Turna Hakkinda Bilmek Istediğiniz Herşey

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında BARIŞ tarafından paylaşıldı.

 1. BARIŞ

  BARIŞ BARIŞ

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  2.405
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  olta kışın tüfek
  En İyi Avı:
  turna 4.5kg --12kg yayın
  Canlı Yemle Turna Avı: Bu av için öncelikle yem olarak kullanacağınız balığı yakalamalı ve takımı yemleyene kadar canlı muhafaza etmelisiniz. Ben genellikle bu avda yem olarak ağla yakaladığım Gümüş'leri kullanırım. Burada önemli olan balığı iğneye takarken öldürmemektir. Bu takım sabah gün doğumu ve akşam gün batımında oldukça verimlidir. En iri balıklar her zaman canlı yemli takımlara vurduğundan olta kontrol edilirken kepçe hep hazır tutulmalıdır. İri turnalar bu takımı sürükleyip ota veya saza dolaştırabilirler o nedenle oltada balığın vuruşu bazen hissedilmez. Bu nedenle yemi görene kadar oltada balık olup olmadığı bilinmez. Bu takıma takmış olduğunuz canlı gümüşlerde küçük vuruşlar yapacaktır, bu vuruşları turna sanıp takımı toplamamak gerekir. Dolunay olduğu gecelerde bu takımın başarı şansı çok yüksektir
   
 2. BARIŞ

  BARIŞ BARIŞ

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  2.405
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  olta kışın tüfek
  En İyi Avı:
  turna 4.5kg --12kg yayın
  turna avında püf noktalar

  Turna için en iyi av zamanı güneş doğuşundan bir saat öncesi ile güneş batışından 1 saat sonrası arasında kalan süredir. Geceleri, çok nadir olarak yemli oltaya atlarlar.

  Yaz aylarında küçük balık sürülerinin peşindedir. Suyun yüzeyinde göreceğiniz ani hareketleri size etrafta turna olduğunun habercisidir. Yine sualtındaki yoğun otluk bölgelerle çakıllı zeminin birleşim yerleri de turnanın av sahasıdır. Kıyıları kamışlık olan küçük körfezler ve bunların etrafındaki çukurlarda da yoğun halde bulunurlar. Yazın sıcak günlerinde 30 cm derinliğe kadar kıyıya sokulurlar.Kışları ise derin sulara çekilirler ve daha hareketsizdirler.

  Turna avında en önemli etkenlerden biride balığa görüntü vermemektir. Gürültü ve abartılı hareketler avınızı sizden uzaklaştırır.

  Sasi: Yumuşak plastikten yapılan oldukça hareketli, balık ve kurt şeklindeki yemlerdir. Sasilerde favori rengim beyazdır, bulunmadığında siyah-beyaz da tercih edilebilir.Bulutlu havalarda ve derin sularda ise fosforlu turuncu renk daha kesin sonuç verir. Mister Twister marka kesik kuyruklu modeller, avda çok daha etkilidirler.Bu takımı hazırlarken kullandığım zoka daha çok fosforlu kırmızıdır.Ufak sasiler kullanıldığında mutlaka çelik beden kullanılmalıdır. Sasi ile avcılıkta püf noktası çok yavaş çekmektir. Bir diğer önemli konuda balığı hemen otların üstünden çekebilmektir. Bu takımı kullanan usta avcılar bir tek zoka iğnesi ile avlanırlar. Ben buna bir de hırsız tabir edilen üçlü iğne takarım. Yaz aylarında sığ sularda mavi-beyaz renkli küçük sasileri kullanmakta başarılı sonuç verecektir.

  arkadaşlar yazı bir siteden alıntıdır ama bilgisayarımda kayıtlı olan eski bir yazı olduğu için şu an hatırlamıyorum
   

  Ekli Dosyalar:

 3. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Turna Hakkinda Bilmek Istediğiniz Her şey

  TURNA turna balığı

  Familyası: Esocidae
  Bilinen adı: Esox lucius
  Uzunluk: 30-120 cm
  Ağırlık: 4-8 kg
  Yumurtlama dönemi: şubat, mart, nisan, mayıs, haziran

  [​IMG]

  Açıklama: Vücut uzayarak torpil şeklini almıştır. Küçük ve düz pullarla örtülü baş büyüktür. Burun oldukça uzun ve yassılaşmıştır. Ağız büyük ve dişli olup alt çene öne doğru uzamış ördek gagası şeklini almıştır. Solungaç kapaklarının üst kısmı ve yanakları tamamen ince pullarla örtülüdür. Çok süratli yüzebilirler. Baş kısmında sayıları 10 civarında bulunan ve çıplak gözle görülebilen deliksi duyu organları mevcuttur. Vücudun genel rengi sarımsı yeşil görünürse de sırt kısmı zeytin yeşili yansımalar arz eder. Genç balıklarda vücudun yan taraflarında yeşil renkli enine bantlar varken, olgunluğa erişmiş bireylerde bu bantlar yuvarlağımsı kahverengi lekelere dönüşürler. Karın bölgesi daima açık sarı veya kirli beyazdır.

  kaynak ve resimler: water crop university, kkgm.

  arkadaslar madem konu baslığı canlı yemle turna avı bende yaptığım takımı size sunuyum nasıl ama hem burdaki samandıraya fosforda takabliyosunuz geceleri için:cool: :cool: :cool: :cool:

  1.JPG

  bugun turnaya köprüköy yapacaktım ama sans işte gidemedim nese baska sefere :):):):)

  TURNA BALIĞI
  (Esox lucius.L)

  Silndirimsi uzun gövdeli, kemikli bir balıktır. Ağzı ördek gagası şeklinde, üst kısmı iyicene basıktır. Sırt ve anus yüzgeçleri vücudun gerisinde bulunur. Dişleri çok (yaklaşık 700 adet) ve keskindir.
  Turna balıkları hareketli ve durgun sulardan hoşlanırlar ve çok yırtıcı olduklarından, cok fazla miktarda balığı tahrip ederler. (bunlara tatlı su köpek balığı denebilir) Uzunlukları 1m. yi bulabilir. Kuzey yarımküreye özgü olan bu balıklar, kuzeye göre Avrupanın güneyinde daha azdır. Avrupada bulunan tek türü "adi turna balığı" dır ( Esox lucius.L.). Turna balığının ağırlığı 25kg. a kadar çıkabilir. Turna balığı Şubat-Mart-Nisan aylarında yumurta atar. Bu mevsimde eti iyi olmaz. Genelde, turna balıkları taze tüketimin yanısıra tuzlanmış veya füme olarak tüketilir. Almanya'da hafifçe zehirli olmasına rağmen, yumurtalarından havyar yapılır.


  AVCILIĞI:
  Bir çok turna avcısı bu balığın yaşadığı ortamda diğer balıkların nasıl olupta hayatlarını devam ettirebildiklerine şaşarlar, çünkü yenebilir ve/veya hareket eden her şeye saldırırlar. Hatta, bazı büyük boy turna balıkları su yüzeyinde yüzen su kuşlarına saldırıp yerler. Bu çerçevede, turna balığının avlanması oldukça basittir diyebiliriz.
  Turna balığı, tatlısuların "yalnız kurdu" diye düşünebiliriz, ancak dikkat edilecek olursa, büyük bir turnanın yakalandığı yer ve civarında sıklıkla diğer iri veye aynı boy turnalar da oltamızı ziyaret eder. Bundan çıkartılabilecek sonuç, turnaların boylarına göre guruplar halinde bulunduklarıdır. Bu sonuca göre, "yalnız kurt" benzetmesi yerine "aslan ailesi" benzetmesi daha yerinde olur kanısındayım.
  Bu tip guruplaşmaların olduğu noktalara, turna avcılığı bakımından sıcak noktalar adını verebiliriz. Eğer turna avladıysanız, avlanma bölgenizde her zaman daha iyi av veren "sıcak noktaların" varlığını siz de saptamışsınızdır.
  Sıcak noktalar, aynı zamanda turna balığına yem olan canlıların da bol olarak bulundukları noktalardır. Buralarda, turna balığı genelde çok kısa süreli yoğun bir av verir, bu zamanın dışında doymuş olan turna balığını kandırmak oldukça fazla bilgi ve beceri gerektirir. Sıcak noktalarda temperatür ve barometrenin günlük optimumlarının oluştuğu zamanlar, turnanın mevsime bağlı gün içi aktivitelerinin tepe noktasını oluşturur ve bu çevrim günden güne değişiklik gösterir. Genellikle bu aktif zaman aralığı, bir saat kadar sürer. Sonbaharda bu aktif zaman bölünmüş olarak, sabahın ilk ışıkları ve akşam gün batımından kısa bir süre önce gerçekleşir. Kışın, suyun sıcaklığına bağlı olarak, aktivitesi düşen turna balığı, genelde kışın güneşli günlerinde tam gün ortasında aktiftir. Bu arada dikkat edilmesi gereken, gün ortası hesaplanırken güneşin doğması ile batması arasındakı zamanın ortasının bulunmasıdır. Yaz ayları ve ilkbaharda ise, bu zaman genelde öğleden sonra ve akşam üzeri arasında yer alır.
  Avlandığınız yeri ve mevsimsel özellikleri iyi tanıyorsanız, beklediğiniz sıcak noktada aktif zamanı yakalayabilirseniz, ödülü de fazlası ile alırsınız.
  Belirtmek gerekir ki, büyüme güdüsü ve rekabet yüzünden yavru turnalar bu tanımlar dışında kalırlar ve en umulmadık zamanlarda av verirler. Yeri gelmişken lütfen bir amatör avcı olarak kazara oltanıza gelmiş olan 700-750gr. ve altındaki yavruları zedelemeden geri salın, bırakın rekor boylar olarak sizlere geri gelsinler.

  KISA AV BİLGİLERİ
  TAKIM
  1.70m-2.40m dolu fiber, tümden yaylanabilir tip.


  MAKARA
  1:4 turlu, orta boy makara

  MİSİNA
  El oltası: Olta 0.60-0.80mm tercihan şeffaf yeşil
  Makara için: 0.30-0.45mm kahverengi min.20kg
  testli.

  İĞNE
  Bronz kaplama, halkalı, ekstra güçlü;
  Üçlü iğne için 10-6 Nr.
  Tek iğne için 2-1/0 Nr.

  YEM
  Canlı tatlısu balıkları, ölü tatlısu ve deniz balıkları
  Mepps, yapay yem, kaşık, iri Jigg

  TEKNİKLER
  Canlı yem, Ölü yem- çökertme, yüzdürme, çoklu çökertme.
  Sürtme, atıpçekme.

  AV TEKNİKLERİ:
  Turna avcılığı, temel olarak sabit avlanma ve hareket halinde avlanma olarak ikiye ayrılır. Sabit avlanma sandal veya karadan belirli bir alanda avlanmak şeklinde olur. Hareketli avlanmada ise, tekne ile hareket halindeyken, sürtme, atıp-çekme veya yemli gezdirme şeklinde olur.

  1- HAREKETLI AVLANMA
  Her çeşit sürtme bu sınıfa girer. Sürtme için, çok çeşitli kaşık, seğirtme, mepps(döner) ve suni yemler vardır. Avlandığınız alan için bunlardan en uygununu deneme yanılma metodu ile seçmek zorundasınız, ama unutmayın ki, fazla süslü olanlar balığı kandırmaktan çok, avcıyı alışveriş için kandırmak üzere yapılmıştır.
  Hareketli avlanmada diğer bir yöntem ise, canlı veya ölü yemle yapılan sürtmedir. Bu tip avcılıkta, genellikle kaya balıkları iyi sonuç vermektedir, ama istavrit, kolyoz gibi deniz balıkları da kullanılabilir.

  2- SABİT AVLANMASabit avlanma;
  Dip yemlisi (şekil 3.), ölü yem (şekil 4.), çökertme (şekil 5), canlı yem (şekil 6) şeklinde olur. Söz konusu yöntemlerden hangisi uygulanırsa uygulansın, eğer bir den fazla olta ile avlanılacaksa, oltalar arasında en az 10m mesafe bırakmak lazımdır.
  Özellikle, ölü yem kullanıldığında, eğer zemin müsaitse (atılan yemi örtecek yosun, balçık bulunmaması halinde) çevreye abartmadan yemleme yapmakta fayda vardır.
  Tutna sert bir balık olduğu için, özellikle kamışla avlanmalarda kakıç veya kepçeyi balığı sudan kesmek üzere hazır tutmak gerekir. Ayrıca büyük balıkların ağzından iğne çıkartmak için, yanınızda bir pense bulundurmakta fayda vardır. Turna canlı iken en kolay baş ve işaret parmakları vasıtası ile gözlerinden tutulur.

  DİP YEMLİSİ
  Dip yemlisinde, ölü yeme ağızdan sokulan beden, anus deliğinden çıkartılarak, fırdöndüye bağlanır. 3 lü iğne ağızda kalır, tercihan çelik beden kullanılırsa, bedenin balığa yerleştirilmesi daha kolay olur.
  Bu, eğer dip yapısı müsait ise, balık dipte yosunlar veya çamur ile örtülmeyecekse, özellikle kıyıdan uzak mesafelere atış içim ideal bedendir.
  Uygun olmayan zeminlerde, yem olan ölü balığa bir enjektör yardımı ile, karın boşluğuna hava pompalamak, yemin bir süre yüzmesini sağlar ve yemi görünür yapar


  ÖLÜYEM

  Ölü yemli bedende, yemin bağlı olduğu köstek, fıdöndünün iskandile yakın olan halkasına bağlanır.
  Bu yöntem, orta mesafelerde ve özellikle su yüzüne kadar uzanan bitkilerin arasındaki boşluklarda iyi iş görür. Yem aynen dip yemlisinde olduğu gibi takılır.
  Köstek uzunluğunu mesafe (suya giriş açısı) ve ortam özelliklerine göre ayarlamak gerekir, ancak köstek boyu 30-34cm. den daha kıa tutulmaz

  ÇÖKERTME
  Çökertme oltada, beden suyun içersinde kalan iskandilden yaklaşık 40-50cm. uzağa bağlanan bir şamandıraya sabitlenir.
  Yem olarak, ağırlıkla Kolyoz, İstavrit ve iri Sardalya gibi deniz balıkları ve Kızılkanat, İnci balığı ve Sazan yavruları göğüs yüzgeçlerinden kesilip baş tarafı atıldıktan sonra (baş tarafları yemleme için kullanılabilir) arka tarafları kullanılır.
  Beden yeme bir çuvaldız yardımı ile, 3lü iğne kesik tarafında kalacak şekilde geçirilir ve beden fırdöndüye tesbit edilir.
  Balık yemi aldığı zaman, kıstırmayı da yerden keser ve samandıra su yüzüne çıkar. Bu durumda iğnenin oturması için ilk önce kuvvetli bir tasma vurulur ve balık suyuna göre çekilir.


  CANLI YEM
  Canlı yem kullanıldığında, şekil 1. deki gibi çift 3lü iğneli bir beden kullanılır.
  Yem bedene, ya fıdöndüye baş tarafı gelecek şekilde arka iğne boşta olmak üzere, ya da yemin kuyruk tarafı fırdöndüye gelecek şekilde (şekil 6.), ya da her iki 3lü iğnenin birer kancası balığa kuyruk ve sırt tarafından takılı olmak üzere sabitlenir.
  Birinci şekilde, yem takılmasında kıstırma balık ile şamandıra arasına, ikinci şekilde yem takılmasında ise (şekil 1-2.) şamandıra ve iskandil arasına, fırdöndünün iskandile bakan halkasına veya 3lü fırdöndü ile- 30-35cm. bir köstek ile sabitlenir.
  Köstekli tipte şamandıra ile iskandil arasındaki bedenin gergin durabilmesi için, suyun derinliğinin tam olarak bilinmesi gereklidir.

  arkadaşlar bu mesajın içerisinde meriç ve emrecan arkadaşın yazılarıda vardır birleştirmeden dolayı tek mesaj gibi oldu
   

  Ekli Dosyalar:

 4. turna.06

  turna.06

  Mesajlar:
  25
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  60 cm turna kapulukaya barajı
  turna avı teknikleri

  bildiğimiz üzerine turna balığı çevikliği ile yırtıcı bir balık olup bir çok yapay yem ve canlı,ölü balıklara saldırıyor.

  ama sasi,meps,rapala,kaşık hepsi her gölde işe yaramaz turna her yeme atlamaz önemli olan o gölün ,akarsu v.b ortama göre yapay yem kullanmak gerekir.

  suyu durgun berrak göllerde derin bölgelerde kaşık türleri iyi iş yapar kıyıda sığı bölgelerde meps türleri iyi iş yapar

  kanallarda akarsularda rapala türleri iyi iş yapar genellikle bulanık suyu olan kanal ve akarsularda rapala hareketleri ve renkleriyle turnayı kendine çeker

  normal hafif bulanık derin göllerde sasi iyi iş yapar

  bunlara göre;

  1-mogan gölünde: sasi, kaşık

  2-eymir gölünde:kaşık, sasi

  3-kesikköprüde:sasi,kaşık,meps

  4-köprüköyde:turuncu kırmızı sasi

  5-çanıllıda:kaşık

  6-kızılırmak(karakeçili tarafında):rapala

  7-baybalak nehri:rapala

  8-saone nehri:sasi,kaşık

  9-terkos:kaşık

  10-sapanca:sasi,kaşık,meps

  bu göl ve nehirlerin hepsinde turna avında bulundum
   
 5. turna.06

  turna.06

  Mesajlar:
  25
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  60 cm turna kapulukaya barajı
  turna avı==uygun yemler

  Bütün göllerin turnaları aynı olmadığı için yani saldırganlığı olsun rengi boyu posu vilen ona göre her gölde aynı yapay yeme turna gelmez. benim gözlemlerime göre turnalar

  1-kesikköprü:meps..sasi..canlı gümüş balığına özellikle geliyor

  2-köprüköy:turuncu-kırmızı sasi..canlı gümüş balığı

  3-eymir,mogan-:canlı gümüş balığı

  4-çanıllı:canlı gümüş balığı..kaşık

  büyük nehirlerde rapala kanallarda ve suyu çok bulanık yerlerde ise metal kaşık

  sipsileri(40cm nin altındaki turna) bırakalım ki bize rekor olarak geri dönsünler..

  turna avına geçicek olursak

  turna avında yapay yem kullanırken at-çek canlı yemde ise şamandıralı takım kullanırız. turna bulunan bölgeler sazlık önleri dipi yosun değil ama turna otu denilen yeşil bitkilerin diplerinde hafif batak bölgelerde özellikle göle sarkan ağaç kavukları gibi gölgelik yerlerde bulunur.

  kıyıdan avlanacak isek ve etrafta pek sazlk otluk bölge yoksa kesinlikle canlı yem kullanalım.

  en iyi yapay yemler: en iyi canlı yem:

  1-rapala***** 1-gümüş balığı
  2-meps**** 2-kızılkanat
  3-sasi***
  4-kaşık**
   
 6. Sohbetcibaba

  Sohbetcibaba

  Mesajlar:
  71
  Şehir:
  Hollanda -Rotterdam
  Favori Kamış:
  Olta balikciligi
  En İyi Avı:
  Morina Baligi 1.18cm 23 kg
  Turna avi

  Biraz ben de bir seyler yazmak istedim biz Hollandada gumus degilde baska bie sey kullaniyoruz Tasmanian Devil ve Bull Dawg fotoraflarini gondereyim[​IMG] [​IMG]
   
 7. acariletişim

  acariletişim

  Mesajlar:
  34
  Favori Kamış:
  Hepsi mevcut
  En İyi Avı:
  Sazan 7,5
  Turna Avi Bir Tiyo

  Üstatlar turna avı için yapay yemler var biliyosunuz.. YApay yeminize balıkçılarda satılan çürümüş balık özünden yapılan kokusu berbat yaglı bir sıvı satlır kesinlikle deneyin biraz sürmeniz yeterli yapay yeme..
  Elinize bulaşmasın kokusu gitmiyor 3,5 saat çok turna aldım bu koku sayesinde ...
  Rastgele
   
 8. ZANDER

  ZANDER

  Mesajlar:
  1.066
  Şehir:
  BREGENZ
  Favori Kamış:
  RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
  En İyi Avı:
  Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
  Benim sikca kullandigim bir yöntemi sunmak isterim, bizde canli yem kullanmak yasak oldugu icin yem olarak kullanilacak baligi önce öldürüp sonra su sekilde takiyoruz. Eger ac bir balik gelmisse kacma sansi yok denicek kadar azdir.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]

  Cogu yerde ingiliz sistemi diye geciyor. Bulmakta zorlanmamaniz acisindan. Misinaniz saglam aviniz bereketli olsun.
   
  Son düzenleme: 3 Temmuz 2006
 9. Taylan

  Taylan

  Mesajlar:
  612
  Şehir:
  Samsun
  Favori Kamış:
  Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
  En İyi Avı:
  53 cm Turna
  İşte benim hastalığımda bu. Ben kendimi kısaca Turnanoyak olarak tanımlıyorum.:D Elimde turnalar ile ilgili bir çok bilgi var. Elime geçtikce kısa kısa size aktarayım. Bir çoğu internetten topladığım bilgiler. Netteki bilgilerin hepsinin doğruluğuna pek güvenemiyorum. Eğer yanlış bilgi içeren bi kısım varsa lütfen uyarın hemen düzelteyim. Saygılarımla

  "Radyo vericileri çalışmaları sonucu turna gerek yaz gerekse kış aylarında kıyıdan en çok 300 metre civarında bir mesafede durmaktadırlar. Sanılanın aksine kışın yaza göre daha çok yer değiştirmektedirler. Turnalar bir önceki güne göre 200 metre yer değiştirmektedirler. Yani diğer bir deyişle turna bir günde sadece 200 metre mesafede bir uzaklığa gitmektedir. Bütün çalışmalar turnanın en fazla 4-5 metre derinliklere gittiğini daha doğrusu bu derinlikteki suları sevdiğini göstermektedir. Gündüz ışığında avlanırlar gece çok nadir yeme gelirler. Çok güneşli havalarda daha derine inerler. Sıcağı sevmezler. 30 derece üzeri su sıcaklığına dayanamazlar. Hava bulutlu yada kapalıysa yüzeye daha yakın olurlar. Çok nemli havalarda ve aşırı sıcaklarda bir ot kümesi gölgesine saklanırlar kolay kolay hareket etmezler. Bu komite tarafından yapılan Tanana ,Tolovana ve Minto çalışmaları göstermiştir ki kış ve erken bahar aylarında turnalar oksijeni az durgun su ve göl derinlikleri yerine oksijenden nispeten daha zengin nehir yataklarına yönelmişlerdir. Buzların erimeye başlamasıyla göllerdeki üreme alanlarına geri dönmektedirler."
   
 10. AynalıCarp

  AynalıCarp

  Mesajlar:
  26
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  3 kg turna
  Benim turna avımda vazgeçilmez olan avlanma şeklim kırmızı pullu gümüş kaşıklardır.Bununla çok turna yakaladım.Arkadaşlara tavsiye ederim.
   
 11. ahmetcem

  ahmetcem Cem

  Mesajlar:
  962
  Şehir:
  Samsun
  Favori Kamış:
  el,parmak,diş :)
  En İyi Avı:
  Ben ne yakalamıştım ya ?
  Turnaları inlerinden dısarı cektikten sonra solungaclarını acıp kapadıgını ( sert ve şişkin şekilde ) görürseniz önüne yılan kurbaga balık kus yavrusu hiç bir şey tanımaz benden de bu bilgi :)
   
 12. sarılacivert

  sarılacivert

  Mesajlar:
  296
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Kamış, Olta ne var ne yoksa
  En İyi Avı:
  PALATUTamadım
  Turna ve Turna avı hakkında

  TURNA

  Familya Adı : ESOX

  Türleri : Muskellunge (MUSKY), Northern Pike (ESOX LUCIUS), Silver Pike, Chain Pickerel, Redfin Pickerel, Tiger Pike.

  Dünyadaki Dağılımı ( Yaşadığı Bölgeler) :

  Dünyadaki dağılımını Üç bölge olarak vereceğiz.

  Amerika, Avrupa ve Asya Kıtası.

  Bu bölgedeki balıkların her coğrafi bölgeye göre adı değişmekle birlikte genel adı PİKE olarak bilinmektedir. Ancak balığı incelediğimizde pek çok çeşidi olduğu ortaya çıkmaktadır. Dünya üzerinde yetiştirilen çaprazlama çoğaltma yöntemi ile de yeni türler ortaya çıkmıştır.
  Northern Pike ve Musky çaprazlama yöntemi ile Tiger Pike ortaya çıkmış bu üç balığın çaprazlama üretim yöntemi ile de mutant (gen bozulması) Silver Pike ortaya çıkmış olabileceği uzmanlar tarafından ortaya atılmıştır. Ülkemizde ve Avrupada genel olarak bulunan balık ise Northern Pike tır. Ülkemizdeki ise Turna, Ördek Balığı, Dişli Balık, Oklama gibi isimler almıştır.

  Bu balığın hangi tür olduğunu anlamak için en kolay yöntem ise şudur. Musky çene altındaki algılayıcı (Sensör) sayısı 16 - 18 adettir. Northern Pike'taki algılayıcı sayısı 12 - 14, Pickerel de ise bu sayı 8 adet olarak belirlenmiştir. Ayrıca vücut desenleri de farklılık göstermektedir.
  Turna (Esox Lucius)

  Vücudu hidrodinamik bir yapı kazanmıştır. Başı basık ve ağzı sivri dişlerle dolu, damak bölümü ve galsaması da içe dönük tutucularla doludur. Bu yakaladığı avın kaçmasını önlemektedir. Ortalama yaşam süresi 12 yıl olup asgari 15 yıl yaşadığı kabul edilmektedir. Dünya rekoru 1979 yılında 25 kg olarak Jiri BLAHA (Cekoslavakya) tarafından tutulmuş balıktır.

  Yemleri :

  Doğal Yemleri arasında yaşadığı bölgedeki tüm balıklar ve kendi yavruları bulunmaktadır öyle ki kendi büyüklüğündeki balığı dahi yediği gözlemlenmiştir buna ülkemizde yutak adı verilmektedir.

  Yaşadığı Ortam :

  Yaşadığı ortam 5 - 28 derece aralığındaki tüm sularda yaşar ancak en önemli özelliği yapısı itibariyle yosunluk, bitkili veya sazlık bölgeleri gösterebiliriz. Tek bulunmadığı yer su bitkilerinin olmadığı yerlerdir.

  Üremesi :

  Olgunluk yaşına gelmiş (2 - 3) olan bir balık boyuna göre 50.000 - 200.000 yumurta bırakabilir ancak yaşama oranı oldukça düşüktür. Balık yumurtalarını döktükten sonra bölgeden ayrılır hiçbir şekilde koruma yapmaz .

  Nerelerde Bulunur :

  Daha öncede yazdığımız gibi dibi su bitkili, sazlık ve yosunluk bölgelerde bulunur. Ancak bu durum akarsu, göl veya gölet ile birlikte iklim şartlarına göre değişiklik gösterir. Şimdi bu şartlara göre standart bir göl ve akarsu üzerinde açıklamalarda bulunalım.

  Kış Ayları Akarsu :


  akıntı yönü ve anaforların oluşturduğu bölümden kaçarak koy görünümündeki yerlerde avını bekler. Tek şart sazlık veya su bitkili bölüm olması gereklidir.


  Kış Ayları Göl veya Gölet :


  suyun derinliği ile orantılı olarak göle gelen su ( dere veya çay ) yatağına yakın yerlerde fazla derin olmayan orta derinlikteki bölgelerde bekler. Akarsudan gelecek olan yemlerin dağılımı da bu bölgeden olmaktadır.

  Yaz Ayları Akarsu :


  Sıcak havalarda balık genelde boyları küçük olanlar kıyılara yakın bölgelerde büyük boyda olanlar ise orta sula veya derin sularda bulunurlar. Eğer bulunduğu bölge soğuk su içeriyorsa büyük boydaki balıklar kıyılara yakın bölgelerde de bulunur. Suyun akış yönüne göre kaya arkaları ve önlerinde yosun ve bitki aralarında avlarını beklerler.

  Yaz Ayları Göl ve Göletler :


  Sıcak havalarda gölün derinliğine ve sirkülasyona göre su bitkilerinin gelişimine paralel olarak göle akan su bölümü, çıkış bölümleri ve orta derinlikteki sularda kendilerine uygun ortamlarda bulunurlar. Bu zamanlarda suda yetişen diğer balıkların yoğunluğu onun avlanmasını kolaylaştırır.

  AVLANMA ŞEKİLLERİ :

  Turna balığının pek çok avlama çeşidi vardır ancak en güzel avlanma şekilleri ise,

  1-) Sürütme-Sırtı (Trolling)
  2-) Atıp - Çekme

  Diğer avlanma şekilleri arasında parakete ve bırakma olta ile avlamak mümkünse de bu av şekilleri amatör balıkçılık yapanlar için yakışır bir avlanma türü değildir. Bu nedenledir ki bu iki av türünü hiç anlatmayacağız.

  1. SÜRÜTME - SIRTI (TROLLİNG) :

  Bu av şeklinde uygulama muhakkak bir tekneden veya bottan yapılması gerekmektedir. Kullanılan malzemeler de bu iş uygun olan türlerde seçilir. Bu konudaki yemler ve ekipman detaylı olarak anlatılacaktır. Sırtı ile balık avında uygulanan sistem şu şekilde uygulanır. Av mahalline gelindiği zaman motor ağır yolla seyrederken teknenin arkasından bırakılan olta motor suyundan en az 15 - 20 metre ileriye bırakılır suyun derinliğine dikkat edilerek " S " şekli çizilerek dip taranır.  Bu av şeklinde kullanılacak malzemeler ise şunlardır . Sağlam bir ip, PLUG yapay balık, silikon balıklar ve ağırlık kullanılır. Eğer kullandığınız Yapay balık batan türde değilse muhakkak bir ağırlık vasıtası ile dibe indirmek mecburiyeti vardır. Yapay balıklar batan ve yüzen olmak üzere yapılırlar batan yapay balıkların gaga yapıları diğerlerine göre farklılık içerir.

  Burada uygulanması gereken en önemli husus teknenin sessizliğidir. Eğer gerekmiyorsa motor kapatılır, ya elektrikli bir motor veya kürekle sırtı daha verimli olur.


  2. Atıp Çekme :

  Bu av şekli en zevkli olanıdır. Hem kıyıdan, hem de tekneden yapılabilir.
  Atıp çekmede kullanılan yemlerde şöyle sıralanabilir.

  o A ) Döner kaşıklar
  o B ) Kaşıklar
  o C ) Yapay balıklar
  o D ) Silikon yemler
  o E ) Canlı yemler dir.

  • A) Döner Kaşıklarla avlanma :

  Bu avlanma şeklinde oltaya takılacak döner kaşıkların ağırlığı az olduğundan ince ip kullanmakta fayda vardır. Ne kadar ince ise vuruşta o kadar iyi olur derler. Ancak burada unutulmaması gereken kural kaliteli bir ipin kullanılmasıdır eğer ipiniz kaliteli değilse kıymetli olan yeminizi kaybedersiniz. Bu iş için en uygun ipi bulmakta deneme ile temin edebilirsiniz aldığınız ipten 1 metre kadar kesip ortasından düğümleyin iki taraftan çektiğinizde kopmuyorsa o ip sağlam bir ip sayılır. Makaranıza 100 metre kadar bu ipten sarıp en uca bir tel takılır diğer ucada kaşığınızı takarak kullanırsınız. Eğer tekneden avlanıyorsanız şansınız çok daha fazladır. Kıyıya doğru atılıp tekneye doğru çekilir. Bunun en iyi uygulaması belli aralıklarla kıyının taranmasıdır. Bütün yönler 2 kere tarandıktan sonra yer değiştirilir. Mera adını verdiğimiz bu yerler değişik saatlerde tekrar tekrar taranır.


  • B ) Kaşıklar :

  Bu kaşıklarda diğerleri gibi kullanılır ancak tek farkı bu kaşıkların döner kaşıklardaki sabit hareketi değil çekiş hızına göre hareketlerinin değişmesidir. Değişik renk ve şekillerde olan bu kaşıklar turna avında çok verimli avlar sağlar. Örnekleri aşağıda verilmiştir. Bu kaşıkların bazıları fosforlu olması kapalı havalarda verimi artırır.

  • C) Yapay balıklar (Plug) :

  Bu yem çeşidinde kullanılan iki tür yem vardır. Sinking (Batan) Floating (Yüzen). Ancak her iki türünde pek çok çeşidi bulunmaktadır. Örnekleri aşağıda verilmiştir. Bu iki türde at çekte verimli avlar vermekle birlikte pahalı olmaları kullanım yerlerinin uygunluğu ile doğru orantılıdır. Şöyle ki eğer ilişkeni bol olan bir yerdeyseniz takıp koparma ihtimaliniz yüksektir.

  • D) Silikon yemler (Sasi) :

  Pek çok çeşidi olan bu sunî yem, balık, kurt halinde bulunmaktadır. Her türün de değişik renkleri mevcuttur. Ucuz ve uygulama kolaylığı nedeniyle tercih edilirler. Hazırlanması Jig tabir edilen ucu kurşundan oluşan bir iğnenin bu kurt veya balığa takılarak kullanılır . Bu kurşunun üstünde ipi bağlama yeri mevcuttur.  Bu yemle avlanma ise şöyle olmalıdır. Suya atılan sasinin dibe değmesi beklenir, daha sonra makineye sarılan ipe aksiyon vermek gerekmektedir. İki sar biraz boş ver hareketi ile o bölge taranır. Fakat Turna balığı sığ sularada da yemlendiğinden dolayı balığın bulunduğu göllerin durumuna göre sığ sular ve derin sular taranarak avlanmalıdır.

  • E) Canlı yemler :

  Turna avında kullanılan en önemli canlı yem gümüş balığı'dır. Bu canlı yemi elde etmenin en kolay yolu büyük poşet (Naylon) içine ekmek parçaları atılır sap kısmına ağız kısmının kapanmasını önlemek için uzun bir dal parçası takılır. Bu torba suya daldırılıp beklenir bir süre sonra içine gümüş balıklarının dolduğunu göreceksiniz yavaşça suya girilir ve torba suyun dışına alınır. Tatlı sularda hiçbir zaman ağ kullanmayınız.

  Ben bu bilgiyi okudum ve sizlerle paylaşmak istedim. Turnalar hakkında geniş bir bilgi Saygılarımla.
   
 13. Hectic

  Hectic Eren

  Mesajlar:
  251
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  2.70 Tolee Kawahagi Vsp 902 10-45gr
  Favori Makine:
  Cormoran Corcast Supermatch 8Pi
  En İyi Avı:
  Levrek
  Alpay abi,
  demişsin fakat örnekleri göremedim ben:confused: Acaba fotoğraflarımı eklemeyi unuttun? Yoksa başka bir yerden alıntı yaprığın için fotoğrafları kopyalayamadın mı? Paylaşımın için çok teşekkür ederim.

  Saygılar...
   
 14. yapay yem makul

  yani turna avlıycam diye canlı balık tut yarısını telef et öbur yarısını canlı canlı igneye tak. vakit kaybı ustelik
  uf ya .
  yapay yem hem kolay hem daha vicdani geldi bana.
   
 15. Spider

  Spider Mert Eren

  Mesajlar:
  1.181
  Şehir:
  Ankara
  Turna avının her türlüsü zevklidir...

  Hatta ben bir kaç tekniği aynı anda kullanmayı severim

  2-3 olta canlı yem ile kıyıya sabitlenir.. şamandralı bir şekilde
  1 olta da elde.. at-çek... tüm suni yemler denenir..

  eskiden zilli dip takım yapardım.. canlı askıda kalan bir takım...
  aslında bu sezon da denemekte fayda var.. çeşit arttıkça
  keyfi artıyor..
   
 16. Dostum adı üstünde canlı yem iğneye hiçbiyeri telef edilmeden takılıyo.salıyon suya yüzüyor iğneyle beraber.yem şanslı gününde ise (ki sen şanssız oluyorsun otomatikman)av sonunda suya iade tabi ölmediyse
   
 17. ForeverHoly

  ForeverHoly

  Mesajlar:
  33
  Şehir:
  Tekirdağ-Çorlu-Velimeşe
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Daha yeni başladım.Ama en yakın zamanda yazıcam.
  Paylaşımlar için teşşekkürler
   
 18. ufukkula

  ufukkula ufuk

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  1.537
  Şehir:
  İzmir
  En İyi Avı:
  Henüz yakalamamış olduğum

  Acıdım hayvana valla!! Birinden yırtsa diğerine gelecek,suyun içinde kaçış yeri bırakmıyosun balıkcağıza Mert abi:D :D
   
 19. uzakkisla

  uzakkisla

  Mesajlar:
  27
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  OLTA
  En İyi Avı:
  1.400 GR YAYIN ORMANLI ÇATALCA
  bu canlı yem için küçük balık bazen yakalamak çok zorlaşıyor bununla ilgili bir öneriniz varmı
   
 20. MUHAMMED88

  MUHAMMED88

  Mesajlar:
  94
  Şehir:
  ANKARA
  Favori Kamış:
  OLTA
  En İyi Avı:
  10 KG SAZAN
  Sazannnnnnnnn

  turnayı kuş kafasıyla fln tuttuklarını duydum ne kadar doğru bilmiyorum