Trofe Sazan avlarımdan görüntüler

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Maalesef böyle tipler halende olabiliyor sevgili Seyit

Herşeyden evvel insan babası yaşındaki,üstelik bugüne kadar balıkcılık konusunda her sorduğunu cevaplayan,faydalı olabilmek amacıyla çaba gösteren bir büyüğüne böylesine yazmamalıydı.

Sevgiler

2. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Bu dusuncede olan sadece sen degilsin sevgili Volkan. Benzer goruste olan niceleri var ama beceriksiz veya tecrubesiz avci olmakla veya saygisizlikla suclanmak endisesinden dolayi agizlarini acmiyorlar, bunu hepimiz biliyoruz.

Her zamanki icten ve durust tavrini bir kez daha sergiledigin icin seni tebrik ederim. Dusuncelerine katiliyorum. Zira samimiyetsiz ve riyakar davranmaktansa acik olmayi ve karsiliginda gerekirse basarisiz avci olarak anilmayi yeglerim. Cunku amator balikciligin dogaya ve kendine durust davranmaktan gectigine inanirim.

3. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sanırım bana vakibenzer yorumlarının birisinin sonunda olayı genişce sana anlatmıştım İbo.İstersen bulup yapıştırırımdasenson olarak kabul etmiş görünmüştün gözüme.Ancak anlaşılıyorki içinden birşey seni tekrar dürtmüş.

Burada benim üzerinde durduğum husus esasında beceriksiz,yeteneksiz ve öğrenmemeye direnen yapıdakiler değil.

Bir büyükle böyle dialoglara girilmez.Bu saygısızlıktır,terbiyesizliktir.

Niceleri derken varsa böyleleri en azından medeni cesaret göstererek olaya müdahil olmalıdırlar

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İşte bana son olarak yazdığın cümle;
    Vedat Abayoğlu
    ........Beni artık tam anlamanı diliyorum.

Sevgimle kal
    Ellerinden operim Vedat agabey...
    ______

5. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    babanızın yaşından fazla amatör balıkçılığı layıkıyla yapmış vedat babaya neyi öğretmeye yada kanıtlamaya çalışıyorsunuz anlamadım sizin balıkçılığınızı vedat baba kibrit kutusuna sığdırır. ortada bi yanlış varsa eğer ki ben görmedim olsa dahi orta yerde birinin ayıbını göstermek ne adaba nede ahlaka uyar. mevzu ne olursa olsun böyle tavır gösteren insanlar ham adamlardır. balıkçılığıunızı bilemem ama insanlık namına öğrenecek çok şeyiniz olduğunun altına imzamı atarım. (ingilizcesi respect türkçe anlamayanlar için)

6. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selamlar,,

Bir görüse göre, "miktardaki paylasimi" hesaba katmak gerekir.
    ............

Konunun basligi ,,, Trofe Sazan avlarımdan görüntüler !

Yani , Türkce'nin bize verdigi yetkiye dayanarak söylememiz gerekirse,, AVLARIMDAN ibaresi ,,fotografta görülen baliklarinin hepsinin ayni kisiye ait oldugunun manasini ve kesin ifadesini vurgulamis sayilir ! Diger bir sekilde yaklasimsa,,, Vedat Bey’in, bir kisminin sahsina ait olmadigi bir av neticesinin tamamini kendisine mâl ederek astigini imâ etme yanlisligina düsürürki,, bu güne kadar hic bir yerde rastlanmadigi bir yana , müsterek avlarinda bile beraberindeki kisileri ve avlarini honore edecek kadar saygili davrandigi , portallari takip eden herkezce bilinir !

Hâl böyleyken ve sevgi adina eski bir güzellige saygi duyulmasini beklenirken,, daha objektif yaklasmamiz kacinilmaz olur ! Zira dersimizin konusu ,, bir diyer üyemizin (Volkan) hiciv san’atiylada olsa vurguladigi görüntüdeki hakikat tirki, iste bu yüzden o görüntü ,,sirküler ve etik kavramlarini bilen herkezi , önce gercegi ve dogruyu kabullenmeye davet eder !

Diger bir görüste vurgulanansa , yas, bas ve hürmet konularinin dikkate alinaraktan yaklasilmasindaki beklenti. Saygideger arkadaslar, her seyden önce insaniz.. Hepimizin yaptigi hatalar vardir, olacaktirda. Yanliz, hata ile kisiligi , iyiligi ve problemi birbirinden ayiramazsak, en önemlisi bunlari anlatacak usluba sahip olamazsak, birlikte olma prensiplerine, sebeplerine zarar ve herkez icin gecerli olan kuraldan ve kaideden taviz veriyoruz demektir ! Bu mantik, gruplasmayi destekleyici sekillerde konumuzu olmayacak bir mecraya bile tasiyabilir !

Istersek,,, yanlis hedeflere saptirmak yerine,, 17# Mesaji tekrar okuyup kisisellestirmeden yaklasan bir mantikla cözümü kolaylastirabiliz !

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Vedat agabey, benim vurgulamaya calistigim nokta da budur zaten. Bazilari vardir, mudahil olmaktan cekinirler, zira bu gibi ortamlarda elestiri ile saygisizlik birbirine karistirilabilmektedir. Cesaretle ama seviyeli bir sekilde fikrini soyleyenlere sadece elestirilen kisi degil, onun yaninda ne kadar adam varsa demedigini birakmamaktadir. Nitekim boyle durumlari onceden cokca yasadik, hatirlarsiniz. O orneklerde kraldan cok kralci dediklerim kendilerini bilirler.

Saygi baska, dogru bildigini nezaket cercevesinde soylemekten cekinmemek baska. Ben yine operimiz ellerinizden, tahmin edersiniz. Fakat her elinizi openin bazi seylere kayitsiz sartsiz itaat etmesini, soylenmesi gerekenler varsa susup oturmasini bekleyemezsiniz herhalde.

Aylardir beklemekteyim, ustad ne zaman iri bir baligi saldiginin videosunu paylasacak diye... ama yok, gelmedi. Onun yerine hep buyuk balik avi resmi, cok balik avi hikayesi, en buyuk avci raporu geldi. Ustad zaten omru boyunca bunlari tutmus, bilmeyen var mi? Daha hala niye birseyleri ispatlamaya calisir gibi ayni yoldan gider, onu merak ederim. Yine de umidimi kaybetmedim, su fani dunyadan o devlerin saliverilmesini gormeden gitmeyecegiz insaallah.

Saygilarimla...

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Şimdi Sevgili İbo şu noktalarıda tekrar belirteyim.

Balık avı olgusu bir bütün olarak ele alınmalıdır.Bu heryerde böyledir.

Yani balık avı,bunların etik kaideleri sadece deniz avı için geçerli değildir.

Aksine daha hassas yapısda olan tatlsısulardada yakala bırağın büyük önemi vardır.

Bilirsinizki bir raporda yazan kişinin yorumu esas sayılır,sayılmalıdır.Kaldıki ben saflıkla değil hemen herzaman ne yaptıysam,nasıl yaptıysam bilerek hiçbir şey saklamadan yaparım.

Zira herkesten daha tecrübeliyim çok daha fazla bu işle uğraştım ve halende aynı hızla uğraşmaktayım.

Balık avınıda nerdeyse hemen herkesten fazlada severim,meydana gelen olumsuzluklar,daha bu işe yeni başlamışlardanda,çoğu ustadanda fazla beni üzer.

Dolayısıyla bu üzüntümden kurtulmak için illaki müspet birşeyler yapma çabasında olur ve yaparımda.

Mesela bugünü ele alalım.Bir trol teknesiarıza yaptığı için limit av sahasının içinde kalmış ve SGK'ya yakın avlanıyor diye ihbar edilmiş.

Bunu ben görmediğim vede ihbar etmediğim halde olay benim üstüme yıkılmış yada Vedat sakallısı yapmıştır kanaati yayılma eğilimi göstermiştir.

Buranın bilindik ustaları katiyen böyle şeylere burunlarını sokmazken,yada kıllarını dahi kıpırdatmazlarken,neden bu şekilde bir kanaat ortaya çıkmıştır.

Sebebi basit,zira ben bu tip işlerle uğraşır sularımızı elimden geldiğince korumaya çalıştım ve çalışırımda ondan.

Gece dalanlardan kaç tanesini içtimaya çektiğimde bilinir.

Bu bana haksızkanaatlerde olrak sıkca geri döner.Sanki burada o veya bu demeden herkesi ihbar ettiğim sanılır,çekinilir.

Oysa böyle birşey yoktur,ancak yayabildiğim kanaat bu şekildedirki budakim yasa dışı birşey yaparsa Vedat oraya burnunu sokar sanılmaktadır.

Peki bunlar nasıl bir fayda sağlar.Ne sağlar net söyleyeyim tonlara varan balığın kırılmamasını sağlar.

Öte yandan tüm gayretimle içlerdeki balık avı hissini kalıcı, hatta dahada arttırıcı bir hale gelmesini teminen büyük çaba gösteriririm.

Bilinen bir gerçek oltacılıkla balığın denizlerde poıpülasyona pek tesir etmediği gerçeğidir.Tatlısuda ise durum böyle değildir.

Şimdi,bu heves içlerde hakikaten yer ederse,bir avcı balık avından hayli keyf almaya başlarsa,rasladığı olumsuzluklardan,işte sadece bir şekilde,daha az avlanan,daha az zevk alan kişilere nazaran misliyle üzüntüye sebep olurki,bu durumda o üüzüntüden kurtulmak amacıyla bazı ihbarlarda,koruma ve kollama çabaları içine girer ve böylece yüreğini ferahlatma yoluna girer.

Yoksa balıkcılıktan bihaber olanların,olayı gayri ciddi ele alanların,hayatta keyf aldığı şeyler arasında balık avını çok daha geride tutanların ne derece üzüntü duymaları olabilir sorarım sizlere.
    ,
    Bu durumda hiçbir şey yapmazlar.

Oysa tutkulu bir avcı bir şekilde daha duyarlı olur ve içinde alevlenen üzüntü hissinden kurtulmaya bakar.

Basit bir ifadeyle balık avına daha sık giden,bunun keyfine varan bir kişi aksi durumda olanlardan çok daha fazla yurdunun deniz ve tatlısularının menfi hallerinden üzüntü duyar ve elinden geldiğinide ortaya koyar.

Mesela ben burada daha çok görülen ve balıkcılık olgusuna hiç ilgi duymayan emeklilerin hiçde derdi olmayan yukarıdaki durumlarda kılı kıpırdamazken,aklına dahi gelmemelerine karşın illaki mücadeleye girerim.

Bu bakımdan benim hevesi dahada kalıcı bir hale getirmek uğruna harcadığım emeklerin anlatım ve görsellerimin faydası olduğuna,hadiseyi anlattığım şekilde düşünüp,beni fırsatını bulduğunuzda tenkit etmeniz yerine,daha iyi anlayıp öyle yorum yapmanızın daha yerinde bir davranış şekli olacağına inanıırım.

Kaldıki bir tenkit halinde yaşca sizden hayli büyük babanız hatta kiminizin dedesi olabilecek bir büyüğünüze,forumlara ama boyle ama şöyle birçok katılımlarda bulunmuş,her sorduğunuza elinden gelen gayretle cevap vermiş bir büyüğünüze hitap ederken az daha dikkatli olmanızı öneriyorum.

Ha siz hitap tarzınıza aynı şekilde devam edersenizbu durum elbette sizin tasarrufunuzdur,o zaman buyrun ne şekilde yazarsanız yazın.

Helede yazdıklarımı yada konumu Yönetime bildirirde kaldırılmasını yada kilitlenmesini sağlayıp böbürlenirseniz buyrun böbürlenin.

Bakınız böylesine bir durum zaten kimilerince devrini kapamak üzereolduğu ileri sürülen forumların zayıflamasına yol açar.İnanınki açar ve ne yazıkki bu duruma siz yada benzer fikirlerde olanlar (sen hayli olduklarını yazdın)sebep olarak gösterilirsiniz.

Hadi ben yada benzer fikirde olanlara galip geldiniz.Çok merak ediyorum bu forumlarda av raporları görselleri olmayınca yada hayli azalınca bu forumun üyelerce yada dışardan izleyenlerce cazibesi iyice azalmazmı.

Bir kere daha iyice düşünmeni arzu ederim sevgili İbo.

Sevgimle kal

9. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Muhterem Vedat agabey,

Kimsenin kimseyi durduk yerde huzursuzluk vermek icin tenkit ettigi yok, sanirim bunda hemfikiriz. Birisi tenkit ediliyorsa, tenkit eden gerekcesini ortaya koyar, millet degerlendirir, gorus bildirir veya bildirmez, forumlarin yoneticileri de geregi yapilacak bir durum varsa yapar. Bunu siz bizlerden cok daha iyi bilirsiniz.

"Beni hicbir sart altinda tenkit etmeyin, her zaman pohpohlayin" diyen varsa da bu tavrina gore degerlendirilir, ona gore saygi, sevgi gorur veya gormez. Oyle degil mi agabey?

Benim size olan saygimi, bilhassa da denizlerin ve baligin korunmasi icin yaptiklariniza verdigim deger ve destegi tekrardan belirtmeme gerek yok sanirim. Bunca zamandir anlasilmistir diye tahmin ediyorum. Ucuncu sahislara kendimizi ispatlamaya girisecek degiliz elbet. Neysek oyuz, bilen bilir, bilmeyen de bilmesin, ne yapalim.

Gece zipkinla dalan, fenerle avlanan her kimse, en az sizin verdiginiz kadar tepkiyi benden ve bizlerin kafadan olan amator arkadaslardan da gorur, gormelidir.

Lafi uzatmayayim, yine operim ellerinizden ve yine derim ki USTAD BUYUK BALIK SALIVERME VIDEOSU YAYINLAYACAK DOSTLAR, BEN BUNA INANIYORUM VE HALEN DE BUNU BEKLIYORUM. Haydi Vedat agabey, bizi daha fazla bekletmeyin...

Saygilarimla...

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bu iki söz de aynı dilin.

Şahsım adına sevginize hayır diyemem, saygı olmasa da zararı yok. Lakin nezdinizde zerre kredim varsa tamamını Volkan için kullanıyorum. Terazinin bir kefesini yalnız O'na tahsis ettim. Miskaliniz denkleşir mi diye umarak?:)

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Abi bu konuya yazabileceğim o kadar çok şey var ki inan okuyup, okuyup çıktım. Bir şey yazmaya değer bulmadım. Balıkçılığımızı kibrit kutusuna sığdıranlar, açtırma kutuyu söyletme kötüyü babında laflar edenler...
    Saygısızlığımı ve insanlığımı sorgulayanlar... Bak kulağını çekerim haaaa deyip, sopa gösterenler...

Bunlara cevap yazmadım. Yazsam orantısız güç uygulamak olacaktı. Mike Tyson'la Bakkal Muhittin'in ağır sıklet boks maçına dönecekti durum.

Kimsenin karizmasını bozmak veya utandırmak değil amacım lakin bu yazdığına yazmadan duramam. Çünkü sen değerlisin.
    Bana bu denli değer vermen de beni çok mutlu etti.
    Yalnız eğer yukarıda yazdığın şey o şahıstan hatırın için benim adıma af dilemek gibi durmuş ki, benim en ufak bir pişmanlığım yok yazdıklarımda. Hatta fazlası var eksiği yok. Yalnız yazıya dökmedim.

Dökmeye değer bulmadım, kimin için ve ne için. Saygı terimini bile kavrayamamış kişilere ne anlatayım ben. Anlayan zaten anlıyor.
    Bu arada dikkatimi çeken şey, genelde yurt dışında yaşamış veya yaşayan insanlar ne demek istediğimi nedense çok daha iyi anlıyorlar. Daha bir hakkaniyetli ve objektif bakabiliyorlar olaylara.

Buna kafa yoruyorum birkaç gündür.

Benim adıma bişey isteme abi ne olur. Ben bişey istemediğim için çok güçlüyüm zaten. ;) Senin gönlünde bi parça yer edinmişim ya gerisi zerre önemli değil benim için. Seni seviyorum gönlü büyük adam. :)

12. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Ne yazacağımı bilemedim ben şimdi:confused: :confused:

Vedat Dede değildir bunları yazan, başka birisi girmiştir. Yoksa sabırla, karşısında, yazdıklarına dikkat eden birisini, Vedat Dede çocuk azarlar gibi azarlamaz:confused:

Yalnız kafama takılan; onca bilgi birikimi, onca kişiye birşeyler öğretmeye çalışan adeta bir öğretmen gibi ayrıntılarıyla anlatan, uygulatan Vedat Dede; nasıl olurda tebliğleri unutur:confused:

Yok yok o da Vedat Dede değildir...

13. Adil Akırmak

Adil Akırmak Adil Akırmak

Son zamanlarda meshur oldu forum jandarmacılığı.
    Görevliler belli hep aynı ekip kösede pusuda kural ihlalinde hemen bin tepesine.
    Tamam eyvallah göreviniz bu haklısınızda.
    Fakat ve fakat oynanan jandarmacılık görevi kötüye kullanmadır.
    Senin av merandaki 50 kişinin 50 side limitlere uymuyor 10 tanesi kankan 5 tanesi can ciğerin dün vurgun yaptıklarını duy bugun sende onlarla git sonra onlara laf yok gel burda sürdürülebilir balıkcılık adına siyaset yap vedat abiye yüklen olmuyor ve ayrıca ayıp oluyor.
    Eğri oturup doğru konuşmak lazım eğriye eğriyi durum ve sartlara göre değil her zaman söylemek lazım!

Benim değinmek istediğim baska bir konu daha var;
    Forum ortamları her gecen gün cıvık bir hal almaya basladı balık avı raporu acıyoruz yazan 3 kişi tartışma konusu oldumu yazan 45 kişi.
    Agzı olan konusuyo adam kıyı balıkcısı sinarit avı için yardım isteyen birine fikirler sunmaya baslıyo hayatında levrek yakalamayan insanlar kamış makina rapala tavsiyesinde bulunuyor.
    Aramızda genç bir kardeşimiz var söylediklerimi yanlış anlamasın lafım ona değil daha 13 yasında her yardım isteğine fikir belirtiyo sizce okadar tecrübesi var mı?
    Bunun en büyük nedeni sizlersiniz o genc kardeşim abilerinden gördüğünü uyguluyor.Defalarca bıkmadan sorup öğrenmek yerine kendini bilgili ve tecrübeli sanıp yardımcı olmaya calısıyor.
    Titreyiniz ve kendinize geliniz bu forumda bazı insanlar olmasa isparoz ve istavrit raporundan öte gecicek bir konu bulunmaz.
    Ben forumu hergün takip ediyorum ve içimden hiç konu acasım gelmiyor.Bu sekilde 3 5 insan biliyorum rekorları kırabilecek fakat artık söylediğim seylerden bıkıp usandıgı için konu acmayan.
    Gercekten sürdürülebilir balıkcılık istiyorsanız mizacınızı değiştiriniz.
    Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla.
    Saygılar.

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    O zaman zamanında güzel laflar ettiğin bu baban yaşındaki adama daha olumlu bir uslüpla yanaşmalıydın.Mesela en azından Zıpkıncı İbo gibi yazabilirdin.Öyle ima, laf sokma sonradan üslubunu sertleştirme,terbiyesizlik boyutuna getirmemeliydin.

Kulak çekme meselesini babacan bir tavrım olarak görmeliydin.

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Ama burada tebliğle ilgili bir durum yokki

Hadise seneler evvelinde yaşanmış,o zamanlar tebliğ hükümleri yokken dahi,en büyük değerlerim üzerine yemin ederimki çoğu balık bilahere salınmıştır.

Bugünün tebliğ hükümlerinde dahi bu davranışımız takdir edilmelidir.

Ha elbette en önemli yanlışlık bizim bu balıkları,sazan av yasağının başladığı günlerde yapmış olmamızdır.İtiraf etmeliyimki o zamanlar bunu düşünememiştik.Zira o günlerde böylesine bir hüküm yoktu.

Ama lütfen inanmalısınızki,o günden sonra bir kere daha aynı meraya gidipbirçok balık yakalayıp sonrasında çoğunu tekrar salıp daha sonrasında bir daha hiçsazana gitmediğimizide belirtmek isterim.

O günlerde bazı adamlar ellerinde zıpkın kıyıları teklemekte,üstelik zıpkın uclarına demircide yaptırdıkları geniş beş adet ucu bulunan zıpkınlarla avlanmaktaydılar.Bu konuda onları uyardığımıda söylemeliyim.

Ben denizde belki daha gevşek ve tebliğ hükümlerini zorlayan avlar yapmaktayım.Ama tatlısuda asla.

Sevgiler

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Tatlısuda büyük balık yakalama şansı herzaman denizlere nazaran daha yüksektir.

Özellikle videoyla bu durumu sizlere sunacağım.Aslında bazı örneklerini sunmuştumda,daha yeterli oranda göreceksiniz.

Denizlere gelince,belki hatırında kalmıştır,sarozdaki ilk iri sinagrit videomda dahi balığımı salacağımı söylediğimde yanımdakilerden itiraz sesleri yükselmiştir.Hatta oraların kurdu olan kaptanımız,bu kadar derinlikten çıkarılan ve üstelik vurgun yiyen bir balığın salınması halin de yaşayamayacağını söylemekte videoda.

Hakikatende sinagrit ve trança balığı derinliklerden yukarı alındığında vurgun yer.Hava kesesi şişer dalamaz ve ölür.Ancak erbabı olan kişilerin yapacağı iki tavır olabilir.Ya balığı hayli yavaş yukarı doğru çekmek,yada vurgun yese dahi biriğneyle kafa arkası ilk karın yüzgeçlerinin orasından biryerlerden iğneyi sokup havayı almak sonradan balığı su içinde ileri,geri elle tutup yüzdürerek tekrar dalacak ve büyük bir ihtimalle yaşayabilecek hale getirerek salıvermektir.

Hakikaten bugüne kadar ülkemizde bunu becerebilen birisine raslamadım.Raslasam ilk öğreneceğim yer iğnenin neresinden sokulacağını öğrenmek olacaktır.

İlişikte yakaladığım bir trançanın vurgun yemiş halini göreceksin.Bak orada balığın hava kesesi tamamen dışarı uğramış.Onu direk patlatıp böyle salamazsınız,zira zarar verirsiniz ve büyük bir ihtimallede ölür.Biz derin sularda avlanıyoruz.Yabancı videolarda salınan çoğu sinagritler hem üst,üste yakalanabilecek kesafette hemde nispeten daha sığ sularda yakalananlardır.

Lütfen yanlış anlamayınızki,sizler daha balıkcılıkta olayı tam öğrenebileceğiniz tecrübede henüz değilsiniz.BU bakımdan sanırımki yorumlarınızda bazı detayları hiç aklınıza getirmeden yazdığınızı düşünmekteyim.

Ayrıca bir gerçek daha var.Oda Facebook ortamının gittikce daha tercih edilir olduğu,bu durumun tüm forumları menfi etkilemeye başladığı,sadece bu forumumuzun halende pek etkilenmemiş görünsede illaki menfi etkilenebileceği gerçeğidir.

Sevgili Adilinde belirttiği gibi,özellikle hep aynı kişiler yani siz birkaç kardeş hep aynı yönde yorumlarda bulunursanız bu sürece yardım edersiniz vebalinide yaşarsınız. Sizi bir büyüğünüz olarak samimi bir şekilde uyarıyorum,alınmayınız.

Şİmdi resime bir bak göreceksinki balık salınamayacak hale gelmiştirki,derin sudan alınan her balık(Fangri mercan,akya,orkinos hariç)vurgun yemektedir(sinagrit,trança,patlak göz mercan,hattabazen kırma mercan gibi).

Uploaded with ImageShack.us

Cevabi yorumlarını bekliyorum

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Tespitlerinde bence haklısın sevgili Adil.

İlkönce tenkit pusuna yatanların herşeyden evvel balıkcılık tecrübe ve gerçeklerini iyi bilmeleri kendilerini yetiştirmeleri lazım.

Yoksa sırf tenkit etmek için tenkitlerde bulunmayı alışkanlık haline getirmek fayda vermez ve seninde belirttiğin gibi forumu tadsız,tuzsuz hale getirirlerki bu durum bence tehlikedir.

Ama forum adminleride aynı fikirdeyse,az olsun bizim olsun,biz saf ve katıksızamatör davranışlardan yanayız,balık tutulabilsede az tutulmalı gibi görüşlerdeyseki Sennurun bu yönde bana uyarıları olmuştur,böylesine tutum içinde bulunan bazı forumların durumuda ortadadır.

Bence ortada pek görülmeyen yönetim ve adminlerin böylesine davranışları bana başlarda garip gelsede,görüyorumki en uygun şekil böylesidir.

BU bakımdan laf arasında onları tebrik ediyorum.

Bu sebepdendirki ben bazı bilindik üstadlar gibi,forumları bir yana bırakıp,Facebook ortamının fütursuz alanına sığınmıyorum.

Facebook ve forumlar konusunda bir makalem vardır az sonra bunuda yayımlayacağım.

Yoksa incelerseniz görürsünüzki bu bahis konusu ortamdada faalim vede en üst sırada.Alternatifim dahi halen oluşamamıştır.

Ancak forumlara çok şey borçluyum ve borçluyuz.

Vefa duygusuna,kendine güven duyma duyguusuna sahip olanlar arslanlar gibi forumlarda yer almalı ve almaktadırlarda.

Sevgimle kal

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sheke'lim elbette değişir.Ben gönlü yumuşak adamım.

Affedici,bağışlayacı,pişman olucu tavrım bilinir.Kinci olmadığımda bilinir.Üzüntü duyduğumda kabul edilmelidir.

Ancak konuda birçok şey yazdım.Uzun,olabildiğince açık ve sarih.

Üzerinde az düşünün ve yorumlarınızıda lütfen yapın.

Nezdimdeki değerini kerelerce belirttim,uzun telefon konuşmalarımızda seni iyice anladım gönlümde kristal bir yere koydum,kırılmasın o kristal diyede gerekli tedbirleride aldım.

Sen ne yapsan boş.

Beni üzemezsin,alındıramazsın

Sevgim ve saygımla kal

19. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Sanırım aynı yörede yaşayan insanlar olarak bunların çoğunu bana yazdın Adil.
    Öncelikle ayıramadığın şey jandarmacılık oynamıyorum. Vedat beyin avını tebliğlere uymuyor diye eleştirmedim.
    Göz göre göre yalan söylüyor diyerek espiri bir şekilde eleştirdim. Lakin büyük balık fotografı göreyim de nasıl olursa olsun diyerekten sen ve senin gibi düşünenler razı herşeye.

Gelelim sözde görevim ve görevimi kötü kullanmama !
    Benim av meram babamın tapulu malı değil, yani mera benim değil. Benim avlandığım yerlerde 50 kişi var ve limitlere uymuyorlar demişsin. Ben bunu risk alarak rastladığım her avımda dile getirdim zaten. Benim yazmadığım şeyler mi bunlar.
    Bu insanlardan 10 tanesi kankam değil, 5 tanesi de can ciğerim değil. Kendi kendine nasıl bir hayal kurdun bilmiyorum ama ben sana açıklayayım. Serhat abi dediğim eşimin abisi. Bende emeği büyük. Kendisinin tebliğleri pek kaale almadığını, hırslı olduğunu, balığı denk getirirse 5 kiloluk limite pek riayet etmeyeceğini daha öncede yazmıştım. Sanırım sen kaçırdın, gerekirse 3 gün forumu arar bulur, gözüne sokarım.Ha bu 1,5 sene zarfında benimle beraber avlanırken hiç 5 kiloluk limiti aşamadı. Hatta 3 kiloya bile yaklaşamadı. Diğerleri ise yakın zaman önce tanıştığım ve birkaç kere av yaptığım insanlar. Benle birlikte avlanırken tebliğ dışı bir av yaptıklarına da şahit olmadım.

Şimdi beni neyle itham ediyorsun anlayalım. Tüm Bergamalılardan ve yörede avlanan 50 avcıdan benmi sorumluyum?
    Foruma eleştirilecek rapor açtılar da ben mi eleştirmedim? Ben bir avda 2 balık tuttum da birini gösterip, birini saklayarak rapor mu açtım? Benim bulunduğum bir avda bir avdaşım limiti aştı da onu mu gizledim? Ben mi limitleri aştım da sizleri kandırdım?

Bana isim isim, ne biliyorsan tek tek yaz. Yaz ki herkes bilsin. Ben adi bir adamsam ortaya çıksın.
    Benim raporlarımda yazdığım balıklar değil, her hangi birşey yalansa yaz. Açık açık yaz. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anlalarla imalarda bulunma. Sanki bişey yapmışım, birilerini korumuşum gibi.

Madem erkekliğe soyundun, bil ki zordur. O 3 okka şeyin ağırlığı adamın belini büker ekşi yemişsen.
    Ben ekşi yemedim ki karnım ağrısın.

Sen ve senin gibiler neye layıksanız onu takip edin. Beni büyük hayal kırıklığına uğrattın. Yakın zamanda karşılaşmamayı dilerim. İkimiz için de pek hayırlı olmayacak. Ben senin babanın oğlu değilim haksız yere zan altında bırakacak.

Yaz yaz ki herkes bilsin, bekliyorum.

Adil arkadaşım bu mesajında beni kastedmemiş, kendisi durumu bana özel mesajla bildirmiş, biraz da kırılmış. :( Kendisinden mahçup olarak çok özür diliyorum. Ayrıca bu durumu ve kastedilen kişiyi de çok merak ediyorum.) Gene kendi tasarrufu ama açıkça yazmasını tercih ederdim.

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Terbiyesizlik! (Ben terbiyesizce bir yazımı hatırlamıyorum, varsa yönetime durumu bildir temizlesinler)

Şimdi durumu daha da açmam gerekiyor sanıyorum. Anlamamakta neden ısrar ediliyor anlamış değilim. Benim 10 sene kadar önce tutulan sazanlarla bir derdim yok, tebliğden falan da bahsetmedim.

Anlamamakta ısrar ettiğiniz şey yalan söylemene olan itirazım. Benim itirazım bazıları tarafından da eleştirildi. Sanırım onlar yalan söyle biz halimizden memnunuz diyorlar. idk Ne diyim Allah selamet versin.

İkinci durum, o ilk zamanlarda bir yanlış anlama olmuştu, keşke klavyem bozulsaydı yazmıştım ya, o günden bugüne köprünün altından çok sular aktı.
    Volkan aynı Volkan ama gönlümde yüce bir yere koyduğum Vedat bey aynı Vedat bey olamadı. Başkalarıyla yazışmalarından, av raporlarından ve düşünce yapından günden güne eridin. O yüzden aynı itibarı benden bekleme.
    Saygısızlık veya terbiyesizlikle de itham etme. Bunları yazmak saygısızlık olmasa gerek. Düşüncemi yazıyorum. Yazmak zorunda değilim elbet, zaten dikkat ettiysen yazmıyordum da. Ta ki yalan olduğu gün gibi aşikar ifadelerini görünceye kadar. Gene yazmayacağım merak etme.
    Doya doya baksın arkadaşlar kocaman balıklara, kova kova balıklara, öbek öbek balıklara....

İşte böyle yazışa yazışa karakterler kendini gösteriyor, bugün Adil'in gösterdiği gibi. İnsanları yavaş yavaş tanıyorsun.

Ben bir kurumda memurum, 50 küsür yaşında insanlar bir vergi muafiyeti için, senede elli tl az vergi ödemek için ne yalanlar söylüyorlar görseniz şaşarsınız.
    Beyanların %60 civarı asılsız çıkıyor. Şimdi ben bunları hergün yaşarken kimse benden sırf yaşı büyük diye birilerine bir şekilde yararlı oluyor diye şartsız itaat ve sevgi beklemesin. İnsanda benim önceliğim karakterdir.