turnalar havyarlı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında okidoki59 tarafından paylaşıldı.

1. okidoki59

okidoki59

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 7 KİLO,TURNA 60 CM.
    herkese selam.1 nisan itibarı ile turna sezonu açıldı.bütün amatörler sevindi fakat 7 ve 14 nisan tarihlerinde 1 er adet balık yakaladım biri dişiydi ve havyarlı çıktı diğeri erkekti sütünü dökmemişti.yani bu yasakları koyanlar neye göre ayarlıyorlar bu tarihleri .bu olaya müdahale edebilirmiyiz.edebilirsek yolu yordamı nedir?bilen var mı?bunun yanında boy limitlerinede uyan kişi sayısı çok az adam 10-15 turna yakalıyor.zaten sayı limitinide geçmiş .ancak 2 si boylimitinde diğerleri ufacık geride bırakmıyor.uyarırsan kabahatli sen oluyon.birde üstüne hayvanlar havyarlı olunca. :confused: :confused: :confused:

......herkese rastgele......

BUROB BAŞKAN bunu beğendi.
  2. R DENİZ

R DENİZ R DENİZ

Favori Kamış:
    lineaeffe,Alba Star
    Favori Makine:
    Shakespeare, BALZER CDI 850
    En İyi Avı:
    Sazan 6 kg, yayın 15 kg
    görev bize düşüyor

neden gün geçtikce balık sayısının azaldığının cevabı burda yatıyor zaten.
    balık avlayanlar bu yasakların öncelikle kendilerini korumak için konulduğunu bir anlasa mesele kökten halledilmiş olacak.
    amacımız balık tutmaktan çok bu şekilde düşünenlerin sayısını artırmak olmalı.
    Şundan eminim ki iki yıl yasaklara düzgün uyulsa hiç bir amatör balıktan boş dönmez.

3. GÖKHAN

GÖKHAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 55 cm istavrit 1.5 kilo
    Aslına bakarsanız turna için söylüyorum en ideal tarih 15 mayıs gönül rahatlığı ile av yapabilmek için . Öğrendiğime göre zaten av açılış ve kapanış tarihleri yıllar öncesi kanunlara göre yapılıyor malum küresel ısınmadan dolayı bir çok şey eskisi gibi değil.Balık boy limitlerine bir çok kişi uymuyor zaten bize düşen uygun dille suyuna giderek insanlara anlatmak ters tepki verilirse o tip insanlara uymamak yoksa insan katil olur veya erken göç eder bu dünyadan.

4. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    arkadaşlar bu konuya birazda şöyle yaklaşmak gerek turna konusunda bilgili ve deneyimli olan kişi zaten balığı yakaladığında havyarlı ve sütlü olup olmadığını anlaya bilir ve geri bıraka bilir ama bu işi bilmeyen ve anlamayanlar için malesef yapacak birşey olmuyor ama genede turnanın açılış tarihi 30 nisan olsa bu tarz sorunlarda olmaz diye düşünüyorum

5. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    Alıntı:
    Pasha´isimli üyeden Alıntı
    Sevgili Arkadaşlarım

Bence kışın sıkıntısıyla biraz aceleci davranıyorsunuz bana göre daha turnanın verimli av vermesine en az 1 ay daha var giderken mangalınızı ve üzerinde kızartacaklarınızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederim.Hepimize rastgelsin.

01/04/2007 de turna şenliğine katılan arkadaşlara yazmıştım.bence de sezon açılşı mayıs ortalarına alınmalı.

arkadaşlar atilla abi haklı,,
    ayrıca bu aylarda henüz yumurta dökmemiş turna yakalama ihtimali yüksek,fakat yasal olarak sezon açılıyor.seçim sizin,ancak şu canlı yem işini bırakıp sadece at-çek yaparsanız yumurtalı balık yakama ihtimali düşer .
    .......yumurtasız rasgele

6. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Hassas yaklasiminiz goz kamastirici.Umarim yakinda bilincli avcilik ulkemizde hizla
    yayginlasacak.Bunun icin bizlere elbetteki cok is dusuyor.
    Rastgele

7. yalcinicli

yalcinicli

Sevgili Alp, yaygınlaşıncaya kadar sularımızın bir çoğu buhar, bir çoğunun da içi boşalmış olacak.

Bu ve buna benzer site forum üyeleri gerekli taşları yerine oturtuyor oturtmasına ama ne yazık ki yeterli olamıyor. Bir kişiyi dahi kazanmak kardır diyoruz.
    Daha sıkı bir şeylere ihtiyaç var gibi.

8. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    arkadaşlar aynı bölgedeki avcılar mümkün mertebe 2-3 kişilk gruplar halinde balığa çıkmalı bence. yasaklara uymayanları gördüklerindede tatlı bir dille birlikte müdahale edlmeli. tek kişinin harcı değil bu iş. karşınızda yontulamamış magandalar var çünkü. ve her aykırı davranış jandarmaya bildirilmeli ki kıyı denetimleri sıklaşsın. böylesi daha caydırıcı olacaktır.

9. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

slm

çok haklısınız.

10. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

slm

Amatör ruhu böyle olmalı.Balık yenmek için tutulmamalı.Tut bırak metodu bana daha cazip geliyor.

11. troster

troster İLHAN

Favori Kamış:
    lineaaffe 15 kilos
    Favori Makine:
    okuma rav2, okuma salina 10000
    En İyi Avı:
    lüfer,istavrit.turna v.s..
    kesinlikle katılıyorum grup halinde bizler gibi bilinçli olunursa müdahale, ikna etmek okadar kolay oluyor ama tek olunca zor daha dün arkadışı uyardık ama'' ya zaten uzaktan geliyoz,masraf yaptık,herkes alıyo gibi saçma sapan bahannelerele geçiştirmeye çalışıyorlar..

12. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Guzel dusunmus , guzel soylemissiniz.

13. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Yalcin,
    Degerli dostum size tamamiyle katiliyorum. Bence yapilacak Balikevi.net uyelerinin Balikevi.net platformunu mumkun oldugunca cevrelerindeki tanidik ve dostlara tavsiye etmesi. Boylece su anda konustugumuz konulardan daha fazla insanimizin keyifle faydalanmasi saglanir. Neyi kaybetme riski icersinde oldugumuz bir takim halktan kopuk insanlarin ikiyuzlu soylemlerinin otesinde halktan halka samimice paylasilmaya baslar. Bizde uye sayimizin artisiyla dogru orantili olarak amacimiza faydamizi olcme firsatini yakalariz. Gerektigi konularda
    kendimizi yenileriz.
    Kisaca, sanal ortamin gucunu bu konuda sonuna kadar kullanmaliyiz.
    Ve hatta hayatimizdan bir parcayi cok samimice boyle bir yere ayirmali ve buranin kalitesine katkida bulunmanin yollarini aramaliyiz.
    Agaci sulamayi, bakmayi secenler aslinda meyvanin olgunlasmasina hizmet
    ederler. Vazgecmeden, sabirli ve umutlu olmak basarinin kilidi. Daha siki atilimlar goreceksiniz kisa surede gerceklik kazanmaya basliyacak.

14. harunturkmen

harunturkmen

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    75 cm turna, 6kg yayın
    arkadaşlar haklısınız turnalar havyarlı
    terkostan yakaladağım turna havyarlıydı ve 60 cm idi:eek:
    60 cm olmasına rağmen geri saldım havyarlı olduğunu elleyip anlayınca
    düşünsenize seneye o turnadan 1000 tane daha turna yetişcek
    oysa onu yesem o havyarlar oluşmayacak o yüzden havyarlı iri turnaları lütfen geri salalım olurmu
    saygılarımla

BUROB BAŞKAN bunu beğendi.
  15. FİAMMA

FİAMMA

En İyi Avı:
    1,5kg sazan
    arkadaşlar bizler burada doğruları konuşuyoruz ama benim bildiğim gördüğüm şudur....kimsenin yasak masak dinlediği yok...denetim yok....bırakın yasak dönemlerini artık olta balıkçılığı öyle bir hal aldı ki adam tuttuğu balığın ne olduğunu bile bilmiyor...hafta sonu lanet ettim...söz meclisten dışarı ama bizim milletimiz haala kara cahil....malesef:mad: bu millet çalışmayı bilmediği gibi eğlenmesini de bilmiyor...(üstünüze alınmayınız)sadece biraz dert yanmak istedim

16. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

san katılmamak içten değil

geçenlerde avlandıgımız göletlerden birisine gitmiştim millet piknıge gelmiş gibi gözüküyor bıde ne göreyım herkesın önunde oltalar suda hazır kıta beklıyor daha sonrakı haftalardada bi arkadaşım gitmiş aynı yere yine oltalar fora dedi birde havyar dokmek için kıyıya gelen sazanları ellerıyle toplamışlar

17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu probleme bakis acimizi "Niye bu boyle oluyor ?" yerine "Bu olaylarin ortadan kaldirilmasinda bana nasil bir gorev duser? seklinde degistirebilirsek, gercekten bir yol katedebilecegimize inaniyorum. "Niye boyle oluyor?" bizi ta bastan istifaya goturur. Dinledigimiz ic sesler, "Aman bana ne.. Dertsiz basima dert mi alacagim?Hem bu kadar olumsuzlugun karsisinda bir ben olarak ne yapabilirim? Lanet olsun hepsine, bir gun ne yaptiklarini anlayacaklar.Is isten zaten coktan gecti." gibi olursa yaratacagimiz olumlu bir gelisme degil, vazgecmislik, yenilgiyi secmisliktir.Aslinda sorumluluk almaktan cekinen yureklerin vicdanlarini onamasindan baska bir arayis degildir bu. "Yanlis yapanlar var ve biz onlardan degiliz." soylencesi, ne yazik ki sadece bir ego balonudur. Sistikce siser de
    bir turlu bir seyi bir yerden kaldirip oteki yere koyamaz. Kaybetmisligi coktan kabul etmistir. Aslinda sevgi ve saygi ilkesini bozmadan, oyle bagirip cagirip insanlari asagilamadan yapilabilecek cok sey var. Ancak o "nasil" sorusuyla
    mesgul olmak o kadar muskulpesentdir ki. Umutsuzluk bir anda ilk secim olur.
    Sirtimizi doner gideriz.Su olayi sabirla okumanizi rica ediyorum.
    Bir zamanlar bir arkadasim vardi. Oyunlarla arasi cok iyi degildi. Cunku cogu topla oynaniyordu. Arkadasimda ciddi bir kas bozuklugu yuzunden el-goz, ayak -goz becerisi gelismemis gibi gorunuyordu. Eline top atsan tutamiyor, iskaliyor,
    topa vur desen "Ya ben yapamam ki arkadaslar." diyordu. Kendim de dahil olmak uzere herkes arkadasimizin bu durumunu onun ifade ettigi gibi bir yetersizlik olarak kabul ettik. Gercek buydu. Yapilacak ne olabilirdi ki. Kisacasi
    istifa etmistik onun icin yaratabilecegimiz her olanaktan. Takii bir olaya sahit olana kadar. Evime giden yolun kenarinda bir spor kulubunun sahasi var. Sahada o gun softball denilen beyzball benzeri bir oyunun antrenmani suruyor.
    (ben yurt disinda yasiyorum) Antrenor topa sopayla vuracak oyuncuya soyle
    bagiriyordu." Topun donusune bak. Bu arada vurmak serbest" Cok garipsedim.
    Ya dedim kendi kendime "be adam! o hizda gelen topun kendi cevresinde donusunu kim gorebilir. "Topa bak ve vurmaya calis" demek yerine, ne uzatiyorsun bu kadar? Bu adam bunu bilmeyecek kadar aptal olamazdi. Sonucta bir antrenordu.O an bir seye "acaba mi?"dedim. Ertesi gun cebimde uzeri cizilmis bir tenis topu arkadasima ugradim. Bu arada elimde top, oyle yere vurdurup tutuyorum. "Bak sana bir sey gosterecegim. Acaip bir sey oluyor." "Nedir ? " dedi."Su cizgiye bak ve ne tarafa dondugunu soyle. Atiyorum, dikkat et top cama vurmasin." Ve topu elimden cikardim.Topa bakti ve yakalayip , "saga, sanirim saga donuyor" dedi.Ama olani anlamadi. "Bildin" dedim. "Gonder bir daha", Yakaladigim topu ona bir daha attim. Tekrar yakaladi. "Gene saga donuyor." Yuzume oyle bakarken."Hey!" dedim, "Topu yakaliyorsun" Uyandi. Anladi ne oldugunu.Arkadasim ozrunu kafaya takmis, cocuklugunda yeni yeni top oynamaya calisirken, yapmis oldugu her acami hareketi ozrune yormus, kendi kendine 'ben bunu yapamiyorum, ben bunu yapamiyorum." demis ve bu yuzden denemekten vaz gecmisti. Bu inanc onun benzeri konularda kendine guvenini tamamen yitirmesine neden olmustu. Ne zaman biri ona 'topu tut" dese, strese giriyordu.Cunku dusuncesinde bunu yapmak imkansizdi ve gulunc duruma dusecekti.O gun arkadasima hedef, topu tutmak degil, topun ne tarafa dondugunu bulmak olarak gosterilince, boyle bir ic sesinden bagimsiz ,dolayisiyla stressiz,asil algilayisini topu gormeye verdi. Ve problem cozuldu. Cunku daha once algilayisi topta degil "yapamazsin diyen ic sesindeydi." Bir kez o sesten kendini kurtarinca mucize gerceklesti.
    Arkadasim o gunden sonra her hangi baska bir insan kadar topla barisik yasadi.
    Hepimizin icinde "Bu olmaz" diye, kukreyen bir ses vardir. O sesi dinlememeyi secmek, istediginiz herhangi bir konuda mucizenin baslangicidir. Anlatabiliyor muyum? Ice ve disa soyledigimiz kelimeler cok onemli. Bir bakin nerde yarattiginiza o sesleri. Siz o ses degilsiniz. Siz o sesin gercek olduguna karar verensiniz. Bir kez kararimizi degistirirsek, o gune kadar elde edemedigimiz pek cok amaci gerceklestirmenin olanagini, kavgayla, dovusle degil, huzur , mutluluk ve samimi cabayla elde edecegiz.

Son düzenleme: 24 Nisan 2007
  18. ForeverHoly

ForeverHoly

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Daha yeni başladım.Ama en yakın zamanda yazıcam.
    Aynen katılıyorum sana Kemal abi..

19. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Hüseyin ağabey,

Çok güzel yazmışsın,teşekürler.Bizler eğer bu yola baş koymuş doğa dostu olmak isteyen insanlarsak mutlaka korkmadan çekinmeden aklımızdan geçenleri davranışlarımıza da yansıtmalıyız.

Değerli kardeşlerim büyüklerim,lütfen gördüğümüz yanlışları jandarmaya ve sahil güvenliğe bildirelim,bizler uyaralım,ne olursa olsun çözüme ulaşmaya çalışalım.

20. yalcinicli

yalcinicli

Arkadaslar bu gibi durumlarda izlenmesi gereken en doğru ve kesin yolu bir çok kez yazdım. Yanılmıyorsam bir kaç arkadaşim da yazdı.
    Ama okunmuyor mu, yoksa gözden mi kaçıyor bilemiyorum.

Özellikle iç sularda sirkülere uygun olmayan yöntemlerle ve zamanlarda avlanan kişileri, ilgili birime ihbar etmek çoğu zaman işe yaramıyor. Yaramadığına çok tanık olmuş mesajlar da mevcut. E hala neden bu yolu izleme konusunda ısrarlısınız? Bu konuyla ilgilenen bir arkadaşım var mı açıklayacak?