Tatlısu Kefali (Kasna) avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 2.40 MH, Tolee Kawahagi 2.10 MH, Mitchell Elite 602L 2/8 (1.83 UL)
    Favori Makine:
    Shimano Symmetre 500FD, Solstace 1000FI, Solstace 2500FI, Solstace 4000FI
    En İyi Avı:
    Olta ile 2700g.lık bir levrek
    Merhaba dostlar, Ahmet Beyin yönlendirmeleri sayesinde dün bahsi geçen yerde avlanma fırsatı yakaladım, buradan kendisine bana güvenip merasını tarif ettiği için özellikle teşekkür ederim.

Öncelikle avlakta adam gibi avlanmaya çalışan tek kişinin kendim olduğunu söyleyebilirim çünkü istisnasız benim dışımdaki herkes tırıvırı ile avlanıyordu ve defalarca uyarmama rağmen "abi yasak olduğunu biliyoruz ama burada takılma imkanı olmadığı için kullanmayı zararlı görmüyoruz" benzeri cevaplar verdiler. Bunun üzerine ben hem avlanmaya hem de taktıran olacak mı diye bu arkadaşları takip etmeye çalıştım, ilginç bir şekilde hiç kimse taktırmadı ve balık da yakalayamadı ve birçoğu vazgeçip gitti.

Av esnasında "kırmızı kafalı gökkuşağı renkli strike pro sahte ve strike pro firetiger kurbağa" da dahil olmak üzere birçok sahte denememe rağmen sahtelere hiç vuruş alamadım. 2 adet küçük (15cm boylarında) kasna yakaladım ve tabiki fotoğraflarını çektikten sonra saldım, hoş zaten büyük de yakalasam salacaktım. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi dere kenarında birçok küçük balık vardı ve özellikle meppslere ilgi gösterip takip ediyorlardı. Yakaladıklarımı da yanılmıyorsam 1 numara gökkuşağı renginde meppsle yakaladım.

İlk defa denediğim kasna avında usta olan arkadaşlara sormak istediğim birkaç şey bulunmakta;
    İlk olarak suyun akış yönüne doğru mu yoksa ters yöne doğru mu atıp çekmem gerektiği?
    Bir de meppsin suyun yüzeyine yakın mı gelmesi gerek yoksa suyun yüzeyinden oldukça aşağıda mı olması gerek acaba?
    Çekim hızımı meppsi hızlıca döndürecek şekilde mi ayarlamam gerekmekte?
    Vedat amca sen bu konularda ne yapmamı tavsiye edersin?

Avım esnasında ben alabalık avı gibi düşünüp suyun kaynağına doğru atıp suyun aktığı yönle birlikte çektim. Farkettiğim diğer birşey de balığın meppsi takip ettiği ve çekerken değil de bir anlık boşluk verip meppsi çekmeyince ve mepps dibe doğru süzülünce meppse atladığı oldu.
    Avım sonucunda ilk fırsatta sayıca az olan mepps koleksiyonuma yeni parçalar katmam gerektiğini de anlamış oldum.
    İlk defa denediğim bu av bana bu balığın çekerken zevk verecek boylarını avlayabilmem için katetmem gereken yolun epey uzun olduğunu da göstermiş oldu. Özellikle Ankara civarındaki dostlardan bu konuda gerek pratik gerekse de teori düzeyinde ciddi yardıma ihtiyacım olduğu gayet net bir şekilde ortaya çıktı. Bu balığın at-çek şeklinde avlanması amaçlanan organizasyonlarına davet edilmem halinde elimden geldiğince katılmaya çalışacağımı özellikle belirtmek istiyorum:)
    Tüm dostlara keyifli avlar dilerim.

2. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Tebrikler abi. O merada atışlarını doğru yapmışsın. Suyun kaynağına doğru atarım bende. Meps çekerken normal bir hızda (ne yavaş ne hızlı, mepsin döndüğünü hissederek) çekerim hep. Genelde kıyıdaki otların önüne parallel atışlar yapmaya çalışırım. Çünkü orada ve genelde iri kasnalar otun altından çıkıp yeme atlıyorlar. Mümkün olduğuncada derinden çekiyorum ama önemli olan balığın yemi görmesi bence. Bazen suya düşer düşmezde kaptığı oluyor çünkü.

Her daim rastgelsin.

3. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Ben elmadağ'dayım. senden daha yakınım yani avlağa.

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu günler artık Kasna avının gerilediği,sahtelerle avlanmanın randımanın düştüğü günler.

İddia ediyorumki mepps yerine muhtelif Böcek ve diğer sucul hayata mensup canlıların imitasyonları ile avlanmak herzaman en iri kasnaları verecektir.

Zaten esas itibariyle Ankara avcıları yurdumuzda ilk defa bu tür sahteleribulup getiren ve netice alan avcılardır.

Bu bağlamda öncü rahmetli EsenÖzdilli ağabeyimi rahmetle anıyorum.

Mepps ile avcılık Alabalık avında randıman açısından önde gelir.Ancak kasnada Warted Toad(siyah üstlü)Super Hopper beyaz başta gelen favori sahtelerimdir.Bana hep en irilerini b unlar vermiştir.

Sevgiler

5. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 2.40 MH, Tolee Kawahagi 2.10 MH, Mitchell Elite 602L 2/8 (1.83 UL)
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Vedat Amca kasna avı için 500 ya da 1000 kafa ebadında shimanonun ucuz (sienna, catana, solstace vb.) makinalarından birini almayı düşünüyorum. Bu makinayı alabalık avlarımda da kullanmayı planlıyorum. Hem kasna hem alabalık avlarımda kullanmak için alacağım makinanın devri konusunda ne tavsiye edersin? Yanlış hatırlamıyorsam genelde 5,5 devir ve üstü tavsiye ediliyordu. Sence 1000'lik ve 6.2.1 devirli bir makina alsam (mesela solstace) bu avlar için uygun olur mu?

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Özdemir.

Alabalık avında meppsin bazı hallerde en geçerli aksiyonu suya düştüğü an hareketlendirmektir.
    Rahmetli ustalarımdan İbrahim Bilge bana bunu belletmiştir.

Bu bakımdan yüksek devirli makaralarla böyle yapmak daha kolaydır.

Elbette bu durum akarsu avlarında geçerlidir.

Meraklı bir avcı böylesine bir ava giderken,mümkünse yedek bir takımıda yanında bulundurmalıdır.İşte onun devri daha düşük olabilir.

Bahsettiğin Shimanonun bu modellerinin herbiri işini görecektir.

Sevgiler

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Mini jigler edinmeli ve su derinliğimüsait olan yerlerde bunlarıda denemelisin sevgili Ahmet.

8. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Elimde 1 adet sarı jig var Vedat abi. İlk gittiğimde deneyeceğim :)

9. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    İlgin ve cevabın için çok teşekkür ederim Vedat amca. Sizin öğretileriniz ve bu balığın avına dikkat çekmeniz ile birlikte Ahmet Şenol Beyin de yönlendirmeleri sayesinde değişik bir cinsin avını da envanterime katmaya başladım. İlk fırsatta geçen haftasonu yaptığım ve irice (30cm civarı) bir kasnayı kandırmayı başardığım avımı da fotoğraflarıyla anlatacağım.
    İnşallah ileride birgün sizinle ve Ahmet Bey'le birlikte de avlanma fırsatımız olur.

Vedat amca size yanılmıyorsam taa 2009'lardan bir ziyaret sözüm var; o seneki boat show fuarında değerli dostum Yücel Usta sayesinde sizinle tanışma fırsatını yakalamış ve uzun uzun sohbet etmiştik. Kimbilir belki önümüzdeki sene sözümü de yerine getirebilirim. Bu arada Ankara'ya yolunuz düşerse pek tabiki sizi bir büyüğüm olarak misafir etmek de isterim.

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bence Yücel kardeşimiz bu alemin en değerli ustalarıısından birisidir.Mesela ben o ne derse inanır ve edinip denerim.

Senide herzaman beklerim.Hem tekneyle denizde ve hemde kasna meralarımda birlilte avlanırız.

İnşallah birgün Ankaraya gelirim,davetine teşekkür ederim.

Sevgimle kal

11. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
  12. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
  13. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ahmet kardeşim kullanıpta önereciğin başka sahte varsa onlarıda ekle.Link olursa iyi olur.

14. gümüş06

gümüş06 Ahmet YABACI

geçen sene ve bu sene güzel balıklar aldım ancak suyun biraz derin yerlerinde kullanmalısın.kefalin keyfi belli olmuyor bir gün çok güzel balık aldığın bir sahteye başka bir gün vurmuyor sahte değiştirmekte fayda var.ama şu sahteyi mutlaka deneyin.özellikle turuncu rengi.http://www.avmarketi.com/asp/product/145244/USAMI-THE-SMALL-TOUGH-38

15. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    çok sağol.

16. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  17. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
  18. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ahmet çok sağol.

19. volkanules

volkanules Volkan

Favori Kamış:
    Yashino
    Favori Makine:
    mitchell
    En İyi Avı:
    4.300 Eşkina
    Rast Gelsin Vedat Amcam

20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sanada rasgelsin.Ancak Kasna sezonunu kapadım,taamayısa kadarda bakmam.

sevgiler