temizlenmiş balık buzlukta ne kadar saklanabilir?

Konu, 'Genel Konular' kısmında Muratın Takası tarafından paylaşıldı.

 1. Muratın Takası

  Muratın Takası

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  415
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  oltam
  En İyi Avı:
  Gelse :)
  Dedem geçen sene bolca palamut alıp buzluğa stoklamış acaba bozulmuşmudur. Bir sene geçti üstünden çünkü. Bilgilerinizi bekliyorum :)
   
 2. aynalı81

  aynalı81

  Mesajlar:
  129
  Şehir:
  Düzce
  Favori Kamış:
  Rastgele......
  En İyi Avı:
  Sazan 4x4. yayın 3kg 20gr..
  Değerli dostum derin dondurucuda saklanan ürünler...Dışarı çıkartılıp buzları çözülmediği sürece, tazeliklerini kaybetmiyorlar bildiğim kadarıyla, Saygılar...
   
 3. evet aynı biliyorum bende yeterki buzluktan çıkmasın çıkıp tekrar koyulursa bozulur..
   
 4. TAM35SARGOS

  TAM35SARGOS

  Mesajlar:
  50
  Şehir:
  TAM35
  Favori Kamış:
  SIRTI,OLTA
  En İyi Avı:
  2.5 KG TOMBİK
  Balık nasıl alınır ve saklanır?

  Yapacağınız yemeğin tatlı ve sağlıklı olması için balığın alınmasının ve saklanmasının çok iyi bilinmesi gerekir, çünkü kırmızı etlerde olduğu gibi uzun süre dinlendirilmeye ve terbiyeye gelmez. Tazeyken veya tazeliğini muhafaza ederken tüketilmesi gereklidir. Bu nedenle dondurulacak balığın da satın alınırken taze olması gerekir. Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlıyabiliriz.


  1. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

  2. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.

  3. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.

  4. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Ancak bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadklarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannedersede aslında bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgahtan kesinlikle balık alınmamalıdır.

  5. Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.

  6. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.


  Balığın alınması kadar saklanması da çok önemlidir. Balıklar genelde oda sıcaklığında(20°C) 20 saat süre ile tazeliklerinden bir şey kaybetmeden durabilirler. Bu kış ayları için geçerli olup yaz aylarında klimasız mahallerde bu süre oldukça kısalır. Eğer bu süre 20 saati geçecekse muhakkak temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabının +5°C’lık hacminde 3 gün, tek yıldızlı buzdolaplarının buzluklarında ki, buranın sıcaklığı 0 ila -5°C arasındadır, 14 gün saklanabilir. Daha uzun süreli saklamalar muhakkak üç yıldızlı buzdolaplarının -18°C’lık "deep-freeze"lerinde veya bağımsız "deep-freeze"lerde yapılmalıdır. Deep-freeze"lerde saklama süreleri hamsi, sardalya gibi küçük balıklar için 3 ay, 3 ila 4 adedi bir kilo gelen çipura,lüfer gibi balıklar için 5 ila 6 ay. Beheri 1 kilodan büyük balıklar için ise 6 ila 8 aydır. -25°C’lık "deep-freeze"lerde ise bu süre yaklaşık %50 artar.

  Balıkların dondurulmadan önce temizlenmesi gerektiğini belirtmiştik. Ancak hamsi, sardalya ve gümüş gibi balıklar bunun istisnasıdır. Bu balıkların temizlenmeden saklanması gerekir. Dondurduğunuz balıkları çözdüğünüz taktirde tekrar dondurmamalısınız bakteri üremesi açısından sakıncalı olabilir. Bu nedenle donduracağınız balıkları aile nüfüsunuza göre iki veya üç kişilik porsiyonları içeren öğünlere bölerek dondurmak yukarıdaki problemin halli için tavsiye edilir. Balığı dondurmadan önce porsiyonlara bölüp aluminyum folyo veya asetat ile ambalajlamalı, ve üzerine balığın cinsini, dondurulduğu tarihi içeren bir etiket (stiker) yapıştırmalısınız. Ambalajları önce buzdolabının 0 ila +5°C’lık bölümünce birkaç saat soğutmalı, bilahare derin dondurucuya koymalısınız. Bu işlem esnasında derin dondurucunuzu "şoklama" konumuna getirmelisiniz.Balığı çözeceğiniz zaman ise, iri balıkları buzdolabının normal kısmına alıp bir gün dinlendirerek çözebilirsiniz. Haşlanmış küçük karidesleri ise hemen sıcak suya atabilirsiniz.

  Balıkları dondurmadan önce hafifce tuzlamakta yarar vardır. Eti diriliğini muhafaza eder.

  Balıkları donmuş olarak muhafaza ederken dikkat edilecek önemli bir husus ta çözülmüş balıkları tekrar dondurmamaktır.
  meltem.gen.tr
   
 5. TAM35SARGOS

  TAM35SARGOS

  Mesajlar:
  50
  Şehir:
  TAM35
  Favori Kamış:
  SIRTI,OLTA
  En İyi Avı:
  2.5 KG TOMBİK
  BALIKLAR: buzdalabı derin dondurucu
  Yağsız Balıklar 1 gün 6 ay


  Yağlı Balıklar 1 gün 3 ay
   
  Son düzenleme: 3 Eylül 2006
 6. günay bilgilendirmen için sagol...
   
 7. TAM35SARGOS

  TAM35SARGOS

  Mesajlar:
  50
  Şehir:
  TAM35
  Favori Kamış:
  SIRTI,OLTA
  En İyi Avı:
  2.5 KG TOMBİK
  Rica ederim ama yine de biz evde balığı dondurmayalım. Çünkü evde dondurma işlemini yeterli şekilde yapan dondurucular olmadığından bu işlem pek sağlıklı değil ayrıca balığın her zaman taze olarak bulunabildiği bi ülkede yaşıyoruz bu yüzden her zaman taze balıktan yanayım....
   
 8. darkdream1977

  darkdream1977

  Mesajlar:
  451
  Şehir:
  Tokat - Turhal (Samsun )
  Favori Kamış:
  mantarlı - makinalı takım
  En İyi Avı:
  yayın 8 kg ( elle :) )
  bi şey olmaz ye...
  yemezsen gönder ben iyim
  çözdürdüğün zaman tüketmen gerek ama...
   
 9. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  79
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  Tecrübelere göre derin dondurucuda uzun süre kalan palamut tadını kaybediyor.
  uzun süre dediğim, 3-4 ay.
  Bir yıllık balık belki yenir de tad verir mi bilemem.
  Çinekop lüfer ise daha uzun süre tadını koruyarak kalabiliyor.
   
 10. Muratın Takası

  Muratın Takası

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  415
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  oltam
  En İyi Avı:
  Gelse :)
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler bu durumda balıkları afiyetle yiyebiliriz yani :D
   
 11. Reis baba'ya katılıyoruyum
  Balık cinsine göre lezzette farklılık olabilir.
  Fakat, Derin dondurucudan alınıp çözüldükten sonra tüketilmeyen ürünlerde sorun olur.
  Fakat anında tüketilenlerde sorun olmaz
   
 12. Look2Me

  Look2Me Enes EKİZ

  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  Düzce
  En İyi Avı:
  95 cm Turna
  Dondurucuya konulan balıklar kesinlikle tuzlanmamalıdır. Bilirsiniz ki tuz bir bu çözücü olarak kullanılmaktadır. (Örnek : Yollardaki buzu çözmek için tuz kullanılır) İşte bu yüzden bozulmadan beklemesi için kesinlikle tuz kullanmayın
   
 13. TAM35SARGOS

  TAM35SARGOS

  Mesajlar:
  50
  Şehir:
  TAM35
  Favori Kamış:
  SIRTI,OLTA
  En İyi Avı:
  2.5 KG TOMBİK
  Siz taze olduğunu düşünüp yiyorsunuz fakat balıkta bozulma sadece duyusal yollarla hissedebileceğimiz şekilde belirmez. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca deep freeze de dondurma işlemi 0 ile -5 derece arası kritik bölgenin yavaş geçilmesi sonucu hücrelerde oluşan buz kristallerinin büyük olmasına sebep olur, ve bu büyük buz kristalleri hücre zarını parçalayarak hücre içinde bulunan suda çözülen bileşiklerin çözdürme sırasında kaybına neden olur. ;)
   
 14. Ghost-rider

  Ghost-rider

  Mesajlar:
  58
  Şehir:
  İzmir/Narlıdere
  Favori Kamış:
  olta ile tekneden ise misina
  En İyi Avı:
  52 tane iri mercan (tekneden)
  peki bu balıklar organları ile mi koyulur buzluğa?
   
 15. ozanbesinci

  ozanbesinci Ozan BEŞİNCİ

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  1
  Şehir:
  Bodrum
  biz 5-6 ay buzlıkta saklıyoruz hiç bir şey olmuyor.