Tekneden uskumru ve kolyoz

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında ist balıkcısı tarafından paylaşıldı.

1. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    selam ustalar tekneden uskumru ve kolyoz için çapari dışında farklı teknikler için bilgilerinizi bekliyorum. bu arada farklı çapari teknikleri de varsa onlarıda alabiliriz. hafta sonu arkadaşın teknesi ile kumburgazdan gideceğim ama tekne konusunda bilgim yok denecek kadar az. tecrübe ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Halit

Kumburgaz'da uskumru ve kolyoz mu varmış,yoksa olsa olsa metodu mu çalışıyor?
    Nerden çıkardın şimdi uskumruyu?
    Bu mevsimde tekneden uskumru ve kolyozu çapari ile gece de belki lüks yakıp yemli ile deneyebilirsin.
    Bildiğin şeyleri tekrarlamaya gerek yok.
    Belki bilmeyen olur diye yazayım.
    Genel olarak balık hangi yemi yiyorsa, çaparinin tüyleri ona uygun renkte olur.
    Eskiiii zamanlarda, yani daha sizler doğmadan önce (Bir varmış, bir yokmuş....;)) uskumru, Boğazda hamsi yerdi ve 1799 kalite 2-3 no iğneye kırçıllı,siyahı fazla olan hindi tüyü bağlanırdı.
    Yemi istavrit ise beyaz veya beyazı fazla olan kırçıllı hindi tüyü.
    Tüy benim favorim. Floşlar da güzel iş yapıyor, bulması kolay vs ama iğneye takılıyor,kurtarması zor.Tüy hiç takılmaz.
    Her neyse.
    Beden ve köstek için birşey demem .
    Nazlı balıkta ince ve uzun, hızlı balıkta kısa ve kalın.
    Bu ince ve kalın herkesin kendi ölçüsüne göre.
    Ben 30 bedene 25, 35'e 30 bağlarım.
    Sizler 0,15 bedene 0,10 bağlar, balık, hele de kolyoz yakalandı mı KADAYIF açar, daha iyisi her balık tutuşta yeni bir çapari açarsınız.
    Gece yemli ise akyemle olur.
    En önemlisi de ben bu şekilde çok uzun zamandan beri uskumru veya kolyoz tutmadım.
    HAydi sana rastgele.
    Aklına birşey gelirse sor.Eskilerden anlatırım.

3. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    allah razı olsun reis amca sende olmassan ne yapacağız bilmiyorum. geçen hafta onlar balığa gittiklerinde 10'lu istavrit çaparisiyle boş boş dolaşırken yanlarına bir tekne yanaşmış yardımcı olmak için bizimkilere böyle fazla balık yakalayamayacaklarını söyleyip bir tanesini tekneye davet etmiş. livarda en az 10-15 uskumru veya kolyoz olduğunu göstermiş ve bizimkilere 40 lı bir çapari hediye etmiş . ayrıca bu çapari ile düşü
    k hızda dolaşmayarını belirtmiş bizimkilerde dediği gibi yavaş yavaş gezinirken bir tane yakalamışlar . banada telefon etti illa takım ayarla gel diye. bende şimdi takım hazırlayacağım . bakalım artık hayırlısı.

reis amca bu arada çanakkalede de sahilden silikon ile uskumru aldıkları gözümle gördüm çok şaşırdım çünkü yaklaşık 15 senedir balığa gitmeme rağmen daha tutmak kısmet olmadı allah nasip ederde hafta sonu bir tane alabilirim . bana o bile yeter

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Halit

Bir taneyle sınırlama.
    Benim rahmetli babam,''- oğlum ekici ol da bilici olma.'' derdi.
    Yani sen oltanı at gerisini Allah'a bırak.
    O dilediği kadar verir.
    Evet rapala bize göre yeni bir icat olduğundan o konuda tecrübem yok.
    Minikleriyle denemekte mutlaka fayda vardır.

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Allah razı olsun.
    İnşallah, ben de sizlerle tanışmak ve sevgimin boyutunu artırmak isterim.

6. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    sağ olasın reis amca . biz burada sadece balık için her türlü tecrübelrinizi paylaşmak için bulunuyoruz. senin bu öğretici ve eğitici kimliğini umarım zamanı geldiğinde bizde kullanırız.sizlerden daha öğrenecek çok şeyimiz var. Allah senden razı olsun ve senin gibi büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin.

7. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    benim kulladıgım sistem tekli kursunsuz sistem. en ucta duz kısa saplı mustad iğne 3. metre 0.13 misina arkdasına ufak fırdondu yem olarak kesinlikle hamsi uskumru kolyoz vb. balıklar için en geçerli yemdir tek sorun yemi takınca kesinlikle iğnenin sap kısmını yemin içinde kalmasına ozen gösterilmelidir yoksa uskumru ve kolyoslar goruyor ve cok nazlı yakalanıyor

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Mutlu

Bu takımla nasıl avlanıyorsun.
    Tekneden dibe mi yoksa belli bir derinliğe mi koyuveriyorsun.?

9. saroz körfezinde uskumru takımı: (bu günlerde bol çıkıyormuş, haberi geldi)

1- palamut çaparisinin 20 iğnelisi. en sona 250-300 gr. iskandil. çaparinin önüne 5-7 adet kadar ağ kurşunu ardışık dizilmiş (bu kurşunlar özellikle ağların yapımında kullanılan kurşunlar) çaparinin son 3-5 iğnesine tavuk göğsü yemlenecek.

2- bildiğiniz 1 numara kaşık. bu kaşığın halkası ve 3'lü çapası çıkarılacak. kaşığın alt ucundan kancası çıkacak şekilde iç çukur kısmından bir adet beyaz iğne leğimlenecek. yine tavuk göğsü, uzunca (jülyen) kesilip tek iğneye takılacak. kaşıktan 5-7 kulaç geriye kurşun ağırlık girilecek.

her iki takım da, tekneden seyir halinde 15-20 metre geriden çeyrek yol ve daha aşağı hızla çekilecek.

rastgele....

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Demek ki balık suyun üstünde.

Peki yeme mi atlıyormuş, yoksa yeme gelince tüylere de hoşgeldin mi diyormuş?
    Takım çorbası gibi birşey bu,kimin aklına gelmişse.;)

11. reis sade tüylü çapariyle kıyaslanırsa son 3-5 iğne yemlenmişse daha avcı oluyor. geçen yıl bizzat kullandım bu takımı..
    2. takımı ise henüz yapmadım. alet edevat istiyor. daha doğrusu avlağımız marmara olduğu için ve uskumruyu da tesadüfen istavrit çaparisinde aldığımızdan, özellikle uskumru avı yapmadığımız için uğraşmadım açıkçası.

rastgele...

12. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda

sevgili mahir abi bu teknigi genelde yazın yada gece avında ışıkla avlanınca kullanıyorum tekeden atıp suyun yuzeyinden 3-5 metre asağıya dogru bırakıyorum zaten balık oradaysa kesin uzerinde oluyor ve daha önceki dediğim gibi ignenin sapını gizleyin balik kesinlikle görüyor cok denedim selamlar