Trakonya balığı sokması ve zehirlenmesi - Trachinus draco

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. ok igneye bırakmak balıgı öldurmeyecekse neden olmasın. en insanı si de bu olur.

2. eskibalikci

eskibalikci haydar

Favori Kamış:
    Sheskpare Kamış D.A.M makine
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    18 Kilo Grida
    trakonya & iskorpit

trakonya son derece zehirli bi balıktır arkadaslar öyle masum göründüğüne bakmayın gecen 2 tane yakaladım kaş da yanımda bi arkadas vardı ona gösterdim ve zehiri bir insanı sakat bırakabilcek kadar güclü dedim cocuk inanmadı.trokanya tutanlara tavsiyem önce balıgın kafasını esin igneyi cıkartın.

İskorpit ise son derece lezzetli bi balık çorbası harika oluyor, iskorpiti bilmeyen arkadaslar cıkartmakla ugrasmasın çünkü çarpar, solungaçlarından tutarak etkisiz hale getirebilirsiniz

3. SüperAcemi

SüperAcemi

Favori Kamış:
    Valla olta ile bir kaç kere avlandım.
    En İyi Avı:
    Bir keresinde 4-5 tane istavrit yakalamıştım..Haa birde yengeç...:)
    Öncelikle tıbbiyet yere mekana göre değişim göstermez. Denizin ortasında imkansızlıkların içinde yapılması onu tıbbi kılmaz olsa olsa, yapılması en olası sınıfına sokar.

İnsanın kendi içinden çıkan herşeyin faydalı olduğunu veya zararsız olduğunu düşündüğünüzü düşünmek dahi istemiyorum.Ayrıca o sıvıdaki ürenin yoğunluğu bazı bilimadamlarınca acıyı ağrıyı dindirdiği söylensede bir kesinliği yoktur. Ayrıca açık yaraya kesinlikle işenmez. Sokma gibi durumlarda bence işenmez ama bu bir tartışma konusudur. Bu yüzden çok kesin tabirler kullanmak gereksiz diye düşünüyorum. Ayırca işerken vücuttan atılan atıl maddeleride tekrar vücuda sokmak ne derece akıllıca olur bilemem. Bazı yerlerde kanın pıhtılaşmasını sağladığı yönündeki hurafelerde asılsızdır. Adı üstünde hurafe... Hatta bazı abartanlar sizin anlattığınız gibi o sıvının içinde bu var şu var diyerek kendi çişini içenin zayıflayacağını bile söylemiştir.

Çişin faydaları hakkındaki böyle bir listeyi ben sunayım ama valla doğruluğuna pek inanamadım.İnsanalr bu tip şeylere nedense bayılıyor.

*Taze idrarla birkaç kez gargara yapmak boğaz ağrılarına birebir geliyor.. .
    *En azgın sivilceler bile on günden fazla direnemiyor kendi çişinize!
    *İdrarla ovulan artroz hafifliyor...
    *Pencere camlarını, hicbir temizlik maddesi çiş kadar parlatmıyor!
    *On gün dinlendirilmiş idrar, en iddialı şampuandan daha iyi yumuşatıyor saçları.
    *İdrarla sulanmış salatalıklar daha çabuk büyüyor... vs. vs.

Açıkcası ben tavsiye etmem...

Son düzenleme: 3 Ağustos 2007
  4. turkkan74

turkkan74 Efkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sapan 4.5kg...karakulak 500 gr... levrek 800 gr
    ben de katılıyorum... yıllardır halk arasında hep söylenir bunlar... ama gel gör ki Tababet erbabından adam akıllı biri çıkıp ta "yahu bu yanlıştır bakın sebepleri de şunlardır ve hatta şunlara yol açar " dememiştir.. bu söylenmediği için de halk içinde muteber bir nesne haline gelmiş "çişle yara tedavisi" Yüce rabbim doğru yoldan ayırmasın.. selametle..

5. dostum. kafadan sallamadım.
    gidin bir doktora danısın.

saglıklı insanın idrarı sterildir.

ve içinde amonyak vardır.
    imkansız durumlarda sterilizasyon amacıyla kullanılabilir.

tutun gargara yapın demiyoruz. cam silmek ise sizin fanteziniz. benhiç karısmayacagım. biz mecburiyet anlarındanbahsettik burada .

ancak eleştirirken biraz daha insaflı olalım.
    Aforizma üretmek eglenceli bir hareket ancak bilgiye dayanmalı.

bu eski parmağa işeme ediminin tumuyle faydasız hatta korkunç zararlı bir hareket olmadıgını belirttim. Okadar.

6. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    Hamsi :)
    Trakonya

Birbuçuk ay önce oltadan bıçakla dikkatlice çıkartmaya çalışırken ani çırpınış ile parmağıma dikenlerini batırdı saatlerce sızı ve ağrı yapmasının yanında hala parmağımda üç adet şiş duruyor .

7. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    trakonya bu ne yapsa yeridir

Avladığı balık hastanelik etti!

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İtalya'dan İzmit'e 3 bin 132 ton çelik yükü taşıyan 114 metre uzunluğunda, 2 bin 457 grostonluk geminin Rus mürettebatından Bridze Jaba (23), gemisi Bozcaada açıklarında seyir halindeyken oltasıyla güverteden balık tutmaya başladı.

Oltasına vuran ''Trokanya'' cinsi çarpan balığı güverteye çektikten sonra eliyle tutan Jaba, bir süre sonra fenalaştı. Gemiciye ilk müdahale, diğer mürettebat tarafından yapıldı. Jaba'nın sağlık durumunun düzelmemesi üzerine gemi kaptanı Gemi Trafik Hizmetlerini (VTS) telsizle arayarak, gemisinde bir hasta personelinin bulunduğunu söyledi.

Bunun üzerine Gökçeada'da konuşlanan ''Sağlık-11'' botu geminin yanına giderek, Rus denizciyi bota aldı. Çanakkale Yat Limanı'nda karaya çıkarılan Jaba, burada bekleyen ambulansla Çanakkale Devlet Hastanesine götürüldü. Tedavi altına alınan Jaba'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

kaynak: webhaber.com

8. ufukbayram

ufukbayram

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    Siz sakın ola herhangi bir zehirli hayvan sokmasında kesip kan akıtmayın. Bu metodla zehrin çok küçük (ortalama %3) bölümünü kandan atmanız mümkündür. Ayrıca diş etlerinizde herhangi bir yarık varsa bu yarıktan mevcut emdiğiniz zehir sizin vücudunuza yayılacaktır yani yardım edeyim derken yardıma muhtaç olabilirsiiz. Ayrıca diş ve dişeti probleminiz varsa hastanın yarasının enfeksiyon kapmasına neden olursunuz. Yapılabilecek tek şey en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirmek. Lütfen siz bu tür müdahalelerde bulunmayınız. Bu balıklarla karşılaşmamanız dileğiyle. Rastgele...

9. ufukbayram

ufukbayram

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    Lütfen. Lütfen. Lütfen.

Değerli üstadım çok iyi niyetle, salt bizlere yardımcı olmak için yukarıda vermiş olduğunuz linkin ihtivasında bulunan zehirli deniz canlılarının zehrinin vucudumuza enjekte olduğunda yapılan ilkyardım konusunda sizinde farkında olmadan yinelediğiniz ve halkçada yanlış olduğu malesef bilinmeyen yöntem bulunmakta.
    Değerli üstad ben denizcilik fakültesi mezunu olduğumdan hemen hemen her yıl aldığım değişik ilkyardım ve ileri ilkyardım kurslarında tıp profesörlerince altı çizilerek anlatılan konumuzla alakalı bazı ilkyardım yanlışlarını size aktarmayı gerçekten borç olarak hissediyor ve durumdan vazife çıkararak bunları sizinle paylaşıyorum.
    Değerli arkadaşlar;
    Herşeyden önce karada, denizde ve havada (Afrika'da belli bölgelerde gagasında zehir bulunan bir kuş türü saptanmıştır) yaşayan zehirli ve zehrini canlılara şu veya bu sebeple enjekte edilebilen canlılarda bu olaya maruz kalındığında KESİNLİKLE ZEHİR VÜCUTTAN EMİLMEZ. Nedeni şudur: Öncelikle zehri emerek sadece çok küçük (ortalama %3) bir kısmını vücuttan atabilirsiniz. İkinci öncelikli sebebi ise eğer diş etlerinizde herhangi bir yarık yada diş eti çekilmesi varsa bu zehir sizin vücudunuzada geçecektir. Üçüncü öncelikli sebebi ise eğer ağzınızda herhangi bir diş çürüğü, iltihap veya benzeri bir hastalık varsa yaradan hastaya enfeksiyon kaptırabilirsiniz. Bu nedendendir ki kesinlikle ve kesinlikle hastanın vücudundan ZEHİR EMİLMEZ.
    Doğru ilkyardım şekli ise şudur:Bu durumda sokulan yerin altından ve üstünden venöz turnike yapılarak, zehrin dolaşıma katılımı yavaşlatılır Venöz turnike; enli kumaş veya kravat, yılanın soktuğu yerin hemen altından ve üstünden bağlanır. Ancak dolaşım engellenmeyecek şekilde bağlanmalıdır. Bunun için bacakta ise ayak, kolda ise el parmaklarına bakılır morarma varsa, hemen gevşetilir. Hasta acilen bir sağlık kuruluşuna götürülür. Aşağıda değişik kara ve deniz canlıları sokması durumundaki ilkyardım şekillerini anlatacağım.
    Kedi ve Köpek Isırmaları: KUDUZ tehlikesi vardır. Bu gibi durumlarda ısırılan yer ilk önce bol su ile sabunlanıp köpürtülerek en az 5 dakika yıkanır.
    Aşı yaptırılır. Mümkünse hayvan gözetim altında tutulur, eğer 10 gün içinde ölürse aşıya devam edilir, 10 günü geçmesine rağmen hayvan ölmemişse, aşıya gerek yoktur. Hayvan bulunamamışsa, aşı mutlaka yaptırılmalıdır

Akrep Sokması: Sokulan yere amonyak veya su ile bulamaç yapılmış yemek karbonatı sürülebilir. Venöz turnike uygulanabilir. Hastaneye götürülmelidir.

Arı Sokması: Sabunlu su ile yıkanabilir veya antiseptik ile silinebilir. İğne çıkarılabilecek durumdaysa cımbızla çıkarılır aksi halde, zorlanmaz.
    Yerel belirtiler genel belirtilere dönüşüyorsa, vakit kaybedilmeden hastaneye götürülmelidir.

Deniz Kestanesi Batması: Bu durumda organ (genelde ayak), yanmayacak şekilde dayanabileceği kadar (45° C) sıcak su içine daldırılarak, 20-30 dakika (ağrı dininceye) kadar bekletilir. Sıcak dikeni eritir.

Denizanası Teması: Denizanası ve deniz şakayıklarının nematokist denilen vantuzlarındaki çengellerle cilde tutunurlar, bunların zarar verilmeden uzaklaştırılması için: önce alkol (ya da sirke veya deniz suyu) ile yıkanır, sonra üzerine pudra ekilir, varsa çiğ et konarak yumuşatılır ve bıçağın tersi veya tahta çubukla deriden sıyrılır. Ya da o kısım doğrudan musluk suyu ile yıkanabilir; tatlı su vantuzları patlatacağından kişi rahatlayacaktır.

DİKKATİNİZE:Yurt dışında böcek sokmaları nedeniyle anaflaktik şok dediğimiz alerjinin ağır seyrettiği kişilerde bu seyri hafifletmek üzere yanlarında taşıyabilecekleri alerji kutusu (kiti, seti) vardır. Hekim tarafından önerilen ve yapabilme eğitimini alan kişiler, böcek soktuğunda, hemen enjektördeki hazır ilacı kendileri yaparak ve hapı alarak durumlarının kötüleşmesini önleyebiliyorlar.

Eğer hasta bilincini kaybettiyse bilen bir kişi ilk yardım abc'si dediğimiz aşağıdaki yolları uygulayınız:
    -Yan yatırınız.

-Baş ve boyunu arkaya çeviriniz, soluk yolunu açınız.

-Alt çeneyi ve dili öne çekiniz.

-Gerekirse ağızdan ağıza yapay solunum yapınız.

-Kalp durmuşsa kalp masajı uygulayınız.

-Hastahaneye gönderiniz.

10. FOX

FOX Onur

Favori Kamış:
    lineaeffe turnafresh 420..albastar 300
    Favori Makine:
    lineaeffe 4.20 okuma travertine 65..daiwa sweepfire 35 silverstar 3.50
    En İyi Avı:
    16 çinekop..5 kg istavrit
    hocam faydalı bilgiler..teşekkürler de..bu iskorpitin şu psikopat olanı tanırımda dier iskorpithani eşkinaya çok benziyo nası ayırd edebiliriz bunları? bana çok benzer geldi şayet doğru balıkları mukayese ediyosam..

11. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Arkadaslar benim acizane tavsiyem de bu baligi yakaladiginizda oldurdukten sonra hemen orada ya da en azindan eve donmeden once zehirli dikenlerinden kurtulmaniz. Cunku bildigim kadariyla balik olse bile dikenleri zehir sacmaya devam ediyor. Asagida fotodaki en sagdaki balik trakonya ve ben baligi eve bu sekilde getiririm her zaman:

12. canercp

canercp Caner Pehlivan

Favori Kamış:
    3.5m Kamışım ve Çeşitli Takımlarım
    En İyi Avı:
    Kocaman Eşşek İstavriti :)
    Sanırım en ilginç Trakonya macerası olan benim burada...
    2007 temmuz ayında Ayvalık-Sarımsaklı Plajında saat 18:00 sıralarında suyun göğüs altı hizasında olduğu seviyede ayakta duruyordum ayağımın dibindeki mırmır balıklarına bakıyordum aramızda 20-30 cm falan vardı kaçmıyorlardı benden.Gerçekten çok büyüktü hayranlıkla onları izliyordum bir yandan da bunları nasıl avlayabilirim diye düşünmeye başlamıştım...

Derken bir adım geri geldim ve o geri adımı atınca sol ayağıma çivi girdiğini sandım. Öyle bir acıdı ki sanki kemiğe bile batmıştı çivi...
    Hemen ayağımı kaldırdım küçük bir delik ve deliğin içinden yavaş yavaş kan sızdığını gördüm. Yerlere baktığımda etrafta çivi falan yoktu. Herhalde Midye kabuğuna falan bastım diye düşündüm.Kıyıda babamların yanına gidene kadar acım giderek artmaya başladı yanlarına gidip annemden bir tane iğne istedim ve midyenin kabuğu falan kaldı ise onu kıymık çıkarır gibi çıkaracağımı düşündüm. Biraz iğne ile kurcalayınca içinde birşey olmadığını anladım. Fakat Aman Allahım o ne biçim bir acıydı öyle. Sanki içeride birşey vardı ve sürekli zonkluyordu. Apar topar eve gittik tabi ben topallıyordum çünkü tam ayak baş parmağım ile yanındakinin ortasını dip tarafını sokmuştu balık.

Eve gittiğimizde kanepeye uzandım ve ne yapacağımızı bilemez durumda bizimkiler bana bakıyor ben de titreye titreye bağırıyordum beni eczaneye veya hastaneye götürün diyordum. Vücudumda bir üşüme ve titreme başlamıştı. Resmen Krize girmiştim.

Sonra Annem buz getirdi ve yaranın üstüne 1 saat boyunca buz torbası tuttuk. Acım gittikçe azalıyordu tam 1.5 saat sonunda ağrı kalmadı fakat ayağım davul gibi şişti.

Ayağımı Trakonya balığının soktuğunu ertesi gün yakınımdan öğrendim. eğer büyük bir balık beni soksaymış ölümcül olabilirmiş veya sakat bırakabilirmiş.

Amonyak sürüp veya idrar dökseydim acısının daha kısa süreceğini öğrendim. Bazı balıkçılar da bu zehiri parçalamak için sokulan yeri sıcak bir yere basıyorlarmış (örn. Araba eksozuna) buradaki amaç zehir protein'den meydana geldiği için proteğinin parçalanması için gereken şey yani ısı uygulamak. Fakat eksoz değil de daha steril bir ısı kaynağı işimizi görebilirdi...

Sonuç olarak 2.5 ay boyunca Trakonyanın soktuğu yerde mevcut bir ağrı ile yürümeye devam ettim. Ayağımdaki şişlik 3 hafta kadar sürdü. Şu an herşey normal ama o acıyı ve yaşadığım krizi asla unutamam.

Bu arada Yaşlı insanlarda da kalp krizi'ni tetikleyebiliyormuş. Yani Eğer kalp hastası birisi bu balık tarafından sokuldu ise gerekli ilk müdaheleyi yapıp en yakın sağlık kuruluşuna ACİLEN YETİŞTİRİNİZ.

Saygılar...

13. teksan

teksan Abdulhalik Emre Teksan

Bende bir tane trakonya yakalamıştım antalyada fakat sonra korktum dikeni mikeni gelir diye attım gitti.Lezzeti nasıl acaba?

14. mahbub43

mahbub43 Mahbub Mehmet Kaya

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    4,80 sinavrit
    Trakonya lezletli balık balık.Küçükse değmez.Balık büyükse çok dikkatli ve tedbirli olarak kafa bölgesinden kurtulmak lazım.Birde Pratik bilgi: Trakonya çaraparsa ilk müdahale olarak sigara kullanıyorsanız hemen sigarayı yakıp dayanılabildiği kadar ateşi üstünde tutmak ve arkasından en yakın sağlık kurumuna ulaşmak.

15. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Mehmet Abi,

Yazını ilgi ile okudum.

Sigaranın közünümü tutacağız. bastıracağız.?

16. mahbub43

mahbub43 Mahbub Mehmet Kaya

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    4,80 sinavrit
    Elbette ateşini ama üstüne basmadan.Bastırılırsa ateş söner.Önemli olan ısının o bölgeyi yakacak kadar etkilemesi.Bu iş için çakmak ta kullanılabilir.

Son düzenleme: 20 Ocak 2008
  17. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Geçenlerde değerli dostum Aliço ve Boğaç ile birlikte İstanbul Boğaz'da peşpeşe birkaç tane yakaladık ve takımı bozmadan nasıl kurtulacağımızı şaşırdık.

Uzun oltaya da geliyor Kaşıkada geliyor ,şaşırdım kaldım.

Ayvalıkta ne taraftasın Abi sen?

18. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Trakonya yemesi muhteşem olur. Rahmetli dede yapardı. vay vay vay ne balıktı ama. aslında üst dikenlerinden kafaya doğru yan kesilince herhangi bir sıkıntısı yok. ama yine de biz almıyoruz içeri. hele o kanalda tuttuğumuz balık neydi.... Tarkanım Trakonyanın ağababası...

19. babakale

babakale K.Ö

Favori Kamış:
    Olta,Kamış
    En İyi Avı:
    48 Kilo Lağos-Babakale-Sivrice Burnu
    11 yaşındaylen köyde babam ağdan ayıklarken farkından olmadan üstüne bastım en yakın sağlık ocağı 11 km ötede gürpınardaydı arabayla oraya gidipte müdahale görene kadar neler çektiğimi bir ben bir allah biliyor...

20. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    trakonya sıradan bir zehirli balık değildir levrekgiller familyasının en tehlikeli bireyidir ona bağlı olduğu aileden dolayı gerekli saygıyı göstermeliyiz vede yakaladığımız zaman çok dikkatli davranarak kafa kısmından ve sırt dikenlerinden kurtulup geri kalan çok kıymetli etin tadına varmalıyız