Teknenin su almasına karşı ne yapılır??

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında yiv tarafından paylaşıldı.

1. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Selamlar, 3,5 mt fiber bir teknem var çift cidarlı, 1 adet livar var ve her zaman tıpası açık tutuyorum, bir de iki cidarın arasına giren suyun tahliyesi için arkada altta bir tıpa var.Livar içindeki tıpanın içten ve dıştan çevresi silikonlu, arka tıpanın da çevresi silikonlu ayrıca tıpanın üzerine teflon bant sarıyorum.Ama ne yapsam da iki kat arasına su giriyor, 2 kere suya indiriyorum tekneyi araya 10 litre civarı su giriyor, bu suyun nerden girdiğini çözemedim.. Ne yapmamı önerirsiniz?? Tekne gövdesinde çatlak falan da yok..:confused:

2. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Teknede tabanda gizli çatlak olabilir.

Bu çatlak fiberde tekne durduk yerde görünmeyebilir. Çatlak hareket etmeyen teknede yapışık durur. Zaten minicik bir çizik gibidir. Ancak tekne yol aldığında hele güçlü bir motor takıyorsanız suyun basıncının etkisiyle minik atlak azıcık bir ayrılma ile içeri su alıyordur. Ama bu çatlak o kadar küçüktür ki çıplak gözle üstten bakmakla anlaşılmaz. Tekneyi ters çevirip bir usta yardımıyla çeşitli noktalara baskı yaparak çatlak yeri bulmaya çalışın. Dediğim gibi ilk bakışta çizik gibi durur.

Sorun başka bir yerde de olabilir ama benzer örneklerde hep bu gizli çatlak sorunun temeli olmuştur.

3. 56562

56562 xxx xxxxx

1- Livar içinden, çift cidar ile yapılan yalıtım yıpranmış olabilir. Livarda sürekli su tuttuğunuza göre bence bu kuvvetli bir ihtimal.

2- İç ve dış cidarın ek yeri olan ve dıştan lastik bir kuşak ile gizlenmiş yerlerde ayrılmalar olmuş, ve bu bölüme çarpan sular araya sızıyor olabilir.

3- Motorun takıldığı ayna ile kıç parçasının arası dışarıdan boşluk yapmış ve bu aradan seyir sırasında su giriyor olabilir.

4- Arkadaki su boşaltma tapası her ne kadar sızdırmaz hale getirilsede, tapayı taktığınız ve tekneye sabit olan parçası ile tekne arasında boşluk kalmış olabilir.

4. ozan

ozan Ozan

tekneyi indirirken pabuçların değdiği yerleri iyi tarayın. kıl gibi ince çizgiler olmalı sizin anlattığınız durumda. onları bulur spiralle zımparalarsanız problem kaynağını görürsünüz. yoksa ne tıpadan ne de ek yerlerindeki yalıtıma sıçrayan sudan 10 lt. su girmez içeri

5. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Bi ara biyerlerde okumuştum, çift cidarın arası köpük vs bir malzemeyle dolduruluyormuş, acaba böyle bir işlem çözüm olabilir mi? Suyun gireceği yer olmazsa su da giremez mantığı..??

6. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Bu yapılabilir. Ama bayağı masraflı çıkacaktır. Altı kesip içeri köpük sıkılabilir. Doldurulduktan sonra tekrar kapatılır. Ama iyi yapılmazsa yada dengesiz yapılırsa kötü olur.

Tekneyi kaldırın. Arasına su doldurun. Sızıntının kaynağını bulursunuz. Sonra suyu boşaltıp orayı tamir ettirin. Bu çok daha kolay.

7. yalkinh

yalkinh Haldun

Arkadaşlarımız mantıklı cevaplar vermişler bende ekleme yapmak isterim..Fiber teknenizde imalatta uygulanan gelcoat malzemesinin kalitesizliği veya aplikasyon hatası sebebi ile osmoz denilen olay başlamış olabilir.ortalama olarak fiberlerde 5 6 yaşından sonra başlaması muhtemel bir yapısal sorun olup tamiride maalesef kendinizin sahilde yada çekekte yapabileceği bir şey değildir ve pahalıya malolur.

8. muratrb

muratrb murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 3.5 kg
    merhaba,
    aynı sorun bende de var,ama araya giren su yağmur suyu,bunu atmak için ucuz 12 voltla çalıştrırabileceğim ucuz bir pompa önerebilirmisiniz,yalnız pompa dalgıç pompa olmamalı,çünkü araya sokamıyorum.cevaplar için şimdiden teşekkürler.