Trakonya balığı sokması ve zehirlenmesi - Trachinus draco

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hayıııır.

Kesinlikle elle tutmak yok.

Teknede veya kıyıda dikkatli bir şekilde balığı yere koyup kafasını, taş, tahta veya benzeri sert bir şeyle ezeceğiz.
    Tabii bu arada balık gel de kafamı ez diye beklemeyecek, kurtulmak için çırpınıp duracak.
    Şunu unutmayalım, aslında balık gelip bizi iğnelemiyor,%99 biz kendimizi iğneletiyoruz.
    Çırpınırken dikkat edelim ayağımıza filan dikeni değmesin.
    Kafası ezilince ölür.
    Ben o zaman tutar iğneden çıkarırım ama bilmeyenler yine de elini sürmesin, çünkü ölüyken de dikenleri zehirli.
    Hiçbir şey yapamayan, balık öldükten sonra kösteği kesip balıkla beraber atsın.
    Şakası yok, hiç açık vermemek lazım.

2. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    trangonyayı kesinlikle kayığa almayın arkdaslar ben tragonyayı yakaladıgımı gorunce oltayı 10 metre asagı salarım ani ve sert yukarı asılışlarla cıkartırım bunuda herkese tavsiye ederim ve cıkmıyorsa kesinlikle oltayı kesip atın , trangonyanın ustunde 3 adet diken vardır bunlar zehirlidir esas cok daha tehlikeli olan solungacının altında gorunmeyen tek dikendir bu ust kısmındaki 3 dikenden cok daha fazla zehirlidir, hiç birsey sizden degerli değildir

Son düzenleme: 29 Temmuz 2006
  3. mesnevi

mesnevi

Favori Kamış:
    tekne-olta-sasi-kepçe
    En İyi Avı:
    Turna 1200 gr
    ben geçen hafta (03.08.2006) tatile yalova armutluya gittim.bu balıktan hergün sabah 4-5 tane tuttuk.ben tanıyorum bu balığı.acemi bir arkadaşla sabah erkenden balığı çıktık ben yem takıp mezgit çekiyordum.bu arkadaşla tüğlü çapari vardı birden oltasına büyük balık geldi ben devamlı mezgit aldığım için büyük mezgit zannetti dur elleme demeye kalmadı balığı eline almasıyla atması bir oldu.trokanyayı eliyle tutmuştu.eli kanamaya başladı.alet çantamda jilet vardı hemen elini kestim kanını akıttık sonra eline işedi biraz acısı gitti.haemen tekneyi kıyıya aldık ve eline sıcak su döktük ardından acile gittik ve malesef tatil köyündeki doktora trakonya soktu dedi-m adam bön bön baktı.ilk defa duydum dedi.bende çok tehlikeli bir balık tansiyonu düşürüp kalbi bile durduruyo deyince had canım dedi.malesef doktor olayın ciddiyetinden öte niye elini kestiniz diyerek tetanoz iğnesi yaptı.kesip zehri akıttmasak ve yaraya işemeseydi çok daha kötü olurdu.eli dirseğine kadar şişti ve 10 gün sonra hala inmemişti.ertesi günlerde bu balıktan beraber bayağı tuttuk ama kargaburnuyla hallettik.eti lezzetli ama kafayı dikenlerine dokunmadan koparın ve sırt dikenleini kesin tavada güzel oluyor:ama doktora hala gülüyorum

4. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Geçen sene antalya da trakonyadan epey tuttum...Daha önce biryerlerde okuduğumdan elimle tutmamıştım allahtan...Ama bilen arkadaşlar sağolsun ayıklayıp tavasını yaptılar ve gerçekten çok lezzetli geldi bana...
    İskorpitin ise kırmızısından (Atnı iskorpite benziyor ve kırmızı renkli) tutmuştum...200 mt ye adrasan açıklarında olta atmıştım...
    Neffisti doğrusu...
    Bir de müran balığının etini yem olarak kullanıyordum...
    Bir gün Bodrumlu bir gezi teknesi kaptanı oldukça büyük bir müreni istedi ve değişik soslarla şiş yaptı...
    Sanki tavuk şiş olmuştu...
    Geçen seneye kadar "denizden babam çıksa" deyimini tam anlayamamıştım anlayacağınız:D:D;)

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Onun adı lipsoz.(Scorpaena Porcus)
    Ayvalık tarafında adabeyi olarak da biliniyor.
    Çok lezzetli ve fiyatı yüksek bir balık.

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bende vakti zamanında 19-20 yaşlarında ikene egede bir koya gitmiştik, yanımda da yıllardır profesyonelk olarak dalan 2 abimiz vardı ama onlar dalmamışlardı onların gözlük tüfek vs. lerini alıp ben dalmıştım bir hevesle bayağı bir gezdim tozdum baktım 3-4 metre derinliği olan bir yerde dipte biri daha iri biri daha ufk 2 tane balık öyle yatıyor. Dururmuyum hemen salladım tüfeği iri olanı kafadan vurdum. Allahtan çıkarmaya çalışmamışım. Ben tabi büyük bir avcı edasıyla okun ucundaki koca balıkla kıyıya çıktım. Ailemin olduğu yere gittim ben giderken herkes büyük bir gururla ve gülümsemeyle bana bakıyordu ama profesyonel abilerden biri bir anda bırak onu yere diye bağırdı bende korkup attım. Sonra bunun tragonya olduğunu ve çok zehirli bir balık olduğunu söyledi. Bi şekilde balığı çıkarttı. Sonra kenara attığımız balığı misafir olduğumuz ailenin köpeği kaptı, yedi bi şey olmadı. Ama çok korkmuştum. İşallah oltama falanda gelmez. Aslında butür şeyleri bilmeyen bir sürü tanıdığım var adam ne gelse alır kovasına atar bilinçsizce. İşallah bilgisi olmayanlarında başına bişety gelmez.

7. ermanunal01

ermanunal01

Favori Kamış:
    Zıpkın,Olta
    En İyi Avı:
    Ahtapot 1 kg
    Abi Bu Balık Çok Uyanık Ve Dayanıklı.Ben Bir Kere Bunu Kumun Altındaykem Yakalamıştım.Orada İken.Elime Aldım.Kafasına Bakayım Dedim Bakmamla Sokması Bir Oldu İğnesini.Parçağım Neredeyse 2 Katına Çıktı.Eniştem Vardı.Oda Bir Balıkçı.Hemen Zeytinyağı ve kremi karıştırdı.Parmağım Çok Açıyordu.13 Yaşındayım.O Gün Acısından Uyuyamadım.Vede Bir Kere Bizim Koyu Ağlarla Kapatalım Dedik.Kapattık.Saba5 te Kalktık Topladık Ağı Geldik.Ağı Yere Serdik Balıkları Çıkartmak İçin Biraz Bekliyoz.Aradan 10 Dk Geçti.Balığın Birine Bakayım Dedim.(Trakonyaymış)Kafasını Elledim.Bir Der Kafasından 3 Cm Arkada 4-5 Cm Lik Bir İğne Çıktı.Ve Batırdı.Elim Olduğu Gibi Delik Oldu.Bir Ucundan Tel Soksam Diğer Taraftan Çıkacak. Gibi.Ama Bu Sefer Başka Bir Şey Yaptım.Parmapımı Tuzlu Suya Soktum.Sonra Bizim Oralarda Kekik Bol Ve Daha Yeşil.Onların Az Da Olsa Suyunu Çıkartıp Sürdüm.Annemler Uyanınca Krem Sürdüler 7 Saatte Falan Geçti.Ama Abiler O Balığa Diikat.Harbi Uyanık Bir Balık.

8. karabilal

karabilal

Trakonya

Arkadaşlar az daha gidiyordum.
    yaklaşık 3 hafta önce kartal Koçtaşın karşısından mezgite atıyorduk.İşin kötü tarafı biz hariç herkes zarganaya atıyordu.Neyse bu acemiliğimiz önemli değil.Tabi birşey tutamıyorduk.Bir ara oltayı çektiğimde tipsiz sırtında dikenleri olan alt karın bölgesi sıralı şekilde yüçgeci olan bir balık çıktı karşıma.Dikenleri görünce abilerimden aldığım dersle ilkönce ürktüm.Çünkü daha önce 2 kere iskorpit çektim ve dokunulmaması gerektiğini öğrendim.Bu balık iskorpit değildi.Yanımdaki arkadaşma sordum o da bilemedi.Ama balık hala çırpınıyor.Neyse çıkarıp atayım dedim ağzından tuttum kancada öyle b ir geçmişki ağzına.Arakadaşım balığı tut asıl diyor.Allahtan öyle yapmamışım.Yan tarafta balık tutanlara balığı çırpındıra çırpğındıra götürdüm.Bu balık ne ola? "Aman dediler o zehirli götürür adamı valla usulca sen onu at".Korkuyla hemen bıraktım kayalığa.Sonradan internetten araştırdımda hakikaten verilmiş sadakam varmış.Sakın siz siz olun bilmediğiniz balığı elinize almayın.

9. halisabi

halisabi

Favori Kamış:
    Olta,kamış,bıçak...ilkyardım malz. ve biraz da umut :)
    En İyi Avı:
    Camgöz. (Tartmadım)
    Merhaba.
    Trakonya (veya Dragonya) bir zamanlar oltama çok sık takılan bir balıktı. Bu balıkla ilgili hayli anım var, blogumda anlatmaya devam edeceğim.
    Balık çantanızın bir köşesinde amonyak, tentürdiyot ve bir paket yara bandı olmalı. Belanın ne zaman geleceği belli olmaz. Hele tekne ile açılmışsanız karaya varana kadar çok acı çekersiniz. Başımıza gel di de...

Haydi rastgele.

10. belone belone

belone belone

Favori Kamış:
    shakespeare,lineaeffe
    En İyi Avı:
    ringa balığı-18 kg-helsingborg İsveç
    yıllar önceydi...ne zaman bu balığı görsem veya duysam rahmetli babamla olan maceram gelir aklıma...bi keresinde kaşıkla çınarçık açıklarında avlanırken babam yakalamıştı...hiç unutmam çok profesyonelce balığın kafasını ezip kaşığı çıkarttı...tam tırsmıştım anlayacağınız...anneme zehirli balık tuttu babam deyince annem eve sokmama konusunda babama epey fırça attıydı...:D
    işte açık seçik bolca resim size...

http://www.maestropescador.com/Colaboradores/patzner_robert_a/Trachinus_draco.jpg[/IMG]

11. belone belone

belone belone

Favori Kamış:
    shakespeare,lineaeffe
    En İyi Avı:
    ringa balığı-18 kg-helsingborg İsveç

12. ozgureren

ozgureren

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Tartmadım
    Tragonya

Bu çılgın balıklar, temmuz ayında bazen rapalanın iki iğnesine birden ayrı ayrı takılabiliyorlar.Bu ne bolluktur şaşıyorum,işe yarasalar gelmezler.Ayrıca acemi arkadaşlar dikkatlice baksınlar insanı soktuğunda felce kadar gidebilen neticeleri var.tedbir olarak amonyak bulundurabilirler yoksa işeyebilirler o da yoksa iğnenin battığı yeri sıcak bi şeye bastırabilirler(zehri parçalıyormuş) o da mümkün değilse kısa yoldan en yakın sağlık ocağına gidip iğne yaptırabilirler.iğne zaten her halükarda yapılacak.Ayrıca yanaklarındaki dikenler sırttakilere oranla daha çok zehir taşıyor.Dikkat diyeyim ben size.......![​IMG]

13. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Evet bu çok tehlikeli balık hakkında ne kadar uyarıcı yazı yazılsa yeridir. Öncelikle balığı tanımayanlar için büyük tehlikedir. Karada çarpılsanız hadi arabaya atar götürürler. Ya denizin ortasında yavaş bir teknede hele tek başına iken çarpıldığınızı düşünün.. 50 m ye demirlisiniz.. Tüyleriniz ürperiyor değil mi? Allah korusun.. O yüzden:
    1. Kesinlikle tanımadığınız balığı teknede yada karada sudan çıkarmayın. Kaçarsa kaçsın.
    2. Trakonya olduğunu tesbit ederseniz tekneye asla ALMAYINIZ. Oltadan çıkabilir.Yerde serbest iken öylesine hızlı çırpınıp dolaşır ki ayaklarınızı ne zaman soktuğunu anlamazsınız bile.
    3. En doğrusu teknenin küpeştesine dayayıp bir sopa ile vurarak öldürmektir. Daha sonra değmeden iğneyi çıkarıp denize atın. Karada iseniz bir taşla ezip öldürün. Ölüsünü gömün. Zira Zehiri ölü iken de zehirler. ( Çocuklar elleyebilir, kedi yiyebilir v.s)
    4. Risk almak istemiyorsanız oltayı kesin gitsin..
    Kazasız avlar diliyorum..

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Dostlar için bir trakonya daha(Benimle birlikte tabii.)

Geçen hafta İstanbul Boğazı'nda çinekopa çapari sallarken trakonyalar geldi,onlardan birini de denize geri göndermeden resimlemek istedim.
    Sırtındaki 5 dikene dikkat.
    Ve sakın elinizle tutmaya kalkmayın.Ve sakın, sen tutmuşsun demeyin.:p

15. Matchbox

Matchbox

Farklı trakonyalar mı?

Acaba trakonyalarda kendi aralarında farklılıkmı gösteriyor?
    Benim bildiğim kumluk bölgelerde yaşayan trakonyalar bej ve kum renginde olurlar.Namık abinin tuttuğu gibi,
    http://www.balikavi.net/forum/showpost.php?p=53658&postcount=84
    Ancak reisin tuttuğu farklı bir tür tür olabilir, kesinlikle aynı balık değil...
    Bu konuda bizi Yakup Bey (karayel) aydınlatabilir sanırsam....

16. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Kum trakonyası (varsam) ve trakonya .

Varsam trakonya dan çok daha zehirli olanı.

Son düzenleme: 2 Kasım 2006
  17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Numan,
    sağol, ben gencim zaten, daha sadece 61'imdeyim.:)Saçlarım biraz beyazlamış,ama o kadar kusur kadı kızında da olurmuş.:p

Ahmet.
    Sen tutmuşsun denmeyecekti.Al sana bir silgi.:)

Namık sen de sağol

Serkan,
    Bu trakonya, ben başka cinsini bilmiyorum.

Mehmet
    Varsam, trakonyanın bir cinsi değil, başka bir zehirli balık olarak biliyorum.

18. ergen

ergen

Ikiside ayni Balik

Merhaba Serkan:)

Reis'in ve N@mik'in tuttugu Baliklarin ikiside ayni!
    Aradaki tek fark, Reis'in tuttugu daha henüz canli, N@mikinki Nallari dikmis.:p
    Trakonya canli iken veya henüz yeni ölmüs olsa bile, üzerinde hafif mavimsi Menevis gibi bir Renk gözükür. Öldükten kisa bir müddet sonra bu Renk kaybolur ve Sari/Kahve rengi daha hakim olur.

Rasgele

19. morrigan

morrigan

Favori Kamış:
    olta,çapari,kaşık,rapala,silikonlu yem vsvs..
    En İyi Avı:
    zargana-levrek-uskumru bide kaya balığı:)
    buda benden.. kum trakonyası dediğinizden sanırım çünkü kumun arasınraydı ve kesinlikle görünmüyor ıssız sularda bastığınız yere dikkat edin derim ben..
    erkek arkadaşım zıpkının ucunu kılıç gibi kullarak bizzat kendi eliyle yakaladı;tabi yakalamadan önce ne olduğunu bilmiyordu :D

Son düzenleme: 3 Kasım 2006
  20. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Ben bunu uydurmadım ki !

TRAKONYA / Diğer adı Varsam.
    Trachinus Draco,Grosses Petermanchen,Grand Vive

Denizlerimizde (tüm Akdeniz havalisinde: Karadeniz-Kızıldeniz) yaşayan en zehirli balıklardandır. Ortalama 17 - 18, en çok 35 - 40 cm. boya erişir. Hareketsiz bir balıktır. Fakat deniz dibinde avlarına karşı çok süratlidir. Zehiri (kendi vücut proteini) bir insanı sakat bırakabilir. Çare: çarpılan yere 40 derecenin üzerinde ısı uygulanması ve proteinyapısının parçalanmasının sağlanmasıdır. (Balıkçı ayağını egzos amyantına dayar) Bu nedenle dikkat edilmelidir. Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder. Özel olarak avcılığı yapılmaz. Aynı zamanda Çarpan Balığı olarak adlandırılan Trakonya, küçük balık ve kabuklularla beslenir. Kış aylarında derinlere çekilir. Eti lezzetli olmakla beraber, az avlandığından ekonomik değeri yoktur.

KUM TRAKONYASI
    Trachinus Araneus,Gestreiftes Peterm„nnchen,Vive-Araign‚e

Ilık denizlerin sahil bölgelerinde 2 - 3 m'den 100 - 150 m'ye varan derinliklerde yumuşak kumlar arasında ömür geçirir. Beslendiği küçük balıklar, böcek, yumuşakça ve kurtlara karşı çok süratli bir avcıdır. En fazla 50 cm'e büyüyebilir. Dikenleri Trakonya gibi zehirli ve insan için tehlikelidir. Eti lezzetli olmakla beraber tehlikesinden ötürü az avlanıldığı için ekonomik değeri yoktur. Kışı derin sularda geçirip Mart başından itibaren sığlara sokulup yaz sonuna kadar üreme yapar.

Kaynak : Denizce.com

Son düzenleme: 3 Kasım 2006