Teke nasıl toplanır, balık yemi tekeyi bulma yöntemleri

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında BaLıKSıZ oLMaZ tarafından paylaşıldı.

1. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    bende bir öneride bulunayım, teke yakalamak için bir çuval bulun, soğan çuvallarından hani içi görünen delikli olanlardan
    bunu kapalı (dip kısmı) yukarıda olacak şekilde dikine 5 er 10 ar santim şeklinde keserek püskül haline getirin, kpalı olan kısmına yumruk kadar bir taş başlayın 1-2 metrelik ip uzunluğu olsun, liman içi sakin durgun bir yerden salın denize bir ucunuda ulaşabileceğiniz bir yere bağlayın, biraz yosun tutsun, sonra onlarca teke orayı yuva yapar, sizde onları alırsınız

2. dikilitaşlı

dikilitaşlı İbrahim

Favori Kamış:
    turnafresh 390-daiwa 270
    Favori Makine:
    7000 C Daiwa-Banax4000C
    En İyi Avı:
    6.5 kg.sinarit
    Tekeler....

20 litrelik iki tarafı açık bir tenekenin içine yosun vs.doldur, dizlerine kadar gelen suya akşamdan bırak, içine dolan tekeleri sabah topla.
    Avların bol olsun..reeling

3. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    2,5 litrelik denedim pek verimli olmadi, yakaladım ama tek tük. depoda birsürü 5 litrelikler var hazırda, onlardan deneyeyim. diğer yöntemleride elime malzeme geçtikce denerim bir ara limana da uğrarım bakalım neler var.
    mersin sahilinde teke kurttan daha çok iş yapıyor

4. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Denedikten sonra sonucu paylaşırsan yazın Mersin de bende kullanabilirim. Teşekkürler..

5. HeLLMaGe

HeLLMaGe Ali

En İyi Avı:
    kendi boyundaki karidesi tırtıklarken yakaladığım gümüş balığı :) 2 gr
    Ne kadar çok yöntem varmış :))
    Arkadaşım en güzeli Balık malzemesi satan bir yerden 10-15 TL ye işini çok rahat görecek 50-60 cm çaplı bir kepçe alıyorsun. bu kepçenin sapıda 2 m den aşağı olmuyor. Rahatlıkla derin yerleride yoklayabiliyorsun.
    Gece uğraşmana hiç gerek yok. Herhangi bir saatte balığa gitmeden 1 saat kadar önce gidiyorsun kayaların arasında, etrafında zemine yada kayalara değecek şekilde hızlı bir şekilde dolaşıtırıyorsun. Birkaç defa gittikten sonra nerden çıkıyor nerden çıkmıyor onuda öğrenir daha hızlı toplamaya başlarsın.
    Bu iş bu kadar kolay. Bidonlarla tenekelerle uğraşmana hiç gerek yok.
    Hadi rast gele...

6. trasabaglar

trasabaglar refik senol

arkadaşlar sabah balıga giderken yanından geçecegim bir balıkçı barınagı var güzel bitanede kepçem var uzun 3metre kadar falan sizce sabah burdan teke toplıyabilirmiyim napmam gerekir tam olarak http://maps.google.com/?ll=40.99178,28.92992&z=16&t=h

7. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İte en etkili yöntem budur.Birden fazla pet şişe hazırlanırsa daha iyi olur.Özellikle Marmara dışındaki denizlerde daha seyrek olduklarından 5,6 tane hazırlanırsa,sabahları herbirinin içinden 5-10 tane ama secmece irilerinden yakalanacaktır.

Maramaradaki her liman içinden süzme kepçeyle bolca toplanabilir gündüzleri dahil olmak üzere.

5 Lt pet şişe yönteminde lütfen şişenin dip kısımlarına yeteri sayıda delik açınız,içine ağırcada bir taş koyunuz,huni şeklinde ters yerleştirilen kapağını şişeyle tek taraffından misinayla yırtılmayacak şekilde birleştirinizki kjapak vazifesi görsün.

Tekelerin bulunabileceği kuytu yerlere gizlice yerleştirin ve sabh giidip toplayın.

Sevgiler

İçine ekmek dah koysanız gelirler

8. ozkanderya22

ozkanderya22 özkan

şu hazırlanmış şişelerin birisinin resmini koyacak birileri yok mu :( tamamen görüp yapmak çok daha iyi olacaktır kanaatimce. sonuçta açılan delikler büyük mü küçük mü oldu demek yerine resimlere baka baka yapabiliriz.

9. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    ahanda resim, paintde cizdim.
    Aslina bakarsan, yapılmiş orjinal resimleride var ama neme lazim telif hakkını alırlarsa, piyasaya sürer satarlar. bu tip şeyleri yaşayarak, kıyıda bir bilenden öğrenmek en güzeli. Bende öyle yaptım. INTERNET SADECE BIR ARAC. bu işi orgenmek icin o soguk suyu yedim. iyi bir usta degilim ama, hem forundan hemde denizde olsun abiler pek cok sey ogrettiler
    orjinal resimlerimi bulunca ozelden gonderirim.
    1 numarada normal, erikli su sisesi, 2 numarada nereden kesecegin ve montalayacagin (ip urgan gibi bişeyle bagla, bant fayda etmiyor), 3 numarada bir sis ile kucuk kucuk delikler acacagin gozukuyor. ha bu arada kapagi ustunde unutma, teke yada mamun yengec artik ne varsa yüzerek iceri giriyor ve tekrar disari cikmasi zorlasiyor. insallah teke yüzermi diye sormazsin, bende gordugumde cok sasirmistim. benim gibi bir acemiden anca bu kadar, haydi sana kolay gelsin

10. blackpearl

blackpearl gökalp

Favori Kamış:
    okuma salina sea spin 2.40
    Favori Makine:
    okuma avenger av45
    En İyi Avı:
    kefal yarım kilo
    Bu ve başka forumlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda şöyle bir şey yaptım:

Düzeneği henüz denizde deneyemedim, 10 gün sonra deneme fırsatım olacak. Toplam 5 delik deldim ağız kısmına ve 4ünü tel ile sabitledim. Kalan deliği de ip bağlayıp denize sarkıtmak için kullanacağım. 10 litrelik şişeler daha uygun gibi duruyor bu iş için, bir tane de 10litrelik büyük düzenek yapacağım...

11. crazy__1016

crazy__1016 gürkan

12. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    eee, bişr söz vardır; kuru pantolonla balık tutulmaz, yabancı biri söylemiş ismini unuttum, alas sınavında da sormuşlardı

13. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    arkadaşlar 20 lik de olur 5 lik te 10 luk ta pet damacanayı tepeye yakın bir yerinden kesin huniye benzer bir kesik çıkan parçayı kstiğiniz yere ters çevirip geçirin 3 -4 yerinden tel ile bağ atabilirsiniz kapak olarak kalacak zira elimizde tepeden içeri huni girişi olan bir tuzak var şimdi altından bir kaç yerine delik açın içine bir kaç ufak taş koyun(batması için)yem leri(balık artıklarını eğer varsa iç yağı mandalina kadar bir parça yeter)içine atın üstünden bir iple sağlam bağlayıp teke gördüğünüz bir yere indirin dipten az yukarda kalsın ..eğer iç yağı kullanırsanız 2-3 saat içinde bol miktarda teke toplarsınız ne hikmetse iç yağını daha çok seviyorlar...rastgele ondan sonrasıda.....kolay gelsin.....

14. hakanblmr

hakanblmr hakan

Favori Kamış:
    shimano modelleri ve uzun göl kamışı
    En İyi Avı:
    sargoz 1 kilo
    bence en iyi misinadan örülmüş kepçelerle yakalanıyor iple örülmüş kepçeyi görünce kaçışıyorlar

15. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    veyahutta pet şişenin yanlarında bıcakla X şeklinde kesikler yaptıktan sonra sivri uçları tekelerin girebileceği kadar aralık bırakadak şekilde içe doğru azıcık bükerek de bu tuzak yapılabiliyor. yem olarak sardalya da güzel, iç yağını da denemedim ama kafamın bir kenarına yazdım. özellikle gece daha randımanlı çalışıyor.

aşağıdaki video da yemlik balık için olanı var, balık içinde test ettik işe yarıyor, ama genelde 7-8 cm.lik küçük balıklar giriyor. tabi teke için bu kadar açmanıza gerek yok.

http://www.youtube.com/watch?v=pXd3oyKHJfs

16. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    bu sistemde dikkat etmeniz gereken nokta şişeyi sudan çıkarma aşaması. eğer yan veya ters şekilde çıkarırsanız, kesip ters çevirerek yerleştirdiğiniz ağız kısmındaki bağlantı noktalarının araları, suyun basıncı ve tazyiki ile şişip aralanıyor ve içindekiler hızla boşalıveriyor. bütün emekler boşa gidiyor, tecrübe ile sabittir :)

17. hakanblmr

hakanblmr hakan

Favori Kamış:
    shimano modelleri ve uzun göl kamışı
    En İyi Avı:
    sargoz 1 kilo
    *** ben de tekeyi kayalıklarda bulunan küçük büvetlerden 2.5 ve 5 litrelik düzenek haline getirilmiş şişelerle almaya çalıştım ama içine girmiyorlar dikkat ederseniz tekelerin önünde 2 tane büyük anteni var bu antenler şişenin ağzına yaklaşınca deliğin boğumuna değiyor ve tekeler içeriye girmiyor

18. yiğit barış

yiğit barış yiğit

En İyi Avı:
    sazan balığı 4 kilo
    Abi siz bunları anlatırken hangi ilden bahsediyorsunuz ? :confused: