Tırıvırı

Konu, 'Tebliğler' kısmında mhakanbasar tarafından paylaşıldı.

1. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili ekrem iyi yakalamışsın tebrikler,ama bana sorarsanız bu gibi kuralların güncellenmesi gerek,nedeni ise ben kendi bölgemden örnek veriyorum,seyhan nehrinin üstünde adanadan yukarı dogru baslarsak 4 tane baraj var,ceyhan nehrindede sanırım aynı,ve projelerı yapılmıs barajlarda bulunuyor.Sonuç olarak artık bu nehirlerimizin büyük bir kısmı baraj gölü olmuş durumdadır,bence bu gibi kriterlere göre yeni bir uyarlama getirlimesi gerekmektedir.
    Selamlar

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Serpme ağ, Tırıvırı değildir. Serpmenin bazı sularda yasak olduğu doğrudur, ama serbest olduğu sularımızda vardır..

Tırıvırı ise, yasaktır, daha kötüsü pek bir pis, iğrenç av aracıdır. uzak durulmalı, bile bile kullananlara insan olarak bakılmamalıdır..

3. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    derelerin denize bağlandığı noktalarda kullanılmasında bir sakınca varmı serpme ağların :confused:

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abi geçenlerde böyle bir konu olmuştu yanlış hatırlamıyorsam serpme iç sularda yasak denizde serbast diye konusu geçmişti genede sirkülerden vs.. iyi araştırmak lazım

5. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    bende deniz de kullandım ama denizde yasak değil diye biliyorum

6. deremen

deremen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yaklaşık 1 kg alabalık
    Yaklaşık 4-5 ay önce bende bi keresinde sapanca nehrinde tiriviri kullanmıştım ama o ana kadar görmemiş ve duymamıştım orda gördüm ve aa ne kolay deyip hemen bir tane satın aldım ve 20-30 dakika dededikten sonra takıldı vs. Sonra koşa koşa balıkçıya gidip hemen almak isteyince satıcı bey bana; önce biz satmıyoruz dedi ve birazda zararlarından bahsedince"sudaki tüm canlıları topladığını özelliklede takılınca yaklaşık 10-20 yılda çürüdüğü için yanından geçen tüm canlılarında ona takılı kaldığını" söyleyince şöyle bir irkildim ve o anda karar verdimki bu benim yapabileceğim bişey değil dedim. birdahada adını bile anmadım. Zaten balık tutmak dediğin bence oltayla balık tutmaktır. Tiriviri, ağ elektrik vs bunlar gerçekten biz balıkçıların yapabileceği birşey değil sanırım.

7. bluehunter

bluehunter Ramazan

bu akşamüstü karaköyde sahte balık almak için Spot balıkçılığa uğradım yozurinin bir modelini beğendim o sırada yaklaşık 7 poşet içinde hazırlanmış poşetlenmiş ağırlıklarına göre ayrılmış tırıvırıları ( paraşüt ağları ) gördüm satıcıya bunlar tırıvırı değilmi satılması kullanılması yasak neden satıyorsun dedim bana dediki herkes satıyor ve alanı çok var bizde satıyoruz dedi bende elimdeki sahte balığı aynen bıraktım ve pekiii diyerek çıktım hemen yan tarafta bulunan Candan balıkçılığa gittim orda sahte fare gördüm silikondan yapılmış kuyruklu oldukça gerçeğe yakın olduğu için aldım sonrada satıcıya sordum sizde tırıvırı varmı dedim ve aldığım yanıt şu oldu biz onu satmayız bu dükkana giremez hergün satmaya gelenler var ama biz almayızda satmayızda isteyenleride uyarıyoruz dedi ve ben çanakkaleli satıcıyı tebrik ettim kendisi bu yazıyı okuyorsa beni hatırlar:)

Son düzenleme: 18 Ocak 2007
  8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    spottan geçen birşeyler aldım o an lazımdı çıkarken gördüm aynı cevaplar banadaverildi bir daha kesinlikle spottan alışveriş etmem bu konuda kala7 seyretmiyorum aylardır ordanda alışveriş etmem

9. Spider

Spider Mert Eren

Çarşamba günü de ben Ulus tarafındaydım
    Yiba çarşısının önünde yol üstüne bakan büyük
    av bayisinde bir müşteri tırıvırı sordu...

ben de dayanamadım ne yapacağını sordum
    balık aylayacağını (!) söyledi haliyle..
    memleketine kadar konuştuk
    Muş'da av yaparlarmış
    hem de sazan...

zararından önce tırıvırı ile iri balık zaten yakalamayacağını anlattım
    pişkinlikle bana boy boy üretildiğini söyledi..
    tabi bu arada satıcı da beni destekleyip duruyor. çünkü
    baştan verdiği cevap tırıvırı kesinlikle satmıyoruz
    doğaya zarar veriyor demişti :D

en sonunda işin cezasından, yanlışına.. hatta vicdanına
    kadar detaylı konuştuk.. meğersem adam sipariş üzerine
    gelmiş miş(!) dükkana.. arkadaşı istemiş..
    ben de bu şekilde bir olaya aracı olmamasını rica
    ettim.. sonuçta teroriste dükkandan gidip bomba satın almak
    vicdanımıza nasıl uymuyorsa bu da uymaz dedim.

ikna oldu mu bilemem :D

10. birdostcan

birdostcan Erkan Sakarya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 6,250 gr
    bir kaç defa bende kullanmıştım ama bir defasında bilecik ili sınırları içindeki bir barıjın su seviyesi azaldığında trıvırının ne kadar yanlış bir avlanma tekniği olduğuna bizzat tanık oldum kopan bir tırıvırıya 4-5 adet sazan yavrusu takılmış ve suyun içinde boğularak ölmüşlerdi. Heralde bi balık için en kötü ölüm suda boğularak ölmek olsa gerekk....kullanmam asla bidaha

11. Yanlız su için değil, karasal yaşamda da tehlikeli bir avlanma aracıdır.
    Madem ki bu kötü aracın doğaya verdiği zararı anladınız sizi tebrik ederim.

12. serhatcenk

serhatcenk

Ya arkadaşlar ben hiç tırıvırı görmedim neye benzediğini bilmiyorum. Elinde resmi olan varsa gösterebilir mi netten arattım ama bulamadım... Çok merak ettim neye benzediğini anlamaya çalışıyorum...

13. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Bu forumun bu başlığının 8'inci sayfasında resmi var.
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=657&page=8

Son düzenleme: 20 Ocak 2007
  14. serhatcenk

serhatcenk

15. giraycan

giraycan

evet bu tırıvırı olayı kanamaya devam eden bir yara.Keban gölü ve çevresindede hala kullanılıyor ve rahatlıkla satılıyor.yok mu buna duur diyecek biri.

16. giraycan

giraycan

Kebanda alabalığı yok etme seviyesine getirdi bu alet ve bilinçsiz ağ avcıları.

17. turna

turna

Bizde yasaklar sağdece kağıt üzerinde kalır,uygulama malesef yok,

18. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Malesef bizdede kullanılıyor. derelerde ve küçük göletlerde bazen rastgeliyorum. gördüğünüz yerde lütfen sudan alın ve imha edin. DOĞAYI KORUYORUZ,TIRIVIRI KULLANMIYORUZ. Saygılarımla.

19. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    TIRIVIRI Kullanımı

Sevgili arkadaşlar,

TIRIVIRI kullanımına dur denmesi gerektiğine inananlara nacizane tavsiyem, konu başlığındaki 17.03.2005 tarih ve 1545 sayılı olan İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgesini (2005/28) print ederek av sırasında yanınızda bulundurmanız.
    Kullanıldığını gördüğünüz yerde tüm kolluk kuvvetlerine başvurup gereğini yapmalarını isteyebilirsiniz.
    Baş vurduğunuz kişi eğer gönüllü davranmıyorlarsa resmi bir dilekçe vermeniz.
    Daha da isteksizse görevini suistimal ettiğini ve bu konuyuda şikayet edeceğinizi bildirebilirsiniz.
    Dilekçenizin altına adresinizi ve tarafınıza sonucun bildilirilmesini yazmayı unutmayın.

RASTGELSİN.

20. kbülent

kbülent

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ıldır levrek 1 kg
    evet ya bende cok merak ediyorum diger gruplarımdanda tamam hep tırıvırı illetine karsıyız ama ben hayatımda o duzeneği görmedim.