Teke (Palaemon serratus) Yetiştirilebilinirmi? Evde bi akvaryuma koyup orada yaşatmak

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında calabar tarafından paylaşıldı.

1. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Akvaryumlarımızda yetiştirebildiğimiz sadece tek bir tür vardır ki oltaya takabiliriz;

Amano Karidesi (üstad Takashi Amano'nun yaygınlaştırdığı bir cins), diğer adı çim karidesidir, cesamet olarak oltaya takılacak irilikte gelişirler; ancak üretimi son derece zordur, iğneye takılacak olgunluğa getirmenin maliyeti ve külfeti ise asla ve asla değmez. Ben kiraz karidesi üretiyorum; iyi ürüyorlar ama olta boyuna gelecek bir karides değil...

Eğer uğraşacak; sürekli denizden kafa motoru ile sirkülasyon yapabilecek bir "yalı delikanlısı" var ise; uğraşsn çalı karidesi (teke) üretsin. Ama bu da değmez... :)

Ancak; kolay üreyip irileşen (2-3 ayda) elma salyangozu (pomacea bridgesii) üreten arkadaşımız varsa kabuğunu kırıp etini komple iğneye takarsa sonuç elde edebileceğini düşünüyorum; ben üretiyorum ama öldürmeye kıyamıyorum :eek:

amano karidesi;

Uploaded with ImageShack.us

elma salyangozu;

Son düzenleme: 17 Haziran 2010
  2. CasterBoy

CasterBoy Sezer

Favori Kamış:
    Bad Bass Pendulum, Bad Bass MadBlack , Bad Bass Trio Ultra , Bad Bass Mareggeiata pro
    Favori Makine:
    Tica Abyss TL6000 , Ryobi proskyer nose power.
    En İyi Avı:
    Levrek 2,2 ve 2,1 kg , 930grm mirmir
    Kaan abi nasil balik besliosun :D odamda suan 1500 litre su var ,Discus manyagiyim

Celalettin abi soruna gelince , akvaryum ortaminda yasatamican canli yok yeterki istenilen ortami verebilmen, tatli su karidesleri tekelere yakin bir cins,aradaki en buyuk ve masrafli fark biri tatli digeri tuzlu su olmasi.

Tabi tuzlu bi akvaryumun maliyetide biraz tuzlu oluyo:D bol tasli ,dibi kumlu buyuk bi akvaryum yaparsan uretim yapman mumkun ,ama ekipman baya bi pahali olur mesela protein skimmer bi tuzlu su akvaryumunda sart, tuzluluk olcer sart bunun gibi daha bisuru alet edevat gerekmekte .Tekeleri tutacagin bolgenin suyunu olcersin ,Ph , Tuzlukuk, Kh , Gh ve akvartyumun suyunu ayni ayarlara getirirsin ozaman sorun olmadan uzun sure yasarlar ;)

3. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Kaan Abi, amano karidesi oltaya takmak çok saçma olur. Akvaryumcularda bile kolay bulunmuyor. Elma salyangozu benim hiç aklıma gelmemişti. Aslında beslesem deneyebilirdim ama, yumurtasını su dışına bıraktığı için pek hoşlaşmıyorum.

Sezer Bey, teke sadece tuzlu sudakilere denmiyor, tatlı suda yaşanları da var.

Eğer yaptığım doğa gezilerinde teke bulursam, akvaryuma alacağım. O zaman burada paylaşırım.

Şimdi yeni akvaryum kurma planlarım var 33 litrelik. Bitkili A Grade kiraz karides akvaryumu olacak.

Uygun koşullarda akvaryumda beslenmeyecek sucul canlı yok. Balığa gittiğimde yakaladığım barbatula barbatula cinsi balıklar 1 yıldır bende ve gayet sağlıklar.

Saygılar...

4. CasterBoy

CasterBoy Sezer

Favori Kamış:
    Bad Bass Pendulum, Bad Bass MadBlack , Bad Bass Trio Ultra , Bad Bass Mareggeiata pro
    Favori Makine:
    Tica Abyss TL6000 , Ryobi proskyer nose power.
    En İyi Avı:
    Levrek 2,2 ve 2,1 kg , 930grm mirmir
    Furkan eminim cok guzel bi akvaryum olur , fotograflarini gormek isterim , ben 10 yasimdan bu yana akvaryumla ilgileniyorum , en buyuk akvaryumu mu zaten yapali 4 ay oldu :D forever discus :D

5. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    O akvaryumumu kurmak biraz uzun sürecek ama, yaptığımda paylaşırım. Amerikan akvaryumu kurma telaşındayım şuan. Discusları bende çok seviyorum ama, zor bir balık, ileride nasipse.

6. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Yaniç

Antalya'da tatlısulardan yakalanan yaniç isimli bir tatlısu tekesi varmış aynı bildiğimiz tekeye benziyormuş, deniz tekesi gibi hemen ölmüyormuş daha dayanıklıymış. bu tekenin denizde de kullanıldığına dair duyumlar aldım ama ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum.
    Eğer denilenler doğruysa bu tekeyi akvaryumlarda beslemek için bir denemek lazım.

7. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Özgür abi, bahsi geçen akvaryum sanırım deniz akvaryumudur. Deniz akvaryumlarında sonsuza kadar yaşatılabilir o tekeler.

8. surfcast

surfcast Ozan

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    Yayın 30kg; lüfer 1.5kg;
    Nerede abi bu malzemeci? tabii sakıncası yoksa..

9. Faroz.limani

Faroz.limani fatih

Favori Kamış:
    Lineaeffe sprit surf 3.90
    Favori Makine:
    Okuma Avenger av-65
    En İyi Avı:
    I don't know
    ganzilis

arkadaşım al eline birtane kepçe git denize yosunlu kayalarda gezdir onu . ben dün trabzon faroz limanında 500ml şişeyi doldurdum 20 dk da. hele hele yuwaya rastlarsan 10 tne alırsın.

10. Tufan

Tufan Tufan TUNA

Akvaryumda teke bakabilir hatta yavru bile alabilirsiniz. Tekeler zor değildir, ben pul yemlerle besliyordum. Taşıma deniz suyu ile aylarca bakmıştım, filtre olarak şelale filtre ve diy ps kullanmıştım. Şelale filtre yerine sünger üretim filtresi kullanırsanız yavruların çoğu kurtulur.
    Bu arada yine aynı sistemle tekelerden önce 2 ay kadar ispari bakmıştım :)
    Teknik konularda yardımcı olabilirim.

11. yakuppolat

yakuppolat yakup polat

Favori Kamış:
    remixon electra carbon
    Favori Makine:
    remixon hybrid 8000
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Arkadaşlar eski bir konu ama akvaryuma gönül vermiş birisi olarak cevap vermeden duramadım.Öncelikle bu karides tuzlu suda ve çok soğuk olmayan sularda yaşıyor.Bu hayvanı nasıl akvaryum ortamında en zahmetsiz ve en az zahmetli besler çoğaltırız onu anlatmaya çalışayım.

İlk Başta akvaryumumuz ufak olmalıki masrafımız fazla olmasın 40*40 veya 50*50 bi akvaryum ölçüleri işimizi görür.Bu akvaryuma bildiğimiz musluk suyunu dolduruyoruz akvaryumcularda deniz tuzu diye satılan deniz minerallerini içeren bir tuz şeklinde madde var akvaryumcuya ölçüleri verdiğimizde bize ne kadar kullanmamız gerektiğini söyleyecektir en fazla 20-30 tl gibi bi fiyatı olur.Akvaryumun içine ufak kaya parçaları koyalım bu tuzu ekleyelim.Akvaryumcularda ufak iç motorlar satılır 10 lira gibi bir fiyatı var onlardan akvaryuma 1 tane takın.akvaryum bu halde 3-4 gün motoru çalışır bir şekilde dinlensin.Ayrıca önemli olan bir noktada aydınlatma akvaryumun üzerine bir basit beyaz tasarruflu lambalardan takın mümkün oldukça yüksek watt olanlardan.Bu ışık günde 6-8 saat açık kalacak şekilkde ayarlansın.3 gün bekledikten sonra tekelerinizi atın akvaryuma yanlız önemli bir ayrıntı akvaryum güneş görmesin ve ısıtıcı v.s. hiçbirşey takmayın. 1buçuk 2 ayda bir suyu azalacaktır akvaryumun azalan suyu ölçüsünü bilerek taze musluk suyu ile ekleme yapın.Gene akvaryumcudan o koyduğunuz ölçüyü söyleyerek ona göre deniz tuzu isteyin ve ekleme yapın işte bu kadar.
    Amacım size yardımcı olmak ve bildiklerimi paylaşmak arkadaşlar ama akvaryumun güzelliğine kanıp içine tuttuğunuz balıkları yada akvaryumcuda hoşunuza giden balıkları alıp koymayın tekeler mefta olur.:D

Tatlı su bitki akvaryumlarındaki karideslerden bende besliyorum ama oltaya takmak akıl karı değil hayvan tuzlu suya değdiği anda bile anında ölecektir yaşatmak için bile bin dert çekiyoruz.En mantıklı en masrafsız çözüm bu gibi arkadaşlar ortalama 50-70 lira gibi bi masraf olacak sadece ilk başta ama ondan sonra sürekli gidecek.Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana arkadaşlar hepinize iyi avlar...

12. 30427

30427

Daha büyük tanklarda beslenmeleri doğal besinlerin kendiliğinden oluşumu açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca eksilen suyu yenilerken tekrar tuz ilavesi yapmayın. Unutmayın ki buharlaşan tuz değil su. Her su ilavesi ile tuz takviyesi yaparsanız tuz konsantrasyonu bir süre sonra tekelerin yaşayamayacağı düzeye gelecektir. Bunun yerine suyu direkt olarak tekeleri süzdüğünüz kıyıdan alıp akvaryuma doldurun her avdan sonrada taşıyabildiğiniz kadar deniz suyunu yanınızda getirip su değişimi yapabilirsiniz.

13. mertfb129

mertfb129 Mert

Favori Kamış:
    Alba Star Spin.
    Favori Makine:
    Alba Star.
    En İyi Avı:
    Hilal Sitesi Önü Levrek 1Kg.Konya Sazan 2 Kg.Dörtyol Barınaktan yakaladım onlarcası.
    Ben kendi evimde tekelerimi canlı tutuyorum.40 lt'lik bir bidon içerisine iç filtreli hava motorunu koydum(akvaryumcularda 10 tl) hiç ölmüyorlar.İçerisinede 15-20 kadar tatlı su balığı koydum.İzlemesi ve balık tutmaya giderken canlı teke götürmesi çok hoş oluyor.Birazdan foto ekleyeyim.
    Saygı ve sevgilerimle.
    Mert.

14. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna

Evet doğru duymuşsunuz.Bizler Antalya da yemcilerden 1 plastik bardağını 5 tl ye tatlı su tekesi alırız.Bu konuda çok muzdaribiz çok pahalı.
    Burada başka tekede satılmaz zaten.Bu tekeler çok dayanıklılar.Şöyle örnek vereyim.Yemciler tekeyi öğlen yakalamaya başlarlar.Öğleden sonra da satmak için mekanlarına getirirler.Tekeler kıpır kıpırdır.Ben tekeleri alıp eve akşam geldiğimde hafif nemli beze sarar buzdolabına veya serin biryere bırakır sabah alıp balığa giderim ve halan kıpıp kıpırdırlar.Bana göre bitkili ve taşlıklı bi akvaryumda çok rahat bakılabilir.

Antalya da yaklaşık 4 sene öncesine kadar teke harici hiçbirşey yoktu.
    Artık boru kurdundan tutunda sülünez mamun herbişi var ve yine çok pahalı.

15. mertfb129

mertfb129 Mert

Favori Kamış:
    Alba Star Spin.
    Favori Makine:
    Alba Star.
    En İyi Avı:
    Hilal Sitesi Önü Levrek 1Kg.Konya Sazan 2 Kg.Dörtyol Barınaktan yakaladım onlarcası.
    Fotolar geç oldu kusura bakmayın.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

16. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    Ahanda İşte Budur.Bunu bence cam akvaryumda yaparsak şayet daha güzel
    sonuç verir. Hem dişileri için ayrı bir bölmede tutmak bence daha mantıklı gibime gelior... en Kısa zamanda Silikonumu da Alacam Bu işe el atacam :D

17. mertfb129

mertfb129 Mert

Favori Kamış:
    Alba Star Spin.
    Favori Makine:
    Alba Star.
    En İyi Avı:
    Evet cam akvaryumda çok daha estetik dururlar :)

18. a249

a249 abdurrahman

mrb. adım abdurrahman. formunuza yeni katıldım. antalyada okuyorum. su ürünleri mühendisliği okuyorum. oltacılık hakkında hiç bilgim yok. ama şu anda tatlı su tekeleri üzerine çalışıyorum. gerçekten pahallı bir yem. bende süzgeçle 20 adet falan tuttum. şu an 3 gündür akvaryumumda yetiştiriyorum. karın kısımlarında yumurtalarını çok rahat görebilmekteyim.eğer becerebilirsem üretmeyi düşünüyorum. tatlı su hayvanı olduğu için dinlendirilmiş su kullanıyorum. havaların sıcak olmasından dolayı arada bir buz takviyesi yapıyorum.
    bu hayvanların yumurta evresini bilen varsa bana yardımcı olursa sevinirim. yumurtalarını bırakıp yumurtalar belli bi süre sonra çıkıyormu yoksa acıkınca yumurtalarını yiyorlarmı. bu konular hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. becerebilirsem üretmeyi sizlerlen adım adım paylaşabilirim.

19. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Selam Abdurrahman.
    Su ürünleri mühendisliği okuduğunu söylemişsin. Bir miktar akvaryum tecrübende olduğunu sanıyorum. Hocalarına tatlı su karidesleri bakımı ve üremesi hakkında danışırsan sana bolca bilgi vereceklerdir.

Ben çok eski bir akvarist olarak Türkiye'de yaşadığım süre içinde uzun yıllar tatlı su karidesleri ürettim. Üretimleri de özellikle kiraz karidesi gibi türler için zor değildir.
    Yapman gereken uygun bir akvaryumu dibi kumlu ve bol bitkili şekilde hazırlamak. Bitki için tabanı tamamen moss kaplaman çok faydalı olur. Yüzeyde riccia yada lemna minor gibi bitkileri kullanabilirsin. Hemen hemen tüm karidesler kısa mesafeli yüzüşler yaparak genelde yürüyerek gezmeyi çok severler. Sık bitkilerin arasında kendilerini güvende hissederler. Orta su içinde ne istersen, en ucuz ve aslında karideslerin en seveceği bitki olarak vallisneria önerebilirim.
    Su kimyasını zaten biliyorsun, değinmiyorum. Bitkilerin aydınlanma ihtiyacını da bilirsin, tankın üzerine 60cm x 2 florasanlar işini yeteri kadar görür.

Beslenme konusuna geçersek, en sevdikleri besin yosundur. Gün boyu bitkileri tırtıkladıklarını görebilirsin. Bu nedenle en sağlıklı besinleri hem akvaryumcularda farklı şekillerde hem de eczanelerde tablet formda spirulina'dır. Tableti parçalara kırarak, granülleri direk, pulları hafif ufalayarak yemleme yaparsan afiyetle kapışırlar. Bunun dışında algae içerikli her türlü yemi kullanabilirsin. Tercihen çabuk batan yemler olursa daha iyidir.
    Tek yönlü beslenme olmaması açısından arada farklı balık yemlerinden de vermeni tavsiye ederim. Etçil protein yapılı yemler yumurta gelişimini ve verimini arttırır. Bunun için yine akvaryumculardan alabileceğin tetra discus vb yemlerden arasıra vermen büyük fayda sağlar. Fakat her ne verirsen ver, ilk başlarda az az, tüketimlerini iyice algıladıktan sonra uygun dozajlarda ver. Karideslerin biyolojik yükü çok az, fakat yemlerin yükü çok yüksektir bilirsin. Ve karidesler amonyak, nitrit seviyelerine çok duyarlılar. Akvaryumun bol bitkili olması bu konuda bir tampon vazifesi görür ve tankındaki biyolojik denge de oturduktan sonra doğru miktarda yemleme ile amonyak ve nitrit sürekli 0 ppm çıkacaktır. Karidesler de en mutlu şekilde yaşamlarını sürerler.

Filtrasyon için sadece bir pipo filtre yeterli. Hatta sadece hava taşı koyman da işini görecektir. Asıl amaç su hareketlensin, oksijen kazansın ve biyolojik döngü devam etsin. İkincil amaç ise iç filtreler gibi karides yavrularını çekme ihtimali olan tehlikeli sayılabilecek bir sistem olmasın. Üreme için zaten akvaryumda balık olmayacak. Sadece karides ve bitkilerin olduğu akvaryumda da yalnızca suyu hareketlendirmen filtrasyon için fazlasıyla yeterli.

Uygun koşullarda (bu saydığım şartlara ek olarak verebileceğim parametreler ısı: 23-25C PH: 7-7.5 GH: 8-12 arası gibi) ürememeleri için hiçbir sebep bulunmuyor. Bu karidesler tahmin ediyorum ki benim üretmeye çalıştığım, çok kez yumurta aldığım fakat henüz yapay ortamda üretiminde başarılı olunamamış kaya karidesi gibi farklı aşamalarda tamamen farklı su şartları isteyen türlerden değiller. Sadece yavruları çok küçük doğar. Ürettiğim türlere dayanarak şöyle diyebilirim artemia yavrusundan bile küçüktürler. Fakat larval aşama geçirmedikleri için beslenmeleri zor değildir. Toz spirulina en iyi besin olacaktır. Yine diğer yemlerde tamamen toz halde akvaryumun geneline az miktarlarda serpiştirilir. Uygun şartlarda büyük oranda yavruyu yetişkinliğe ulaştırabilirsin.

Şu an karideslerinin yumurtalı olduğunu yazmışsın, dediğim şartları sağlar ve filtrasyona dikkat edersen yavruları yaşatma şansın var. Yumurtalar annenin karnında çatlayacak ve bazen annenin de yardımıyla o yavru suya salınacak ve serbest yüzüşe geçecektir. Yeni doğmuş yavru en yakınındaki bitki parçasına tutunur, görmek için çok dikkatli bakman gerekir. Sonrasında toz yemlemeye geçersin. Şimdilik sadece annenin karnını kontrol et. Normalde 25-30 gün kuluçka süresi olur fakat bazı üretimi zor türlerde bu süre 100 güne kadar çıkar. O kadar olacağını sanmamakla birlikte net bir kuluçka süresi veremem bu tür için... Umarım başarı sağlarsın. Gelişmeleri buradan bize aktarırsın.

Bu kadar şeyi niye anlattım.
    Bende Antalyalıyım ve yaneçi iyi bilirim. Hatta bu yılki iznimde geçen ay gittiğimde boru kurdu ve sülinez diye yemler duymuş şaşırmıştım. Biz tamamen yaneç ile avlanırdık. Civardaki birçok tatlı su kollarında bolca bulunur. Bakım şartları olarak anlattığım şekilde uygulanırsa başarılı olunabileceğini biliyorum, hatta belki üretiminin de yapılabileceğini düşünüyorum. Yine o tatilimde üşenmeyip gidip canlı yaneç toplayıp Antalya'da yaşayan akvarist bir arkadaşıma götürdüm ve o günden beri mutlu mesut yaşıyorlar. Sırf bu bile canlı yaneç bulup onu av zamanına kadar canlı tutmak isteyen arkadaşlar için bir referanstır. Üstelik sadece canlı tutmak için benim anlattığım kadar detaya ihtiyacınız da yok. Fakat yazdığım koşullar sağlanırsa üretim gerçekleşebilir. Bu üretim elbette avlanma hızınıza yetişemez, ama üreme ihtiyaçlarına hakim olduktan sonra ölçek büyütülebilir. En azından canlı bulamadığınız ya da vaktiniz olmayan zamanlarda elinizin altında sürekli bulunur.

Yalnız son bir uyarıda bulunayım, gerçekten akvaryumda izlemesi keyifli canlılardır, eğer fazla izlerseniz balığa gitmeden önce eliniz akvaryuma gitmez. Benden uyarması... :)

Son düzenleme: 8 Ağustos 2011
  20. alialperen

alialperen gökhan

resimler neden gözükmüyor bende