Turna konusunda bazı sorularım olacak arkadaşlar...

Konu, 'Genel Konular' kısmında darkdream1977 tarafından paylaşıldı.

1. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Turnanın çok yırtıcı bir balık olduğu ve yerleştiği bölgede baskın tür olarak yaşadığını biliyorum.
    Yine bildiğim kadarıyla bu tür balıkları bir yerden bir yere taşımak yasak ama (tam prosedur nedir bilmiyorum ) bizim burada turnaya uygun ve hiçbir su kaynağıyla bağlantısı olmayan 2 göl var.
    Ve bu göllerde kızılkanat ve israil sazanından başka bir şey yok.
    İsrail sazanı için diyecek bir şey yok zaten,kızılkanata gelince ekonomik değeri olmayan kılçık dolu bir tür.
    Şimdi....
    1- Bu göllere Turna atmak sizce etik ve uygun mu?
    2- Şayet uygunsa ben buraya atacak Turnayı nerden bulacağım,(En yakın yer Ladik Yedikır,ordanda turna tutmak mucize )
    3- Eğer 1 ve 2. sorularım için olumsuz düşünüyorsanız benim bu foruma üye olmamla kabaran turna aşkımı kim söndürecek :) (Rüyamda bile bazı geceler turna yakalıyorum,yuhhhhh yani... )

Kestane kebab acele cevap .... :D

2. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Herhalde herkes turna avlamaya gitti bu gün :(
    Neyse.... Sağlık olsun,elbet balıktan gelince foruma bir göz atan olur herhalde...

3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Yasakları pek bilemiyorum taşıma konusunda. Ama o bölgedeki çeşitliliği çoğaltmanın bir sakıncası olduğunu sanmıyorum. Ama 1-2tane bırakmak bi fayda sağlamayabilir. Aslında aklıbaşınd abir proje geliştirilebilse, bazı kurumlarla ortaklaşa çalışısa bir kaç yüz tane turnanın bırakılması gelişim sağlayabilir.

4. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Kurumlara kaldıysa işimiz zor,çok zor...........

5. LehimpompasI

LehimpompasI

Eğer tek kişilik bi proje olacaksa, balıkların bolca havyarlı oldukları dönemde, 5 10 tane atılsa, bu iş olur herade:)

Tabi havyarlı döneminde o balığı tutmak, tutup da ordan oraya gezdirmek başa iş de açabilir. Ama hepsinden önemlisi çevreye, göle, ordaki yaşama ne gibi zararlar verebilir diye uzun uzun düşünmek gerekir...

6. hobbytime

hobbytime

balıklandırma

balıklandırma konusunda forumdan bilgi alıp kendiliğinizden bir iş yapmamalısınız.
    bu tür balıklandırmalar yarardan çok zarar getirir.
    suyun analizi sudaki hayat ve bitki örtüsü konusunda bir bilginiz olmadığından bu tür girişimler gelişigüzel olacaktır. bahsettiğim gibi yarar yerine çevre zararı oluşturursunuz