Tuzda Sinarit...

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında velaciraptor tarafından paylaşıldı.

1. velaciraptor

velaciraptor Kerem CENGİZ

En İyi Avı:
    Levrek- 65 cm., Çupra- 700 gr.
    Balığı ben tutmadığım için av raporu koymadım, bir abimiden hediye geldi bana da pişirmesi düştü, dedim bari onun raporunu yazayım :)

2 kg. a yakın sinaritin iç organlarını temizledim, tuzda oldugu için pulları kesinlikle kalacak, balık tepsiye büyük geldiği için kuyruk tarafından kesip fileto yaptım ve balığın içine koydugum sarımsak, limon, defne yapragıyla yerleştirdim ki balığın içinde fileto pişirmiş oldum, iyikide sığmamış kesmişim böyle bir lezzet yok :)

Daha sonra yaklaşık 2 kg kalın tuzu 4 yumurta akıyla karıştırıp hamur kıvamına gelecek kadar azcık su ekleyip karıştırdım.Tepsinin altına tuz yapışmasın diye folyo serdim ve yaklaşık yarım santim tuzu yerleştirdim, ondan sonra balığı yatırıp gene yaklaşık yarım santim tuzla kesinlikle açık,delik,çatlak kalmayacak şekilde kapattım,kapatmadan önce solungaç ve karnı ince şekilde folyoladım ki tuz içine girip tadı bozmasın...
    Önceden ısınmış fırına yerleştirdim derecesi belli değil fırının ama sanırım yaklaşık 200 derece olacak ve 1 saate yakın pişti, balık kendi yagında, suyunda piştigi ve kapalı oldugu için pişince yagını tuzdan hazırladıgımız alçının zayıf yerlerinden atmaya çalışıyor, alçının bazı yerlerinde bu yagı görmeye başladıgımızda artık nerdeyse pişmiş demektir, ben piştigini böyle anlıyorum...

Ve sonucta burada :) ;

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Ne güzel abiler var, Sinarit hediye eden. :D

Çok güzel görünüyor, elinize sağlık, biz bu tarifi ancak levrekle yapabiliyoruz. :D

3. vesper

vesper Ömer ÖZEL

Oda iyiymiş volkan biz istavritle deneyeceğiz oda yok :)

4. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    afiyet olmuş iri bir levrek yakalarsak deneriz artık.

5. yhy

yhy Yahya

Güzel pişmiş,afiyet olsun Kerem Kardeşim.

6. hakankarahan

hakankarahan Hakan Karahan

Favori Kamış:
    Okuma v system
    Favori Makine:
    Daiwa Regal ,Shimano Exage, Okuma Safina Noir
    En İyi Avı:
    Yazılı Orkinos 3 kg.
    Afiyet olsun.Tarifi not aldım.Teşekkürler. :D

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Rabbim bize de Sinarit nassip ederse yaparız. Tamam tamam şöyle 2 kg civarı Levreğe de razıyız. Amin...

8. velaciraptor

velaciraptor Kerem CENGİZ

En İyi Avı:
    Levrek- 65 cm., Çupra- 700 gr.
    Balık restoranı oldugu için eline gecmeyen balık yok, sağolsun bir balık hastasına verilebilecek en güzel hediyeleri veriyor. Arada sinarit, fangri, trança getirir :D
    İlk levrekle yapmıştık bu tarifi profil resmimdeki 3 kg. dı, onu ben tutmuştum ama ben pişirmemiştim, oda mükemmeldi ama bu bi ayrı oldu ilk defa yapmama rağmen...

Teşekkürler, levrekle de süper oluyor,bu tarifle bence iri balıkların çogunda gayet lezzetli olur...

Teşekkürler, ilk defa tuzda yaptım yüzümü kara çıkarmadı :)

Teşekkür ederim, tuzda gerçekten balık bi farklı güzel oluyor...

Valla hediye gelmese bizede nasip olması zor, biz anca ayda yılda bi levrek tutarız onun dışında 300-500 gr çupra mırmır onlada tuzlama olmuyor :D