Turna Hakkinda Bilmek Istediğiniz Herşey

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında BARIŞ tarafından paylaşıldı.

1. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Turna avı için en doğru zaman bütün bilgilerde güneşin doğuşundan bir saat öncesi ile güneş batana kadardır.Fakat çok alakasız bir zamanda arka arkaya aldığımız balıklar bu zaman bilgileri ile ilgili görüşlerimi değiştirdi.Bence asıl olan suyun durumudur bütün sabah uğraşıp saat 11-12 arası 11 tane balık aldık saat 12:30 sularında da kesildi ve başka hiç balık tutamadık.Yani bence turnaya gittin mi hiç durmayacaksın.

2. deePblue

deePblue na

peki bu sahte yeme sürmek için kullandığımız şu pis kokulu sıvıyı ankarada nerden bulabilirz ?
    çünkü yeni aldığım silkondan ve yavru turna görünümlü yemlerde gerçekten ağır bir silikon kokusu var..bu yüzden buna asla turnanın yaklaşmayacağından eminim..bu kokuyu bir şekilde gidermem lazım :confused:
    tavsiyelerinizi bekliyorum.

3. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    turna koklayarak saldırmaz avına,kokuyu dert etme.
    turna gözüne kestirdiği,harket eden her şeye saldırır.yeterki görsün ve yakalayabileceği bir hızda olsun.

4. carp

carp Mehmet

Bu balığın beslenme koşullarına da bağlıdır. Ancak yeterli beslenirse iki yaştan sonra 40cm'i geçtiğini okudum pek çok yerde...

5. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK - AKYA - MIĞRI - MÜREN - KEFAL - USKUMRU
    Kusura bakmayın önceden belirtilmiş ise görmedim ,acaba istanbula en yakın turna yakalayabileceğimiz avlak bölgesi neresidir.Cevaplarsanız sevinirim.:)

6. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Sazlıbosna Baraj gölü abi..Arama yaparsanız daha çok bilgi bulabilirsiniz.Alibeyköy' de de vardı sanırım ama orda su çok azalmış.

7. turna avı ipuçları..

Turna için en iyi av zamanı güneş doğuşundan bir saat öncesi ile güneş batışından 1 saat sonrası arasında kalan süredir. Geceleri, çok nadir olarak yemli oltaya atlarlar.

Yaz aylarında küçük balık sürülerinin peşindedir. Suyun yüzeyinde göreceğiniz ani hareketleri size etrafta turna olduğunun habercisidir. Yine sualtındaki yoğun otluk bölgelerle çakıllı zeminin birleşim yerleri de turnanın av sahasıdır. Kıyıları kamışlık olan küçük körfezler ve bunların etrafındaki çukurlarda da yoğun halde bulunurlar. Yazın sıcak günlerinde 30 cm derinliğe kadar kıyıya sokulurlar.Kışları ise derin sulara çekilirler ve daha hareketsizdirler.

Turna avında en önemli etkenlerden biride balığa görüntü vermemektir. Gürültü ve abartılı hareketler avınızı sizden uzaklaştırır.

8. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    turna icin gunun saatleri degil,turnanin bulunabilecegi turden yerler onemlidir,su ana kadar tuttugum turnalarin hic birisi icin su saatte daha cok geliyor diyemem ,onemli olan bu baligin bulunabilecegi yerleri denemektir,sonucta canli bir varlik gunbatimi il gun dogumunda yiyip12 saat veya daha uzun sure acmi beklicek hayvan,onemli olan baligin bulunabilecegi yerlerdir;)

9. icemaster

icemaster Hüseyin

ürkütücü

suyun içinde karşılaştığımda korktuğum tek balıktır kendisi. gözlükle çayda dalarken bazen karşı kaşıya geliriz. hem o hem ben birbirimizden fena halde korkarız. zira ben cüsse olarak ondan büyük olabilirim ama o da diş olarak benden hayli üstün. ağzında 700 civarında diş var ve içeri giren bişey dışarı çıkmıyor. abd deki bir gölde insanların ayaklarına saldırdığı kayıtlara geçmiş.

beni ürkütmesine rağmen turnabalığı en sevdiğim balık. bir asalet var hayvanda yav...

10. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Sevgili arkadaşlar, Aslen kütahya da oturuyorum, fakat iznim dolayısıyla hanım köye izin geçirmeye gidecem. Fakat turna ve yayın yakalanacak yerleri bilmiyorum. mihalıcık,beypazarı,nallıhan taraflarına yakın yerler tarif eden olursa sevinecem. SAYGILARIMLA.

11. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
    En İyi Avı:
    laspir 5kg, sakarya nehri.
    turna ustaları yardım lütfen.

sayın arkadaşlar
    biz eskişehirde çok fazla turna veren yer olmamasından dolayı genelde sazan avlarız. fakat gecen hafta bir değişiklik yapmak maksadıyla sakarya nehrinin sivrihisar taraflarına turnaya gittik. dediğim gibi giden arkadaşlardan turna hakkında bilgisi olan neredeyse kimse yoktu. gitmeden av marketten 2şer adet silikon balık, bir tane döner kaşık(sanırım meps dedikleri) bir tanede normal uzun kaşık ve çelik tellerimizi aldık. ilk gün yayın için uğraştığımızdan turna için girişimde bulunmadık. ikinci gün ise mekan değiştirim turna olayına giriştik. kafamıza göre makaralı oltalarımızın ucuna döner kaşıklarımızı takarak at çek yapmaya başladık. su şiddetli akmasına rağmen dip çok yosun olduğundan döner kaşığın hiç batmasına izin vermeden direk atıp sarma şeklinde çalışdık. bu taktikde kaşık nerdeyse hep yüzeyden geliyordu ama buna ragmen ben 67cm lik bir laspir tuttum. daha sonra bu döner kaşığım yosunlara takılarak koptu. ve uzun klasik kaşığı taktım. bunlada hep yüzeyden yüzdürmeyle bir tane 1 karışlık turna tuttum. şimdi benim sormak istediğim bu zemini yosunlu takılmaya müsait yerlerde kaşığı atıp hızlı bir şekilde dibe dalmadan çekmek iyi bir taktikmi turnada faydalı olurmu. yada en azından at çekte kaşığın suda ki harket derinliği ne kadar olmalı. ayrıyetten bu silikon balıkları normal sopayla(şamandıralı) kullanabilirmiyiz. yani bu silikon balık suda hareketsiz durduğu takdirde turnaları cezbedermi? değerli görüşleriniz içim şimdiden teşekkürler.

12. ahmet58

ahmet58

Favori Kamış:
    1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
    En İyi Avı:
    1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
    ölü yem olayı biraz zor iş ama çok etkili

13. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    Muğla civarında turna avlıyabileceğim bi yer varmı acaba ? yardımcı olursanız sevinirim ?

14. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    :D buda benden olsun dedim:D
    kırklarelide turna için kum ocaklarında orta boy istavrit kullanılıyor denedim sonuç süper olumlu ama aralıgın başı olmasına ramen balıklarda havyar vardı suya iade selamlar:D ha balıgın en verimli olduğu saat sabah 06 ile 11 arası akşam ise 15 ile 17 arası

Son düzenleme: 3 Şubat 2008
  15. bson

bson ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    REMİX VE ALBASTA KAMIŞLI TAKIM
    En İyi Avı:
    2500GR TURNA
    Merhaba

ARKADAŞLAR: ANKARADA GÜMÜŞÜ CANLI OLARAK SATAN VARM?
    :rolleyes:

16. birturkbir

birturkbir ibrahim