Türkçe. Doğrular-yanlişlar

Konu, 'Makaleler' kısmında N@mık tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    Bilgi, Deneyim, Emek, Sabır ve Nasib
    En İyi Avı:
    Kocaman bir hayaldi kaçan
    Hocam prentable vukuatı olmuş..Harbiden falso yapıyomuşuz..:D :D :D :D

2. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Şu constantinapolis meselesine gelince, asıl şu FES olayını çözmek lazım.
    Türkiyede herkes fesle geziyormuş şeklinde gösteriliyor .
    Yeni çekilen birkaç filmde durum böyle değil tamam da. eski (çok eskiden bahsetmiyorum, daha bikaç sene öncesi) yabancı filmlere baktığınızda aynen budur. aha buyrun çizgifilmde de fes var yine.

3. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan

Abi ona bende takıntılıydım ya filmlerde özellikle düşük bütçeli bu şekilde idi ama son dönemlerde bu kısmen aşıldı. Bence kasti bir olay değilde filme danışmanlık yapan adamların suçu...

4. rainman

rainman

Favori Kamış:
    her türlü olta
  5. bybarisdavulcu

bybarisdavulcu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK 950gr.
    enteresan bi durum biraz durup düşünmek lağzım derim:confused:

6. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Düşük bütçeli mi , ben yanlış mı hatırlıyorum yeni jenerasyon bond filminde de istanbulda restoran sahnesi fesli mesli değil miydi ?

7. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:

İzlemedim :( :D:D:D:D

8. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Ben onları nasıl görmek istediğimi yazmayayım o zaman ;) :D

9. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Tam da Cumhuriyet Bayramı öncesi bu konuyu gördüğüme çok sevindim ve bu konunun kaynamaması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum .Numan' a böylesine önemli bir konuyu bizlere taşıdığı için hepimiz adına teşekkür ediyorum. En hassas olduğum konulardan biri, dilimizi gerektiği gibi kullanamamak ve maalesef yabancı kelimelere konuşmalarımızda gereğinden fazla yer verilmesidir. Milletleri millet yapan unsurların başında dil gelir. Dil bir milletin kültürü, yaşam şekli ve özüdür.Dilini yitirmiş bir millet, özünü yitirmiş, yozlaşmış, taklit bir millettir. Ve dilin yozlaştırılması, milletleri yok etmek için kullanılan en etkili silahtır.

Maalesef görüyoruz ki ,özellikle yeni yetişen nesil yabancı terimleri büyük bir kolaylık ve zevk içinde rahatlıkla kullanabiliyorlar. Emin olun bu yozlaşma, Fransa' nın kabul ettiği ermeni soykırımından daha da vahim ve yok etmeye yönelik sosyal ve kültürel bir savaştır.Bunun geri dönüşü çok büyük bir mücadeleyi gerektirecektir.

Arkadaşlarımdan ricam ,öncelikle bu sitede ve çevremizdeki tüm ortamlarda Türkçe konuşulmasını sağlamaları ve teşvik etmeleridir. Bu yoızlaşmaya ve yok etme yöntemine karşı insanlarımızı ulaşabildiğimiz kadar bilinçlendirmemiz gerekmektedir.Bunu bir görev olarak kabul edip, lütfen bu günden itibaren yapabileceklerimizi yapalım ve ihmal etmeyelim. TRT ye de bu girişiminden dolayı çok teşekkür ederim. Harika bir uyarı videosu yapılmış. Biz de özümüzü ,türklüğümüzü yitirmemek adına destek olalım lütfen!!!

Son düzenleme: 27 Ekim 2006
  10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Numan

Teşekkürler,bu konuyu ,(yani kanayan yarayı) açtığın için.

Sonra hepimiz,iğneyi kendimize batıralım bakalım.
    Ne dersiniz şu NİCK'lerimizden:mad: başlayalım mı?

Bakın bakalım , siyasi, ideolojik, dini.... görüşümüz ne olursa olsun, hepimiz nasıl bir yabancı dil boyunduruğu altındayız,farkında olmadan veya bilerek nasıl bir yabancı hayranıyız.
    Sayın isterseniz, kaç arkadaşımızın TAKMA ADI:) Türkçe.
    Numan, Namık, ....sonra?

Hadi kampanya açalım , önce takma adlarımızı Türkçe yapalım, sonra bu konuda konuşmak için benim de hakkım var, diyelim.
    Selam ve sevgiler hepinize.

11. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Mahir babam , ben de takma adımı Zülfikar diye değiştireyim olmazsa ;) :)

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Tamam o zaman.
    Hepimiz hiç değilse bakıp bakıp, ''Amma ayıp etmişim haa!,şimdi de değiştiremiyorum,tüh be!'' diyerek yüzlerimizi kızartalım ve bundan sonra dikkatli olalım.
    Olur mu?

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Neş'en bilir.:rolleyes:
    Mehmet desen kim ne diyebilir?

14. Numan

Numan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Abla ben şunu düşünüyorum... Ulu Önder devrimleri yaptı ama O'nun zamansız ölümü neticesinde devrimlerin halka aşılanması gelen diğer yöneticilerle yarıda bırakıldı. Türkiye yönetim sorunları nedeniyle 2 yıllık bir zamanda bir anda en hızlı gelişen 7 ülkesinden biriyken gerileyen ülke konumuna geldi ki bugün sonuç ortada....

Bir arkadaşım bana bir soru sormuştu.

"Sence edebiyatın bir ülkenin yönetiminde nasıl bir etkisi vardır"

Benim uzmanlık alanım değil ondan "bilemiyorum" dedim sen açıkla istersen...

Bana kültürel etkiden bahsetti savaşın en önemlisi bugünki Hollywood'tan mesela bir küçük hikayede anlattı.

Amerikalı ressamlar Avrupa'lı ressamlara baktıklarında onların çok güzel resimler yaptıklarını ve duygularını tam anlamıyla ifade ettiklerini söyledi buna karşılık bu dalda bir boşluk göremeyen Amerikalı Sanatçılarda Avrupa'da yeni ortaya çıkan Kübizm'in etkisini altına girdiklerini söylemişlerdi.

İnanılmaz tarihi derinliklere sahip bir millettin İstanbul Fethi, Cumhuriyettin Kuruluşu, Osmanlı, Kurtuluş Savaşı vs vs vs tarihi vakaları bile uluslararası platforma çıkartabilecek bir sinema sektörü oluşturmaması... Bunlar çok acı Kurtlar Vadisi denilen dizi için Birleşik Devletlerde Hollywood ile iletişime geçilebiliyorsa ödüllü dünyaca ünlü sanatçılar bu filmde oynatılabiliyorsa... Bence çok çok uğraşmadan sadece gerçeklerle Oscarlı nice film çekilebilir.

Kurtuluş Savaşını konu alsanız...

Brad Pitt veya Mell Gibson - Atatürk

Al Pacino - İsmet İnönü

Robert De Niro - Kazım Karabekir

Monica Bellucci - Zübeyde hanım

İnanılmaz şeyler ortaya çıkar ama ne yazık ki Türkiye sadece boş kahramanlıkları izler. Türk Tarihini bile koruyamazken dilini nasıl muhafaza edebiliriz ki ?

15. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    İşte bu yabancı dil kullanma o kadar içimize işlemiş ki yaptığımızın hata olduğunun bile farkına varamıyoruz :( Bari bundan sonrası için kolları sıvayıp çocuklarımız ve ailelerimizden işe başlayalım. İşimiz çok ve zor :)

16. Numan

Numan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Reis Amca her üye olduğum yerde nick olarak Numan eğer öncesinde kayıt varsa Numan06 oda varsa N_man diye kayıt oluyorum. Aile olarak ismimin tarihsel bir hatırası var. Dedemin adı Onun Dedesinin adı Numan... :)

17. Madem Nick'lerimizi değiştiremiyoruz...
    O zaman nick'lerimizin Türkçe karşılıklarını yazalım nedersiniz ?
    Birahas = anlam olarak hiçbir şey ifade etmiyor Eşimin,benim ve oğlumun isimlerinin kısatlasından kendimin türettiği bir Nick'tir.
    BİRSEN
    AHMET
    ASRIN

18. Numan

Numan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ben torunuma vereceğim zaman değiştireceğim Namık Abi "Numen" sözcükleri asimilasyona uğratalım... Aile geleneğinide bozmuş oluruz. :D

Vizonteledeki gözlük gibi :D:D:D

19. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg

bence ;öncelikle buradaki sohbetlerden ve site terimlerinden başlayalım:confused: :confused:
    istanbul team
    real team
    dream team
    moderatör
    senior member

vs........................................:D :D

20. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    NİCK midir?:(

(Bira'sız olsa benim daha çok hoşuma giderdi.)
    Senin hoşuna gitsin diye yazmadım mı dedin.?
    Haa! o zaman mesele yok.:)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.