Tekne yada Motorun çalınmalara karşı korunması?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında DeuVE tarafından paylaşıldı.

1. DeuVE

DeuVE HALİT

merhabalar..
    fiber teknemiz yahut motorumuzun çalınmalara karşı nasıl koruyabilir , önlem alabiliriz .. özellikle istanbulda "kalk gidelim" diye tabir edilen çalınmalar çok oluyor .. bu konuda bilgisi olan ustalardan fikir ve tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum ..

rastgelsin..

2. Enyalios

Enyalios Mehmet

En İyi Avı:
    Sazan
    valla ne yaparsanız yapın çalıyolar asma kilit kapalı göstermeyen kilit adamlar tam pro bizim yazlıktan bu yaz 8 tane sıfıra yakın yeni motor çalıntı :mad: biz işimiz bittikten sonra motoru çıkarıyoruz artık

3. alemci35

alemci35 mustafa

hırsıza kilit dayanmaz.

adamların pardon onlara adamda denmezya şerefsizlerin işi bu önlem için en azından motoru üzerinde bırakmamak lazım.tekne içinde komşu tekne sahiplerinle iyi görüşüp iletişim haline hazır olmak lazım.bunlar bizlerden deniz dostları değil.ne olduklarını bildiğinizi sanıyorum. biz denizci balıkçılar kimselerin malına göz dikmeyiz gittiğimiz yerde herşeyimiz ulu orta yerde durur ve kimse kimsenin malına göz dikmez çünki neye ihtiyacımız olsa tanımadığımız insanlar birbirlerine devamlı karşılıksız olarak yardımcı oluruz.
    BİZLERİN DİĞERLERİNDEN FARKI BU İŞTE bizler paylaşımcıyız.
    herkese sevgilerimi iletiyor ve bunlarıda allah ıslah etmesini diliyorum.

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    ben kayıtlı marinada tutmama vede bekçi olmasına rağmen 3, kürek alışım ve de krom olan bütün parçaları çapayı hatta yeni pas pasları bile uçuruyorlar

5. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Peki

Tekne Motor ve ekipmanları Sigorta yaptırmak nasıl bir çözüm olur acaba?

hiç olmasın sigortadan parası alınabilirmi?Zarar kısmi de olsa telafi edilebilirmi?

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    şattları bizi kesin bozar be abi bi kayık parası daha alırlar bide polis resim bissürü uğraştırırlar bide birak önlem almadık diye mahkemeye de verirler

7. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Tekne sigortalamak, yeni bir tekne fiatına bedel. Maalesef deniz üzerinde bulunan tüm ekipmanların sigorta değeri, dudak uçuklatacak kadar fazla:(

8. ozan

ozan Ozan

teknenizde değerli bişey bırakmamak en uygun yol olacaktır. kapalı garaj öncesi benim tekne sitede açıktaydı ve motor- çapa-kürekler - krom sökülebilir kürek babalarını ve depoyu kömürlüğe kilitliyordum. kapıda sürekli görevli olduğu için problem olmadı. kapıda görevli olmasa malzemeyi eve çıkarırdım. şimdi kapalı garajda hepsi üstünde kalabiliyor.

9. istavrit

istavrit Boğaç

Bu konunun sigorta boyutunu araştırıyorum ...Olumlu cevap gelmesi halinde burada açıklayacağım

10. DeuVE

DeuVE HALİT

motoru her denize çıkıp dönüşte sökmek baya zahmetli olur gibi geliyor şayet 50kg dan aşağı pek motor yok bir de sökerken takarken suya düştü vs derdi .. motoru her seferinde söküp takmanın kolay bir yöntemi varsa paylaşırmısınız lütfen

11. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    bencede bu işin ticaretini yapanlar var :(
    reis amca bir konuya dikkat çekti bunlar çalındığı gibi kullanılıyorda yani satılıyor ama nasıl nerde onuda araştırmak lazım diye düşünüyorum:)

12. saitcan

saitcan İSMAİL

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    850 gr mercan 700 gr çupra .
    bizim cüney abinin teknesiyle çıkıyoruz gitiğimiz yol 110 kmtre her seferinde motoru sokup takıyoruz ve getirip götürüyoruz.teknenin üzerinde sadece 3 merte zincir bide asma kilit var kıyıda bi tane zeytin ağaçı var ona bağlıyoruz.bizden hariç aynı ağaca enaz 5,6 kişi daha tekne bağlıyor.yani işin kısacası tekne allaha emanet hırsızlığa hiç bir çözüm olmadığını inanıyorum.

13. ozan

ozan Ozan

antalyada sahil güvenlik tekneyi kontrol ederken motor numarasını kontrol ediyor. yani kayıtlı bir motorun satılıp yeniden kaydedilmesi imkansız gibi

14. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    peki abi bu kadar çok çalınan motora ne oluyor?
    yedek parçamı?

15. Enyalios

Enyalios Mehmet

En İyi Avı:
    Sazan
    büyük çoğunluğu göçmen kaçakçılığında kullanılıyor i,şleri bitince batırılıyor diye söylemişti SG

16. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    anladım:(
    demek bu kadar basit

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Bu tür tekne sahibi arkadaşlar motor için birer araba edinmeliler bence, motor sürekli üstünde kalacak motor taşıma arabasının denize çıkarken oradan alınıp takılacak. ama zor zor zor maalesef...

18. DeuVE

DeuVE HALİT

peki ahşap tekneler içten motorlar için durum nedir motoru sökmek değil fakat çalıştırıp götürmek zor olmasa gerek .. tekneyi alıp koyacağız fakat çalınma endişesi kötü .. sadece hafta sonları ve tatillerde denize çıkılacağını düşündüğümüzde hangisi daha güvenli ve sıkıntısız olur fiber tekne motoru al götür tak çık mı ? ahşap içten takma mı?

19. ahmetkayan

ahmetkayan

Favori Kamış:
    kaşık v.s
    En İyi Avı:
    1967 yılında 24,5 kg Orfoz
    motorlar ne mi oluyor.

Sevgili dostum parçalanma değil ama Anadoludaki barajlarda çalıntı motorların rağbet gördüğünü işittim.Selamlar.