Tekneyle balık tutmaya gitmek isteyen arkadaşlar bi bakın isterseniz.

Konu, 'Organizasyon Duyuruları' kısmında brsdmrc tarafından paylaşıldı.

1. Palamut Yalayut

Palamut Yalayut ALİ KAHYA

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    Favori Makine:
    SHIMANO AERO 5000
    En İyi Avı:
    2.5KG EŞKİNA
    İlk etapta teknesi olan birini bulmak lazım dediğim giib ben tekneyle pek avlanmadığım için pek yok yordam bilmem bu konuda. Zaten dediğin gibi takımı zaten tekneden sağlayabilirsek yemi de canlı olarak bulunduruyorlar. Yada ilk önce yem tutmaya da gidebiliriz yani. Bu konuda sen yardımcı olabilirmisin Engin? Senin bildiğin biri varmı yada organizasyon yapacak birkaç kişiyle tanışıp birlikte gitmek isterim doğrusu.

2. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Benim kendim ayarladığım bir tekne var ama sadece beni alıyor yani başkalarıyla ava gitmiyor. herkez kendi takımını kullandırmaz o yüzden siz kendi takımınızı dediğim gibi araştırıp temin edin o size sadece orada hangi takımı kullanacağını söyler. bu arada tekneden özellikle lüfer avında en fazla 2 olta atabilirsiniz. tabi bu tekne hareket halindeyken geçerli öteki türlü sürekli takımları karıştırırsınız. biz bu konuda şu şekilde organize oluyoruz; bir kişi yem temini sağlıyor yani canlı istavrit ve ya zargana yakalamaya çalışıyor diğer 2 kişi lüfere çalışıyor ama çok dikkatli olmak lazım. deneyim olmasına rahmen takımlar karışabiliyor ve çözmek çok sıkıntılı olabiliyor. nereden çıkacaksanız o bölgeye önceden gidip kiralık tekneleri araştırıp kaptanla tanışmak lazım, kaç kişi gelebiliriz gibi konuşursanız fiyat belirler ama tahminen öğlene kadar size verecekelri fiyat tekne boyutuna göre 120 ila 200 arası olur. ne kadar kalabalık olursanız av o kadar kötü geçer nedeni de karışan oltaları açmaktan ne tuttuğunuzu anlamassınız. biz 4 kişi de gitsek 2 tane olta atıyoruz. akıntının olmadığı yerlerde ancak 4 olta atarız. min. birde tekne kamışı almanız lazım max uzunluk 2.40 olacak ben genelde el oltası kullanıyorum. boğazda kurşun 200 gr dan 500 gr a kadar değişebiliyor.

3. Palamut Yalayut

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    Favori Makine:
    SHIMANO AERO 5000
    En İyi Avı:
    2.5KG EŞKİNA
    Ben zaten el oltasıyla atmak istiyorum , ama en az 3 kişi gitmek gerekiyor , çünkü tekneyle av yapmak için dediğiniz gibi 120 ila 200Tl arasında fiyatlar değişiyorsa 1 yada 2 kişi için biraz ağır gelebilir, Birde bu avın sonucunda balık tutamama riski de mevcut. Adam başı 35 - 40 tl verilebilr ama fazlası biraz zor. Benim asıl istediğim bu işi bilen usta adamlarla avlanmak ve bu işin zevkini her yönden çıkartmak istiyorum.

4. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    4 ve ya 5 kişi de gidilebilir ama dediğim gibi iyi anlaşıcağınız kişiler olacak ve fazla olta atılmayacak sırayla olta atılacak. biz öyle yapıyoruz gayette güzel anlaşıyoruz. yani balık olmasa bile ortam güzel oluyor o boğaz havasını solumak bile güzel. öyle anlar oluyor ki sadece kaptana veriyoruz oltayı onu izliyoruz onun tuttuğu balıklar bile bizi kendimiz tutmuşcasına sevindiriyor. inşallah düzgün bir kaptana denk gelirsiniz. bazısı hiç yardımcı olmaz bazısı da kendi takımlarını bile size verir kullandırır. sizi güzel meralara götürür. benim tanıdığım iki kaptan var ikisi de haftasonları malesef dolu uygun değiller.

5. Palamut Yalayut

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    Favori Makine:
    SHIMANO AERO 5000
    En İyi Avı:
    2.5KG EŞKİNA
    Anladım ben önümüzdeki hafta özellikle lüfer ve çinekop için 1 hafta izin aldım işyerinden. Bakalım artık tekne bulamazsam kıyıdan olta atarım. Zaten benimle birlikte gelecek , benim kadar balık hastası pek arkadaşım da yok. Yenikapıda birkaç tekneci tanıdık var ama uzun zamandır uğramıyoruz yanlarına. Bi ziyaret ederiz olmazsa.

6. brsdmrc

brsdmrc Barış

Favori Kamış:
    Lineaeffe baia grande 420
    Favori Makine:
    okuma im65
    En İyi Avı:
    serrasalmus nattereri, yani bildiğin kırmızı karınlı amazon Piranhası
    Bende 2li muhabbetinizin arasına katılayım isterim. Benim düşüncemde işi bilen bi kaptanla tekne ayarlayıp buradan isteyen arkadaşları bulup, en fazla 4-5 kişi olacak şekilde, takımlar kurmak. Kurulan ilk grup diğerlerine rehberlik eder, kayığı şurdan bulabilirsiniz. Şöyle yaparsınız böyle yaparsınız gibi...
    Aslında anadolu yakasından bi arkadaşta bu işe girişse en azından oradan gelmek isteyen arkadaşlara kolaylık olur.
    Bu arada tekrar soruyorum, Yenikapı nereden tekne bulabiliriz, ya da haliçten?

7. Palamut Yalayut

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    Favori Makine:
    SHIMANO AERO 5000
    En İyi Avı:
    2.5KG EŞKİNA
    Bende avlanacağımız meraları bilen bir kaptan ve diğer arkadaşlarla bu şekilde bir gruba katılmak isterim. Lüfer önümüzdeki hafta mutlaka yüzümüzü güldürecek buna inanıyorum. Ama kıyıdan almak tekneden almaktan daha zor. Zevkli bir ortam olacağından eminim ancak bize rehberlik edecek birisinin olması gerekiyor. Ben yenikapıdan epey uzak kaldım. Eskiden oradan birkaç tekneci tanıdığım vardı ama artık bağları koparttık. Önümüzdeki hafta izinli olduğum için tekneyle lüfer avına çıkmak istiyorum bize rehberlik edecek birinin yardımlarıyla bu avı gerçekleştirebiliriz.

8. brsdmrc

brsdmrc Barış

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma im65
    En İyi Avı:
    Yani orada (yenikapı) kiralyabileceğimiz yer var değilmi

9. tcomak

tcomak Tayfun Çomak

Favori Kamış:
    linea effe
    Favori Makine:
    dam
    En İyi Avı:
    kefal 2 kg
    benide ekleyin listeye arkadaşlar.

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Size bilgi kabilinden bir sürü şey yazmıştım, yanlışlıkla bir tuşa bastım hepsi kayboldu.:(
    Tekrar yazamayacağım, belki daha sonra.

Rastgele.

11. brsdmrc

brsdmrc Barış

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma im65
    En İyi Avı:
    1-barış demirci-BRSDMRC
    2-yunus-y.avluk
    3-hamdi-büyükçolpan
    4-arif-colonel-62
    5-serkan-serkan77
    6-erdoğan-eldvin
    7-murat-istcool
    8-kadir-kadri2323
    9-murat yıldız-starmix
    10-tayfun- tcomak

listede ismi olan arkadaşlar özelden telefon numaralarını gönderirse telefonla organize edebilirim. Listede ismi olmayan arkadaş varsa uyarsın. Kontenjan şimdilik 12 kişi.
    12 den fazla kişi olursak veya kiralayacağımız tekne 12 kişilikten az olursa grubu takımlara bölerek başka bir tekne ile çıkmalarında yardımcı olunabilinir.

12. brsdmrc

brsdmrc Barış

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma im65
    En İyi Avı:
    REİS, büyük bi merakla yazacaklarınızı bekliyorum. Saygılar...

13. y.avluk

y.avluk yunus

Favori Kamış:
    lineaeffe
    Favori Makine:
    d.a.m.
    En İyi Avı:
    çapari ile eşkina:)
    evet saygıdeğer REİS abim gerçekten merak ettik şimdi..tecrübelerinden nasiplenmek istiyoruz..sonsuz saygılar..

14. kedi

kedi kazim

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    Okuma
    Liste dolmadan yetişmişiz. :)
    Benide yazın. Tel gönderiyorum.
    Balık bahane muhabbet şahane nede olsa :)

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hayy Allah iyiliğinizi versin.
    O kadar da önemli değil, çoğunuzun bildiği şeyler.:)

Balığa gitmek için iki tip tekne var.
    Biri balıkçı teknesi, diğeri özel tekne.

Balıkçı teknesinden balık tutabilmek hatta o tekneye binebilmek için sarı balıkçı ruhsatı lazım( çok kişide var sanıyorum), yoksa sahil güvenlik yakalarsa ceza yazıyormuş.
    Balıkçı teknesinde, gerçek bir balıkçının hayatından bir kesiti yaşamak, onun tecrübelerinden yararlanmak, belki hatıralarını dinlemek mümkün olabilir.
    Fakat, balık teknesinin hiçbir lüksü yoktur, belki oturacak yeri bile yoktur, çişin gelince(afedersiniz)) bir kaba işersin, yüzde 99'unun tuvaleti yoktur.
    Onlar sadece balık tutarlar.
    Ve, böyle bir teknede en fazla üç kişi olabilir. İdeali, iki kişidir.
    Siz hiç balıkçı ruhsatlı bir teknede dört, beş veya altı kişi gördünüzmü(balık tutarken)?
    Göremezsiniz, çünkü (kalabalık, fiyatı düşürür ama) balık tutmaya uygun değildir.
    Özel tekneden balık tutmak için hiçbir şey gerekmez, çoğunlukla konforu da vardır, teknenin büyüklüğüne göre istediğiniz sayıda gidebilirsiniz.
    Burada amaç, deniz pikniği, gezip eğlenme gibi işlerdir, rast gelirse, şansınız varsa balık da tutarsınız, çoğunlukla da (bazı arkadaşların işaret ettiği gibi )birbirinizin oltasını tutarsınız.:)

Fiyatlara gelince,
    Ben Anadoluhisarını biliyorum, genelde bütün boğazda aynı fiyatlar geçerli sanırım.
    Saati 50-60 TL veya günlüğü 250-300 TL diyorlar. Genellikle bir iki saatlik kiralamak istemiyorlar, çünkü başka müşteri bulma imkanları yok.

Kimi 100-150 TL bana yeter deyip kabul ediyor, kimi de ben günlük kirayı alırım, sen ister bir saat, ister beş saat kal diyor.
    İyi biz de beş saat kalırız demeyin, balık yoksa denizin üstünde çırpınıp durmak pek zevkli olmayabilir.

Şİmdilik bu kadar, sormak istediğiniz olursa, biliyorsam cevaplarım.

Selam ve sevgiler, rastgele.

16. brsdmrc

brsdmrc Barış

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma im65
    En İyi Avı:
    REİS abimiz gibi balıkla uğraşan çoğu insan aynı şeyi söylüyor. Özellikle akıntılı bölgeler için. Ama bu iş inşallah olacak. En azından başlamış oluruz işin içine girmiş oluruz, baktık olmuyor bölünürüz ama en azında beraber balığa gidebileceğimiz 3-5 arkadaş olur.

1-barış demirci-BRSDMRC
    2-yunus-y.avluk
    3-hamdi-büyükçolpan
    4-arif-colonel-62
    5-ali- Palamut Yalayut
    6-kadir-kadri2323
    7-murat yıldız-starmix
    8-tayfun- tcomak
    9-kazım- kedi

bu arada listeden bana dönmeyen arkadaşları çıkardım. Şimdilik bu liste sabit. İlk organizasyonu yaptıktan sonra, buradan diğer gitmek isteyen arkadaşlara rehberlik ederiz.

17. Palamut Yalayut

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    Favori Makine:
    SHIMANO AERO 5000
    En İyi Avı:
    2.5KG EŞKİNA
    Arkadaşlar bu organizasyon için belirlenen herhangi bir tarih varmı. Ben önümüzdeki hafta sadece balığa gidebilmek için iş yerinden bir hafta izin aldım. Zannediyorum ki önümüzdeki haftaya yetişmeyecek. Daha sonraki zamanlar için cuma akşamlarından cumartesi akşamına kadar sizlere herhangi bir zamanda eşlik edebileceğimi düşünüyorum. 18/10/2010 tarihinden sonraki organizasyonlara haftasonları dahil olabilirim. Bilginize,

18. brsdmrc

brsdmrc Barış

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma im65
    En İyi Avı:
    ayın 16-17 sine yetiştirmeye çalışacağız inşallah. 3 tane tekne oprsiyonu var daha da araştırıyorum. buradan ve özelden haberdar edeceğim sizi

19. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Hadi bakalım hayırlısı. tekne avının tadına varırsınız umarım. kıyı avcılığını daha çok seven biri oalrak genelde tekne ile avlanıyorum . nedenine gelince kıyının kalabalıklığı ve insanların agresif tavırları ve anlayışsız davranışları. ama tekne avı da gerçekten çok keyifli.

20. serkan77

serkan77 SERKAN

ben hala burdayım arkadaşlar bende kısmetse geliyorum aslında bir akrabamın teknesi vardı bende onu aradım ama satmış eğer halledemezsek o bize bir tekne ayarlıyacağınıda söyledi. ama tabiiki kişi sayısı bizim içinçok önemli tam liste oluşursa daha rahat bulunur