Tohatsu 20 hp r.c/Parsun 25 hp r.c

Konu, 'Motorlar' kısmında FERMET tarafından paylaşıldı.

1. FERMET

FERMET

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    levrek 5 kg
    Merhaba arkadaşlar abiler kardeşler,tekne konusunda artık son karar aşamasındayız.muhtemelen 4.50 isatek yada safter konsollu bir tekne alacağız.motor konusunda halen karar veremedik tabi bu kararsızlık olayın ekonomik yönüyle de alakalı.her tüketici gibi en iyi verim alabileceğimiz ve en uygun fiyatta olan motoru almak istiyoruz.dediğim gibi ekonomik koşullar nedeniyle yamaha 20/25 hp evinrude 20:25 hp honda 20 hp selva 15/20/25 hp mercury 20/25 hp gibi motorlar bütçemize pahalı geliyor.yukarıda yazdığım 2 motordan birini almak istiyoruz değerli görüşlerinize danışmak istedim.teşekkürler

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu kıyaslamayı yapacak adam değilim ama....

Son günlerdeki konulara bakınca, parsun'dan uzak durmakta büyük faydalar görüyorum şahsen.

3. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Ben kendim Tohatsu 20 hp 4 zamanlı manuel deniz motoru kullanıyorum. Teknem ile çok güzel bir uyum sağladı. Hem hız hem de yakıt açısından sorun yaşamıyorum. 9,9-15-20 hp 4 zamanlı motorlar aynı hacme sahip kg olarak aşağı yukarı 48-53 kg arası değişmekte ancak 25 hp e geçince birden 68 kg a çıkıyor motorların ağırlığı. Performans açısından belki parsun 25 hp daha hızlı olabilir ancak yakıt ve kullanım maliyetleri ve daha az arıza açısından Tohatsu Japon malı olması itibari ile en az 2-3 gömlek daha üstündür.

Ayrıca Mercury,Mariner,Evinrude 20 hp 4 zamanlı motorlar Tohatsu tarafından üretilmektedir. %95 aynı motorlardır. Bu ek bilgiyide verdikten sonra kararı size bırakıyorum.

Son olarak Suzuki 20 hp 4 zamanlı koldan marşlı modele de bakmanızı öneririm.

Şimdiden hayırlı olsun.

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    mercury 20 hp dört zamanlı 6.650 tl,honda 20 hp marşlı 8.900tl gibi fiyatlarda satılıyor.denizmotorum.com da.eğer stoklarında varsa kaçırmayın derim.

5. FERMET

FERMET

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    levrek 5 kg
    Değerli görüşleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkürler remote control de eklenince o fiyatlar max 1000/1500 tl artıyor.tohatsu 20 hp rc motoru şuan 8.100 tl ye alabiliyoruz,parsun 25 hp rc ise yine aynı rakamlar asagı yukarı

6. FERMET

FERMET

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    levrek 5 kg
    Aslında benim bu takım ile alakalı görüşüm belli kaliteli bir motor olsun,mesela yamaha yada selva 9.9 remote control direksiyonlu.bahsi geçen teknenin ağırlığı max 250 kg.bizim gibi silivri büyükçekmece civarında balık için ideal diye düşünüyorum.ama gel gelelim biraderime anlatamıyorum o da biraz daha kaçışa meyilli 3/4 kişiyi rahatça gezdirebilen bir motor olsun istiyor,o yüzden hp yükselince fiyatlarda tabi yükseliyor.çin malı motorlara da güvenemiyoruz ki zaten 15 hp den büyük motorları yok(hidea,fuji,yamabisi)

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    sevgili Emrah,9.9 dört zamanlı motorlarla 15-20 hp ler farklı hacimlerdeler.15-20 aynı kasadır ancak 9.9 daha küçüktür.İki zamanlılarda 9.9-15 aynı olurdu,dört zamanlılarda 15-20 aynı hacimde oluyorlar.(8-9.9 da aynı hacimdeler)

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    4 kişiyi toplayıp, amanda denizi kurutacağız, şöyle sırtı, böyle zoka yapacağız filan derken, çalışmayan yada yağ kaçıran bir aletle 4 kişiye madara olmak veya olmamak arasında seçim yapacaksınız gibi görünüyor.

Zor iş, kolay gelsin.

9. FERMET

FERMET

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    levrek 5 kg
    Her denize çıkış adam başı 5 kg kıraça değildir,bazen 2 kelam sohbet 1 demlik çay içinde denize çıkılır.bazen adam toplanmaz davet edilir.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Farketmez ki. Ha davet edersin, ha başka türlü toplarsın. Ha çapari sallarsın, ha çay demlersin. Ama en nihayetinde, hadi dediğinde motor yamuk yaparsa, madara olursun. Yada tek başına gidersin, denizin ortasında hadi dediğinde gene madara olursun. Hatta, kötü ihtimal, hiç istemeyiz ama canından olursun.

Madara olmak derken, eş dostun böyle hissetmez elbette, ama sen bunu taa içinde hissedersin.

Dediğim gibi, seçimin zor. Kolay gelsin.

11. Querorz

Querorz Fatih

Parsun'la ilgili o kadar cok sikayet okudum ki "kim Parsun'a para verir yahu?" şeklinde bir düşünce yerleşti kafama.

12. cucuban16

cucuban16 Cüneyt

Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Tohatsu tavsiyesi

Merhaba bende Tohatsu 25 HP 4 zamanlı enjeksiyonlu manuel kullanıyorum, çok memnunun.

Ancak önemli bir bilgiyi paylaşmak isterim. Eğer motor enjeksiyonlu ise rölanti ayarını kendi otomatik yapıyor. Ve motorunuzun akü bağlantısı yok ise; motor sırtı çekerken devri min düşürüp ayar yapmaya çalıştığında; devri min düşürdüğünde voltaj düşüyor ve motor stop ediyor. Bu da sırtı çekmekte problem yaşatmaktadır.
    Çözüm olarak motora orjinal rectifier takmak ve aküye bağlamak oluyor ama orjinal rectifier larda çok pahalı.

Gerçi siz zaten RC bir model alacağınızdan marş motoru ve trim vardır sanırım dolayısı ile rectifier ve akü bağlantısıda olacaktır.

Bence Tohatsu bu şekilde ise kaçırmayın; çok güzel ve uyumlu bir motor, sessiz, ekonomik ve güçlü bir motor.
    İyi günler...