terme' de balıkçılık

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında icemaster tarafından paylaşıldı.

1. icemaster

icemaster Hüseyin

terme hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere biraz bilgi vermek istiyorum. terme'de aşağıdaki balıklar halihazırda bulunmaktadır;

-sazan
    -turna
    -kefal (tatlısu kefalı)
    -kızılkanat
    -çapak (tahtabalıığı)
    -duman ( bilimsel adını bilmiyorum :) )
    -bıyıklı balık
    -gümüş
    -kadife
    -birçok ticari değeri olmayan balık

peki nerede ne tutulur peki?

turna;
    terme çayında, semenlik gölü, akgöl, ahmetbeyköyü su kanalı, miliç derelerinde ve hemen hemen tüm su kanallarında,

sazan;
    semenlik gölü (oldukça fazla), akgöl, az da olsa terme çayı, miliç dereleri,

bıyıklı balık;
    kocaman deresi, terme çayı;

çapak;
    semenlik gölü, akgöl, miliç dereleri,

kadife;
    terme çayı, semenlik gölü akgöl, miliç,

kefal;
    miliç dereleri, akgöl, semenlik gölü

duman,
    terme çayı,

kızılkanat;
    semenlik gölü, akgöl, miliç dereleri,

görüldüğü gibi hemen hemen tüm balıklar her yerde var. bu balıklar 40 yıl önce devasa boyutlarda tutulabiliyormuş. babamlar balığa gittiklerinde gördükleri turnabalığından korkmuşlar ( yaklaşık 1.5 m lik bir turnabalığı imiş ki avlamaya korkmuşlar karışmamışlar balığa hiç). sazanlar ise 15 kg a kadar çıkıyormuş. 15 kg lık bir sazanı arkadaşım tutmuştu. şimdilerde ise 500 gr lık sazan çıkarsa büyük sayılıyor :(

bir de turnabalığı için orman bakanlığının su kanalları var çobanyatağı denilen sahil şeridinde ancak oraya gitmek ve kanalları dünyanın 2. en büyük kavaklığı içinde bulmak ustalık ister. galiba yasaklanacak yakın bir zamanda. kuş cenneti ilan edildiğini duydum ama yasaklanacağı söylenti gibi geliyor.

ilgilenenlerin bilgilenmesi için yazıyorum. bilinçli avcılara ihtiyacımız var. kalın sağlıcakla...

2. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Usta verdiğin bilgiler ve paylaşımın için teşekkürler.Hitapta yanlışlık yapmamak için lütfen imza ayarlarını yaparmısın.(isim-yaş-memleket)

3. icemaster

icemaster Hüseyin

sanırım şimdi oldu

imza olayını yeni gördüm. düzelttim . umarım olmuştur... :))) hoşçakalın..

4. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    paylasim icin tesekkurler huseyin bey eskiden hersey guzelmis 5 yil sonra bugunler icin konusacagiz bir kg sazan cikardi diye cunku 5 yil sonra hix balik kalmiyacak bilincsizlik yuzunden....
    saygilarimla