yaptiklarina kesin olarak eminseler karar verip uygulayabilecekleri bir konudur.Doga oyle gelisi guzel istakani sallayabilecegin bir amerikan bilardo masasi degildir.Topa vurdugunda sadece topunun nereye gidecegini bilmen bundan sorumlu olman yetmez.Belkide binlerce ayri topun birak nereye gidecegini nerde duracagini bilme sorumlulugunu da sana yukler. Timsah derisinden canta yapanlarin bir gun turna avladiginiz gole timsah salmasina izin verebilirmisiniz.Bir akvaryumu
    ki icindekiler genelde sus baligidir "bu is bana gore degil" hadi bunlara ozgurlugunu vereyim deyipte birak nehre draneja dokmek.Bir ekolojinin cokmesine neden olabilir. Zararsiz dediginiz bir akvaryum baligi aslinda o ekolojinin timsahi olabilir.Dogaya hic bir zaman kendi cercevenizden bakmayin.
    Yeni Zelanda bugun koi sazani denilen bir turle, ve kucuk yayinbaliklarina savas acmis durumda.Cunku nesli tukenmekte olan bir kertenkeleyi veya o bolgedeki degerli baliklari yiyor dolayisiyla o bolgenin turistik ticari endustrisini yok ediyor.Insanlar issiz kaliyor. Ingilizler somurgeci olarak isgal ettikleri pek cok ulkeye yerlesince memleketlerinde ozlemini duyduklari aliskanliklarini devam ettirmek istediler.Ornegin adam ulkesinde gokkusagi alabaligini yakaliyor.Hoop
    geldigi yerede gokkusagi alabaligini asiliyor.Bugun bu yuzden Gokkusagi alabaligi dunyanin pek cok bolgesinde pek cok bolgesel baligin neslinin tukenmesine neden olmustur.Bir ornek vereyim yuz yil once grayling denilen
    sadece Yeni Zealandanin tatli sularinda yasiyan etinde salatalik kokusuna benzer enfes bir cesni olan cok degerli, cok ekonomik degeri yuksek bir balik
    bir kac Ingiliz zuppenin sinek balikciligiyla av suksesini devam ettirmek icin gokkusagi alabaligini bu ulkeye getirmesiyle yok oldu.Dostlarim bir doga harikasi, bir cesni belki daha bir cok bizim bilmedigimiz sey olan bir canli ilelebet
    bu dunyada olmayacak.Kimin hakki var bunu yapmaya?Vanda ki inci kafali bir tek Van'da, Urfadaki balikli golun baliklari sadece oraya has. Buyrun Turnayi salin oralara."Aman abi Turna sodali suda yasamaz demeyin" bir misaldir.Ayni sekilde neyin nereye uyum gosterecegini nasil bir transformasyon gecirecegini
    bilemeyiz.Lutfen cok dikkatli olalim.Ulkemizde yok olan turlerin haddi hesabi yok. Paylasmak istedigim bukadar.
    Sevgili arkadasim sana bu cesaretli yuregin icin goz yaslariyla tesekkur ediyorum.Okudugu okulu "ben okudum" goruntusune sahip olmak icin okuyanlardan degilsin. Sorumlulugunu anlamis gercek bir bilim
    adami olmak yolundasin.Bildigini yuksek sesle soylemekten cekinme. Bu vatan
    sinir boylarinda sehit olmakla yalniz savunulmaz. Senin gibi insanlar da askerdir.
    Sesimiz bazan kart gelebilir kimilerine.Herkesi hosgor.Bir gun gerisindeki aski anlayacaklardir.Su anda sadece senin acindan olayi gormuyorlar, ancak hepsi guzel insanlar ve hepsinin kalbi onlara sevgiyle gosterilecek her guzel dayanismayi alabilecek guctedir.Insanin ozu cirkin degil guzeldir.Bakis acilarinin bu gunku durumu, soyledikleri, seni gucendirmesin. Negatif manalar yaratmadan yuru yolunda. Her insan liderdir. Sadece icindeki yuksek sesin yolunda olsun.Benligini o yuksek sesin yolunda kavursun.Hayirli yolculuklar sana. Allah(cc) yolunu temiz, sesini gur tutsun.

17. ulukan

ulukan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    hüseyin abı yazın için canı gönülden tesekkur ederım beni anlayan insanlar oldugunu görmem umudumun tekrar yerine gelmesine neden oldu gerçekten cok tesekkur ederım

18. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Burada bu işi akademik olarak ileriye taşımış insanlar bulunmakta. Onlar bize bilimsel konularda yardım etmekte. Ayrıca sende çok güzel bir konuya değinmişsin. Göletlere balık salınmasına bende karşıyım, tatlı su deneyimim olmadığı için salan kişiler hakkında da en ufak bir fikrim yok. Ancak eğer daha çok bilgi almak istiyorsan karayel (Yakup Erdem) hocamızla temasa geçebilirsin. Bir de akademik olarak eğitimi var mı bilmiyorum ama Tarık Ersal abimiz var. Onun da tatlı su deneyimi çok ve bu konuda dergi çıkarmışlığı bile vardır. Biz de yani sitenin kalanı onlar ve onlar gibi insanların sözlerine harfiyen uymaktayız. Ben bu siteden hiç kimsenin öyle bir şey yapılmasına göz yumacağına inanmıyorum. Kaldı ki Tarım bakanlığına bile bu konularla ilgili bir çok mail atılmıştır. Ayrıca biz de buradan öğrendiklerimizi diğer arkadaşlara aktararak sürdürülebilir avcılık için elimizden geleni yapmaktayız. Bu nedenle için bir nebze daha rahat olsun. Eğer seni kıracak bir şey yazdıysam da şimdiden kusura bakma. Ayrıca Yakup hocam ve Tarık abi sizlerin isimlerini sizden habersiz burada yazdım Özür dilerim.

19. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Estagfurullah dostum,
    Eger ben sana senin herhangi bir konuda yanlis oldugunu ifade edecek bir izlenim verdiysem ozur dilerim.Amacim sadece bilgi paylasimi ve ozellikle kaynaklarin korunmasi hakkinda bir seyler soyleyen , bilincli olmaya cagiran arkadaslarima destek vermek. Bunun sonucu hepimize faydali.Yazilarinizi ve bu akademisyen arkadaslarin paylasimlarini zevkle okuyacagimdan emin olabilirsiniz.
    Saygi ve sevgiyle
    Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz icin...

20. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

ah ah

ah be arkadaşlar bizim burada iri sazanlarıyla meşhur bi göletimiz vardı oraya şimdi turna salmışlar sır bilinçsiz avlanan bazı insanlar busazanlara hasret kalsın dıye gerçi aynı gölette ufak tefek yamyam tipli balıklar vardı sazanın küçüğüne ondan rastlıyamıyoduk şimdi tamamen bitti gözüyle bakıyorum kımı arkadaşlarda rant olsun diye düşünüyor bu durumu sanırım