Teke bulmak

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında barbaros1968 tarafından paylaşıldı.

1. barbaros1968

barbaros1968

Selam arkadaşlar,

Levrek ve başka balıklar için (eşkina hariç) teke çıkartmak istiyorum. Istanbul Küçükyalı'da kalıyorum ve sahilden kepçe ile çıkıyormuş, nedense ben bulamiyorum. bir kaç yıl önce böyle bir makale teke çıkartmak hakkında okudum ve sormak istiyorum ne kadar yararlı.
    Bir su bidonu (19'ltr'lik) alıyorsunuz ve giriş kısmını kesiyorsunuz! Bidonun İçine eski çorap içinde ile balık atık koyuyorsunuz ve kesdiniz giriş parçayı ters olup bidonun üstüne yerleştiyorsunuz. Band ile yanları su girmesin için kapatıyorsunuz ve zımba telleri yanlarında tutuyorsunuz. Sonunda yanlardan 2 delik deliyorsunuz ve kıyıdan yosunlu ve kayalı ber yerde akşamdan ertesi sabaha kadar bidonu denizde bırakıyorsunuz. Balık atık kokusu gece içinde tekeleri cezb edip ertesi gün bidon teke ile dolumuş. Bunun çizimi yaptım ama ekleme yetkim olmadığı için gönderemiyorum. Sizden bu yöntemi deneyen oldumu ve ne tecrübe kazandı sormak istiyorum. İnşallah türkçemden anlayan oldu ve bu konuda bana yardımcı olur.

Saygılarımla,
    Barbaros Geçer

2. simendifer

simendifer Sennur

Sevgili Barbaros, teke için bu kadar uğraşmana gerek yok... Kepçe ile rahatlıkla alabilirsin... Madem Küçükyalı'dasın sana tavsiyem, Bostacıdaki mendireğe gidip oradan kepçeyle almandır... ( Tüm mendirek diplerinde teke vardır emin ol ) Mendireğin dibindeki kayalıklardan rahatlıkla alabilirsin... Keza kayalık olan, yani tekenin sığınabileceği her yerden alabilirsin... Bidonla falan uğraşma hiç... Çok rahat toplanan bir hayvan teke... Yalnız kepçeden çıkarırken dikkatli ol kaçırmamaya çalış çok sıçrar çünkü.. Bunun yanısıra tekeleri koyduğun kaptaki suyu sık sık değiştir, çünkü suyun ılınmaması gerek... aksi takdirde çok çabuk öleceklerdir ve ölü teke hiçbir işine yaramaz... Sevgiler,

3. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    Bizzat denemedigim ama bir abim tarafindan bana tavsiye edilen bir yöntemi yazayim hazir yeri gelmişken.

çalı süpürgesini aliyoruz kayalik bir yerde (mendirekte olur tabi) suya daldiriyoruz. suyun biraz (yarim metre- bir metre) altina inmesi icin ucuna bir tas baglamakta fayda var. ertesi gun gittigimizde tekelerin icine dolustugunu goruryoruz. ve kepce ile aliyoruz.

not : teke ile karides ayni sey degil mi? yanlis olmasin bana anlatan abim karides diye anlatmisti

4. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın Barboros teke yanılmıyorsam eğer yanlış hatırlamıyorsam İstanbul'da Tuzla'da çıkartılıyor bol miktarda. Recep uludağ kardeşimize özelden yazarak seni aydınlatacak bilgiyi daha net alabilirsin çünkü ben aklımda kaldığı kadarı ile teke veya mamun olup olmadığı konusunda teretdütteyim.
    Saygılarımla

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    kartal'da koctaşın orda balıkcı barınagının ordada bolca bulabilirsin gecen sene biz ordan cıkardık

6. simendifer

simendifer Sennur

Arkadaşlar İstanbul'da heryerde teke var :p Barbaros'a en yakın yer Bostancı'daki mendirek, oradan alabilir ;) Ben oradan çıkarıyorum ;)

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Teke'ye çalı karidesi de denir.

Karides değil aslında ve mamun hiç değil. Mamun tamamen başka bir canlı.
    Çalı süpürgesi veya benzeri devedikeni gibi malzemeyi, tekelerin sığınıp saklanacakları bir yer olarak kullanmayı daha önce ben sitede yazmıştım.
    Bana da babam söylemişti. Babamın babası, Anadoluhisarı'nda Göksu Deresi'nde bu yöntemle teke tutar, o tekelerle de dere ağzında levrek yakalarmış sabahın erken saatlerinde.
    Oooh babam oh! şimdi ne o derenin ağzında levrek var, ne de o derede teke, Hatta bir başka canlı.
    Hepsi, rengi siyaha dönmüş Su(diyemeyeceğim bir sıvı)da ölüp gitmiş.
    Neyse şimdi duydum ki belediye dereyi temizliyormuş.
    Allah razı olsun. siz temizleyin, biz yine yakın zamanda hallederiz onu.

8. experienced

experienced Mert

forumda tekyi araştırırken bu başlığı gördüm size bir sorum olacak özellikle küçükyalı bostancı kartal civarındaki arkadaşlara
    ben küçükyalıda oturuyorum ama herkez madem bu taraftasın git bostancı mendirekten çıkar yazmışsınız bu sahil şeridi komple kayalık bir yapıya sahip aynı zamanda yosunluk acaba mendireklerde özel bir durummu var tekeleri çeken yoksa bizim buralardaki kayalarda da bulma şansımız varmı ?
    ben daha önce tanışmadım kendisi ile büyüklük olarak ne durumdadır tam olarak ne aradığımı bileyim diye soruyorum yanlış anlaşılmasın :D
    teşekkürler