Turna avı maceram

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Ali26 tarafından paylaşıldı.

1. Ali26

Ali26

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg Yayın 3,5 kg Turna 3 kg
    Perşembe günü gece 24:00 de işten çıktıktan sonra Nurullah arkadaş ile beraber , sabah turna avı yapmaya karar verdik , tabi eve gidip hazırlıklar felan saat oldu gece 02:00 , sabah 05:30 da bulaşacağız , yatsan bi türlü, yatmasan bi türlü ikilem içinde biraz dalmışım , saati 05:10 kurdum , ama saatten önce saat 05:00 de uyandım . ( başka zaman yanımda yop atsalar kalkamam)
    hemen hazırlık yapıp evden çıktım , arabaya gazı alıp, Nurullah arkadaşıda alıp, Sakarya nehrine inip gümüş balığı yakalamaya, 8-10 gümüş tuttuk ( sinek oltası ile yem solucan )
    Burada Vezirhan mevkisinde kum ocakları var ( eski) Osmaneliden çıktık yola ve av yerine geldiğimizde saat 06:30 civarıydı . Takım olarak şamandıralı olta , ucunda tel ve üçlü kanca , gümüş balığını kancaya zarar vermeden takıp salladık suya ( gümüş balığı rahat yüzebilmeli ) sazlık kenarlarına atıp başladık beklemeye ilk vuruş Nurullah arkadaşıma oldu ama küçük bişey, balığı bile alalamış çekerken kurtuldu ( iğneyi yutamamaış) aradan 2 saat kadar geçti vuruş yok, şöyle göletin kenarında keşif için dolaşmaya çıktığımız sırada benim oltayı çekelediğini gördüm, ama bir koşuşturmaca , makina kamışlara takılmıi oltayı suya çekmeye çalışıyor , tabi yetiştim yavaştan çekeyim diye kamışı tuttuğumda o da ne bir asıldıki , aynı kılıçbalığı gibi suyun üstüne fırladığında gerçek boyunu gördüm , bir iki boğuşma sonrası balığı almayı başardım . ( eve geldiğimde boyunu ölçtüm 66 cm geldi)
    sonra tabi oturduk oltaların başına tekrar vuruş bekliyoruz, hareket halindeki gümüş kendini sazların arasına götürüyor ve taktırıyor çekincede gümüş düşüyor derken gümüşleri tükettik , sinek oltaları ile gümüş yakalamaya çalışıyoruz, beceremedik. ( gölette gümüş çok az) bu arada Turnalardan birkaç tane yüzerken gördük , çantamda rapala vardı ( hareketli ve batan türden ve turna renginde ) onunlan başladım atçek yapmaya , 3-4 atış sonrası bir turnanın onu takip ettiğini gördük,ama saldırmıyor sadece arkasından takip ediyor , çeke çeke inanın ta kıyıya kadar geldi ama atlamadı, tabi çekecek mesafe kalmadı ve rapalayı çıkardım, turna karşımızda bize bakıyor , tekrar önüne attığımda fıırr gidiverdi , bu arada Nurullah arkadaşım 1 tane gümüş yakalamayı başarmış ve oltasına takmış, onu hemen yanıma çağırdım ve bak ben atçek yaparken takip et, arkadan Turna takip ediyor , derken bizim turna yine belirdi , bunun bulunduğu mevkiye canlı gümüşü atınca buna hemen daldı , mantarı götürmesiyle arkadaş çekmeye başladı ama büyük zorlanıyor , takım sağlam kıyıya yaklaştıkça turna suyun üstüne çıkıp atlıyor , benim çektiğimden daha kalın ( boy olarak aynı boy ama kalın, kilo olarak ağır) suyun üstüne sıçradıkça çekme zevki bir okadar daha hoş oluyor , tabi bende bu anı çok güzel görerek yaşıyorum , balığı kıyıya çıkardık ve aynı hamleleri tekrar yaptık , fakat sonuç olumsuz başka vuruş olmadı ( gümüş balığıda yok) saat 12:30 da kalkıp toparlandık ve eve döndük.
    güzelbir av günüydü . fotoğraf makinasını sabah heyecandan almayı unutmuşum. eve gelince benim balığın resminide çektim ( yanına metre koyarak) resmi yakında göndereceğim .
    hepinize bol avlar
    sevgi ve saygıyla kalın

2. carp

carp Mehmet

Keyifli bir gün olmuş. Turna ile mücadelenin tadını çaıkarmışsınız. Fotoğrafları da bekliyoruz...

3. tiptirivsi

tiptirivsi

güzel saatler geçirmişsiniz gerçketen tebrikler...