Testere balığı ve Tatlısu levreği

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında eozsoyeri tarafından paylaşıldı.

1. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Merhaba abilerim sizlere bir sorum var..Forumlarda hep okuyorum ama çözemedim.Testere balığı denilen balık ile tatlı su levreği(üzerinde kahverengi çiziler bulunan) aynı balık mıdır?Ayrıca bu balık girdiği suyu kurutur mu?yani kendinden başka tür bırakmayana kadar yermi ne bulsa..

2. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    :(
    Merhaba Erdem;
    Hayır aynı balık değiller. Testere balığı Pristidae familyasına ait bir balıktır. Tüm sıcak denizlerde yaşar, Atlas okyanusu ve Akdenizde iki türü vardır. Pristis pristis ve Pristis pectinatus.
    Vucutları uzundur ve köpek balıklarına benzer. Başları biraz yassılaşmıştır. Burunları kılıç şeklinde uzamış olup, yanlarda dişler bulunur. Ayrıca yan taraflarda yer alan dişlerin uç kısımları küçük dişcikler içermektedir ve solungaç açıklıkları başın alt kısmında yer almıştır. Burunlarıyla çamurları karıştırıp, içerisindeki hayvanlarla beslenirler. burundaki dişleriyle çarpıp yaraladıkları balıkları da yerler. Bazen balinalara saldırıp onların karınlarını deşerler. Bu sırada genellikle kılıç şeklindeki burunları kırılır. ( Prof. Dr. Mustafa KURU, Omurgalı Hayvanlar)

3. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Kırklarelindeki çoğu gölette bu tür balıklardan var.Dikine çizgiler var üzerlerinde. İki tane ayrı sırt yüzgeçleri var. kimisi tatlısu levreği diyor,kimi de testere. Son derece lezzetsiz bir balık ve kılçıklı. Ben testere balığını Erol hoca'nın verdiği tarifle aynı biliyordum.Acaba tatlısu da levreğe benzeyip de adı halk dilinde testere olan bir balık mı var? Bu konuda bilgisi olan birisi bizi aydınlatırsa sevinirim.

Son düzenleme: 16 Mayıs 2006
  4. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Büyük ihtimal öyle birşeydir. Nasıl Dere alasına dağlardaki soğuk akarsularda yaşadığı için Dağ alası ismi yakıştıtıldıysa bunada ağzını içindeki dişlerden ötürü o isim verilmiş olabilir. Ama asıl testere balığı yukarıda anlatıldığı gibidir.

5. Metin

Metin

Favori Kamış:
    Olta

Evet hocam dediğin gibi levrek yada testere diye bilinen bu balıktan bizim oralarda çok var.Hatta sırt kısmı diken gibi insanın eline batıyor,bu balığı yakalamak istiyorsan bir numaralı sevdiği yem de solucan ,tadına gelince bende pek beyenmiyorum ama çok kızgın yağda kılçıkları kaybolacak şekilde pişirilince lezzetli olduğu söyleniyor ne kadar doğru bilemiyorum.

6. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:

Tatlısu levreğinin (...) resmi yukardaki gibidir. Umarım daha aydınlatıcı olur.

Son düzenleme: 17 Mayıs 2006
  7. Morfi

Morfi halis

tatlı su levregi kurutucu balık sayılabilir cunki et obur bir balıktır turna balıgına karşılık olarak atıldıgını duydum turnalardand aha hızlı ama daha kucuklerdir sırtındaki kesici dikenleri ile cok hızlı bir şekilde saldırısı vardır ve turnaya yakalansa bile keskin dikenlerini güvenlik icin kulanan bu balık turnanın azında kalıp turnayı öldürdügü görülmüştür son yıllarda av bayilerin attıgı düşünülen turnalar cogu yerde buyk boy atıldıgı duyuldu sırf cok kazanc elde etmek icin galiba ama bir tehtir dir.

turna balıgını icme suyu sulama sularına atan ların cinayet işleyen insandan daha cok yargılandıgı bilinmekte turna kendi turu dahil tum balıklara saldırır 3 yaşlarında olgunluga ulaşıp 50.000 ile 200.000 arasında yumurta bırakır ve bıraktıgı yumurtalarına birdaha geri dönüp bakmaz hata kendi yavrualrınıda yer
    buyuzden yavruların % 13 yaşama şansı var 13.000 bin balıgın yıllık üremesi ni düşüne bilirseniz cok 5 ve 8 sene icinde atıldıgı yerlerde cok hızlı uremekte ve yavrular bulut gibi suyun icinde bir arada yuzerler 6 ay sonra artık korkulu bir hal alacaktır :) sazan ve benzeri otcul balıklar cok önemli ve cok önemlidir.

balık tutmak isterseniz turna tutmanızı tafsiye ederim boyu ufak boyu buyuk kavramları bence sacma sebeb olarak icme ve sulama alanalrında oluşan derin mırık ve yolsun tabakası dır.

tatlı su levregi dedgin balıkla bir alakası yok tur dostum levrek turu 2 tane bir denizde birde tatlı suda yaşayan cinsi vardır.

8. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Erol hocam,Carpangler,Metin ve Morfi..Sanırım dediğiniz gibi ve anladığım kadarıyla testere tatlı su levreğine verilen bir yerel ad ve yırtıcılığı turnanın yanında biraz daha sönük kalıyor..Sormakta ki amacım aslen bu sezon avlanacağım gölde bulunması turna ,levrek,yayın ,sazan,kızılkanat var ve ben biraz hayret ettim bi gölde tüm bu türlerin nasıl bir dengede yaşayabildiğine..Hedefim sazan ve yayın umarım bulabilirim:)

9. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    sayın erol hoca
    bu resimdekine sudak deyıl de tatlı su levreğı(testere) desek daha ii olur çunkü ikiside aynı aileden fakat biri sudak diğeri tatlı su levreği(testere)

Son düzenleme: 17 Mayıs 2006
  10. Erol hocam,Carpangler,Metin ve Morfi.. Süper faydalı bilğiler bunlar, hepinizi tek tek kutlarım, benimde eklemek istediğim bir şey var, araştırmalarıma göre TATLISU LEVREĞİ atıldığı suda üreme ve yaşama aktivitesi turnadan daha üstün ve et obur olan bu balığın o bölgeden temizlenmesi imkansız, levreğin olduğu suda turnanın bile üreme ve çogalması zor olduğu yazılıp çizilenler arasında..saygılarımla

11. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Özür... düzeltiyorum. Sadece tatlı su levreği.

12. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Sağolasın Melih Reis benimde ilk duyduğum böyleydi herkese rastgele..

13. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Bu balığın avı diğer tatlı su balıklarına göre çok farklı. Tuzlu su balığı gibi vuruyor oltaya. Hem mücadeleci hem de saldırgan. Olta suya düşmeden saldırıyor. Tabi bir süre yemlendikten ve bölgeye toplandıktan sonra..

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Turna her suya bırakılmaz mesela alabalık olan yerlere turna bırakılmaz ama turna çok suya lazım olan bir balıktır çünki suyu aynı anda temiz tutan bir balıktır ölen balıkları yer kendi neslinden olan balıkları yiyerek suda bir denge sağlar,tatlı su levreğini boşuna yok etmeye kalkmayın çünki başaramazsınız aslında gereğide yok bu balıklarda sular için yararlıdır,sudak işte dikkat edilmesi gereken bir balık bu balık etinin çok makbul olmasından dolayı bir çok suya atılıp yetiştirmeciliği yapılır ve bu andan sonra o yöreye ait bütün küçük balıklar tehlike altına girmiş demektir çünki sudak sürü halinde av sürer ve avlamak istediği balıkların şansı hemen hemen hiç yoktur işte burada turnanın değeri anlaşılır turna sudağın yegane düşmanıdır levreklerin(sudakta bir levrek türüdür)üst yüzgeçlerinin ilk üçü yada dördü dikenli olduğu için bir çok balık bu balıkları yemeğe cesaret edemez ama turna öleceğini bilse affetmez ben bir resimde 80cm lik bir turnanın 60 cm lik bir sudağı yerken boğularak öldüğünü gördüm onun içindirki turnayı bir canavar olarak görmeyelim arkadaşlar,sadece tabiatın zincirlerinden yararlı bir balık.

15. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerliydi çok teşekkürler bir sorum olucak peki bu iki türün yani tatlı su levreğinin ve turnanın bulunduğu bir gölde sazan ve kızılkanat yetişebilir mi yoksa birkaç seneye kalmaz sazanı bitirirmi bu etobur balıklar?

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    şöyle anlatmaya çalışayım biz balıkcılar kurutmazsak bu balıklar bahsetmiş olduğunuz balık türlerinin nesillerini zor bitirir turna belli bir büyüklüğe gelmiş sazanları av olarak görmez görse dahi avlayamaz sazan yapı itibarı ile turnanın peşinde olduğu balık değildir küçükleri hariç avuç içi kadar sazanı yer tabiki ama o kadar balıkları tutan balıkcılarda var,sudak zaten gene küçükleri hariç sazanın peşinde değildir bu balık ağız oluşumu nedeni ile küçük balıkların peşinde olur gümüş,incibalığı ve diğer küçük balıkların peşinde olur devamlı,son olarak şunu ekleme yapayım biz balıkcılar bu balıklardan daha çok zarar verebiliriz sularımıza.

17. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Yine en vahşi canavar insan oluyor yani:)Selim abi bu akşam beni baya bir aydınlattın:)çok teşekkürler..içim biraz rahatladı ben bir sazan tutkunuyum ve avlanıcağım bölgedeki bu balıklar beni endişelendiriyordu doğrusu..herkese rastgele..

18. AYKUT

AYKUT

Tatlı su levreğini edirnede tutuyoruz bembeyaz etı olan ve cok lezzetlı bır balık fakat pısırmesı cok onemlı dıye bılıyorum umarım yanlış bılgıye sahıp degılımdır ?Ve bence gollerımızde her tur balık bulunmalı fakat balıkların bırbırlerıne verdıgı zarardan cok insanların balık nesıllerıne verdıgı zarar cok daha onemlı.

Son düzenleme: 4 Temmuz 2006
  19. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Evet arkadaslar o sirtindaki cizgiler olan balik tatli su levregidir. Ve ortalama 3 kilo ya dek cikarlar.

Buda diger tür olan Türkiyede ise Sudak olarak bilinen. Uzun levrektir. Ve 1 metrenin üzerine ve 15 kilo civarina dek büyür.

Ana vatani ise dogu avrupadir.Tüm diger bölgelerede burdan gitmistir.

20. Matchbox

Matchbox

Trakyada yöre halkı Tatlı Su Levreğine Testere derler. Doğrudur...;)