Türünü Bulamadım ?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında tanbays tarafından paylaşıldı.

1. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    "Akıllı adamın hali bir başka."

Kardeşim benim.;)

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Balık karaburun.Sakarya nehrinde bunların 5 kg lıkları bulunurdu.karaburunun en belirgin özelliği,üreme zamanı burnunun üzerlerinde kabarcıkların oluşmasıdır.Bizi yanıltan aynı familyanın birçok alt türünün olması ve maalesef türk su ürünleri uzmanlarınca bu farklılık yeterli tanımlanmamakta.Güney marmarada gibrin adıyla tanınan balık tatlı su kefali kadar yaygındır aslında.kış ayları dışında kolay kolay oltaya vurmaz,sular ısındığında taşlardaki yosun , kurtçuk ve küçük böceklerle beslendiklerinden,oltacıların pek karşılaşmadıkları bir balıktır.Oysa serpmeci,ağcı ve elle balık tutan avcılar arasında en popüler türdür.İkide bir ot sazanı tanımı yapan arkadaşlara mesajımda şu olacak,evet var böyle bi balık ancak su ürünleri tarafından anadoluda bir iki gölete deneme amaçlı aşılamanın dışında (Aşılandığı kaynaklar; Çat, Cip, Seyhan, Belpınar, Hakkıbeyli, Yağızlar, Gözegöl göletleri) yaygın değil.Adı var kendi yok gibi bir şey anlayacağınız.Bir aralar düşünüldü üretimi (1990 dan beri araştırıp dururlar )sonra vaz geçildi.Salınan balıkların akibetini bilmesede uzmanlarımız,her sirküler yenilendiğinde adını yazdırırlar yasak türler arasına.Bu sevgili uzmanlarımızdır tüm akarsularımız ve göletlerimize yayılan israil sazanı belasının sorumluları.saygılar....zir.müh. Fatih Hoşöz.

Son düzenleme: 2 Ağustos 2012
  3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Tanbay

Maalesef yurdumuzda tanımlama,isim birlikteliği tam oturmamış muhtelif yörelerde bazı bitki,hayvan ve ençokta balık isimleri yöresel olarak anılır olmaktadır.

Bu bakımdan anılan dere sarısının bu şekilde tanımlanması sıhhatli olmayacaktır.

Resim olmadğından bende net bir şey söyleyemiyorum.

Belkide orada bu isimle anılan balığı başka bir yörede tamamen değişik isim altında anıldığına şahit olabilirz.

Ayrıca şu gerçekte vardır.

Etciliği ve avcılığıyla öne çıkmayan bazı tatlısu balıklarının kimi zaman bu böcek rapalalarına yakalandığıda vakiadır.

Örneğin bazı partnerlerimle , benim, çok seyrek olarak Siraz cinsi balıkları
    kullandığımız tatlısu sahteleriyle yakaladığımız olmuştur.

Resim olsaydı illaki daha net ve doğru tanımlamada bulunabileceğimi sanıyorum.

Sevgimle kalasın

4. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi
    Vallahi ben konuyu açan arkadaşın paylaştığı balığın cinsinden değilde, kendi tanımlayamadığım yüzen cismin cinsinden bahsettiydim üstadım:) Konu içerisinde "ot sazanına örnek" olarak verilen görseller, benimde adını tadını bilmediğim ama sıkça gördüğüm balığa uyuyordu, o yüzden şey ettim,kızmayınız.

5. LNR243

LNR243 Kadir

Favori Kamış:
    25 tane var. Normark,Daiwa ve Shimano olarak.
    Favori Makine:
    Daiwa Tournament Basiair 45 QD
    En İyi Avı:
    Turna 20kg,Sazan 21 Kg
    Common Nase isminde bir baliktir. Sazan turudur ve sagilarak uretiliyor.