Tekne ile avlanan arkadaşlar dikkat.

Konu, 'Genel Konular' kısmında pride75 tarafından paylaşıldı.

1. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Herkese selamlar,

Pazar sabah Çinekop için tekne ile Göksu deresinden çıktım. Önce Baltalimanı daha sonra Küçüksu'da etrafı gözetledeikten sonra balık olmadığına karar verip Bebek tarafına geçtim. Arnavutköy akıntı burnunun önünde tekne yoğunluğunu görünce o taraf doğru yol almaya başladımki karşımda devasa bir Rus Bandıralı tanker kıyılamış geliyordu. Resmen kıyıdan 30 mt açıktan devam etti. Bende yolundan çıkarak ilerlemeye başladımki sahil güvenlik tekneye atladı. Önce evraklarımı sordu ve yeşil kağıdın nerede diyecek kadar bilinçsizdi. Bu tekne Özel ve bende Amatör kaptanım dedim. Daha sonra suçım ne diye sorduğumda? Balık tutuyorsun tanker senin yüzünden kıyıladı dedi. Bende, seyir halindeyim rotamda ilerliyorum kanala çıkmadım tanker kıyılamış yol verdim bana ceza kesmeye hakkın yok diye itiraz ettim. Buradaki bütün tekeneler için tutanak tutacağız dedi ve tutanağı tutarak tekneden indi. Eşim avukat olduğu için bugün dilekçe ile itiraz edeceğiz. İnşallah ispat edebiliriz ama ilerleyen zaman içierisinde ne ceza gelecek göreceğim. Sahil güvenlik kaçak avlanan gırgır teknelerine en ufak müdahele yapmaz iken benim gibi amatçr avlanan teknelere müdahelede bulunması çok garip. Kaldıki balık için oltayı suya bile sokmamıştım. Boğazda avlanan arkadaşlar sahil güvenliğe çok dikkat....

2. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    merhabalar pazar günü bizde oradaydık. Sahil güvenlik biz ve bizim gibi teknelerin üzerine son sürat geldi ve yarıp geçti kalabalığı . O kadar yakın geçtiki üzerime su sıçrattı. Dediğiniz gibi gırgırlara en ufak mudahalede bulunmadılar dönüş yoluda 3 tane gırgır yine ağlarını dökmüşlerdi yola. Bunlara ne denebilir ne yapmak gerekir artık bilemiyoruz başvurmadığımız mevki kalmadı başbakanlığa mı gitmek lazım anlamadım..

3. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Valla piyango bana vurdu demekki.. Kaldıki balık tutmuyordum bile...

Ben dilekçe yazıp ihtarname çekeceğim. Gerekir ise mahkemeye kadar ilerlemeyi planlıyorum.

4. c'mon

c'mon taylan sameti

resmen günah keçisi olmuşsunuz,
    uzun ve yıpratıcı bu hukuk savaşınızda allah yardımcınız olsun,
    lütfen gelişmlerden bizleride haberdar edin,

5. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Geçmiş olsun. Tutanak tutup gitmiş olmaları düşündürücü. Sorun basit bir para cezasından daha büyük olabilir. TCK ya göre Deniz taşıtlarını diğer gemilerin rotasını tehlikeye sokacak şekilde kullanmak yada kaza değil kaza ihtimaline dahi sebebiyet vermek suçtur. Kasıt aranmaz. Umarım savcılıklarla uğraşmanıza gerek kalmaz.

6. BURAKS

BURAKS BURAK

En İyi Avı:
    torik 3kg
    Sahil Güvenlik Denetimleri

Aynı olay pazar günü bizim de başımıza geldi. Hem de iki kere. Önce sabah saat 9 sıralarında akıntı burnunda bir bot bize yanaştı. İçindeki assubay bizim tekneye geçti ve evrakları kontrol etti. Sonra bana trafik yolunda balık tuttuğumu , bunun yasak olduğunu söyledi. Daha sonra da amatör kaptan ehliyeti ve özel tekne belgesi ile balıkçılık yapamayacağımı , bunun için gidip harç yatırıp balıkçı belgesi almam gerektiğini bildirdi. Anladığım kadarı ile amatör balıkçılık ile ilgili yönetmelik , sirküler gibi konuları pek iyi bilmiyordu.Ben de balıkçı olmadığımı amatörce , limitler dahilinde avlandığımı söyledim. Bana " tabi tabi hep öyle olur zaten , sen avladığın balığı satmıyor musun " dedi. Ben de satmadığımı zaten işim gücüm olduğunu amatörce keyif için avlandığımı söyledim. Bu defalık öyle olsun trafik yoluna çıkmayın deyip gitti.

Saat 11:00 gibi bu defa başka bir bot Savarona önlerinde yine bize bordaladı. Evrakları istedi , verdik. Kontrol etti . Eksik birşeyin olup olmadığını sordu.Biz de yok dedik. Gemi yoluna çıkmayın diyerek uzaklaştı. Gördüğüm kadarı ile kaçanlar hariç bize gelene kadar 10 -15 tekneye daha yanaşmıştı.

Bize karşı gösterilen hassasiyetin aynısının kaçak avlanan gırgırcılara ve trolcülere de gösterilmesini talep etmek en doğal hakkımız diyorum. Tekne ile çıkan arkadaşlara hiçbir eksik ekipman ve evrak olmaması hususunu önemle hatırlatıyorum.

7. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Peki bir kağıda isim adres gbi bilgileri yazdı mı? Benden direk bilgileri alıp tutanak tutuyorum dedi. Sonra diğer tekenelere gitti ama ne yaptı bilmiyorum.

8. BURAKS

BURAKS BURAK

En İyi Avı:
    torik 3kg
    Hayır. Bizden herhangi bir bilgi istemedi. Zaten evraklara bakmıştı. Tutanak falan da tutmadı. Gelişmeleri paylaşmaya devam ederseniz seviniriz.

9. vtecc

vtecc fatih

Favori Kamış:
    LINEAEFFE CEBOASTUR NEAH BAU KAMIŞ 4.20 LINEAEFFE SPIRIT SURF KAMIŞ 3.90M Okuma Salina SeaSpin10-40
    Favori Makine:
    OKUMA SALINA SAII 10000 DAM STELL POWER 360 SHIMANO SAHARA 3000 FD
    En İyi Avı:
    45 cm balon :)
    devlet yıl sonu hesap kapatıyor herkeze o veya bu şekilde ceza yağdırılıyor..

10. Süheyl Başak

Süheyl Başak Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Onur Bey Kardeşim,
    Maalesef bahsettiğiniz konular bana hiçte yabancı gelmiyor. Sizde düşünürseniz bu tip olaylarla sık sık herzaman karşılaşmaktayız. Size yüzlerce misal verebilirim. Hele deniz konusunda hiçbirşey daha oturmadığı için okadar saçma uygulamalar varki insan nasıl davranacağını bilemiyor. Size olduğu gibi amatör balık tutma belgesi neye yarıyor? Balık tutmak için sizden yeşil kağıt istiyebiliyorlar. Profesyonel ve amatör farkını da bilmiyen kimseler kontrol yapmaya kalkarsa bundan daha iyisi olamaz. Deniz polisi tüm Liman hudutları içinde tüm kontrol yetkisinin kendilerinde olduğunu iddia ediyorlar ve sahil güvenliğin yetkisi yok diyorlar. Buyurun yetkili merci kim bu dahi belli değil.
    Tutanak tuttukrarını belirtmektesiniz ancak size de imzalattılarmı? İmza atarken itirazınızı yazabilirdiniz ama onada karşı çıkıp size güçlük çıkarabilirlerdi? Neyse geçmiş olsun . Boğazda avlanan ve nizamlara uymayan okadar çok tekne varki ve hiç kanun tanımayan gırgırlar da dururken sizler gibi usullere uygun hareket eden kimselerin bu tip muamelelere muhatap olmaları çok üzücü!
    Neticeden bizleride haberdar ederseniz çok memnun olurum.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

11. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Arkadaşlar,

Türk Deniz Mevzuatı konusunda uzman avukat arkadaşıma konuyu anlattım. Uzmanlık alanı Deniz Hukuku. Kaptanların eksik ekipman taşıması ile ilgili elinde birden çok dava olduğunu beyan etti. Bu davalar caze davaları imiş. Bu konu çok öenmli arkadaşlar aman dikkat...

Maddi hasarlı bir kazaya sebebiyet verilmediği takdirde ceza davası açılamayacğını ancak tarfik kanununda olduğu gibi maddi ceza gelebileceğini belirtti. Cezai işlem uygunlandıktan sonra itiraz dilekçesi ile itiraz edeceğiz gibi görünüyor. Belki Türk usulü tutanak tutulmuş ise ceza gelmez diye umacağım:)

Kurallara uyma konusunda son derece titizimdir. Tekeneye binen her kişiye kuralları anlatırım. Denize çöp asla atmam, sintine boşaltmam, ufak balık avlamam...İnsan etrafında kuralsızca dolaşan ticari tekne ve gemileri görünce gerçekten çok kötü oluyor. Keşke hukuk mücadelesi ile sonuç alabilsek. En azından kaçak avlananan için

herkese iyi günler

12. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
    Denetleyenler neyi denetlediğini bile bilmeyecek kadar aciz. Gemi güzergâhı üzerinde aykırılık oluşturan bir unsur varsa haklı görülebilir fakat denetleyicilerin konuya hakim olması, denetlenen üzerinde ikna ediciliğe sahip olması gerekiyor.

Son düzenleme: 27 Aralık 2010
  13. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Bu adamlar her tekneye çıktığında ''Gemilerin yolundan çıkın, veya gemi trafiğine dikkat edin '' gibi sözler söylediğine göre, haklı da olabilirler. Düşünsenize sizin bir yük geminiz var, boğazdan geçerken bir bakıyorsunuz, yolunuzun üzerinde bir sürü balıkçı teknesi var. Ne yapacağınızı şaşırırsınız. Belki bu konuda şikayetler olduysa, bizimkiler de müdahale ediyor olabilir. Farklı yönlerden düşünmek lazım .

14. esref surek

esref surek eşref sürek

Favori Kamış:
    tekne ile olta balıkçılığı
    En İyi Avı:
    7 kiloluk sinarit
    Sahil güvenliğe hep haksız olduğunu söylüyoruz ama onlarında haklı olduğu taraflar vardır
    bildiğim kadarıyla çanakkale ve istanbul boğazlarında geçiş üstünlüğü gemilerdedir
    özellikle istanbul boğazında amatör ve profosyonel balıkçı teknesi oldukça fazla bulunmaktadır
    avlanma ve gemi geçişlerinde belirli kurallar vardır her iki boğaz içinde aynıdır
    istanbul boğazı sert dönüşlerin yaplıdığı bir boğazdır
    her türlü boğazda yolcu taşıyan ve balık avlayan teknelerin transit geçiş yapan gemilere yol vermesi gerekir
    bu denizcilik kuralıdır
    bunu ihmal eden tekneler olduğundan sahil güvenlikde böyle bir uyarıda bulunmuş olabilir
    yani boğazda transit geçiş yapan bir gemi yolcu taşıyan veya balıkçılık yapan bir tekneye ile çatışırsa transit geçiş yapan haklı çıkar
    koca geminin boğaz gibi bir yerde manevra yapmanın ne kadar zor olduğunu herkes bilir
    transit geçiş yapan gemilere yol vermeyi boğazda yolcu gemileri ile karşıya geçenler iyi bilirler

15. obsession

obsession Selçuk

Bugün bizimde başımıza geldi, daha doğrusu muhattap olmak zorunda kalmadık ilerimizdeki teknelere müdahale edildi. Kaptanımızdan öğrendiğimiz kadarıyla hiç afları yok, böyle bı durumda 1.000 lira ceza kesıyorlarmış..

16. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    eşref abi gırgırlar da sanırım bundan dolayı kıyıya çok yakın ağlarını döküyorlar . gırgırlara hiç bir şekilde müdahale etmiyorlar oysa biz tekneyle çıkarken gırgır ağlarının arasından kimi zaman zor geçiyoruz. hal böyle olunca zaman zaman biz de gemi yoluna girmek durumunda kalıyoruz.
    ama sahil güvenlik üzerimize öyle hamleler yapıyor ki süratli bir şekilde mesela geçen ben ıslandım su sıçrattı üstüme , çok hızlı ve sanki korsan gibi üzerimize sürüyorlar kaza yaptırcaklar bir gün birine,(Allah Korusun) ama bakalım ne zaman

17. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Merhabalar,

Bugün 660 TL idari para cezası tebliğ edildi. Sebep ise, trafik düzeninde balık avlamak. Bu durumda cezayı yatırıp sulh ceza mahkemesine önce itiraz edip sonrasında dava açacağız. Eşim, baldızım ve kayınpederim avukat bakalım ne olacak. Gelişmelerden haber ederim...

18. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Allah kolaylık versin kardeşim. İnşallah olumlu haberler verirsin.

19. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Geçmiş olsun.

Büyüklerle uğraşmak zor, küçükleri yakalamak kolay.

Boğazda bir trafik şeridi, bir de balık avlama sahası var.

Bunların çizgileri belli ama arayınca bulunmaz.

Ayrıca üç gemi yanyana yarış eder gibi birbirlerini geçer, bu arada ne hikmetse hiç trafik şeridinden çıkmazlar, karada bir yalıya çarpmadıkça da haksız olmazlar.

Bu işin bir yanı, diğer yanında da maalesef yol yordam bilmez amatör veya profesyonellerin gerçekten gemi yoluna olta atıp gelen gemiye de el işaretiyle öteden geç demeleri var.

Kılavuz kaptanlar bu durumda şikayet ediyor, sahil güvenlik de geliyor, o arada piyango kime vurursa.

Deniz, hala kimin ne yaptığının belli olmadığı, kuralların bile karmakarışık olduğu ilkel durumdan kurtulamadı, kurtarılamadı.

İnşallah hayırlı bir sonuç alınır ve burada paylaşılır, herkese de yol gösterilmiş olur.

Tekrar geçmiş olsun.

20. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Ben tamamen haklı lduğum için uğraşacağım. Seyir halinde iken sancak tarafımdan kocman bir tanker geçiyor daha sonra sahil güvenlik aborda olup yeşil kağıtlarını ver diyor...Ben kaçmayı denemiyorum ama ticari tekneler sapır sapır kaçıyorlar piyango bana vuruyor. O gün kaç kişiye ceza keislmiş bunu da sorgulayacağım. 30-40 tane tekne vardı...Sonuna kadar mücadele edeceğim. Gelişmelerden haberdar ederim.