Uçan Balıklar

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında pride75 tarafından paylaşıldı.

1. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Merhabalar,

Cumartesi günü bir arkadaşım ile yazlığa gittik. Akşam üzeri sahil tarafında denize yakın bir yer arıyorduk. Balık avlamak için değil ertesi gün gelecek olan jet'i indirmek istiyorduk. Bir ara kıyıya yakın bir yer gördük ve çok dardı...tam oradan zar zor ger dönmeye çalışırken arabanın farları denize doğru yöneldi. Deniz mesafesi en fazla 3-4 metere. O anda bir kaç balığın su üstüne fırladığını fark ettim..Daha sonra uzun hüzmeli farları açınca birde ne göreyim...onlara belki 20-30 belki daha fazla balık deli gibi suyun üzerinde uçuşmaya başladı...Tabi farları hemen kapattık ama yakınına bile gitmedim.Daha doğrusu kimsye bahsetmedim bile:) Belliki kötü niyetli birileri bu şekilde av yapabilir... Enteresan durum ise o beölgeyi yıllardır tanırım ve orada balık olabileceği aklıma bile gelmezdi...Tek merakım o balıkların ne olduğu idi bu yüzden burada bu konuyu açtım...Ustalarımız bu konu hakkında nsaıl bir yorum yapabilirler acaba?

teşekkürler,

Onur

2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    o balıklar kefal yavrusu olabilir, zargana olabilir, iri bir balıktan kaçan yavru balıklar olabilir.

3. wagabonds

wagabonds

Favori Kamış:
    olta
    Açıksa balıklar hakkında bilgim yok ama bende daha önceden ömerli barajına giitgimde farları suya tutunca balıklar açusa geciyordu:) galiba ışıkta gördükleri uçan böceklere zıplıyor olabilirler ama tam emin deilim

4. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Zargana olmadıklarını tahmin ediyorum..ama ışığı görünce çıldırmış gibydiler ve çok ufakta değildiler...Herhalde Kefal'den başka birşey olamaz..Marmara'da bu mevsimde ne arar zaten:D

5. wagabonds

wagabonds

Favori Kamış:
    olta
    Evet büyük ihtimal kefaldir dediginiz gibi marmarada bol miktarda var ben gecenlerde bogazda bol bol gördüm

6. erimozel

erimozel Erim Özel

Favori Kamış:
    Apnea powerpoint 75 ve bi dolu olta
    En İyi Avı:
    Kefal 1 kg
    Balıkların fark etmeksizin her cinsinin ışığa karşı bir zaafı vardır, özellikle geceleri suya ışık tuttuğunuzda balıkların bi süre sonra orada toplandığını görürsünüz, ki bu şekilde avlananlar da vardır... ama bu kesinlikle doğru bir yöntem değildir, en azından amatör balıkçılığın bütün zevkini kaçırır...

7. metin_1963

metin_1963

Favori Kamış:
    OLTA.DİP.ZIPKIN V.S
    En İyi Avı:
    12 KG AYNALI SAZAN
    bence o balığın ışığa karşı verdığı bir tepkidir

8. simendifer

simendifer Sennur

Merhaba, önecelikle aramıza hoşgeldiniz. :)

Profilinizden imza ayarlarınızı yaparak isim, yaş, bulunduğunuz şehir ve kan grubu bilgilerinizi yazarsanız, hem sizi tanımış hem de hitapta kusur etmemiş oluruz. :)

Keyifli paylaşımlar dilerim...

9. bartabas

bartabas

Favori Kamış:
    kamış olta
    En İyi Avı:
    alabalık bir kiloya yakında sanırım
    onur arkadaşım aslında düşündüğü gibi geceleri balıklar kör olduğu için ışığa duyarlılıkları en üst seviyede olur ve ışığı aldıkları yöne doğru sıçrarlar youtube.com da bu tür bi video var orda aynı senin dediğin gibi bir sürü balık yakalıyorlar on dakika içinde

10. waterboy

waterboy

En İyi Avı:
    kofana ,sazan
    yakamoz

ben daha önce marmara denizinde kapıdağ yarım adasında gırgırda çalıştım.geceleri balığa çıkmak için ayın batmasını beklerdik.ay battıktan sonra reis denize açılır rolentide tekneyi sürer hem radara bakar hemde bir feneri denize tutar kapatırdı bu şekilde yaparak denizin üzerindeki balıkları ürkütür ağ atmak için çok balık arardı işin ilginci balıkları azmı çok mu görebilmesiydi.nasılmı? feneri denize tuttuğunda düşünün 1000 tane palamut aynı anda ürküyor ve kaçıyor ay batmış olduğu için yakamoz oluyor ve balıklar karanlıkta yakamoz yaparak suyu masmavi renk yapıyor gittiği yerde gözüküyor tahmini adedide.aradan yıllar geçti hala gözümün önünde böyle bir güzellik yaşamım boyu gördüğüm en güzel manzara....
    ayrıca birde lamba avcılığı yapılır gece boyu her tarafı lamba dolu tekneler denizin ortasında ışıkları suya veriri.hamsi veya sardalye bu ışıkta toplanır.daha sonra ağ atacak tekne gelir bu balıkları çevirir.ve tonlarca balığı yedek teknelerine aktarır sofralarımıza gelir.
    birde gırgırlardan da daha büyük balık tekneleri vardır nerede balık onlar oradadır.bu adamların tekneleri çok gelişmiş teknolojiye sahiptir.su altı radarları vardır,su üstü radarları vardır,soğutma depoları vardır.ve kötüsü balığı radarda gördülermi elektrik verip balığı olduğu yerde dondururlar ve çevirirler.
    bazen düşünüyorum bu bence katliyam..