Tatlısu Kefali (Kasna) avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
    temiz hava, muhteşem doğa,dostluk, kardeşlik
    Vedat bey,
    Bir makale değerindeki mesajınızı okudum resimlerinizi imrenerek izledim, tebrik ederim diyemiyorum, çünkü balık avı sizin de yaşam biçiminiz olmuş, siz balığı avlamıyor adeta yaşıyorsunuz...
    Benim de favori avım kasnadır, Ankara'da fırsat buldukça avına gitmeye çalışıyorum, yemli, ciğerli, tek kanca, çıt çıt, gümüş, arı ve benzeri yapay yemler hepsi ile avladım, şimdi kendi yaptığım fly iğnelerle avlanmaya çalışıyorum, Sizenle de avlanmak, tecrübelerinizden faydalanmak isterim, kim bilir bir gün kısmet olur...
    Teşekkür ederim,

2. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Çok teşekkür ederim Vedat amca ,deneyceğim sizin bilgilerinizden faydalanacağımız için çok şanslı hissediyorum kendimi ,sağolun ellerinziden öperim

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Tufan
    Ben Ankarada doğdum,büyüdüm,Ankara Kolejini bitirdikten sonrada >Üniversite tahsili icin İstanbula geldim ve yerleştim.Dört sene evvelde herseyi terkederek balıgın bol olduğu bu Asos yakınlarındaki Sivrice Bölgesine yerleştim.
    Kirmir Irmağı İlkokulun 4.sınıfında ilk balıklarımı(kasna) yakaladığım yerdir.
    Tabii yemden,sunilere gecişim cabuk gercekleşmiş ve ilk defa meppsle daha büyüklerini Düzce yakınlarındaki Kücük Melen Irmağı üstlerinde yakalamısımdır.
    Sonraları buralarda bu böcek taklidi sahtelerle avlanmaya başladım.Rahmetli Esen abinin önerilerileriyle.Sonuc harika cıktı.En büyüklerini özellikle Crawfish le alabiliyorum.Yeni bulduğum bir yer var bu sene oradan daha irilerini yakalayabileceğimi ummaktayım.
    Buradaki yaşantımda bircok Ankaralı kardeşimde gelmişlerdir.Onlarla cok güzel av günleri yaşadık.Seni de burada görmek mutluluğum olacaktır.
    Sevgiyle kal

4. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Vedat Abi, degerli Ustadim,

Muhtesem avlar ve bilgilerle suslediginiz paylasimlarinizla bulusmak her zaman buyuk zevk. Is yogunlugum nedeniyle su siralar yorumlarimla katkida bulunmuyorsam sakin okumadigimi dusunmeyiniz. Oylesine degerli bilgiler veriyorsunuz ve oylesine degerli gorsel metaryalle destekliyorsunuz ki bu calismalari amator balikciyim diyenin hayran kalmamasi icten degil. Bir gun denizlerde oteki gun daglardasiniz. Yasinizi da goz onune aldigimda butun gucumle "sana helal olsun" diyorum.Butun genclere tas cikarip, hepsine buyuk bir sevk ve ask asiliyorsunuz...

Dahasina da bulusalim sevgili Ustadim.

Saglicakla kaliniz.

Rast gelsin.

5. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Kıymetli Kardeşim H.Alp
    Elbette her kardeşimin yorumları makbulumdür,sevindiricidir.Ancak senin gibi hakikaten,bazı yazılarımda,uzun balıkcılık geçmişimde pek rastlayamadığımdan ötürü üzüntü duyduğumu belirttiğim,müstesna bir avcı ve doğa sever tarafından olumlu yorumlar alabilmek,her şeyin üstünde bir duygudur.
    Sevgi ve saygılarımı yolluyorum kıymetli kardeşim

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Burak
    Ben bunları Bayramic Baraj gölündede denedim,netice aldım.Ancak ırmakta sanki dahada başarılı kandırıcılar.Resimde o turuncu rapala yok.Crawfish'lerden ise hayli var.En alt sırada ucları takdığım mantardan dışarı cıkmış 3 ayrı rengi olanlar crawfishlerdir.
    Özellikle akşamüstü saatlerinde iri kasnalar ortaya cıkar ve avlanmaya başlarlar.Bazen bu hareketlenme bir düğmeye basmışcasına birden başlar.Bu vakti yakaladığında üst,üste almaya başlayabilirsin.
    Böcekler suya düştüklerinde ilk önce hareketsiz kalırlar,sonradan cırpınmaya başlarlar.Hamleleri telaşlı fakat kısa kesintiler halinde sürer.Kasnayı cezbetmenin en güzel yönü bu hareketleri taklit etmektir.
    Bazı sahteler icin iseki bunlar su üstü değilde yavaş batan tiplerdir,devamli cekip arada duralayıp cekme seklinde aksiyon isterler.Örneğin Bahsettiğim Yo-zurinin Aile Goby'si bu şekilde bir sahtedir.Bu kandırıcıdan elde edip denemen halinde üstün başarısını gözlemleyebilirsin.
    Karaköydeki Spot mağazasında Sinan ile konuş ismimi ver sana yardımcı olacaktır.
    Sevgiyle kal

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Rifat
    Aile Goby kücük boyuna rağmen büyük işler becerebilen bir sahtedir.Muhtelif Renkleri vardır.Hepsi iş görmüşlerdir.Alabalıkta ise şu sıralar mevsimi başlayan tombul ucamayan,uzun bacaklı,yeşil cekirgelerin mevsimidirki bunlar alabalığın katiyen dayanamadığı tabii yemlerdir,bunlara uygun yeşil renk agırlıklı olanların daha iyi iş göreceğini sanıyorum.
    Sevgiyle kal

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Özgür
    Temennilerin beni hakikaten cok sevindirmiştir.Sana tesekkür ediyorum oğlum.
    Sevgiyle kal

9. mertcan

mertcan mertcan

güzel bir av olmuş tebrikler

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sağol Sevgili Mertcan
    Sevgiyle kal

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Birol
    Bir Ankaralı olarak diyebilirimki en yaman tatlısucular Ankaradadır.Balıkcı Dükkanlarıda İstanbulda bile bulunamayacak tatlısu ekipmanı ile doludur.Tatlısuyun ruhu,zevki bambaşkadır.Ben şimdi tutsam mercan avlarımla ilgili bir rapor göndersem,herhalde Kasna ile ilgili olanın cok fevkinde cevap ve görüntü alabilirim.Benim gayretlerim ise aksi yöndedir.Tatlısuyun zevkini olabildiğince cok kişiye aşılamak görevim olacaktır.
    Sevgiyle kal

12. fakirbalıkçı

fakirbalıkçı Necmi Özgül

Favori Kamış:
    mitchell privilage
    Favori Makine:
    shekspire
    En İyi Avı:
    Çarşı dostluğu
    Sevgili Vedat Agabey Sizi Üsküdardan tanırım azda olsa üsküdara geldiğiniz de nadir en bir kaç sohbetinizi dinleme imkanı buldum kısmetse o bölgeye geldiğim de ziyaret etmek İsterim .Bilgilerinizden faydanlanmakta tabiki,teşekkür ederim bu güzel bilgiler için saygı ile

Son düzenleme: 5 Mayıs 2008
  13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Necmi
    Keşke kendin tanıtsaydın.İnşallah bir dahaki geldiğimde görüşür,tanışırız.
    Bende seni burada görmekten mutlu olacağım.
    Sevgiyle kal

14. fakirbalıkçı

fakirbalıkçı Necmi Özgül

Favori Kamış:
    mitchell privilage
    Favori Makine:
    shekspire
    En İyi Avı:
    Çarşı dostluğu
    Agabey Şöyle diyim Recep Agabeyler var Üsküdarda oltacı Ali ile oltacı Ahmet'in arkada banklarda sohbet etmiştik gördüğünde hatırlarsın 100 de 100. İnşallah çanakkalede görüşme imkanı buluruz levreklerin efendisi :) Vedat agabeyim

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Necmi
    Bu mesajını yanıtlamayı atlamışım.Kusuruma bakma.İnşallah rastlarda okursun.
    Saydığpın isimler yakın dostlarımdır.Kendilerini görürsen muhakkak selamlarımı gönderiver.
    Seni buralarda görmek,beni ziyadesiyle sevindirecektir.
    Sevgiyle kal

16. alikemalmetin

alikemalmetin ali kemal metin

Favori Kamış:
    2.40 kamış. markasını bilmiyom.birde mitchell makine..
    En İyi Avı:
    47 cm alabalık
    baba gene yapmışsın yapacağını.. eline koluna sağlık.. güzel bilgilendirme için binlerce teşekkür ederim...

17. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Bu balıkla ilk tanışmam 5-6 yıl önce Beyşehir gölünde olmuştur. Ve benim sazandan başka hiç tecrübem yoktu. O gün hedef avımız ise Sudak'tı. Zokalarımızda sahte beyaz kurtlarla, akşamdan başladığımız at-çek'ler oldukça bereketli geçmiş, hemen hemen herkez sudak yakalamıştı.

Fakat sabah olup tekrar at-çek'e başladığımızda akşamki hareket yoktu. Sabah'ın 5'inden saat 10'a kadar çalışmama rağmen hiç balık tutamamıştım. Hal böyle olunca her avcının yaptığı gibi bende durmadan yemleri değiştirip tekrar deniyorum. Böyle yaparken en sonunda kurşun renkli 9cm rapalayı takarak at-çek yapmaya başlamıştımki hemen ilk akbalığımı aldım. Arkasından bir kaç tane daha yakaladım. Ben tabi sudak ve sazan dan başka balık bilmediğim için yakaladığım balığın sazan olduğunu düşünmüştüm.

Kamp yerine vardığımda arkadaşlarım balığın "akbalık" olduğunu söylediler. Ama yüz ifadelerinden sanki değersiz bir balıkmış gibi bir izlenim edinmiştim.

Daha sonraları Sudak için Beyşehir'e gittiğimizde, öğle sıcağı çöküpte Sudaklar kaybolduğunda bu gümüş renkli rapalayı takıp akbalık avlardım. ortalama 1-1,5 kilo civarında epey yakaladığım olmuştur.

Özetle söylemek istediğim; Sudak, sabah erken ve akşam üstleri ile geceleri iyi av verir. akbalık (Kefal) ise öğle sıcağında dahi av verir. En azından Sudak için ava gidenler öğle sıcağında zaman geçirmek için bu balığı düşünebilirler :)

18. takacoğlu

takacoğlu ahmet yalçın

sevgili vedat ağabey makaleni zevkle okudum verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

19. SERDARDAŞDEMİR

SERDARDAŞDEMİR

merhaba

vedat ağabey tatlı su kefali için yapay yemler neler olabilir.
    ben bu zamana kadar yapay çekirgeler ile tuttum.

benim oltam shimano,makinam shimano,misina kalınlığı 0,25.

SEVGİLER...:D :D :D :D

20. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    abi üstad olmak zor olsa gerek.:) tebrikler ve teşekkürler.