teoman amcadan Amatör Ruhlu Balıkçılıkta Sosyal İlişkiler

Konu, 'Makaleler' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Teoman amca onceden yolladigin bi makale vardi onu ekliyorum ellerinden operim sevgiler.......

3-25-2006 Sevgili dostlar,şu anda AMASYADA lapa,lapa kar yağıyor.amatör ba
    lıkçı kartımı yeniledim.duyarlı dostlarımı,önerileri doğrultusunda,nisan ayında baş
    lıyacak olan,av yasağına uymak için bütün olta takımlarımı rafa kaldırdım.bu so
    ğuk hafta sonu boş oturmamak için,25 senelik amator ruhlu balıkçılığımda,edindi
    ğimda edindiğim,kazandığım veyaşadığım tecrübelere dayanarak,sizlere bu konu
    yu,yazmaya karar verdim.amatör ruhla yapılan,bu balıkcılığın,en önemli kazanımı
    insanlar arasındaki:sosyal,etnik,siyasi ve kültürel farklılığın,ortadan kalkmasıdır.
    ayırımcı değil,birleştirici ve paylaşımcı.demokratik bir ortamda,aynı ortak payda
    da,yapıcı bir şekilde,insanların birleştiklerini gördüm ve yaşadım.günlük yaşamımı
    zda:hepimiz,bir işci bir memur,teknik eleman,idareci,brokrat,siyasetci,sanatcı,
    esnaf gibi,sıralıyabileceğim,bir çok işlerde çalışırız ve bir iş gününde,saatinde,be
    lirli statüler dğrultusunda,ilişkilerimiz olur.bulunduğumuz pozisyon itibariylede,ya
    yapıcı kişi yada yaptırımcı kişi oluruz yada uygulayıcı ve denetici kiş veyahutta
    eleştirilen ve eleştirici kişiler oluruz.bu olgu,bir iş günü,haftası,ayı ve senesi itib
    arıyla devam eder gider.bu anlattığım kişiler,eğer amatör balıkcılık ruhunu taşıy
    orsalar..muhakkak hafta sonu tatilindebir araya gelirler.nasıl gelmesinlerki?..
    bir haftalık iş zamanındaki molalarda..hep,geçen hafta sonu yapılan aktiveteler
    de,yaşadıklarımızı birbirimize anlatırız.tuttuğumuz büyük bir balık,başımızdan geç
    en ilginç bir olay ve maceralar,hep bu iş molalarının konusunu oluşturur ve bun
    lar kulaktan kulağa yayılır.bir sonraki hafta sonu tatilinde,bu ruhu taşıyan insan
    lar birbirine yaklaşmaya başlar.yeni guruplar oluşturulur veyahutta belli grubunu
    za bir başkası katılmak ister.sizin gibi balık yakalamak,sizin yaşadığınız ilginç,ola
    y ve maceraları yaşamak isterler.işte bu yeni katılımcılar,çalıştığınız yerde,bir
    arkadaşınız veya bir yöneticiniz,oturduğunuz mahallede,sitede bir komşunuz ve
    de alış veriş yaptığınız bir esnaf olabilir.haftasonu gelipte balığa gitmeye karar
    verdiğinizde,yukarıda sıfatlarını saymaya çalıştığım kişiler hep bir araya gelebilir
    ,hepsi av elbiselerini giyer,olta takımlarını alır ve aynı vasıtaya dluşarak,aynı is
    tikamette yola çıkarlar.onların bu çıkışlarını,kimseler farketmez,çünki henüz gü
    neş doğmamıtır ve herkez tatlı uykusundadır.bu amatör ruhlu balıkcılar,sessiz ve sakin bir şekilde yola çıkarlar.bu yolculukta anlatılan ikginç konular,yapılan
    espiriler,bu insanları dahada birbrine yaklaştırdığı gibi,yolculuğunda monotonluğ
    unu siler vaktin nasıl geçtiğini anlamazlar.aydınlanan günün ilk saatlerinde su
    kenarına geldiğinizde,artık tek bir amaç vardır,herkes günlük sıfatlarını terk eder
    oltasının başına oturur.herkes sudan nasibini çıkarmaya çalışır.yemek vakti geli
    nce yine herkes bir araya gelir,imece usulü,herkez yemek hazırlığına başlar.ye
    mek ya yengelerin hazırladığı enfes birşeyler olur yada sudan çıkarılan nasiplerle
    bir sofra teşkil edilir.işte buradada,kişilerin pratik hayattaki becerileri ön plana
    çıkarak,kimi iyi ateş yakar kimi iyi çay demler kimide benim gibi iyi salata yapar
    kimi tava işini.kimi izgaraişini iyi becerir kimide balığı daha iyi ve pratik temizler,
    hazırlar.hizmet gençlere ve acemilere düşerken,sakilikte en kıdemli balıkcımıza
    düşer.eğer günü birlik bir avsa,bu öğle yemeği olup,sohbetler kısa tutulup tek
    rar ava dönülür,eğer bir gecelik avsa,bu yemek akşam yemeği olur ve gecenin
    geç saatlerine kadar sürer.işte,bu yaptığımız amatör ruhlu balıkcılıkta,bu yemek
    saatleri..demokratik,paylaşımcı ve yapıcı,eğlendirici,bir açık oturum şekini alır.
    kişiler ,bu yemeklerde,dert ve sıkıntılarını anlatır,acı tatlı anılar ve maceralar anlatılır.espiriler patlatılır,şakalar yapılır.sıkıntı vedertlere ortak çözümler üretilir
    kişilerin yapabileceği çözümlere söz verilir.şakaya şakayla,espirilere espirilerle
    karşılık verilir.bütün bu söyleşilerin dozunuda en kıdemli balıkcı ayarlar.günlük hayatımızda,sıfatımız ne olursa olsun,bu yemeklerde ve bu avcılıkta,hepimiz bir oluruz.anlatımlarımızla,ifadelerimizle,desarj olur,rahatlar ve yeni dostluklar kaza
    nır,var olan dostluklarımızıda daha yapıcı bir şekilde sürdürürüz.aynı iş kolunda
    isek..dahah yapıcı ve verımli ilişkiler kurarız,aynı mekanlarda komşuluk yapıyors
    ak,daha sicak ve samimi oluruz.işte amatör ruhlu balıkcılıktaki bu olguların yan
    sımaları,günlük,toplumsal yaşamımızdaki hayatımızı.çok olumlu bir şekilde etkile
    miş olur ve hayata biraz daha olumlu bakıp,bağlanırız.oltanız balıksız kalmasın,
    yeni balığa çıkacaklara,haydi ragele. TOM AMCA.

2. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    sosyal ilişkilere dair

Ağzınıza sağlık valla.Harika yazmışsınız.Yazalı epey olmuş ama ben daha yeni okudum.Zaten ne zaman yazıldığı pek önemli değil,ne zaman okunsa güncelliğini koruyan şeyler var orada. Teşekkürler!

3. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    merhaba

değerli tom amca buranın yenilerinden olduğum için bu güzel yazınızı henüz okuma fırsatı bulabildim.bu sitede siz ve sizin gibi değerler oldukça emin olun doğa ve insan sevgisi dahada artacaktır .tecrübelerinizden bizleride faydalandırdığınız için sonsuz teşekkürler.sevgiyle kalın.

4. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    amatör balıkcılıkta sosyal ilişkiler

sevgili dostum,mehmetc.saklı kalan bir düşünce ve fikir yazımı gün ışığına çıka
    rıp,yenı balıkçı dostlarımızında okumasını sağladığın için,çok teşekkür ederim.in
    şallah,izine ayrıldığında kocaman balıklar tutar,heyecanlı avlar yaşarsın,oltan
    balıksız kalmasın.TOM AMCA

5. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    Teoman ağbi ellerine sağlık, ben anca okuyabildim, kusura bakma, ama her an okunabilecek bir yazı olmuş.

6. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Teoman Bey ellerinize sağlık.Çok güzel kaleme alınmış.