Tramisu Tarifi.....

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında REALGS tarafından paylaşıldı.

1. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Evet organizasyonlarımızın değişmez elemanı olan Tramisunun tarifini yazayım artık.Her org.dan sonra "yaz artık şunun tarifini" baskılarından kurtulmak ve bundan sonra bu işi Sennur'a yıkmak adına aldıım elime kalemi:D .
    Tramisu için gerekli ekipman:
    1 pastataban (keki) - koyu olan kakaolusunu alın.
    2 su bardağı süt
    1 labne peyniri
    şeker
    un
    2 yumurta
    vanilin
    Kakao tozu (pastalar için olandan, nesquick değil)

tabii Tramisuyu koyacağınız kapaklı pasta kabı.....

3 aşamada yapılır tramisu .
    AŞAMA1:
    1 büyük su bardağı hatta biraz fazlası su kaynatılır. kaynadıktan sonra
    içine 1 çay bardağı şeker ve aynı oranda nescafe konur,karıştırılır.
    bu karışım kekimizin (pastataban) üst katlarını ıslatmak için kullanılacak. Pastataban 2 katlıdır (katmandır) alt katmanı pasta kabına koyarız ve üst yüzeyini kaşık yardımı ile bu hazırladığımız karışımla ıslatırız.Hiç boşluk kalmayacak şekilde tüm üst yüzeyi ıslattıktan sonra,
    2.katının üst yüzeyinide kalan karışım ile ıslatırız..

Aşama 2 : Kremanın hazırlanması....
    bir tencereyi ocağa orta ateşte sürekli karıştıracak şekilde ateşe koyacağız.Bu tencereye 2 su bardağı kadar süt konur.2 yemek kaşığı
    un eklenir.2 yumurta sarısı eklenir.1 çay bardağı şeker eklenir.En son
    vanilin konur ve ateşi yakıp orta ateşte sürekli karıştırırız.Kaynamaya yakın katılaşmaya başlayacaktır.Katılamaya ve kaynamaya başlayınca
    ateşten alınır ve içine labne peyniri (tamamı) katılır. El blendırı ile karıştırılıp,labnenin iyice karışması sağlanır....

Aşama 3:
    elde ettiğimiz yarı akışkan kremanın yarısına yakını pastatabanın alt katmanının üst yüzeyine (ıslattığımız yüzeye) dökülür ve bıçak gibi bir
    alet ile tüm yüzey kaplanır.
    Üstüne pastatabanın üst katmanı oturtulur.Tabii üst katmanın ıslatılmış olan üst yüzeyi yukarıya bakacak.Kalan yarım kremada en üst
    ıslatılmış yüzeye dökülür ve fazlası yan yüzlerden aşağıya akması sağlanacak.Yani pastatabanın hiçbir yeri gözükmeyecek şekilde krema ile kaplanmış olacak.
    son aşamada ise çay süzgeci vasıtası ile kakao tozu kremanın üstüne serpilecek ve üst katman tamamen ince bir tabaka olarak yüzeyi kaplayacak....
    Hepsi bu kadar .Pasta kabının kapağı kapatılıp buzdolabına konur ve 5-6 saat sonra afiyetle yenir. Ben akşam yapıp sabaha kadar buzdolabında
    dinlendiriyorum ve sabah org.a götürüyorum.Sennurda saldırıp yiyor.....

Benden bu kadar ,artık sennur yapsın Tramisuları :D

not: birdahaki yapışımda, her aşamanın fotosunu çeker, buraya eklerim....

Son düzenleme: 29 Mart 2007
  2. Beklenen tarif..:)

Sağolasın sonunda...:)

Sen ekleyene kadar şimdilik bu remle idare edelim...:)

3. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Eh be Birol gene aklıma geldi gene ağzım sulandı ve gene eline koluna sağlık ben bunu biraz modifiye ederim:D

4. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Modifiye isteyenlere önerim: nescafe ile keki ıslatmak yerine biraz kanyak eklemek ve öyle ıslatmak.tabii coluk cocukla beraber yemeyecekseniz :D

5. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Ben boşuna demiyorum Birol'a "Tramisu Birol" diye :)

6. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Şey usta ben sulandırılmış dut pekmezi ve kanyak düşünmüştüm:rolleyes: :rolleyes: :D

7. Teşekkürler Birol Abi bu güzel tarif için.

Bu arada bişey dikkatimi çekti.Forumda bütün yemek tarifleri erkeklerden geliyor. Forumun bayanları nerelerdeler acaba :)

Yeri geldiğinde merdaneler havalarda uçuşuyo :D

Yemek konusunda hiç birinden ses çıkmıyo...

8. sarikafa

sarikafa

way be modifiye işine kafam takıldı ben sadece arabalara modifiye yapılıyo sanırdım:D

9. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Güzel öneri denemek lazım.Ama benim bir yanım yenilikçi iken diğer tarafım inanılmaz bir şekilde klasikçidir.Özellikle yemek konusunda biraz klasikçiyimdir :)

Aslında ben Tramisunun yazlık versiyonunu denemiştim ve güzel olmuştu.Nedir yazlık versiyonu;

Meyvalı tramisu.
    Nescafe ile ıslatmak yerine konserve Ananas alıp,içinden çıkan ananas suyu (şurubu) ile keki ıslatmış,ilk katın kremasının üstüne ananas dilimlerini koymuştum.Tabii en üst kata Kakao Tozu serpmek yerine
    hindistan cevizi tozu (tanecikleri) serpmiştim.Böylece yazlık Tramisu olmuştu :D

Umur abiciğim,çnerdiğin modifiye iyi güzelde ;aynı zamanda tehlikeli,
    aşırı enerji yüklemesi yapar :D

10. Biliyodum zaten böyle bir cevap alacağımı :D:D
    Sanırım bir eylem planı içerisindeler sevgili bayanlar,hala sesleri çıkmıyor :D