tatlısu levreği(testere balığı) nasıl yakalanır

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında sazancı55 tarafından paylaşıldı.

1. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Pelican 2.1cm iki parçalı
    Favori Makine:
    Dam
    Barajın ne zaman neden kuruduğunu bilmiyorum. Zannederim 2008 kuraklığı esnasında herhalde buradaki su altındaki büyük baraja aktarıldı. O sene sadece bu baraja değil hiçbir baraja gitmedim ama televizyonda bu barajdaki balıkların çuvallarla toplandığını (olta kullanmadan kepçe ya da elle yakalayarak) üzülerek gördüm.

Testere balığı ve tatlı su levreği aynı soydan ama farklı. Bir tanesi kendi sularımızın ürünü yani tatlı su levreği diğeri ise israil sazanı gibi bizim sularımıza ait olmayan bulunduğu sulardaki tüm balık türlerini katleden (yumurtalarını) canavar.

Barajın (Şamlar köyündeki haritada gösterdiğim yerde) durumuna gelince şu anda balık var, sular da yüksek.

Tatlı su levreğini kendim yakaladım tesadüfen diyorum ama iki tane yakaladım (bir saat içerisinde ve boyları 14-16cm) dolayısı ile gölde mevcut. Yakalamadım ama yakalayanları gördüm iri kızılkanat mevcut takriben 20-30cm.

Tatlı su levreği için 1 mayıstan sonra mutlaka gideceğim veya en azından turnaya atarken onu da deneyeceğim.

Yukarıdaki baraja (şamların üstü) hiç gitmedim. Yolunu google mapstan çıkardım oraya da mutlaka gideceğim.

2. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Dam
    1 mayıstan sonra bu gölde mutlaka gidip yakalayıp deneyeceğim. Sayende belki tatlı suda yakaladığım balık türleri arasına sazan,turna ve yayın'dan sonra tatlı su levreği de girecek.

Zaman zaman yakaladığım küçük balıkları oturduğum sitenin 20m2 süs havuzu var oraya getiriyorum. Testere balığını da aynı şekilde getirdikten sonra havuza atmaya çekinip üstü açık kuyuya atmıştım. Balık 4 yıldır kuyunun içersinde yaşıyor. Geçen sene temizletilirken işçiler görmüş

3. çorumlu uğur

çorumlu uğur ugur

ben yaklaşık 5 senedir levrek balığı ile uğraşıyorum çorum baraj ve göletlerinde çorumda yaklaşık 30-40 ı geçgin gölet ve baraj var ve hepsinde tatlı su levreği var talısu levreği nin en çok sevdiği yem canlı balıktır küçük balıklar gümüş balığı tavuk cieri birde yapay yemler at çek yaparak balık tutuyorsun
    en verimlisi gümüş balığıdır tak at 5 dk beklemezsin tabi yerine göre bir yerden balık aldınmı devamlı oraya çalıkman gerkir 30 dk içinde limiti bile doldurmuş olabilirsin
    çok zevkli bir avı vradır 250 gr mı bile 1 kglı balık gibi mücadele verir

4. çorumlu uğur

çorumlu uğur ugur

talı su levreği -testere balığı sizin dediğinizle doğal ortamından başka hiç bir yerde yaşamaz :D
    demelerim sonucu söylüyorum bunu

5. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    Tatlı su Levreği Çok güzel Ve özel bir balıktır Canlı Gümüş balığına hayır demez attığın gibi geliverir Bu yüzden bol bol canlı gümüş tutman gerekir eğer sıkılmak istemiyorsan

6. reos_mow

reos_mow salih

Favori Kamış:
    parcali kamis
    Favori Makine:
    shakespeare cypry carp 3.60 3lb spro long cast
    En İyi Avı:
    -
    testere baligi balikcilar tarafindan ordan oraya tasinmistir derisi sert oldugu icin yayin avinda kullanilmaktadir parmak kadr olunca bile icinden havyar cikar en guzel canli yeme gelir sazlida kaya baligina iyi gelir

7. hasan55

hasan55 hasan şahin

Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    4,5 kg. sazan
    Faydalı paylaşımlar güzel bir konu.Bende geçen sene BÜYÜKÇEKMECE gölünde yakaladığım levrek yavrularını 5 veya 6 cm akvaryum için yakalamıştım ama bir türlü yasatamadım solucan,hazır yem ne yaptıysam olmadı iki hafta sonra öldüler tabiiki üzüldüm.Hiç tavsiye etmem.Ama sazan veya ısrail sazanı için bir şey yazamam deneyenler varsa paylaşırlarsada sevinirim.RASGELE.

8. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Dam
    4 sene önce yakaladığım testere balıklarını (10-15 cm civarı) oturduğum sitenin süs havuzuna koydum (içinde çeşit çeşit süs balıkları var ve hersene 200'e yakın yavru veriyorlar) koyduktan altı aysonra havuzu temizlerken baktım yavru balık sayısında azalma var korktum ve yine sitenin içerisinde 6-7mt derinlikte üstü açık 1mt2'lik kuyuya attım. Geçen sene açık kuyunun temizliğini yaptırdığımız adam demezmi bu kuyuda balıklar var diye?

Hala kuyuda yaşıyorlar. sanırım solucanlarla besleniyorlar.

Sazanın kuyu içerisinde yaşadığını ama büyümediğini gebzedeki yeğenimden biliyorum. Kuyuya attığı balıklar 4-5 yıl boyunca oltayla yakalayıp tekrar saldı. Hala kuyusunda duruyordur sanırım.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Türlere İlişkin Yasak ve Sınırlamalar

Çizelge 1 – İçsularımızdaki Ekolojik Açıdan Potansiyel Sakıncalı Balıklar

MADDE 8 – (1) Çizelge-1’de yer alan içsularımızdaki ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı balıkların kontrolsüz ve
    izinsiz olarak canlı nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır.

Tatlısu levreği çizelgede yer alan balıklardandır. Bu balığın canlı olarak naklinin yasak oluşu bir tarafa, havuz ve akvaryumu da bırak, bir de "kuyu"lara atılmasını nasıl ve ne ile izah etmek mümkündür?

Hem sazanın ne işi var kuyuda Allah aşkına?

İmrendim, ben de böyle yapmalıyım diyecek olanların vebali de... Ah, ahhh.:eek: :(

10. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Aynen katılıyorum :(

11. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Dam
    "ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Türlere İlişkin Yasak ve Sınırlamalar

Çizelge 1 – İçsularımızdaki Ekolojik Açıdan Potansiyel Sakıncalı Balıklar

MADDE 8 – (1) Çizelge-1’de yer alan içsularımızdaki ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı balıkların kontrolsüz ve izinsiz olarak canlı nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır."

Balıkları süs havuzuna veya kuyuya atmak "kontrolsüz ve izinsiz olarak canlı nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması" şeklinde yorumlanıyorsa ve benim sahip olduğu ister havuz olsun ister kuyu isterse akvaryum "kaynak" olarak yorumlanıyorsa diyeceğim bir şey yok.

Herşeyi bıraktım benim sahip olduğu bir arazinin ortasına kendi arazimi sulama maksatlı bir gölet oluşturdum. Burada besleyeceğim balığa kim ne diyebilir.

Meseleyi bu kadar abartmayalım lütfen.

Ben sadece tatlı su balığı değil zaman zaman deniz balıklarını da tuzlu suyla beraber getiririm akvaryumumda kısa süreli de olsa yaşatırım.

Bu hataysa canlı balık taşıyıp satan Metro da hata yapıyor, Carrefourda.

Olaya tebliğ olarak değil de hayvan hakları olarak bakıyorsan, hayvana eziyet ediyorsun dersen mesele farklı.

12. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Dam
    Tebliğ de iyi okumanızı tavsiye ederim "ve" diyor. Yani iki şartlı bir cümle. Yaptığım uygulama tebliğ'e aykırı değil.

Ama kişisel olarak tasvip edersiniz etmezsiniz. O sizin kişisel görüşünüz. Tebliğ'e aykırı olduğunu söyleyemezsiniz.

Sahip olduğumuz site havuzunda balıkları yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Belediye geçen yıl sivrisinek kaynağı diye ilaçladı ben balıkları yaşatabilmek için üç gün küvetimde tuttum onları. Havuzda balık bakmak o kadar kolay bir olay değil.

13. reos_mow

reos_mow salih

Favori Kamış:
    parcali kamis
    Favori Makine:
    shakespeare cypry carp 3.60 3lb spro long cast
    En İyi Avı:
    -
    koi sazan baligi ozellikle havuz baligi olarak anilirlar o kadarda zor oldugunu sanmiyorum bakmasini. bir tanidigimin bahcesinde 10m;lik havuzda 2yildir bakiyor ve hic bi problem yasamadi hatta 5'lik bir sazan 2 senedir helan hayatta..

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Günay kardeşim merhabalar,

Tebliği yeniden dikkatlice okudum ancak yine aynı sonuca vardım. "ve" kelimesinin nasıl bir işlevi var, "iki şartlı bir cümle"den kasıt nedir kısaca bir-iki cümle ile izah ederseniz sevinirim.:)