Tüplü Dalışta İletişim

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında bulsep tarafından paylaşıldı.

1. DALIŞTA İLETİŞİM

Seslerin suda çok iyi taşınmasına rağmen sualtında sesle haberleşme neredeyse imkansızdır, sadece özel elektronik sistemlerle yapılabilir. Bunlar çok pahalı olmalarından ve diğer nedenlerden dolayı sportif dalıcılar tarafından yaygın olarak kullanılmazlar. Sonuç olarak sessiz iletişim teknikleri kullanılmak zorundadır.

Dikkat çekmek: Başka bir dalıcıyla haberleşebilmek için öncelikle onun dikkatini çekmelisiniz. Yavaşça ona dokunun veya bıçağınızla yada sert bir cisimle tüpünüze vurun.

Sualtında haberleşme: Sualtında arkadaşınızın dikkatini çektikten sonra haberleşme el işaretleri veya sualtı yazı tabelasına yazmakla gerçekleşebilir. Sualtındaki yanlış anlama ve karışıklığı önlemek için, arkadaşınızla dalışa başlamadan önce el işaretlerini ve diğer haberleşme yöntemlerini tekrarlamalısınız.

Yüzeyde haberleşme: Yüzeyde haberleşmek için el işaretleri ve sesli işaretler kullanılır. Yüzeyde selamlamak için el sallamaktan kaçının, çünkü bu yardım isteme işaretidir. Standart bir malzemenin bir parçası olan düdük tavsiye edilir, çünkü hem dikkati çekmek için fazla enerji gerektirmeyen güçlü bir ses, hem de uzağa gidebilen bir ses çıkarır.

Sualtı sireni: Bazı dalış tekneleri, sualtındaki dalıcıların dikkatini çekmek için elektronik sualtı sireni kullanırlar. Çalıştırıldığında sualtı hoparlörü yardımıyla siren sesi çıkarır. Eğer bu sesi duyarsanız, dikkatlice yüzeye çıkın ve direktifler için tekneye bakın. Kaptan emniyetli olduğuna dair işaret vermeden tekneye doğru yüzmeyin.

ALINTIDIR...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Mart 2007
  2. Abi teşekkürederim paylaşımın için:)

hakkını helal et işareti nasıldı abi...

3. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Abi çok saol okadar uğraşmişsın bende bişey merak ettim :)
    şu HIZLAN derkenki hareket el içerden dışarıyamı dışardan içeriyemi :D
    şimdiden teşekkürler abi :)

4. saat yönünde sevgili müjdat..

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abi önce sag kolunu kaldırıyorsun sonra elini sallayarak gluk gluk diye sesler çıkartmaya başlıyorsun
    :D:D

6. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Teşekkürler abi anladım :rolleyes:

7. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Tüplü dalışta iletişim dersek bölüm için daha uygun ve yerinde olacaktır...

8. senimi kıracağız sevgili onur dediğin şekil daha uygun olacak zaten serbest dalış daha farklı..:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Mart 2007
  9. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Teşekkürler. Mevzu beni kırmak değil. Dha uygun olur diye düşündüm o bakımdan. Tekrar saol abi...

10. akadam

akadam Haluk

Favori Kamış:
    2 iğneli Sarkıtma Olta ve hırsızlı Zoka
    En İyi Avı:
    hala denizde olduğu için bi şey söyleyemiyorum.
    ilginç bi anımı anlatayım. yıl 2003 yer Çandarlı, hocamız Sırrı hoca (reklam olmasın diye dalış merkezinin ismini yazmıyorum), ekip 6 kişi, dalış partnerim uzun yıllardır arkadaşım olan Mustafa Gürle, derinlik 23 metre civarı ve bende rezerv hava kalmış, soruyorum mustafa ya havasını bana 100 hava gösteriyor, hem şaşırıyorum hem de bana ahtapotundan hava ver anlamında çimlenelim diyorum işaretle, ve aşağıda ikimizin yukarıda tüm teknenin yerlerde güldüğü meşhur, bilindik, milletimize has başparmağın işaret ve orta parmaklar arasından geçirilmiş halini bana doğru sallıyor, benim dalış gülmekten o an bitiyor ve Sırrı hocam bana doğru gelerek azot narkozunda olup olmadığımı kontrol ediyor ben iyiyim işaretini verdikten sonra mustafa bana ahtapotundan hava almamı işaret ediyor ve devam ediyoruz 2 tüpte rezerv olunca dönüyoruz. sevgili arkadaşım sualtı iletişimine Türk usulü bir işaret katmanın sevincini uzun süre yaşamıştı... sevgiyle kalın ve rezervde dönün...

11. fishman45

fishman45

Aslı Şu Şekilde

Akadamın anlattığı olayın aslı şu şekildedir arkadaşlar,

Arkadaşımız kabiliyetli olduğu için onla beraber daha üçüncü dalışı olmasına rağmen 32 metreye indik.Orda ben defalarca kardeşime iyimisin işaretini normal bir şekilde yapmama rağmen o bahsettiği baş parmak işaretini bana defalarca yaptı çünkü atmosferden çok mutluydu.Bende içimden ben sana sorarım birazdan dedim ve o anı bekledim.İşte o an geldi ve çattı.
    Havasını sorduğumda elli havasının kaldığını ve çimlenmek istediğini işaret etti.
    Bende o meşhur işareti yaparak öcümü aldım ama normalde teknenin altında ve 23 metrelerde olduğumuz için problem yaşanmazdı.Arkadaşımı teknenin ipine ahtapodumla getirerek yukarıya gönderdim ve ben dalışa devam ettim ama ak adam çok iyi yüzücü ve iyi bir dalgıçtır.