Tatlisu Baliklari

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Entomorph tarafından paylaşıldı.

 1. Conqueror

  Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  10.402
  Şehir:
  Edirne / Kutlutaş
  Favori Kamış:
  Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
  En İyi Avı:
  100 gr israil sazanı
  Gölet Ve Barajlarımızdaki Büyük Tehlike Havuz Balığı -Trakyadaki Adı ,Bulgar Sazan

  Ülkemizde uzunca bir süredir sinsi bir şekilde yayılarak iç su balıklarımızı tehdit eden en zararlı üç balık çeşidi var ki, bunların zararları saymakla bitmiyor. Cafcaflı renklere ve yapıya sahip havuz balıkları, daha az renkli güneş balıkları ve kendi hâlinde mütevazı görünen tilapya balıkları...

  Güzel görünümlerinden etkilenen insanlar, bunların zararlarından habersiz resimlerini pullar üzerine bile basmışlardır. Sebep olduğu zararlar önce balıkçılığa gönül vermiş ve bu işten ekmek yiyen insanların dikkatini çekmiştir. Rezervuardaki balık kompozisyonlarının değişmesi, stoklardaki olumsuz değişiklikler ve bunlara bağlı şikayetlerin artması sonucu bu balıkların kontrolüne ve yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler gündeme gelebilmiştir.


  HAVUZ BALIKLARI


  Akvaryumcuların gözdesi, üretimi ve taşıması kolay, melez oluşturabilen her türlü kötü ortamlara uyum sağlayabilen ve yerli sazana çok benzeyen bir balıktır.

  Ülkemiz yerli balıklarından olmadığı, Meriç ve Tunca Nehri taşkınlarıyla yurdumuza girdiği sanılmakta, hatta bu nedenle Bulgar Sazanı ismi de kullanılmaktadır. Aslen Asya kökenli olup, iki türü ile ünlüdür: Sazan balığına en çok benzeyen Carassius carassius (Crusian carp, havuz balığı), daha çok akvaryumcuların yetiştirdiği renkli formları içeren Carassius auratus ( Prusian carp, kırmızı havuz balığı) türleridir. Her iki tür de 17. yüzyıldan sonra sazan balığını takiben Avrupa’ya yayılmıştır. Oksijeni az durgun sularda, kum ocaklarının oluşturduğu su birikintilerinde ve havuzlarda yaşayabilirler. Bu balıklar sazanla birleşebilir (eşleme) ve sonuçta hibrit (melez) yavrular meydana gelir. Hem kendileri ve hem bunların melezleri diğer balıklara bir çok yönden zararlar verir. Sazan kendi arasında üreyemediği için ortam bu balıklarla dolar ve sazan nesli yok olma derecesinde azalır.  Havuz Balığı (Carassius carassius , Crusian carp,)

  Sazan balığına en çok benzeyen tür olarak karşımıza çıkar. Beslenme şekli sazanla aynıdır. Vücut yapısı ve rengi sazana çok benzer, ancak sırt yüzgeci kuyruk yüzgecine doğru uzamıştır. Plankton ve küçük omurgasızlarla beslenir. Üreme biçimi ve yumurta bırakma alanları da sazanla aynıdır. Boyları 40 cm, ağırlıkları 1 kg olabilir.

  Carassius carassius ile diğer sazangil türlerinden, pullu sazan (Cyprinus carpio), kızılgöz (Rutilus rutilus), tatlısu kefali (Leucicus cephalus), kızılkanat (Scardinius erythrophthalmus), kadife (Tinca tinca), çapak (Abramis brama) ve eğrez (Vimba vimba) arasında çaprazlama (eşleme, dölleme) çalışmaları yapılmıştır. Carassius carassius ve söz konusu sazan türleri ile 21’den fazla çaprazlama teşebbüsünde bulunulmuş, ancak en tatmin edici sonuçlar C.carpio ile C. carassius hibritlerinin (melez) eşlemelerinden elde edilmiştir. Diğer sazan türleri ile yapılan çaprazlamalarda ölüm oranı çok yüksek olmuştur. Erkek aynalı sazanlardan meydana gelen hibritler daha çok büyürler ve daha çok yiyecek tüketirler. Sazan türleri ile C. carassius çaprazlamasından elde edilen 1. nesil hibritlerin % 87’si erkek olmuştur. Özellikle erkek hibritler kısırdır. Bazı dişilerde gonadlar (üreme organları) gelişir, ancak oldukça zayıftır. Hibritler hastalıklara ve elverişsiz ortam koşullarına karşı sazanlardan daha dayanıklıdır. Sazan sıskalığı hastalığına (drobsy) karşı hibritlerin, sazanlardan daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir.  Kırmızı Havuz Balığı ( Carassius auratus, Prusian carp, Goldfish)  Kırmızı havuz balığı daha çok akvaryumcuların tercih ettiği egzotik (yabancı) bir türdür. Kendi aralarında yapılan melezleme çalışmalarında renkleri kırmızı ve turuncu-sarı ağırlıktadır. Zeytin yeşili, bazen lâcivert ve siyah beyaz puanlı olabilir. Yüzgeçleri püsküllü olan formları bile vardır.

  Ömürleri 9-10 yıl olan bu balıklar 2-3 yılda cinsel olgunluğa erişir ve 1000 kadar yumurta bırakabilir. Yumurtalar 5-6 günde açılır. Kendi aralarındaki üreme sonucu normal bireyler meydana gelir, ancak sazan balığı ile yüksek oranda melez oluşturur ve meydana gelen melez yavruların bir kısmı kısırdır. En yaygın hibritler sazanla birleşmesinden elde edilenlerdir. Carassius auratus auratus ile diğer sazan türleri arasında çaprazlama çalışmaları yapılmış, havuz balığında olduğu gibi bunda da, meydana gelen melezlerde ölüm oranı çok yüksek olmuştur.

  Balık lârvaları plankton ile beslenmeye başlar ve büyüdükçe diğer sazan türlerinin besinlerini de oluşturan balık yumurtaları, lârvalar, kabuklu ve omurgasızlarla beslenirler.  Yerli türlerin, yaşama ortamlarını ele geçirme özelliği yüksektir. Doğal türlerin yavrularını yiyebilir, onlar üzerinde büyük bir baskı kurar ve huzursuz eder. “Bulaştığı” suların fiziksel koşullarını değiştirerek buradaki bitki toplulukları arasındaki dengeyi bozabilirler. Biyolojik dengesi bozulmuş ortamlarda yaşayabilme kabiliyeti ve çeşitli kötü çevresel ortamlara (özellikle düşük sıcaklık ve düşük oksijen) dayanma gücü yüksektir.

  Bakteriyel ülser hastalığına sebebiyet veren Aeromonas salmonicida bakterisini taşıyarak sazan türlerine zarar verebilirler.  Havuz balıkları güzel görünümü, üretim kolaylığı, zor koşullara dayanıklılığı ve melezleme çalışmalarına uygun olması sebebiyle akvaryumvcuların gözdesi olmuştur. Birçok ülkede pullara basılmıştır.
   
  Son düzenleme: 30 Temmuz 2007
 2. Conqueror

  Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  10.402
  Şehir:
  Edirne / Kutlutaş
  Favori Kamış:
  Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
  En İyi Avı:
  100 gr israil sazanı
  Gölet Ve Barajlarımızdaki Büyük Tehlike Havuz Balığı -Trakyadaki Adı,Bulgar Sazanı

  Ülkemiz sularında az bulunmakla birlikte kontrolsüz ve bilinçsizce insan eliyle yayılmaya başlamıştır. Boyu 25-30 cm olabilir, 19-20 cm boya geldiğinde eşeysel olgunluğa erişir. Taş, kaya vb. ortamlara Eylül-Mart ayları arasında yumurtlar. Yuva yapmaz, ancak yumurta ve yavrularına bekçilik yapar. Su sıcaklığına ve tuzluluğa dayanıklıdır.Yavruyken küçük omurgasız hayvanlar, kabuklu ve larvalarla beslenirken büyüdükçe daha büyük canlılarla beslenir. Sucul ortam fakirleştiğinde ve denge bozulduğunda değişikliklerden etkilenmez, balıklarla ve başka hayvanlarla beslenmesini sürdürür.


  Bulundukları ortamda sayıca artarak doğal türler üzerinde baskı kurar, hatta onların yavrularını bile yer. Bulaştığı suların fiziksel koşullarını değiştirebilir ve buradaki bitki toplulukları arasındaki dengeyi az da olsa bozabilir. Biyolojik dengesi bozulmuş ortamlarda yaşayabilme kabiliyeti ve çeşitli kötü çevresel ortamlara dayanma gücü yüksektir. Çok sayıda türü vardır. Diğer cinsleri ve kendi türü ile hibrit (melez) oluşturma ihtimali yüksektir.  GÜNEŞ BALIĞI (Lepomis gibbosus, Sunfish, Pumpkinseed Kabak Çekirdeği)


  Boyları ortalama 10-15 cm olup, en fazla 22 cm’ye kadar büyüyebilirler. Ağırlıkları ise en fazla 300 g olabilir. Sırt yüzgeçleri ikiye ayrılmıştır. Solungaç kapaklarının arkasında kırmızı bir benek vardır. Mayıs- Temmuz aylarında sığ suların kumlu çukurlarına 500-5000 kadar yumurta bırakırlar ve 3-5 gün içinde açılan yumurtaları erkekler bir süre bekçilik edip korurlar. Eşeysel olgunluğa 2-3 yılda erişirler ve ortalama 9 yıl kadar ömürleri vardır. Küçük omurgasızlar, küçük kabuklular, yumurta ve larvalarla beslenirler. Erginleri küçük balıkları da yer. Sayıları arttığında yerli balıklar üzerinde büyük tehdit oluştururlar.

  Aslen Amerikan kökenli olmasına karşın Avrupa sularına aşılanmış, Meriç ve Tunca Nehri ile Ülkemiz sularına girmiştir. Ekonomik önemleri olmamakla birlikte, sırf renkli görünümleri için sulara bulaştırılan en tehlikeli balıklardandır.  YAYILMA YOLLARI


  Ülkemiz iç suları için yabancı ve tehlikeli olan bu balıkların en önemli yayılma şekilleri ve nedenleri şöyle özetlenebilir:

  Nehir taşkınları (özellikle Meriç ve Tuna Nehri), gölet ve barajlardan su tahliyeleri,
  Akvaryum balığı satıcılarının, bu balıkların zararları hakkında bilgi sahibi olmamaları,
  Amatör balık avcıları ve akvaryum balığı ile ilgilenen hobi sahiplerinin bu balıkları iç sularımıza yaymaları,
  “Benim memleketimdeki, köyümdeki baraj veya gölette bu renkli balıklardan neden olmasın?” düşüncesine sahip vatandaşlarımız,
  5. Satıcılarının, elde kalan balıkları başka sulara bırakmaları.


  YAYILMALARI NASIL ÖNLENEBİLİR ?

  1- Bu balıkların yayılmasında bilinçsiz amatör balıkçılar en önemli paya sahiptir. Gerek ilgili devlet kurumları, gerekse sivil toplum kuruluşları çeşitli yayınlarıyla, insanların bilinçlendirilmesinde etkili olabilirler. Nitekim Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın iki yılda bir yayımladığı, DSİ, KORGEM, AMOBED Rastgele- Der gibi devlet kuruluşları ve derneklerin katılımlarıyla hazırlanan “Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif) Avcılığı Düzenleyen Sirküler” kitapçığı (12 Ağustos 2004 tarih ve 25551 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 36/2 numaralı sirküler) kapsamında bu balıkların zararları açıklanmıştır.  2-En önemli ikinci önlem ticarî akvaryum balıkçılarının bilinçlendirilmesi ve denetlenmesidir. Bu balıkları satın alan herkese bunların zararları kısaca açıklanmalı ve kesinlikle akvaryum dışında doğaya bırakılmamasının önemi hatırlatılmalıdır. Uygar toplumlarda amatör balıkçılık malzemesi satan marketler hem bilgi hem de avcılık sertifikası vermektedirler. Ülkemizde de bunların yapılması gerekmektedir.  3-Ticarî balıkçılık yapan kooperatif ve diğer kiracılar, kiralama aşamasında bu balıklar hakkında bilinçlendirilmelidir.  4-Koruma ve kontrol görevi yapan memur ve kuruluşlar (Jandarma, emniyet güçleri, korucu, bekçi, muhtar) bu balıklar konusunda da eğitilmelidir.

  5-Bu balıkların yayılmasına mâni olmak amacıyla caydırıcı para ve hapis cezaları için acil kanunî düzenlemeler yapılmalıdır.

  (Amatör balıkçılık konusunda söz sahibi olan ve FAO tarafından “en iyi balık avı yönetimi”gerçekleştirdiği ülkelerden biri olarak gösterilen Avustralya’da; bu balıkların etlerinin lezzetli bulunup sevilme ihtimaline karşı yenmeleri yasaklanmış, yakalandığında derhal su dışına çıkarılıp öldürülmesi ve gömülmesi tavsiye edilmiştir. Bu balıkların canlı yada ölüsünün yem olarak kullanılması bile yasaklanmıştır. Bunları taşıyan, besleyen, üreten, alıp satanlara Avustralya’da 150 000 Avustralya Doları para cezası uygulanmaktadır.)  6-Kaçak avcılık konusundaki ihbarlar için 24 saat açık Alo Bilgi hattı kurulmalıdır.

  (Dünyada amatör balıkçılık konusunda söz sahibi birçok ülkede bu hatlar mevcut olup, 24 saat açık ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Öreğin Avustralya’da 116 )  BU BALIKLAR REZERVUARLARDAN NASIL TEMİZLENİR


  Bu balıkların iç sulardan temizlenmesi için, bunların düşmanı olan turna, yılan balığı, levrek gibi etçil, yırtıcı balıklarla balıklandırma yapılması ilk uygulanacak biyolojik mücadele biçimidir. Ancak bunu yaparken ortamda bulunan diğer selim balıklara büyük zararlar verme ihtimali göz ardı edilmemelidir.


  Eğer baş edilemeyecek duruma gelmişse rezervuardaki balıkları zehirleyerek (bu iş için kullanılan özel bir zehir olan Rotenon ) mücadele yapılmaktadır. Zehrin etkisi geçtikten sonra istenilen türlerle tekrar balıklandırma yapılabilir. Ancak bu zehirleme sonucu zararların en az düzeyde tutulabilmesi için küçük sulama göletleri ve barajlar, havuzlar ve izole ırmak, gölet ve göllerde titizlikle ve kontrollü uygulanması gerekir.

  Bu balıkların yayılmasının önlenmesi için alınacak en iyi ve kalıcı yöntem eğitimdir. Herkes bu yazılanları birkaç kişiye okutmalıdır
   
  Son düzenleme: 30 Temmuz 2007
 3. Huseyin Alp Arslan

  Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  3.370
  Şehir:
  Auckland/Yeni Zealanda
  Favori Kamış:
  olta ve oltadan baska hic bir sey
  En İyi Avı:
  22 kg Kingfish
  Calismaniz icin tesekkur ederim.Bildigim kadariyla Gambusya da sulara cok zararli bir balik.Onceleri sivri sinek mucadelesi icin tatli sularimiza salinan bu balik sonradan anormal cogalmasi ve endemik turleri tehdit etmesi sonucu tatli sularda buyuk probleme neden olmus..

  Degerli cabalarinizi takip ediyor, saygilar sunuyorum...
   
 4. Conqueror

  Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  10.402
  Şehir:
  Edirne / Kutlutaş
  Favori Kamış:
  Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
  En İyi Avı:
  100 gr israil sazanı

  teşekkür ederim sağolun
   
 5. uzunköprülü umut

  uzunköprülü umut Umut ÖZER

  Mesajlar:
  672
  Şehir:
  edirne/uzunköprü
  Favori Kamış:
  3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
  En İyi Avı:
  10 cm tatlısu levreği
  paylaşım için çok teşekkürler fatih abi :D
   
 6. Emek

  selam lar eline emegine saglik paylasim icin tesekkür ler rast gele
   
 7. murat41

  murat41

  Mesajlar:
  1.231
  Şehir:
  kocaeli-izmit
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  vatoz 46,7 kg
  Güzel bir paylaşım eline sağlık:)
   
 8. eozsoyeri

  eozsoyeri Erdem Özsoyeri

  Mesajlar:
  1.976
  Şehir:
  İstanbul
  Teşekkürler..
   
 9. mc_avci

  mc_avci MuraT

  Yaş:
  31
  Mesajlar:
  117
  Şehir:
  kocaeli
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  sazan
  emegine saglık tşkurler nice keyifli paylaşımlara inş
   
 10. wolfalone

  wolfalone SERDAR

  Mesajlar:
  360
  Şehir:
  BURSA
  Favori Kamış:
  AlbaStar Morlion kamış,Banax SX 2000 Makine
  En İyi Avı:
  İznik sazanı 5,5 kg Turna 3 kg
  Paylaşımın için çok teşekküler çok güzel bilgiler ellerine sağlık
   
 11. MyStiLe54

  MyStiLe54 Umut

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  96
  Şehir:
  SAKARYA (Tatanga)
  Favori Kamış:
  Olta (Alba Star) Alfa 60 / shakespeare (Baba Yadigârı)
  En İyi Avı:
  Oklama (7 Kg ) / Sazan (11 Kg)
  Ahmet abi burda balık türünü anlatmışsın ama şeklini vermemişsin... Anlattığın özelliklere bakılırsa bu bizim israil sazanı(mech)na çok benziyor acaba Bahsettiğin balık bu mu ?
  [​IMG]
   
 12. xDJx

  xDJx Mehmet Kundak

  Yaş:
  59
  Mesajlar:
  407
  Şehir:
  AFYONKARAHİSAR
  Favori Kamış:
  Oltalarım
  En İyi Avı:
  El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
  Resimlerde görülen Bodur yayın bizim içsularımızdada varmı?
   
 13. mehteran

  mehteran Gürkan

  Mesajlar:
  829
  Şehir:
  KÜTAHYA
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Sazan
  Eskişehir günyüzüne git görürsün. Olmamı. Sakarya nehri.
   
 14. gülbaharlar

  gülbaharlar gulbaharlar

  Yaş:
  50
  Mesajlar:
  4.214
  Şehir:
  manisa
  Favori Kamış:
  el oltası, kamış
  En İyi Avı:
  13 kilo aynalı sazan
  bilgiler için teşekkürler
   
 15. Conqueror

  Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  10.402
  Şehir:
  Edirne / Kutlutaş
  Favori Kamış:
  Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
  En İyi Avı:
  100 gr israil sazanı
  evet israil sazanı ,resim için teşekkürler :)

  tam olarak bilmiyorum ama var galiba
   
 16. mimar_06

  mimar_06 özcan

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  24
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  dip oltası şamandıra
  En İyi Avı:
  sazan 5.5kg
  mmr06

  paylaşım ve bilgi için çok teşekkürler ellerine sağlık..
   
 17. acemiavcı18

  acemiavcı18 Ahmet HANDIRI

  Yaş:
  28
  Mesajlar:
  5
  En İyi Avı:
  5 kg sazan
  çok çok teşekkürler
   
 18. atakule team

  atakule team hüseyin

  Mesajlar:
  919
  Şehir:
  ANKARA
  Favori Kamış:
  Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
  Favori Makine:
  shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
  En İyi Avı:
  hedefim 120 cm
  slm

  teşekkürler abicim eline sağlık :D
   
 19. Türkçeci

  Türkçeci caglar

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  13
  Şehir:
  Adana
  En İyi Avı:
  sazan 4,2 Kg.
  ellerine sağlık güzel bir paylaşım
   
 20. atakule team

  atakule team hüseyin

  Mesajlar:
  919
  Şehir:
  ANKARA
  Favori Kamış:
  Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
  Favori Makine:
  shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
  En İyi Avı:
  hedefim 120 cm
  slm

  abicim ellerine sağlık :D