Tuzda gömme sazan

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında ekaraketir tarafından paylaşıldı.

1. Bir sazan tarifide benden olsun dostlar.

Malzemeler :

1-2 adet sazan (pullu,pulsuz fark etmez)
    Kenarı 5 cm kadar yüksek fırın tepsisi (yuvarlak olursa iyi olur)
    7 - 8 kg kadar kalın taneli tuz (açık satılan toz şekeri büyüklüğünde tuzlardan)

Önce sazanların içi temizlenir,pullarına ve derisine dokunulmaz. Sonra tepsinin tabanına almış olduğumuz tuzun yarısı (2-3 cm kadar) koyulur ve düzlenir. Balıklar tuzun üstüne yatırılır. Daha sonra kalan tuzun hepsi balıkların üstüne konur ve iyice dağıtılır.Balıklar tamamen tuzun içine gömülü olacak,balıkların üzeri 2-3 cm kadar tuzla kaplı olacak.En son avucumuz azar azar ıslatılarak tuzun üstüne,her tarafına sürülür.Görüntü kubbeye benzeyecek.
    İşlem tamamdır. Tepsi böylece ekmek fırınına götürülür.50-60 dk.orada piştikten sonra fırından alınır.Tuz kaya gibi tabaka haline gelmiş,sertleşmiş ve çatlamış olacak.Çatlak kısımlardan usulca kaldırılır ve lokum gibi pişmiş balıklar içinden alınır.

Afiyet olsun…

Balıkları yerken tuzlamayı unutmayın,o kadar tuzun içinde pişipte 1 gram bile tuzlu olmaması çok ilginç. Biz sazan balığını pişirdik bu şekilde ama 1,5-2 kg ağırlığındaki her tür balık olabilir.

2. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    bu tarifin aynı şeklinde levreğini yedik bizde geçen hafta ,lokum gibi desem abartmamış olurum :D güzel tarif hemde kolay ,teşekkürler canım kardeşim:)

3. can1963

can1963 Recep Can

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 2,5kg
    Sazanları yakalayınca mutlaka denemek istiyorum kolay ve lezzetli bir tarife benziyor paylaşımınız için teşekkürler

4. Katılıyorum Namık Abi. Sazanın eti,avı kadar lezzetli değil.Aynalı sazan idare eder ama pullu sazan hem lezzetsiz hemde bol kılçıklı bir balık. Biz bu şekilde pullu sazanı pişirdik ve gayet güzel oldu.Herkese tavsiye ederim.

5. Teşekkürler Mehmet Bey,ilginç ve kolay bir tarif olduğu için paylaşmak istedim.Sizde denemişsiniz.Gayet güzel bir sonuç veriyor.

6. yalcinicli

yalcinicli

Ersin, restorantlarda zaman zaman görürdüm. Şef garson bir elinde bıçak diğer elinde kaşık, tuzu katmanını kırardı. Adına her ne deniyorsa, çakçaklı takmıştım. Ağzımın suları aka aka, tuz tabakalarının açılması ve içinden çıkan balığın servisini yan gözle izlerdim.

Bir gün denemeye karar verdim ve aynen tarifin gibi de yaptım. Mutfakta oldukça iyiyimdir. Neyse balığı tuzundan yiyemeyip olduğu çöpe atmak durumunda kalmıştım. O günden beri de denemedim. Giden koca levreğe mi yanayım, hayveye yaktığım onca elektriğe mi?
    Her yönüyle tuzlu bir akşam yemeği olmuştu. :)
    Sanırım bir daha da denemem.

7. :D :D :D :D

8. Yalçın Bey,sanırım biyerde bir problem olmuşki tuz balığa karışmış.Biz balığı tuz dökerek yedik oldukça lezzetliydi.Bi abimiz yaptı bunu ilk olarak,bende aşırı tuzlu bişey bekliyodum balıklar gitti diyodum.Ama sonuç hiç öyle olmadı.

9. yalcinicli

yalcinicli

Kesinlikle. :p
    Ne yapalım kısmet değilmiş, deyip çöpteki levreğe bakıp yutkunduk ve salataya sardık. Bu durum bizi üzemedi biz de tekiri üzmedik, üzmeyiz de. ;)

10. tugay sahın

tugay sahın

Favori Kamış:
    olta,mısına
    En İyi Avı:
    1 kg levrek
    kolay gelsın.
    herkeze afıyet olsun.
    tuz normal tuz olursa balıga karısır ve tat gıder.
    kullanılacak tuz kaya tuzu olmalı.
    bırde bence buyuk balıkların pulu temızlenmelı.daha ıyı olur gıbı.
    ıyı aksamlar

11. yalcinicli

yalcinicli

Abi koca levreği çöpe attık, ne afiyet olsunu ya ? :D :D
    Tuzun da dane boyutu 3-5 mm. di.

12. pullar

pismis haldeyken pullar sorun yaratmadımı.
    benher sazan yaptıgımda pullarla ciddi sekilde güreşirim.

13. a.özcan16

a.özcan16

Favori Kamış:
    makaralı olta
    En İyi Avı:
    antenli mercan 2.150 gr
    paylaşım için teşekkürler ilkkez duyuy:confused: orum mutlaka deneyeceğim

14. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Ben tvde bunun tavuk versiyonunu görmüştüm. Aynı şekilde butun piliçe uygulanıyo bu işllem. Daha sonra bi tokmak ile müşterilerden bayan olanlara bu tuz kütlesi mani okutularak kırdırılıyo. Tabii piliçin üstüne bi sos sürülüyo. Ellerine sağlık yazdığın için çünkü programın başını, nasıl yapıldığını kaçırmıştım çok ama çok teşekkür ederim. Hemen denemek istiorum...

15. yalnız balıkçı 45

yalnız balıkçı 45 kamil

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı -14 kg fazla
    Bu tarifi her türlü et için deneyebilirsiniz.Ama tuz kesinlikle tadına karışmıyor.Haa bide yemek bitince parmaklarınızı sayın isterseniz:D

16. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    güzel bir tarif olmuş hemen deneyeceğim bizim yaptıklarımızdan biraz değişik bakalım tadı nasıl olacak

17. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Bu yıl geç kaldık ama seneye deneyeceğpim mutlaka duymuştum böyle ayrıntılı anlatım çok güzel olmuş.Emeğinize sağlık..