TUTTUGUM MÜREKKEBaLIGININ HİKAYESİ YEM YAPILIŞI İLE İLGİLİ YORUMLARINIZı BEKLİYORUM??

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SWORD_Fish tarafından paylaşıldı.

1. SWORD_Fish

SWORD_Fish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    MARTI :) ( tekneden sırta çekerken )
    Arkadaşlar bu sabah saat 6 civarında at - çek ile ava gittim. Amacım sezon bitmeden (son günleri, bitti diyenlerde var ) Baracuda falan alabilmek.Mekan güzel ;) Konyaaltı sahili,Boga çayı dedigimiz bir yer.Yani denizle çayın birbirine karıştıgı nokta.
    Tabi şansımıza ne olursa Levrek gönulden geçen ama:D :D . Çevredede 3 beştane Kefale sallayanlar var.Bi iki takımım var yanımda kullanablecegim.
    ( GEÇ KALMASAM HEPSİNİ DENEYECEGİM AMA GEÇ ÇIKTTIM :mad: ) Zokalı bi takımım var. Bi ahtapot ile kaşık, bide rapalam var.Zokalı takımım ile bir iki at-çek yaptıkdan sonra , ahtapotla kaşık takımını attım.Baya bi talep vardı ahtopota:) . Habire bişiiler vuruyorgibiydi ve çok yavaş cekiyordum . kıyıya takımı çektim bayaaa yaklaştı ,tam sudan çıkacak takımı gördüm orda bir murekkeb balıgı atladı ve takıldı. Heralde vurup duranda oymuş. Kıyıya kadar takip etmiş.Süper bi görüntü idi ve O an göz göze geldik, o bana bakıyo ben ona bakıyorum:D :D , tabii yavaş yavaş sürüyerek çıkardım çakılların üstüne. Tabiki aklıma hemen dikkat etmem gerektigi geldi.Çünkü bu balık sudan ilk çıktıgında bayaaa bir murekkeb fırlatıyor.Yaklaşmadan şölee kenera yüzü bana bakmıyacak tarafa dogru çıkarttım ve 20 dk ölee bıraktım hiç dokunmadan. Şansıma takımta kolay kurtuldu agzından.Oldugu yeri sırf mürekkeb yaptıı.Sonra gitmedden önce güzelce suda yıkadım. Birkaç kez daha at çek denedim ama saat 7 de de dönmek zorundaydım çünkü işe gitmem lazımdı.Aldık avımızı eve geri döndük eli boş dönmemenin verdigi huzur ile :)
    Akşama eve gidince bundan yarın sabah için ve diger günler için yem yapmak istiyorum.Bundan sonra Hergün at-çek olayını yapacagım zateen.Güzel Hikayelerimi mutlaka paylaşacagım. Her neyse Yemede ihtiyacım vardı ii oldu bu av...Ben daha önceden bu sübye ile avlandım ama hep ya çıktıgımız teknecide vardı dibe salladım yada kullananları gördüm. Açıkcası kendi başıma ne sübye temizledim nede ondan yem yaptım. Sadece 4-5 ay önce tekne ile çıktıgımız bir kaptandan nasıl yapıldıgını gördüm o kadar.

Sizlerden istegim Mürekkeb balıgından nasıl (sübye)yem yapılır nasıl temizlenir, avda hangi balıklar için hangi teknikler kullanarak bu yemi kullanmalıyım. Ama kıyıdan çalışacagım bu sıralar.Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim:eek: :eek: Birde yem yaparken mutlaka bunun tadınada bakmamk lazım.Bildiginiz pişirme teknikleri var ise onuda paylaşalım.(benim gördügüm O tekneci amcam bunu temizledi küçük parçalar halinde direk yagda kızartmıştı ama süperdi lezzeti.Kalamar sonuçta

2. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Kalamar ile sübye ayrı canlılar ;)

3. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Kalamar ile sübye tamamen ayrı canlılardır..;)

4. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Eger yakaladigin kalamar ise, kilic baligin 1. numara tercihi... Tabi o zaman tekneyle cikmak lazim....

5. SWORD_Fish

SWORD_Fish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    :D :D
    Evet biliyorum yanlışmı yazmışım veya yanlış anlaşılmışım.
    Mürekkebbalıgı, sübye, kalamar :Aynı

6. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Biliyorum diyosun, sonra Aynı diyosun ?

7. SWORD_Fish

SWORD_Fish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    Arkadaşım Kalamar Ahtapottan ve Mürekkeb balıgından da yapılmıyormu.O zaman aynı olmuyormu. Benim bildigim murekkeb balıgından da oluyor.

8. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Demek ki yanlış biliyor muşsun arkadaşım.

Kalamar yemek adı değil, bir canlı.

Tuna_Hunter kalamar resmi eklemiş mesajına. orada görebilirsin.

Son düzenleme: 17 Kasım 2006
  9. SWORD_Fish

SWORD_Fish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    Eger bu konuda eksik bilgim varsa düzeltin.Ama benim bildigim bu şekilde.Kalamar diye başka bişii yok.?? :confused: :confused: :confused:

10. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    [​IMG] -> Süpye

[​IMG] -> Kalamar

11. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Sağol Deniz , çok iyi oldu bu resimler.
    Gayet net bir şekilde açıklıyor . Eline sağlık.

12. SWORD_Fish

SWORD_Fish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    Evet haklısın Mehmet şimdi anladım olayı.Sağolasın
    Ben olayın bu noktasını bilmiyordum, ögrenmiş oldum. Resmide inceledim.Ozaman yemek olarak yapılan kalamar için hangisi tercih ediliyor.Şu kalamar hakkında beni biraz daha aydınlatırsanız sevinirim
    Teşşekkürler.

13. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Aslında bir noktada haklısın ;)
    Yemek için kalamar kullanılıyor, dolayısı ile yemeğin adı da kalamar oluyor.

Sübye bütün olarak sırtı çekmede ya da parça parça kesilerek oltaya yem yapmada gayet güzel bir yem. Kalamara göre daha sert olan eti hemen dağılmıyor iğneden.

Kalamar da yem olarak kullanılıyor , Denizin de belirttiği gibi. Fakat yumuşak eti nedeniyle iğnede fazla dayanmıyor.

Dipnot : Sübyeden kemiğe benzer bişi çıkar. onu iyice kuruturusun. evde kuş besliyorsan . muhabbet kuşu , kanarya vs. gibi. bu kuşlar gagalarını bilemek için bu şeye bayılıyorlar. kıstırırsın kafesin teline . bak seyret sonra ;)

Son düzenleme: 17 Kasım 2006
  14. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    G.Yalçın hocam yakalama av tekniği ve yeri açısından bakıldığında sizin yakaladığınız canlı kalamar olmalı..Kalamar uzun bir yapıya sahiprtr ve etide yarı saydamdır..Sübye ise daha kalınca ve kısa,etide mat beyaz..
    Her ikisindende yem olur fakat parça halinde takıldığı zaman sübye daha iyi iş yapar diye biliyorum..Ayrıca kalamarı yem yapacam diye ziyan etmeyin,zira kendiniz yerseniz daha karlı çıkarsınız..:)
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=237&highlight=kalamar
    Buradaki tarife göre pişirebilirsiniz..

15. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
  16. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan

Arkadaşlar düzeltmiş hocam işte düzeltecek başka birşey yok senin kafan karıştı sanırım.

17. ortak noktaları ikiside kafadan bacaklılar sınıfında olmaları..;)

18. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    hocam o örümcek olmasın :D

19. SWORD_Fish

SWORD_Fish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    :) :) :)
    Evet arkadaşlar şimdi olayı netleştirdim :eek:
    Bunun kemige benzer bişi var ortasında.O kuş olayınıda duymuştum önceden, Eti de sertçe bunun, ben bunu yem olarakda kullanmıştım tekneyle çıktıgımda ordaki teknecide vardı bizede vermişti. Ama kalamarla hiç tanışmadım daha...:) anladıgınız üzere ..
    Bazı yerlerde okudum zokalı takımlarda yem olarak kullanmayı tavsiye ediyorlar. Peki burdaki olay nedir. Biliyorsanız nasıl oluyor yani???