Trofe Balık

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Avciperdeci tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    kepçeyi getir kepçeyiiiiiii

bu armağan işinde bır kavga çıktı çıkacak gibi

2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Abi sen trophy yada trofe konusu ile ilgilenmesen de biliyorum ki İri Balık konusunda bir çoğumuzdan tecrübelisin ve seninde İri Balıkların yakalanabilmesi ile ilgili tecrübelerini bizimle paylaşmanı temenni ederim
    saygılarımla..

3. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Bu arada bütün trofe ler silinmiş ve iri balık olarak düzeltilmiştir.

4. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Bu akşam nedense öğretmenliğim tuttu..:D :D İzmir'liyiz, biraz da şekilciyiz işte..:eek:

Yukarıda " Trofe Balık " konusunda yapılan tariflere büyük saygım var. Ancak aşağıdakileri de ilave etmek isterim..

Tutulan balığın iri olması şayan-ı arzudur. Ama bunun yanında :

1. Avlamayı planladığınız trofeyi önce kafanızda şekillendirmelisiniz. ( Levrek, akya, kılıç vs..)
    2. O balığı iyi öğrenip tanımalı, günlerce onunla yatıp, onunla kalkmalısınız. ( Hatta onunla eski bir hesabınız varsa konu çok daha fazla önem kazanır..:)
    3. Avınızda sadece o trofe ile ilgili olta takımı ve yemleri kullanmalısınız. Yoksa olay ikinci plana düşer. Amacınızdan uzaklaşmış olursunuz. ( Yani ben oltaları atayım, "ne çıkarsa bahtıma" diyemeyiz)
    4. Tutulan balığın trofe sayılabilmesi için avcı ve balıkçı arasında uzun, çetin, yorucu, heyecanlı bir mücadele olması şarttır ve avcı hiçbir şekilde ve hiçbir kimseden yardım almamış olmalıdır.
    5. Avın tamamen amatör kişiler tarafından ve amatör usullerle yapılmış olması gerekir.
    6. Balık tesadüfen yakalanmış olmamalıdır.

Yukarıdakiler benim şahsi düşüncelerimdir. Kimseyi bağlamaz..

Herkese bol şanslar.. Rastgelsin..:)

5. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Cihangir abicim işte son noktayı koyan mesaj budur
    Söylemek istediklerimin tercümanı olmuşsunuz
    Çok teşekkür ederim.

Saygılarım sonsuzdur abi

6. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    4. Tutulan balığın trofe sayılabilmesi için avcı ve balıkçı arasında uzun, çetin, yorucu, heyecanlı bir mücadele olması şarttır ve avcı hiçbir şekilde ve hiçbir kimseden yardım almamış olmalıdır.

Yukarida yazilana katiliyorum..... cok güzel ifade edilmis....

Ancak........ balik gercekten büyük ise, is biraz tarzancilik oluyor ;)

Baligi yanastirmak icin bir ekip calismasi gerekiyor.... baligi tekneye cikartmakta.
    Ama benim gözümde burda trofeci, balikla saatlerce mücadelle eden kisidir ;) .

7. ozan

ozan Ozan

deniz sen danimarkanın neresindesin?
    3 haziranda aalborg'a bir toplantıya geleceğizde ondan soruyorum

8. simendifer

simendifer Sennur

Balıkçılık anlayışı herkese göre farklıdır arkadaşlar. Kimi trofe tutmak ister, kimi benim gibi bir balığa saplantılıdır, kimisi ise yemesini sevdiği için küçük balık meraklısıdır, mezgit, istavrit gibi...

Bu uğurda çaba sarfeden arkadaşlarıma saygı duyuyorum ama ben trofe için uğraşmıyorum örneğin. Çünkü ben bir balığa saplantılıyım. Davranışlarını bilirim, nasıl tutacağımı, oltaya geldiğinde ne yapmam gerektiğini bilirim, hakkında sürekli bir şeyler okurum v.s... Pek çok arkadaşımın beğenmeyip suya attığı, izmarit, ısparoz v.s. balıklar benim ilgi alanıma giriyor. Kimse beğenmese bile, ben bu balıkların kafa vuruşunu, kıyıya çekilişini hiç bir balık tutma zevkine değişmem. Eğer, güzel bir günde, iyot kokusunu bir dostumla birlikte içime çekebiliyorsam, sıkı vuruşlarla çektiğim 4-5 tane şöyle kocaman 20 cm.lik izmariti de anneme götürebiliyorsam (ben yemiyorum çünkü izmarit :eek:) benden keyiflisi yok arkadaşlar. Bu aralar da mırmıra sardım. Şu ana kadar hiç mırmır denemesi yapmadım ama mevsimi geldi sayılır, mırmır için planlarım var. İnşallah o keyfi de yaşarım... Balık tutmak her ne şekilde olursa olsun, keyif versin yeter bence :)

9. ozan

ozan Ozan

şennur mesele kafa vuruşu ise mırmır son derece zevklidir. vazgeçemezsin

10. Lucky45

Lucky45

Favori Kamış:
    Kamışlı Makineler
    En İyi Avı:
    MIRMIR
    Bende kısaca kendi görüşümü aktarmak istiyorum. İç çekerek izlediğimiz büyük balık peşinde koşanların kullandıkları tekneden tutun da av malzemelerine kadar ne kadar kaliteli ve pahalı olduğunu umarım farketmişsinizdir. Ben ve benim gibi amatör balıkçıların çoğunun kullandığı malzemeler belli, 5-10 kişi toplanamadan tekneyle bile çıkamıyoruz. Çıksak bile sınırlı ve teknecinin insiyatfiyle pek balık olmayan ama müşteriyide küstürmeyen yerlere gidebiliyoruz. Mesela ben o kadar sevmeme rağmen bu işe ayırabileceğim bütçem çok kısıtlı. Ve benim gibi durumda olan arkadaşlarımında sayısı bir hayli fazla. Yani balığın boyutu büyüdükçe cepten çıkan paranın boyutuda büyüyor. Ben ve benim gibiler küçük balığa mahkumdur, büyük denk gelirse oda şanstan öteye geçmeyecektir. Saygılar...

11. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Budur

Budur Ustadim. Memleketten uzak olunca neyin aslinda odul oldugunu daha iyi anliyorsunuz. Neyseki siz bunu cok uzaga gitmeden bulmussunuz.

12. grandi

grandi Hayati BAYDAR

Taneli balık tutmak.

13. ozan

ozan Ozan

bir tekne bu işi çözer gibi görünüyor.

14. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Aslında sormak yada fikirlerinizi almak istediğim konu şuydu.
    Bizler Trofe balık avına çıkmadığımız ve trofe balık için gerekli sabrı göstermediğimiz için mi trofe balık yakalayamıyoruz.
    Yoksa bu işimi bilmiyoruz.
    Örneğin ben bugüne kadar bu şekilde hazırlık yaparak iki kez avlandım. Birinde benim için yakalama amacını taşıdığım levreği yakaladım. Diğerinde ise elim boş döndüm. Yani ikide bir avlanmak istediğim balığı yakalamışım. Demek ki ilk önce kararlılık olduktan sonra; doğru takım, doğru yem ve sabır gösterildiği taktirde benim fikrimce bir kaç denemeden sonra istediğimiz sonuca rahatlıkla ulaşabiliriz. Ancak ilk önce amacımız belirlenmeli avlak yeri, iyi seçilmeli, doğru takımlar la avlanılmalı ve doğru yemleri tercih etmeliyiz.

Haaaa tecrübeye gelince, kimse doğuştan öğrenmedi bu işi, zaman içinde ama bir abimizden ama balığa çıktığımız kaptanlardan da yardım alarak, bu av için kendimiz de zaman harcayarak tecrübelerimizi arttırabiliriz. Ancak en önemlisi bu işe zaman harcayarak gerekli sabrı göstermek ve kendi tecrübelerimizi edinebilmektir.

15. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    Öncelikle hepinize selamlar !

Ben deniz avcılığı ile ilgili yazılarınızı sadece meraktan okuyorum, bütün konuyu okudum. Ben yoğun olarak tatlı su balıkçılığı ile ilgileniyorum. Belki birçoğunuzdan küçüğüm yaşım henüz 30 ama gerçekten bugüne kadar trofe değeri olan balıklar yakaladım.(10 Kg Sudak, 19 Kg Aynalı Sazan, 33 Kg Yayın). Benim trofe avcılığından öğrenmiş olduğum konudada bahsi geçtiği gibi siz hangi takımı kullanırsanız ona göre balık yakalarsınız. Ukalalık olarak algılamayın ama benim kullandığım misinanın 100 metresi 160 Euro. Bir takım için 400-500 YTL harcadığım olmuştur. Ama yakaladığınız balığıda kaçırmazsınız. Birde trofe avcılığı ekip işidir. 10 Kg nin üzerinde bir balığı kıyıya almak tek kişinin harcı değildir. Ve tabiki şans olgusuna sonuna kadar katılıyorum. Bugüne kadar defalarca makaralı oltanın kamışını açmayı beceremeyen insanların ağzınızın suyunu akıtacak balıklar yakaladığını gördüm.Benim için bütün gün balıkta kalıp balık yakalayamadan dönmek üzücü bir olay değildir. Aynı zamanda çok balık yakalamanında sevindirici bi tarafı yoktur. Önemli olan büyük balığı yakalabilmektir.
    Ben sakin ve insanların olta atmadığı koylar bulabilmek için defalarca sırtımda takımlarla 5-6 Km yürüdüğümü hatırlarım. Bu nedenle bence balık avında önemli olan balık tutmak veya çok balık tutmak değil büyük balık yakalayabilmektir.

Hepinizin gönlünüzdeki balığı yakalayabilmenizi dilerim.

Elinizden oltanız, evinizden balığınız eksik olmasın !

16. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Aslinda yaziniz cok buyuk balik tutmayi bir hedef gostermekle birlikte icerik olarak boylesi bir arzuyu hayatinin bir parcasi yapip bu arzuya erisebilmek icin
    iyi kotu herseye gogus gerebilicek bir aski, bir ruhu betimliyor. Ve bence bu ask, bu ruh buyuk balik yakalamaktan once gelen ve bir balikciyi, buyuk baliga ,ondan daha fazlasi, dusliyemiyecegi pek cok edinime ve yasam tadina goturecek yegane temeldir. Varsa yakalarsiniz. O sizi onu yakalamak icin yapilmasi gereken ne varsa onu yaptirmaya goturecektir. Tipki hikasyenizde ifade ettiginiz gibi...
    yegane temeldir.

17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Serdarcigim tamamen katiliyorum.Pek cok balikci hayalinde "bana mi gelecek', "Burda olmaz" deyipte olta atmaya usendigi veya gerekleri yerine getirmedigi icin odul balik yakaliyamiyor.Acemi balikcinin bu yuzden cok buyuk balik yakalama degil buyuk balik kacirma hikayesi vardir. Pesine dusen , Odul baligini, kaliteyi balikciliginin desturu yapan, o baligi mutlaka yakalar, arada da gene herkesin yakaladigini da bayagi guzel yakalar.

18. ozan

ozan Ozan

katılıyorum peşine düşüpte yakalayamadığım bi kılıç kaldı oda bu sene inşallah:D

19. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Evet Hüseyin abi anlatmak istediğim de bunlardı benim aslında. Yani bazılarının dediği gibi iri balık yakalamanın o kadar çok aşırı zor olduğunu sanmıyorum. Önemli olan hangi balığı yakalamak istediğimiz.
    Değişen sadece şansımızın daha az olması. Ve ona göre takım hazırlanmas yer seçilmesi ve yem seçilmesi. Tabii ki birde sizin gibi bilgilerini ve tecrübelerini paylaşan abilerimizden alınması gereken dersler.....

20. Zeybeğin asıl adı

Zeybeğin asıl adı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çekerken 3-4 kiloluk çipura sandığım vatoz :)
    Serdar kardeşim ve tüm forum üyeleri herkese uzun bir aradan sonra merheba. Serdar cım açtığın konu güzel ve sende iyi biliyosun ki herkes iri balık avlamak ister. Cem kardeşime gelince onun daha önceki iri balık deneyimlerini çok iyi biliyorum. Ancak hani nerede o eski günler? kolay mı iri balık ları bulmak şimdi. Yalnız hepimiz biliriz ki veya yaşamışızdır ki sırtı dışında sarkıtma avı yapar iken oltamıza çok büyük balıkların takıldığını ve tekneye alamdığımızı. Ya misinamız kopar ya iğnemiz açılır. Dolayısı ile söylemek istediğim şu;
    Sen normal tutabileceğine inandığın balığa git ona göre takımlarını hazırla ama herzaman ve hangi kerterizde olursan ol, sardalyeyi bütün veya çipura iğnelerine takamadığımız kadar iri mamunları takabilecek büyüklükte iğnesi olan ve an az 50-60 lık sağlam misinası olan bir takımını ayrıca aşağıya bırak abi.
    Sen çipuralarla mercanlarla karagözlerle uğraşırken aşağıda gezen bir trofe varsa ve aç ise o senin olacaktır.
    Yani çoğumuz aslında kesin olmayacak bir iki trofe için zaman kaybetmek istemediğimizden hedeflerimizi ve takımlarımızı kesin yakalayabileceğimiz türe göre düzenliyoruz. Bu da çok normal, amaç oltanın ucunda bişeyler hissedip heyecanlanıp o denizin ve teknenin üstünde olmak olduğu içindir zaten.
    Ama sen sen ol trofe peşinde koşmasanda Trofeye hazırlıklı ol...:) :)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.