Tatlısuda Kışın Balık Avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında huntercarpio tarafından paylaşıldı.

 1. huntercarpio

  huntercarpio Adnan

  Mesajlar:
  84
  Şehir:
  Kastamonu
  Favori Kamış:
  Olta
  Benim gibi birçok balık avcısı arkadaşımın ilgisini çektiğini tahmin ettiğim “tatlısularda kışın balık avcılığı nasıl ve nerelerde yapılmalıdır?” sorusuna cevap aramak için bu başlığı açmayı uygun gördüm. Gerçekten yaz kış demeden bu tutkuyu yaşamak isteyen, kışın dondurucu soğuğunda avlanmak için karlı buzlu yollara düşmekten çekinmeyen çilekeş ve sportmen avcı dostlarımızın söyleyecekleri, paylaşacakları çok şeyler vardır.

  Ben konuyu “su sıcaklığı” temelinde ele alıyorum.

  Olta avcılığında başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri su sıcaklığıdır. Çünkü balıkların beslenme alışkanlıkları veya yem alma kapasiteleri su sıcaklığı faktörüyle doğrudan ilişkilidir.

  Balıklar soğukkanlı hayvanlardır. Yani vücut ısısı çevre ısısıyla doğru orantılı olarak artıp azalmaktadır. Bu da şu anlama geliyor: Su sıcaklığı düştüğünde balığın türüne de bağlı olarak vücut aktivitesi azalıyor ve bazen aylarca hiç yem almadan yaşayabiliyor.

  Sular her zaman kıyıdan ve yüzeyden başlayarak soğur, ve aynı yerlerden başlayarak ısınır. Tabii suya karışan başka bir su kaynağı yoksa. Göl ve baraj gibi büyük ve durgun su kaynaklarında “termal tabakalaşma” adını verdiğimiz özellik nedeniyle derin yerler yazın daha serin iken kışın daha sıcaktır. Aşırı sıcak olan yaz günlerinde sıcaklıktan rahatsız olan balık, derin yerlere kaçarken, kışın da yine aynı şekilde soğuktan rahatsız olup derin yerlere çekiliyor. Ama bu durum balığın serinsu veya ılıksu balığı olmasına bağlı olarak değişebilir. Genellikle etobur balıklar (alabalık, sudak, turna gibi) soğuk suya toleranslı balıklardır. Yani kışın da yem aldığı için oltayla avcılığı mümkündür. Zaten üreme zamanı da diğer türlere göre daha erken bir dönemdedir. Yani soğuk olmasına rağmen vücut aktivitesi yüksektir. Bu nedenle de buz tutmuş bir gölde buzları kırarak olta atan ve turna yakalayan bir avcıya rastlamanız mümkündür. Oysa sazan balığı, genellikle bir ılıksu balığı olarak tanımlanmaktadır. (Avrupa’da soğuksu balığı olarak tanımlanmış olması bence Avrupa’nın soğuk sularına adapte olması ile ilgilidir. Oysa soğuksularda yaşayabilse de üreme zamanında gerekli su ısısı oluşmadığı takdirde üreme kabiliyetini yitirmekte ve ısıtılmış yapay ortamda üretilerek çoğaltılmaktadır). Sazan balığının soğuğa karşı toleransı daha az olduğundan kışın bulunduğu ortamda daha sıcak olan derin sulara çekilme eğilimindedir. Biyolojik aktivitesi azalmakta ve buna paralel olarak yem alımı da azalmakta, hatta tamamen durabilmektedir.

  Küçük su kaynaklarında ve akarsularda hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü bir çevrede su sıcaklığı da sıfır derecenin altına düşme eğilimine girecektir. Ancak bu durum yine kıyılardan ve yüzeyden başlayarak olacaktır. Diğer bir deyişle donma olayı kıyılardan ve yüzeyden başlayacaktır. Suyun akışkan olması halinde veya akışkan olduğu yerlerde su sıcaklığı sıfır dereceye kadar düşer ve daha da altına inemez. Çünkü sıfır derecenin altına inerse donması gerekir, ama akışkan olduğu için donamaz. Diğer taraftan su kaynağının gece sıfır dereceye kadar düştüğü, ancak gündüz hava sıcaklığının artıp mesela 10 derece sıcaklığa çıktığı bir durumda önce kıyılar ve yüzey kısmı ısınmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda balığın daha sıcak olan kıyılara, sığ yerlere gelmesi veya yüzeyde bulunması nedeniyle bu yerlerden yakalanabilmesi ihtimali oluşacaktır. Böyle bir durumda nispeten durgun ve sığ olan yerlerin tercih edilmesi gerekebilir. Çünkü diğer yerlerde suyun sirkülasyonu nedeniyle ısı farkı oluşamaz. Ancak su kaynağının kıyı ve yüzey kısmından başlayarak kısmen donduğu ve gündüz oluşan sıcaklıkla buzların eridiği bir ortamda, tam tersi bir durum meydana gelir. Çünkü buz erimeye başladığında, buzun erimesiyle oluşan suyun sıcaklığı sıfır derecedir. Suyun sıcaklığının artmasını sağlayacak ısı burada buzun erimesi için kullanılmaktadır. Bu durum buzun tamamen erimesine kadar devam edecektir. Dolayısıyla da bu bölge daha soğuk olacaktır.

  Kısaca söylemek gerekirse balık kışın her zaman derinde olmayabilir. Bazen kıyılarda ve sığ yerlerde de olabilir. Biraz biyoloji, biraz da fizik ve kimya bilgisi bazen işe yarayabilir.

  Kış avcılığı konusunda kışın avı yasak olan türler (doğal alabalık ve turna gibi) konumuzun dışında olup kurallara uygun avcılıktan yana olduğumu bir kez daha hatırlatırım.

  Paylaşımlarınızı bekler, saygılar sunarım.
   
 2. bluemarlin

  bluemarlin

  Mesajlar:
  111
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Olta hertürlüsü
  En İyi Avı:
  Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkurler eminin herkese faydali olacak.
   
 3. Spider

  Spider Mert Eren

  Mesajlar:
  1.181
  Şehir:
  Ankara
  parmaklarınıza sağlık
  çok güzel olmuş...
   
 4. sazan_ustası

  sazan_ustası Ulaş

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  300
  Şehir:
  eskişehir
  Favori Kamış:
  sazan/yayın takımları
  En İyi Avı:
  sazan,yayın
  Adnan emeğin için teşekkürler.Kışın tatlısu avı İstisnai sıcak akarsu kaynakları hariç düz ovada tavşan avlamaya benzer.
   
 5. turna

  turna

  Mesajlar:
  709
  Paylaşımın için teşekkürler.
   
 6. mder55

  mder55 Eray

  Yaş:
  64
  Mesajlar:
  252
  Şehir:
  Bafra
  Favori Kamış:
  olta
  Verdiğiniz bilgiler ve paylaşımınız için teşekkürler..
   
 7. huntercarpio

  huntercarpio Adnan

  Mesajlar:
  84
  Şehir:
  Kastamonu
  Favori Kamış:
  Olta
  Beni şımarttınız. :)

  Sizden aldığım cesaretle araştırma ve kış avcılığı denemelerim devam edecek. Bir ilerleme olursa burada açıklayacağım.

  En son iki hafta önceki avımda, Gökırmak’ta, tavuk ciğeriyle sadece küçük tatlısu kefallerinin ve gümüş balıklarının oltaya geldiğini gördüm. Onlar da sadece kıyılarda ve sığ yerlerde yakalandı. Derin ve akıntının yüksek olduğu yerlerde oltada hiçbir hareket göremedim. Burada ilginç olan şu: Gümüş balıklarının türünü, emin olmamakla birlikte chalcalburnus mossulensis olarak tahmin ediyorum. Küçük tatlısu kefalleriyle aynı beslenme alışkanlığına sahip olması ilgi çekici. Yani kurtlar, böcekler, bunların ve balıkların yumurta ve larvalarıyla besleniyor. Yılda birkaç kez ürediği söyleniyor. Bilindiği üzere tatlısu kefalleri de küçükken aynı şekilde besleniyor, ama büyüdükçe bitkisel besinleri de almaya başlıyor. Burada etobur olarak beslenen balıkların kışın, diğerlerine göre daha fazla besin aldığı anlaşılıyor.
   
 8. OXYGENE

  OXYGENE

  Mesajlar:
  52
  Şehir:
  EDİRNE / HAVSA
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
  selamlar adnan abi
  öncelikle ellerine sağlık çok güzel araştırmışsın.

  Bende yılın bütün döneminde av yapmayı isteyen biri olarak (Sirkülere Dikkat) kış avcılığı konusunda çok meraklıyım.
  daha öncede bahse konu olduğu gibi etobur balıklar bulundukları ortamda avlanabileceleri yem olduğu sürece yakalanabiliyorlar. hava aşırı soğuk (-20/-25) olmadığı sürece bu balıkları avlayabilirsiniz.
  ancak sazan türleri için bu geçerli değil. sazan daha yüksek su ısılarını sevdiği için kışın pek av vermiyor. ancak rusyada ikamet eden bir arkadaşım sayesinde edindiğim bilgilere göre avlakta düzenli yemleme yapılırsa sazanda kışın avlanabilirmiş.

  şu anda yakınımızda bulunan bir gölde iki haftadır yemleme yapıyorum ( gitti 1 çuval kuzu yemi ) bu pazar günü gidip bi şansımı deniycem tabiki hemen site ahalisiyle paylaşıcam

  herkese selamlar, rastgele

  Evinizden Balığınız, Elinizden Oltanız Eksik Olmasın !
   
 9. gökhanerhan

  gökhanerhan

  Mesajlar:
  1
  slm

  paylaşım için teşekkürler
   
 10. steelrock

  steelrock Burak

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  2.792
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
  Merhabalar foruma hoşgeldiniz..
  Yapmanız gereken ilk önce imza ayarlarınızı yapmanız,daha sonra "tanışalım" bölümüne yeni kou açamanız ve bizimle tanışmanız olacak.
  İmza ayarlarınıza isminizi,doğum yılınızı,bulunduğunuz şehir ve kan grubunuzu yazmalısınız.

  İmza ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz..

  http://www.balikavi.net/forum/profile.php?do=editsignature
   
 11. carphunters

  carphunters sebahtin

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  1.017
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
  o bır çuval kuzu yemının faydasını temuzdan sonra görme ihtimaliniz cok yuksek:D bu aylarda sazan çok az beslenir o yuzden şu an için bır cuval çok fazla ama ilerki aylar için cok guzel bır hazırlık olur ben de mayıs ayından itibaren bu sızın yapmış olduğunuz yemlemeyı yapıyorum temuz ayına kadar kullandığım yem kuzu yemı ve mısır 500 kg den fazla
   
 12. black gardon

  black gardon aykut özsemiz

  Yaş:
  30
  Mesajlar:
  4
  ban galü sarı.
  1976 samsun doğumluyum usta bir sazan avçısıyım. görüyorumki bazı arkadaşlarımız yemci ile ortak çalışıyor.her avın ve yeri ve zamanı vardır.kışın ve ilkbaharda sazan avı yapılmaz. aç gözlülük etmeyin bu mevsimde sazan tutarsanız bir değil 10.000 sazan telef edersin 10.000-1 kalır,
   
 13. yaser

  yaser yaser

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  9
  Merhaba Arkadaşlar.Bugün siteye kaydoldum.Balıkçılığa yeni başladım.Başladığımdan beri de bu siteden çok bilgi topladım.Hepinizden Allah razı olsun.Bu yazdan beri sık sık Van Zernek barajına balığa gidiyorum.Gökala çıkıyor genelde.Şamandıralı takıma alabalık hamuru yapıp avlanıyorum.Birkaç kere de 1 ve 2 numara kaşıkla avlanmayı denedim.Fakat kış geldiğinden beri birkaç deneme yapmama rağmen balık yakalayamadım.Baraja yakın akarsular da var.orada da balık tutuluyormuş.Bu mevsimde alabalık tutabiliyor musunuz?Nerelerde hangi saatlerde nasıl havalarda nasıl bir takımla av yapmayı deneyebilirim.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar tecrübelerinden paylaşırlarsa çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler
   
 14. fortuna

  fortuna fatih

  Mesajlar:
  68
  Şehir:
  fransa
  Favori Kamış:
  crivit
  Favori Makine:
  crivit
  En İyi Avı:
  yayin 45 kilo
  fransa icin konusuyorum bizim burda balik avciligi icin sezon kapandi marta kadar bekliyoruz alabalik icin avlanma tarihlerine goz atin yasak donemlerinde alinan her bir balik cocuklarimiziin nasipleni gasp demek
   
 15. yaser

  yaser yaser

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  9
  Uyarınız için teşekkürler fakat burada gök kuşağı alabalıktan başka balık yok o da barajda avlandığı için sirkülerde av yasağı zamanı yok.Yoksa tabi ki dikkat ediyorum sirkülere.
   
 16. AhmetKurt29

  AhmetKurt29 Ahmet Kurt

  Mesajlar:
  401
  Favori Kamış:
  Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
  Favori Makine:
  Okuma Avenger AV-30 b
  En İyi Avı:
  42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
  Bildiğim kadarıyla gökkuşağı alabalığını bu dönemlerde at-çek ile kolay kolay yakalayamazsınız. Havalar soğuduğundan balıklar biraz uyuşuk oluyor. Fakat at-çek olayını yazın mutlaka deneyin. Alabalıkların vuruş anı gerçekten de mükemmel.
   
 17. yaser

  yaser yaser

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  9
  Deneyeceğim inşallah.Peki Van gölünde oltayla balık tutma imkanım var mı?Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa çok sevinirim.
   
 18. Hknagbs

  Hknagbs Hakan

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  1
  Van gölünde bildiğim kadarı ile solucan ile yakalanıyor.